Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

30.09.2020, 08:30, akt. 14:57

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl
Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Zapowiadane są nowe obostrzenia. Polska Rada Biznesu apeluje do rządu o zaostrzenie polityki związanej z przestrzeganiem zasad antycovidowych, które często obowiązują w naszym kraju tylko w teorii. Apel kierowany jest też do pracodawców, którzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego w miejscu pracy.

O sytuacji pandemicznej z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Proszę skomentować apel Polskiej Rady Biznesu. Wiadomo, że chodzi o pieniądze. Czyżby przedsiębiorcy obawiali się powrotu do surowych obostrzeń, do lockdownu?


Waldemar Kraska: Rzeczywiście nowe zakażenia, które pojawiają się w naszym kraju, są także z dużych zakładów pracy, ale nie tylko. Są to miejsca, w których niestety zapomnieliśmy o przestrzeganiu zasad, o których powinniśmy na co dzień myśleć, także w zakładzie pracy, czyli maseczka, dystans, dezynfekcja. To może spowodować, że koronawirus w zakładach pracy uniemożliwia pracę, bo czasem zakład trzeba zamknąć. Ale nie sądzę, żebyśmy wrócili do tej sytuacji, która była na wiosnę, czyli zamknięcia nas w domach i zamrożenie gospodarki.

Cieszy mnie natomiast, że przedsiębiorcy także dostrzegają swoją rolę w zwalczaniu pandemii, bo myślę, że akurat przestrzeganie tych zasad w pracy jest bardzo ważne. Szczególnie że po wakacjach wróciliśmy do tej tak zwanej normalności, do pracy, dzieci wróciły do szkół. Nasze kontakty są zdecydowanie częstsze. Niestety to powoduje, że mamy więcej zakażeń.


Sam pan pewnie obserwuje, że wiele osób chodzi bez maseczek.


Rozmawialiśmy już z panem ministrem Kamińskim, że musimy wzmóc egzekucję tych zasad, które są nakładane, szczególnie w strefach żółtej i czerwonej, które wymagają naszej szczególnej uwagi, ale nie tylko. Jak widzę osoby, które nie noszą maseczki, to zawsze zwracam uwagę. Niestety czasem spotykam się z dość brutalną reakcją, ale trudno. Tak trzeba reagować - jest to w interesie osób, z którymi ludzie nienoszący maseczek się spotykają.


Na razie wprowadzacie obostrzenia, próbujecie chronić służbę zdrowia, bo rośnie liczba zajętych łóżek covidowych - w województwie podlaskim to już połowa.


Wczoraj rozmawiałem z wojewodą podlaskim. Wiem, że powstają nowe miejsca, łóżek będzie zdecydowanie więcej. Aczkolwiek województwo podlaskie nie jestem liderem w liczbie  zakażeń i cieszy mnie to bardzo.


Pół roku temu to było góra kilkanaście przypadków dziennie, teraz jest kilkadziesiąt.


No tak, jest to trend ogólnopolski związanych z naszą dużą aktywnością. Chcemy, żeby w każdym województwie był bufor wolnych łóżek, bo wystarczy jedno duże ognisko w Domu Pomocy Społecznej i tych łóżek praktycznie w ciągu dnia, dwóch może zabraknąć. Dlatego chcemy, aby w każdym województwie był zapas miejsc.


Lekarze rodzinni, których teraz obarcza się dodatkowym zadaniem związanym z koronawirusem, narzekają, że wprowadzacie chaos.


Nie ma innego wyjścia, by zwalczyć pandemię jesienią. Ona jest zupełnie inna niż na wiosnę.


Na czym polega różnica?


Na wiosnę zakażeń nie było tak dużo, dlatego że nie działały szkoły, zakłady pracy praktycznie też nie, wszyscy byliśmy zamknięci w domach. W tej chwili żyjemy tak, jakbyśmy byli "w normalności", więc zakażeń musi być więcej - nie tylko u nas w kraju, ale i w całej Europie.

Dlatego lekarze rodzinni muszą włączyć się do walki z koronawirusem. W tej chwili wprowadzamy to, że pacjent z dodatnim wynikiem, jeżeli jest skąpo- lub bezobjawowy, może zostać skierowany do izolacji przez lekarza rodzinnego. Myślę, że jest to odciążeniem lekarzy zakaźników, bo do tej pory każdy pacjent, u którego stwierdziliśmy dodatni wynik testu na koronawirus, musiał być zbadany przez lekarza zakaźnika. Jest to bardzo kłopotliwe dla szpitali zakaźnych, ponieważ pacjentów było bardzo dużo. Dlatego myślę, że bardzo ważne jest włączenie w ten system lekarza rodzinnego.


Sytuacja ta pokazuje, że lekarze rodzinni są niedostatecznie przygotowani - mówię tutaj o gabinetach.


Pacjentów, u których podejrzewamy koronawirus, możemy umawiać na poszczególne godziny, możemy podzielić dzień na dwie strefy pacjenci - pacjenci z infekcją i bez. Chcemy, aby pacjent miał dostęp do lekarza rodzinnego nie tylko przez teleporadę, ale także fizycznie. Myślę, że wielu chorób niestety nie da się zdiagnozować przez teleporadę. Trzeba zbadać pacjenta, trzeba go zobaczyć, dlatego tak duży nacisk kładziemy na to, żeby jednak poradnie lekarzy rodzinnych były otwarte, były przyjazne dla pacjentów.


Czy pracujecie nad zmianami przepisów dotyczących kwarantanny? W pechowych przypadkach może się zdarzyć, że rodzina jakiegoś ucznia może być bardzo długo na kwarantannie.


Rzeczywiście. Rozmawiałem już o tym problemie z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wzrost liczby osób na kwarantannie wiąże się też z tym, że ci, którzy mieli kontakt z dzieckiem uczącym się zdalnie, bo w klasie był przypadek zakażenia, muszą być w izolacji.


Nie tylko uczeń czy nauczyciel, ale również cała rodzina ucznia.


Właśnie tak. Dlatego w tej chwili jest tak dużo osób na kwarantannie. Pracujemy nad tym, żeby to zmienić, i myślę, że w najbliższych dniach ulegnie to zmianie.


Czy nie obawiacie się w ministerstwie, że może zabraknąć łóżek?


Mamy trochę inną strategię, bo wiedzieliśmy, że jesienią będzie zdecydowanie więcej przypadków niż wiosną, dlatego mamy tzw. trzy poziomy. Poziom pierwszy to szpitale powiatowe. Jest ich bardzo dużo. Wiem, że wojewodowie już wydali polecenia, aby w każdej placówce przygotować kilkanaście łóżek dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Mogą tam także przebywać pacjenci z lekkimi objawami.

Poziom drugi, czyli szpitale zakaźne, ale też pulmonologiczne i wydzielone oddziały internistyczne są przygotowane do tego, aby przyjąć tę większą falę. Tam trafiają pacjenci, którzy wymagają leczenia, którzy mają już objawy. Właśnie na tym drugim poziomie zabezpieczamy najwięcej łóżek. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ich wystarczy.

W tych województwach, gdzie jest najwięcej zakażeń, czyli małopolskim, mazowieckim, wielkopolskim czy pomorskim w ostatnich dniach wojewodowie praktycznie podwoili liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Jestem przekonany, że tych łóżek nie zabraknie, aczkolwiek trudno jest powiedzieć, w którą stronę będzie zmierzała epidemia.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Elżbieta Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kamińska

wicekurator oświaty w Białymstoku
26.10.2020

"Wszyscy staramy się, żeby nauczanie zdalne było na wyższym poziomie niż podczas wiosennego lockdownu" - zapewnia wicekurator oświaty.

Urszula Połowianiuk

zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
23.10.2020

"Spodziewaliśmy się tego, że na jesień może być wzrost zachorowań. To wynika też z naszych zachowań, wystarczy przejść się po ulicy i zobaczyć, że pewne zasady nie są respektowane, że my lekceważyliśmy tego wirusa" - mówi Urszula Połowianiuk.

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Marcin Gliński

kpt. Łukasz Wilczewski

rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
23.10.2020

Wsparcie personelu medycznego przy pobieraniu wymazów, pomoc dla pracowników sanepidu, monitorowanie osób na kwarantannie - takie zadania mają teraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.


Docent Jan Kochanowicz, fot. Monika Kalicka

Jan Kochanowicz

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
22.10.2020

"Plan przewiduje powstanie boksów jednoosobowych tak, abyśmy mogli pacjentów izolować i jednocześnie, żeby w prosty sposób był do każdego pacjenta dostęp" - mówi dyrektor USK.

Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.


Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.

Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.


nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.


Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.

Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.


Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.

Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.


foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.

Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".


Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.

Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.


prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.

Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.


Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.

Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.


Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?

Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.


Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.

Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok