Radio Białystok | Koronawirus | Epidemiolog: skumulowanie dużej liczby zakażonych sprawia, że więcej chorych potrzebuje hospitalizacji i respiratorów

Epidemiolog: skumulowanie dużej liczby zakażonych sprawia, że więcej chorych potrzebuje hospitalizacji i respiratorów

21.10.2020, 08:00, akt. 08:20

Skumulowanie w jednym czasie dużej liczby zakażonych powoduje, że duża liczba chorych potrzebuje hospitalizacji i respiratorów – powiedziała epidemiolog prof. Joanna Zajkowska. Zaapelowała też o noszenie maseczek i trzymanie dystansu, bo to spowalnia transmisję wirusa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

20 proc. zakażonych wymaga hospitalizacji 

- Im więcej mamy zakażeń, tym większe będą liczby osób potrzebujących respiratorów i więcej będzie zgonów – powiedziała wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

We wtorek (20.10) Ministerstwo Zdrowia podało, że w kraju potwierdzono koronawirusa u kolejnych 9291 osób. Zmarło 107 chorych. Z wtorkowych danych resortu wynika, że w szpitalach z powodu SARS-CoV-2 przebywało 8962 pacjentów, z czego 725 z nich pod respiratorami.

Wiemy, że 80 proc. zakażonych przechodzi zakażenie bezobjawowo bądź skąpoobjawowo, ale 20 proc. wymaga hospitalizacji. Wśród tej grupy są osoby, które wymagają agresywnej terapii, czyli tlenoterapii czynnej już z respiratorem i zdarzają się zgony 

– powiedziała. 

Noszenie maseczek spowalnia transmisję wirusa

Dlatego, jak podkreśliła epidemiolog – bardzo ważne są obostrzenia i samokontrola. Po raz kolejny zaapelowała o noszenie maseczek i zachowanie dystansu, bo to, jak powiedziała – "spowolni transmisję wirusa".

W ten sposób zmniejszamy liczbę zakażonych w jednym czasie. Skumulowanie dużej liczby zakażonych w jednym czasie powoduje, że duża liczba pacjentów będzie potrzebowała respiratorów i hospitalizacji, co może nie spotkać się z odpowiednią liczbą miejsc dla nich 

– dodała Zajkowska.

Pytana, czy dzienna liczba wykonywanych testów jest wystarczająca, powiedziała, że powstają kolejne punkty, żeby usprawnić jak najszybsze wykonywanie testów. Podkreśliła, że to bardzo ważne, bo to, jak mówiła – "przyspiesza identyfikację osób zakażonych, izolację, czy kwarantannę osób z kontaktu".

To są metody, które mają wpływ na spowolnienie rozwoju epidemii 

– mówiła.

Prawdopodobnie przekroczymy w tym tygodniu 10 tys. zakażeń jednego dnia

Zauważyła, że w ostatnim czasie w bardzo dużym tempie przybywa nam zakażonych. Dodała, że na razie za wcześnie mówić o efektach wprowadzonych obostrzeń.

Istnieje pewna bezwładność, okres wylęgania choroby wynosi od 5 do 7 dni. Zatem ujawniane teraz zakażenia, to są te, do których doszło przed tygodniem, bądź dziesięcioma dniami. Wprowadzenie obostrzeń i egzekwowanie ich przyniesie efekt po tygodniu, a najlepiej dwóch. Wtedy powinno być widać zmniejszenie przyrostu zakażeń 

– powiedziała Zajkowska. 

W jej ocenie bardzo prawdopodobne jest, że przekroczymy w tym tygodniu 10 tys. zakażeń jednego dnia. 

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruś wprowadza 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających z Polski

20.10.2020, 20:05

Ministerstwo zdrowia Białorusi zadecydowało we wtorek (20.10), że osoby przybywające z 28 państw, m.in. z Polski, będą musiały przez 10 dni po przekroczeniu granicy przestrzegać samoizolacji. Wymogi zaostrzono ze względu na sytuację epidemiczną w tych krajach.


Szef PSP podjął decyzję o skierowaniu strażaków-ratowników do walki z Sars-Cov-2

20.10.2020, 15:13

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o skierowaniu do walki z wirusem Sars-Cov-2 strażaków mających uprawnienia ratownictwa medycznego. W pierwszej kolejności do Warszawy zostanie skierowanych 50 ratowników.


W Podlaskiem przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem

20.10.2020, 13:34

Wkrótce w regionie przybędzie ponad 300 szpitalnych łóżek przeznaczonych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.


Bohdan Paszkowski

20.10.2020, 08:29

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Wiceszef MSZ: to jest kiepski czas na wyjazdy zagraniczne

19.10.2020, 11:48

To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne - podkreślał w poniedziałek (19.10) wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.


W Podlaskiem będzie więcej punktów do pobierania próbek na obecność koronawirusa

18.10.2020, 11:08

W naszym regionie będzie więcej punktów do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, a te, które już działają, będą pracować dłużej.


Ekspert: system opieki zdrowotnej musi iść w stronę masowych testów na COVID-19

18.10.2020, 08:16

System opieki zdrowotnej musi iść w kierunku wykonywania masowo testów na obecność koronawirusa – powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.


GIS wyjaśnia jak się zachować, kiedy pojawią się objawy COVID-19

17.10.2020, 15:31

Osoby mające objawy infekcji m.in: gorączkę, kaszel, duszności bądź te, które straciły węch lub smak, i podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2, powinny pozostać w domu i umówić telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza Państwowej Opieki Zdrowotnej - podał w sobotę (17.10) Główny Inspektor Sanitarny.


Szczepionka Pfizera na Covid-19 najwcześniej w trzecim tygodniu listopada

17.10.2020, 11:35

Koncern farmaceutyczny Pfizer przed trzecim tygodniem listopada nie będzie ubiegał się o zgodę na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy nie będą wiec dostępne przed wyborami w USA.


Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

16.10.2020, 11:51

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.


Szef KPRM: nakaz noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy

16.10.2020, 10:22

Przepis dotyczący nakazu noszenia maseczek będzie przeniesiony do ustawy i doprecyzowany - poinformował w czwartek (16.10) szef KPRM Michał Dworczyk. Mówiąc o lekarzach i przygotowywanej ustawie o służbie zdrowia, zaznaczył, że "działamy w czasie szczególnym i musimy wykorzystywać nadzwyczajne narzędzia".


Ekspert: część szpitali już jest na skraju wydolności; stosowanie się do zaleceń - kluczowe

16.10.2020, 07:52

Niektóre szpitale dochodzą do skraju wydajności, kadry medyczne są niezwykle obciążone, a laboratoria diagnostyczne balansują na skraju efektywności. W tej sytuacji stosowanie się do obostrzeń jest kluczowe dla walki z koronawirusem - powiedział w rozmowie z PAP epidemiolog Artur Białoszewski.


Premier: proponujemy drogę środka, by uratować zarówno zdrowie ludzi, jak i gospodarkę

15.10.2020, 18:24

W walce z epidemią proponujemy drogę środka, która ma zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne ludziom, ale też uratować gospodarkę; czerpiemy z najlepszych praktyk i informacji z całego świata, taka strategia jest właściwa i pozwoli nam zwalczyć epidemię - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok