Radio Białystok | Koronawirus | Prof. Wysocki: Chodzenie z niemowlętami do dużych sklepów to skrajna nieodpowiedzialność

Prof. Wysocki: Chodzenie z niemowlętami do dużych sklepów to skrajna nieodpowiedzialność

21.10.2020, 17:18, akt. 17:23

Rodzice małych dzieci, niemowląt muszą teraz szczególnie unikać dużych skupisk. Chodzenie z dziećmi w wózkach do sklepów do skrajna nieodpowiedzialność – podkreślił prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Eisenhans - Fotolia.com
Eisenhans - Fotolia.com

Dzieci zidentyfikowanych jako zakażone mamy mniej niż dorosłych. Sami zadajemy sobie pytanie, czy to znaczy, że one rzadziej chorują, czy chorują łagodnie i nikt ich nie bada; rzadziej przecież obejmowane są także badaniami przesiewowymi. Natomiast dzieci chore również trafiają do szpitali – tylko najczęściej dopiero tam okazuje się, że są zakażone

 – mówił prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jak podkreślił, "to, co nas zastanawia jako pediatrów, to fakt, że zakażone bywają także niemowlęta. W ostatnich dniach na moim oddziale był najmłodszy zakażony noworodek, zaledwie dwutygodniowy".

Prof. Wysocki zaznaczył, że kluczowym pytaniem jest, w jaki sposób dochodzi do zakażeń wśród dzieci.

Wydaje się, że dzieci zakażają się przede wszystkim z otoczenia, ale i to otoczenie może być dwojakie. Mogą to być albo osoby bliskie; jak mama, tata, którzy pracują, wychodzą na zewnątrz. Widzimy też jednak dosyć nieodpowiedzialne zachowania, jak na przykład wychodzenie z niemowlętami na zakupy i wjeżdżanie z nimi w wózkach do dużych sklepów. Nawet jeżeli tam wszyscy mają maseczki – to te dzieci się tam nie powinny po prostu znaleźć 

– zaznaczył.

Profesor wskazał, że o ile otwarta przestrzeń może być traktowana jako nieco bardziej bezpieczna, to wszelkie zamknięte przestrzenie, jak sklepy, galerie handlowe, szkoły, kościoły, czy hale sportowe powinny być omijane "bardzo szerokim łukiem".

Rodzice powinni teraz zachowywać maksimum ostrożności i rozsądku i się tam z dziećmi po prostu nie zjawiać. Dzieci maseczek nie mają i jadą w wózkach, które są średnio na wysokości ok. 70-80 centymetrów, a wszyscy dorośli są zdecydowanie wyżej od nich. Podczas mówienia, kaszlu, kichania, wszystkie te kropelki spadają ku dołowi i są to sytuacje dla dzieci naprawdę bardzo niebezpieczne 

– mówił.

Profesor podkreślił, że w czasie pandemii, aby chronić zdrowie dzieci, należałoby ograniczyć także kontakty z sąsiadami, czy znajomymi.

Dzisiaj przy tej liczbie zakażeń w kraju nie wiemy, kto jest zakażony, a kto nie jest. Tak jak wiosną, to były rzadziej występujące, pojedyncze przypadki, to dzisiaj wokół nas już na pewno są osoby zakażone. Dla dzieci takie kontakty mogą być niebezpieczne

 – wskazał.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwszy w Europie projekt rehabilitacji osób po COVID-19

21.10.2020, 16:32

Szpital MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w kraju i Europie rozpoczął rehabilitację pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Lekarze i naukowcy nie tylko zajmą się leczeniem, ale będą chcieli jak najwięcej dowiedzieć się o długotrwałych skutkach choroby.


Niektóre szkoły w Podlaskiem są całkowicie zamknięte

21.10.2020, 15:31

Z powodu wykrycia zakażeń koronawirusem, całkowicie zamkniętych jest kilka szkół w regionie.


Szpital w Grajewie jest gotowy na przyjęcie części pacjentów z Augustowa

21.10.2020, 15:19

Placówka z Augustowa, zgodnie z decyzją wojewody podlaskiego, ma leczyć tylko osoby zarażone koronawirusem. Jak mówi dyrektor grajewskiego szpitala Sebastian Wysocki, może on przyjąć pacjentów na sześć oddziałów.


KE podpisała umowę z Johnson & Johnson na 400 mln dawek szczepionki na Covid-19

21.10.2020, 14:36

Komisja Europejska poinformowała w środę (21.10), że podpisała umowę w imieniu państw UE z amerykańskim producentem leków Johnson & Johnson na dostawę 400 mln dawek szczepionki na Covid-19.


Rzecznik MZ: wydłużamy godziny pracy punktów drive thru, chcemy rozładować kolejki

21.10.2020, 13:18

W tej chwili naszym celem jest rozładowanie wszelkich kolejek w punktach drive thru. Mamy ich ponad 460, będzie na pewno więcej, wydłużamy też godziny ich pracy - poinformował w środę (21.10) rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Przestaliśmy przestrzegać zaleceń - to główny powód wzrostu zakażeń koronawirusem

21.10.2020, 12:20

Wzrost zakażeń koronawirusem wynika z powrotu do aktywności sprzed epidemii i nieprzestrzegania zaleceń – mówi zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku Urszula Połowianiuk.


Premier: mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia

21.10.2020, 12:20

Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w środę (21.10) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Wiemy, który obiekt w Białymstoku będzie przekształcony w szpital polowy dla pacjentów z COVID-19

22.10.2020, 11:30

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski rekomendował ministerstwu zdrowia halę sportową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jako lokalizację na szpital tymczasowy do walki z koronawirusem - poinformowała w środę (21.10) Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.


Prof. Horban: 10 tys. zachorowań dziennie to górna granica możliwości obecnie wdrożonego systemu

21.10.2020, 10:11

10 tys. zachorowań na COVID-19 dziennie to górna granica możliwości obecnie wdrożonego systemu - ocenił w środę (21.10) główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że w ciągu najbliższych dni okaże się, czy wdrożone obostrzenia działają.


Müller: dodatkowe rygory raczej się pojawiają, niektóre już w weekend

21.10.2020, 09:03

Z uwagi na liczbę zachorowań dodatkowe rygory raczej się pojawiają, decyzje będą zapadały z terminem wejścia w życie w weekend albo od początku przyszłego tygodnia - zapowiedział w środę (21.10) rzecznik rządu Piotr Müller. Zapewniał, że rząd nie chce wprowadzać takiego lockdownu jak wiosną.


Epidemiolog: skumulowanie dużej liczby zakażonych sprawia, że więcej chorych potrzebuje hospitalizacji i respiratorów

21.10.2020, 08:00

Skumulowanie w jednym czasie dużej liczby zakażonych powoduje, że duża liczba chorych potrzebuje hospitalizacji i respiratorów – powiedziała epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i trzymanie dystansu, bo to spowalnia transmisję wirusa.


MZ: 10 040 nowych zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku epidemii, zmarło 130 kolejnych osób

21.10.2020, 10:30

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 10 040 osób - to najwięcej od początku trwania pandemii. Zmarło też 130 kolejnych osób - podał w środę (21.10) resort zdrowia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok