Radio Białystok | Wiadomości | Ministerstwo ogłasza nowe obostrzenia. Zamknięte restauracje po 22:00 w strefie czerwonej i maseczki na ulicach w strefie żółtej

Ministerstwo ogłasza nowe obostrzenia. Zamknięte restauracje po 22:00 w strefie czerwonej i maseczki na ulicach w strefie żółtej

29.09.2020, 15:46, akt. 16:24

W strefie czerwonej pozostaje ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące strefy żółtej i zielonej. Zawęża się możliwość zgromadzeń odpowiednio do 75 i 100 osób – poinformował na konferencji prasowej we wtorek (29.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/ Twitter
Źródło: Ministerstwo Zdrowia/ Twitter

Restauracje zamknięte po 22:00

- Jeżeli chodzi o ograniczenie zgromadzeń oraz wesel w strefie zielonej zredukujemy limit, który do tej pory wynosił 150 osób do 100 osób – powiedział Niedzielski.

W strefie żółtej zgromadzenia będą ograniczone do 75 osób, ze 100 osób obowiązujących obecnie. W strefie czerwonej ten przepis nie ulegnie zmianie i nadal dopuszczone tutaj będą zgromadzenia do 50 osób.

W strefie czerwonej pojawi się zupełnie nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Obowiązkowe maseczki na wolnym powietrzu w strefie żółtej 

Obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony o strefę żółtą – zapowiedział we wtorek (29.09) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

W strefie żółtej również na wolnym powietrzu trzeba będzie nosić maseczki. Z całą stanowczością podkreślam, że stosowanie reguły DDM, czyli dezynfekcja, dystans, maseczki, to jest mechanizm społecznej odpowiedzialności, który pozwala bronić się skutecznie przed eskalacją pandemii 

– podkreślił Niedzielski.

- Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – zapewnił.

Niedzielski: chcemy zróżnicować warunki zlecania testów w poszczególnych strefach 

Chcemy zróżnicować warunki zlecania testów w poszczególnych strefach. Nad żółtą się jeszcze zastanawiamy - powiedział we wtorek (29.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Będziemy o tym jeszcze rozmawiać, ale chcemy zróżnicować warunki dokonywania zleceń testów w poszczególnych strefach, nad żółtą się jeszcze zastanawiamy - powiedział minister zdrowia. 

Ponad 8 tys. łóżek szpitalnych dla zakażonych koronawirusem 

Aktualnie przygotowane jest ponad 8 tys. łóżek w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zajęte jest ok. 2,3 tys. z nich. Potencjał systemu istnieje – zaznaczył.

Od początku wdrażania nowej strategii walki z pandemią wydaliśmy ponad 600 decyzji wskazujących poszczególne szpitale, oddziały jako jednostki zabezpieczające łóżka dla pacjentów COVID-owych 

– podał szef MZ.

Minister poinformował, że obecnie dla zakażonych pacjentów jest w szpitalach ponad 8 tys. łóżek. 

To liczba łóżek, która wobec mniej więcej 2300 łóżek zajętych, pokazuje, że potencjał systemu jeszcze na przyjęcie nowych pacjentów istnieje – ocenił.

- Proszę pamiętać, że dystrybucja łóżek nie jest taka sama w każdym województwie – dodał. 

Ponad 800 łóżek ze wsparciem respiratorowym dla pacjentów z COVID-19 

Obecnie dla zakażonych koronawirusem pacjentów przygotowane jest w kraju ponad 800 łóżek szpitalnych zapewniających wsparcie respiratorowe – powiedział we wtorek (29.09) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Resort przekazał we wtorek, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa obecnie 2399 osób, 141 jest pod respiratorem. 

Do końca tygodnia rozporządzenie, jak postępować z pacjentem z podejrzeniem koronawirusa 

Do końca tygodnia przygotujemy specjalne rozporządzenie ze schematem postępowania z pacjentem chorym lub z podejrzeniem koronawirusa. Chcemy, żeby weszło w życie w przyszłym tygodniu – powiedział  minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wychodząc naprzeciwko postulatom i wnioskom przede wszystkim lekarzy zakaźników, ale także całego środowiska lekarskiego, będziemy chcieli wydać specjalne rozporządzenie, które opisuje schemat postępowania z pacjentem podejrzanym bądź też ze stwierdzoną zachorowalnością czy chorobą wywołaną koronawirusem 

– powiedział szef resortu zdrowia.

Zapowiedział, że rozporządzenie zostanie przygotowane do końca tygodnia.

Przewidujemy, że będzie przestrzeń do rozmowy. W czwartek będziemy mieli rozmowę ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i będziemy konsultować to rozwiązanie – oświadczył.

- Chcemy, żeby w przyszłym tygodniu to rozporządzenie weszło w życie – podkreślił Niedzielski.

Niedzielski: zwiększyliśmy liczbę łóżek w regionach z największym wzrostem zachorowań 

W regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na COVID-19, zwiększyliśmy bazę łóżkową. W ostatnim tygodniu udało nam się zwiększyć dostępność łóżek o ponad 1,2 tys. - powiedział  minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na konferencji prasowej minister Niedzielski poinformował, że w tych regionach, w których zanotowano największy wzrost zachorowań, zwiększono dostępną bazę łóżek.

Modyfikacja strategii walki z pandemią 

Chcemy zaproponować modyfikacje strategii walki z pandemią, która dotyczy schematu prowadzenia pacjenta – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że pacjent z dodatnim wynikiem nie będzie, jak dotychczas kierowany do szpitala zakaźnego, tylko do lekarza rodzinnego.

Szef MZ zapowiedział na konferencji prasowej modyfikację strategii walki z pandemią. Wyjaśniał, że poprzedni model, który polegał na kierowaniu pacjenta z dodatnim wynikiem do szpitala zakaźnego, przy dużej liczbie zakażeń (dziennie ponad 1000) okazał się problemem.

Podkreślił, że resort dostosowuje zatem schemat strategii do nowej rzeczywistości. 

Ta modyfikacja dotyczy momentu, od którego pacjent wie, że już ma dodatni wynik (...). Pacjent z tym dodatnim wynikiem wraca do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli swojego lekarza rodzinnego, bądź też, jeżeli test był wykonywany w ramach podejrzenia i skierowania do szpitala pierwszego poziomu, wraca z tym pozytywnym wynikiem do lekarza na poziomie pierwszym szpitalnictwa COVID-owego

 – mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że na tym poziomie lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. 

Dokonuje on oceny, na ile przebieg zachorowania na koronawirusa ma charakter ciężki, przede wszystkim analizując objawy. Jeżeli ten przebieg jest bezobjawowy, bądź skąpo objawowy, to prawem lekarza, czy rodzinnego, czy lekarza w pierwszym poziomie szpitalnictwa COVID-owego, jest podjęcie decyzji o izolacji 

– wskazał minister.

- Czyli decyzji o izolacji nie wydaje tylko i wyłącznie lekarz zakaźnik, ale w gruncie rzeczy każdy lekarz. Jesteśmy do tego przygotowani infrastrukturalnie. Nasze systemy dają takie uprawnienie każdemu lekarzowi – zapewnił szef MZ.

W przypadku braku objawów – dodał – pacjent trafia na izolację domową i znajduje się pod opieką lekarza rodzinnego.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna w regionie

29.09.2020, 15:19

Minionej doby w Podlaskiem potwierdzono 57 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Jeżeli trend się utrzyma, powiat białostocki może się znaleźć w strefie żółtej.


Rzecznik MZ: nowy sposób przedstawiania statystyk COVID-19 daje pełniejszy obraz epidemii

29.09.2020, 12:17

Nowy sposób przedstawiania statystyk dotyczących zgonów w wyniku COVID-19 daje pełniejszy obraz przebiegu epidemii - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując zmianę w sposobie podawania przez ministerstwo liczby zmarłych na tę chorobę.


Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

29.09.2020, 11:40

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Czuje się dobrze, przebywa na kwarantannie - poinformowano we wtorek (29.09) na stronie biura RPO.


Piontkowski: powroty z wakacji nie wpłynęły na masowe rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach

29.09.2020, 11:28

Nie ziścił się scenariusz zakładający, że powroty z wakacji wpłyną na masowe rozprzestrzenianie się wirusa w szkołach. Gdyby tak było, to mielibyśmy tysiące placówek zamkniętych – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i przytoczył aktualne dane o funkcjonowaniu placówek.


Kolejne przypadki zgonu z powodu COVID–19 w Podlaskiem. Zmarł 41-latek

29.09.2020, 10:35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (29.09), że w ciągu doby potwierdzono 1326 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 57 w Podlaskiem. W kraju z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 zakażonych.


Koronawirus w łomżyńskich placówkach

29.09.2020, 09:22

I Liceum Ogólnokształcące i Przedszkole Specjalne Nr 3 w Łomży zostały zamknięte.


Psycholog: już nie szukamy informacji o koronawirusie

29.09.2020, 08:12

Obecnie mniej niż wcześniej szukamy informacji o koronawirusie, bo wydaje nam się, że już wszystko wiemy. Znacząca część informacji, które teraz otrzymujemy, pochodzi np. od znajomych na Facebooku, czyli od ludzi, którzy są do nas podobni – powiedział prof. Uniwersytetu SWPS Tomasz Grzyb.


Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie

29.09.2020, 08:00

Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa osiągnęła 1 000 555 - poinformował we wtorek (29.09) Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok