Radio Białystok | Koronawirus | Lekarze rodzinni krytykują zmiany dot. sposobu leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem

Lekarze rodzinni krytykują zmiany dot. sposobu leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem

autor: Ryszard Minko

30.09.2020, 19:01, akt. 19:20

Po dwóch tygodniach obowiązywania nowej strategii walki z COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany - te jednak krytykują lekarze rodzinni, bo to oni, a nie szpitale, mają zajmować się pacjentami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a którzy nie wymagają hospitalizacji.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com

Dotychczasowe wytyczne resortu zdrowia nakazywały, by po zdiagnozowaniu pacjenta, lekarze rodzinni wysyłali go na konsultacje do lekarzy specjalistów w szpitalach. Te jednak zaczęły się szybko zapełniać, dlatego od poniedziałku to lekarze rodzinni mają decydować o formie leczenia - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Do tej pory każdy pacjent leczony na koronawirusa musiał być badany przez lekarza zakaźnika. To jest bardzo kłopotliwe dla szpitali zakaźnych, ponieważ tych pacjentów było bardzo dużo, dlatego pacjent z dodatnim wynikiem, jeżeli jest skąpo objawowy, może być skierowany do izolacji przez lekarza rodzinnego – mówi wiceminister.Posłuchaj rozmowy z Waldemarem Kraską"Zmiana dotychczasowych wytycznych, to przerzucanie na nas biurokratycznych czynności" – odpowiada ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, białostocka lekarz rodzinna Joanna Zabielska-Cieciuch. 


Po dwóch tygodniach główny doradca ministra mówi: zakaźnicy nie dają rady, lekarze rodzinni, musicie wy się za to wziąć. Ale tu chodzi głównie o biurokratyczną robotę, wprowadzenia do systemu, wyliczenia dni izolacji. My nie mamy doświadczenia w leczeniu chorych na choroby zakaźne, pacjentami z poważnymi objawami powinny zajmować się szpitale – mówi lekarz.


Na czwartek (1.10) planowane są konsultacje w tej sprawie resortu zdrowia z przedstawicielami lekarzy rodzinnych. Zmiany mają zacząć obowiązywać od poniedziałku (5.10). 

Obecnie w Podlaskiem dostępnych jest 200 łózek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ministerstwo ogłasza nowe obostrzenia. Zamknięte restauracje po 22:00 w strefie czerwonej i maseczki na ulicach w strefie żółtej

29.09.2020, 15:46

W strefie czerwonej pozostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące strefy żółtej i zielonej. Zawęża się możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób – poinformował na konferencji prasowej we wtorek (29.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Pacjenci mają problem z dostaniem się do lekarzy rodzinnych - wynika z raportu NFZ

25.09.2020, 14:34

Oficjalnych skarg nie ma zbyt wiele, ale jest mnóstwo anonimowych sygnałów o nieprawidłowościach w dostępie do lekarzy.


Lekarz uważa, że białostoczanin jest już zdrowy, prywatne testy nadal wykazują zakażenie koronawirusem

22.09.2020, 12:06

Zdaniem lekarza rodzinnego pokonał zakażenie koronawirusem, choć prywatny test nadal wykazuje jego obecność. Jeden z naszych słuchaczy obawia się, że po przejściu Covid-19 nadal może stanowić zagrożenie dla innych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan


fot. Joanna Szubzda
KRAJ
29.10.2020, 20:27, akt. 20:33

"SOR-y pracują na granicy wydolności"


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok