Radio Białystok | Wiadomości | Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna w regionie

Pogarsza się sytuacja epidemiologiczna w regionie

autor: Ryszard Minko

29.09.2020, 15:19, akt. 20:44

Minionej doby w Podlaskiem potwierdzono 57 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. Jeżeli trend się utrzyma, powiat białostocki może się znaleźć w strefie żółtej.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Jak wynika z najnowszych danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, obecnie w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy potwierdzono 111 zakażeń koronawirusem.

Kolejnych 90 zakażonych jest w choroszczańskim Domu Pomocy Społecznej "Trzy Dęby". Infekcję wykryto tam u pensjonariuszy, jak i u pracowników placówki.

Coraz trudniejsza sytuacja jest też w Szpitalu Miejskim w Białymstoku, gdzie od poniedziałku (28.09) podwoiła się liczba zakażonych pacjentów i pracowników. Sytuacja jest tak zła, że zaczyna brakować personelu, by zapewnić opiekę pacjentom.


- Chyba jedynym rozwiązaniem byłoby całkowite zamknięcie szpitala na jakiś czas i zdezynfekowanie wszystkich pomieszczeń, bo mimo stosowanych procedur wirus się rozprzestrzenił - mówi pełniący obowiązki dyrektora Mirosław Wasiucionek.


Po infekcji koronawirusem zmarł jeden z ciężko chorych pacjentów szpitala, natomiast, jak wynika z relacji Wasiucionka - większość infekcji przebiega z łagodnymi objawami lub zupełnie bez objawów.

Zakażenie koronawirusem u jednej z pacjentek wykryto także w Białostockim Centrum Onkologii, w związku z tym oddział wstrzymał przyjęcia.


- Wraz ze wzrastającą liczbą potwierdzanych zakażeń koronawirusem, powiat białostocki może się znaleźć w tzw. żółtej strefie, w której obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia - przyznaje Urszula Połowianiuk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku.


Z obecnych danych wynika, że wskaźnik aktywnych przypadków choroby w powiecie białostockim wynosi nieco ponad 12 osób na 10 tys. mieszkańców, a próg zachorowań dla strefy żółtej wynosi 10 osób na 10 tys. mieszkańców. Aktualnie w naszym regionie żaden z powiatów nie znajduje się w strefie z dodatkowymi obostrzeniami.

W strefie żółtej, poza obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, wprowadzone będą limity widzów i gości na wydarzeniach kulturalnych, w restauracjach i siłowniach.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne przypadki zgonu z powodu COVID–19 w Podlaskiem. Zmarł 41-latek

29.09.2020, 10:35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (29.09), że w ciągu doby potwierdzono 1326 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 57 w Podlaskiem. W kraju z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 30 zakażonych.


Koronawirus w łomżyńskich placówkach

29.09.2020, 09:22

I Liceum Ogólnokształcące i Przedszkole Specjalne Nr 3 w Łomży zostały zamknięte.


Ponad milion ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie

29.09.2020, 08:00

Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych przez koronawirusa osiągnęła 1 000 555 - poinformował we wtorek (29.09) Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok