Radio Białystok | Koronawirus | Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Rząd uruchamia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

23.10.2020, 13:25, akt. 24.10.2020, 14:11

Infolinia dla seniorów, współpraca WOT i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach wymagających wyjścia z domu oraz wsparcie wolontariuszy to m.in. założenia Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów - poinformowała w piątek (23.10) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Utworzenie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów ogłoszone zostało na piątkowej konferencji prasowej w KPRM z udziałem m.in. minister Maląg i premiera Mateusza Morawieckiego.


W trosce o zdrowie seniorów 

Marlena Maląg oceniła, że dzięki tej inicjatywie osoby starsze będą bezpieczniejsze. Głównymi założeniami Korpusu, jak tłumaczyła, jest "uruchomienie infolinii dla seniorów, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię oraz wsparcie seniorów przez wolontariuszy".


Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a stosowanie się do restrykcji to wyraz solidarności społecznej. Szczególną troską powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej zagrożone - podkreśliła Marlena Maląg.


Infolinia dla seniorów: 22 505 11 11

Dzwoniąc na numer telefonu 22 505 11 11 osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Osoba przyjmująca zgłoszenie (każdego dnia od godziny 8:00 do godziny 21:00) przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem. Zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.


Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy  – zapewniła szefowa MRiPS.


Wolontariusze poszukiwani 

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście, zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.


To zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, którzy zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu.


To oni właśnie dostarczą zakupy seniorom, ale tez pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą - zaznaczyła Marlena Maląg.


Z kolei zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. 


W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze – przekonywała Marlena Maląg.


Poinformowała również, że gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym, czy jej zakup od prywatnych podmiotów. 


Podlaskie pomaga 

W Podlaskiem niektóre samorządy już wcześniej zaczęły wprowadzać podobne rozwiązania - m.in. w Siemiatyczach, Suchowoli, czy Białymstoku - gdzie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie zgłosiło się kilkudziesięciu młodych wolontariuszy chętnych nieść pomoc najstarszym mieszkańcom miasta.


źródło: PAP | red: lma, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cała Polska strefą czerwoną

23.10.2020, 11:10

Cała Polska od soboty (24.10) strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym - poinformował w piątek (23.10) premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.


Premier: mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia

21.10.2020, 12:20

Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w środę (21.10) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Minister Marlena Maląg apeluje do seniorów o ograniczenie wychodzenia z domu

16.10.2020, 11:51

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg apeluje do seniorów, aby ograniczyli wychodzenie z domu, a jeśli już muszą wyjść, np. na zakupy, żeby wybierali przeznaczone dla nich godziny, nosili maseczki i zachowywali bezpieczny dystans. Zaleca też korzystanie z teleporad i wideorozmów z bliskimi.


Ekspert: część szpitali już jest na skraju wydolności; stosowanie się do zaleceń - kluczowe

16.10.2020, 07:52

Niektóre szpitale dochodzą do skraju wydajności, kadry medyczne są niezwykle obciążone, a laboratoria diagnostyczne balansują na skraju efektywności. W tej sytuacji stosowanie się do obostrzeń jest kluczowe dla walki z koronawirusem - powiedział w rozmowie z PAP epidemiolog Artur Białoszewski.


Jak ochronić osoby starsze przed koronawirusem?

15.10.2020, 12:42

Seniorzy - grupa ludzi szczególnie narażona na wirusa SARS-CoV-2. Jak radzą sobie w czasach pandemii? Jak im pomóc, by przetrwali epidemię w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej?


Wróciły godziny dla seniorów - w sklepach, aptekach, drogeriach i na poczcie

15.10.2020, 08:03

Od czwartku, 15 października w godz. 10:00 do 12:00 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują w dni powszednie godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.


Prezydent: dalsza przyszłość zależy od nas; myj ręce, noś maseczkę, chroń seniorów

14.10.2020, 18:12

Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował w środę (14.10) prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.


Seniorzy z Choroszczy mogą zapisywać się na szczepienia przeciw grypie

14.10.2020, 15:25

Szczepionki trafiły już do przychodni i seniorzy z gminy Choroszcz do 17 października mogą zapisywać się na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z książką 2020

Karolina Cicha & Spółka w Polskim Radiu Białystok

"Wyjdź za mnie" Krystyna Mirek

Historia złotego

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
KORONAWIRUS
29.11.2020, 10:26, akt. 10:34

W Podlaskiem 307 nowych zakażeń


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok