Radio Białystok | Wiadomości | Miliard złotych dofinansowania otrzymają rolnicy, którzy stracili dochody w związku z pandemią

Miliard złotych dofinansowania otrzymają rolnicy, którzy stracili dochody w związku z pandemią

autor: Michał Buraczewski, Paweł Wądołowski

5.07.2020, 10:57, akt. 6.07.2020, 08:30

Miliard złotych dofinansowania dostaną rolnicy, których gospodarstwa straciły dochody w związku z epidemią koronawirusa - zapowiedział podczas niedzielnego (5.07) spotkania w Sokołach Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski w Sokołach, fot. Paweł Wądołowski
Jan Krzysztof Ardanowski w Sokołach, fot. Paweł Wądołowski

Dodatkowy miliard złotych trafi dla tych gospodarstw, tych działów rolnictwa, które zostały dotknięte koronawirusem. Te środki trafią w postaci specjalnych grantów, specjalnych premii. Wypłat dla gospodarstw, które zajmują się ziołami, które ucierpiały. Produkcja wołowiny, baraniny, produkcja mleczna tak dla nas ważna, wieprzowiny, produkcja drobiu, również w części Polski producenci roślin ozdobnych - mówił minister.


Problemy gospodarstw wynikały m.in. z ograniczeń eksportu po zamknięciu granic w związku z epidemią. Teraz eksport jest już powoli wznawiany -  mówił Minister Rolnictwa.


Ten eksport trochę miał problemy. Pozamykane granice, nie funkcjonujący międzynarodowy transport, ale to wszystko się na naszych oczach już kończy. Polscy ambasadorzy na moją prośbę przesyłają informacje z całego świata gdzie jest zapotrzebowanie na żywność. Staramy się natychmiast reagować i w Singapurze i w Chinach i w Emiratach Arabskich, w innych krajach, w północnej Afryce. Odbudujemy naszą pozycję po tym koronawirusie - dodał Jan Krzysztof Ardanowski.


Jak mówił, epidemia pokazała też, jak duże jest znaczenie rolnictwa i lokalnej produkcji rolnej.


Jestem zresztą przekonany, że rolnictwo, a epidemia szczególnie to pokazała, jest tym działem bez którego żaden naród, żadne państwo istnieć nie jest w stanie. My bez jedzenia kilku dni nie wytrzymamy. Można zrezygnować z innych uciech życiowych, natomiast żywności w żaden sposób niczym innym nie zastąpisz. Dlatego rola rolników rola producentów żywności jest szalenie ważna - mówił Jan Krzysztof Ardanowski.


Ardanowski: prezydent jest zaangażowany w sprawy polskiej wsi 

Ardanowski do głosowania na Andrzeja Dudę w drugiej turze wyborów prezydenckich zachęcał wspólnie z ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim.


- My walczymy o poziom życia na obszarach wiejskich pod każdym względem i materialnym i duchowym. I chcemy, żeby Polska się rozwijała właśnie tak, jak jest zawarte w polityce, w myśli politycznej prezydenta Andrzeja Dudy - mówił Ardanowski na spotkaniu z mieszkańcami miejscowości Sokoły w powiecie wysokomazowieckim.


Ardanowski ocenił, że Andrzej Duda "kontynuuje myśl polityczną" prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


- Polski sprawiedliwej, Polski rozwijającej się w każdym swoim fragmencie, Polski, która szanuje ludzi niezależnie od tego gdzie wybrali sobie miejsce do życia. To, że mieszkamy w małych miejscowościach, to dlatego, że chcemy. Tu są nasze korzenie, tu są nasze cmentarze, tu są nasze kościoły i tu chcemy żyć i realizować nasze aspiracje życiowe, nasze marzenia i mamy do tego prawo, a obowiązkiem państwa jest wyrównywać szanse, niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w centrum Warszawy, czy mieszka tu w Sokołach (...) Taka jest polityka Andrzeja Dudy - mówił minister rolnictwa, apelując o głosowanie na prezydenta.


Wskazywał przy tym, że to także głos oddany na kontynuację polityki zrównoważonego rozwoju. Przekonywał, że głos na urzędującego prezydenta, to głos za dalszym rozwojem Polski. "To jest w tej chwili polska racja stanu" - mówił Ardanowski.


- Proszę państwa, błagam, w drugiej turze nie może nie tylko zabraknąć kogokolwiek, kto był w pierwszej turze wyborów, musi być nas jeszcze więcej - dodał.


Przekonywał, że głos oddany na Andrzeja Dudę, to głos oddany na Polskę.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski mówił, że Andrzej Duda pokazał, że potrafił wykorzystać "pozytywne możliwości" współpracy prezydenta z rządem dla dobra Polski i Polaków. Powiedział, że Andrzej Duda jest "patronem" mniejszych miejscowości, które odwiedza i gdzie rozmawia z ludźmi. Dodał, że Andrzej Duda jest "gwarantem tego, że podobna polityka będzie kontynuowana w przyszłości", że władze nie będzie się zajmowała "tylko najbogatszymi".

Szef MEN dodał także, że przed Polakami wybór tego, jaka ma być Polska w sferze światopoglądowej.


- Przed chwilą byliśmy na mszy świętej i mam wrażenie, że gdyby nie daj Boże wygrał nasz konkurent, to stopniowo rozpoczęlibyśmy przemianę, społeczną przemianę światopoglądową - mówił Piontkowski.


Mówił, że wybory są także wyborami o to jak będzie wyglądało polskie społeczeństwo i rodzina.


- Jeżeli nie zagłosujemy na Andrzeja Dudę, to niestety musimy liczyć się z tym, że ten tradycyjny model będzie próbowany być zlikwidowany - mówił Piontkowski.


Obaj ministrowie spotkają się jeszcze w niedzielę w Podlaskiem z mieszkańcami m.in. w Stawiskach i Jedwabnem.


Koła gospodyń wiejskich przeżywają swój renesans

To mocno niedoceniana, ale bardzo potrzebna forma działalności - mówił w Jedwabnem Minister Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.


- Z wielkim podziwem patrzę na aktywność kobiet na wsi. Kiedy zgłaszałem ustawę z mównicy sejmowej, nawet w najśmielszych marzeniach, przez myśl mi nie przeszło, że będzie taki odzew. W tej chwili jest około 10 tys. kół gospodyń, które się zarejestrowały. Otrzymują od nas wsparcie, w tym roku jest to kolejne 40 mln zł - mówił Ardanowski.


Jak mówi Marta Arciszewska, z koła gospodyń w Orlikowie, oprócz tradycyjnej działalności, panie bardzo aktywnie działają w Internecie.

Pieniądze z rządowego dofinansowania członkinie koła z Orlikowa przeznaczają m.in. na szkolenia z wystąpień publicznych, dbania o wizerunek, czy właśnie promocji w sieci.

Rolnicy poszkodowani w czasie pandemi dostaną pomoc - zapewniał w Podlaskiem minister Jan Ardanowski

Co najmniej 3 miliardy euro więcej dostaną polscy rolnicy w ramach kolejnego unijnego budżetu na lata 2021-2027. To dotychczasowe efekty negocjacji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej - poinformował w Tykocinie minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas spotkania z mieszkańcami miasteczka mówił, że jeszcze miesiąc temu warunki proponowane przez Unię były nie do przyjęcia.

To, co w tej chwili jest już uzyskane w ramach negocjacji, już całkiem spokojnie pozwala myśleć o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W tej chwili na Wspólną Politykę Rolną jest 26,5 mld euro więcej, dla Polski jest to 3 miliardy więcej. To jest 2. miejsce w Europie tego zwiększenia, po Francji, która ma 3,3 miliarda, a jest krajem rolniczym prawie dwa razy większym jak Polska 

- mówił Jan Krzysztof Ardanowski. 

Szef resortu rolnictwa zapowiedział również, że wkrótce zakończą się wypłaty suszowego za ubiegły rok. Jak mówił, przyczyną opóźnienia była pandemia.

Te pieniądze, które były zabezpieczone w odpowiednich rezerwach w budżecie, poszły na walkę ze śmiercią i chorobą. Niestety, część rolników musiała zaczekać na pieniądze. Więc Państwa informuję, że w tych dniach kończy się wypłata pomocy suszowej, będzie wypłacone wszystko

 - dodał minister.

źródło: PAP | red: mag, ary, rbon, lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ministerstwo rolnictwa przewiduje wsparcie dla branż dotkniętych epidemią COVID-19

1.07.2020, 19:55

Ministerstwo rolnictwa przewiduje udzielenie pomocy branżom rolnym najbardziej dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z przesunięcia 2 proc. alokacji PROW 2014-2020, a ich pula wyniesie ponad 273 mln euro.


Marszałek woj. podlaskiego przyznał dotacje na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych

1.07.2020, 12:41

Dzięki tym inwestycjom rolnicy łatwiej dojadą do swoich pól uprawnych. Ponad 2,2 mln zł przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. To o ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej.


500 tys. od samorządu województwa na wsparcie kół gospodyń wiejskich

16.06.2020, 15:01

Ok. 500 tys. zł trafi łącznie do 57 kół gospodyń wiejskich w województwie podlaskim na różne projekty, warsztaty, działania promujące lokalną kulturę czy tradycyjną żywność w ramach otwartego konkursu, który przeprowadził samorząd województwa podlaskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok