Radio Białystok | Wiadomości | Cała Polska strefą czerwoną

Cała Polska strefą czerwoną

23.10.2020, 11:10, akt. 26.10.2020, 13:31

Cała Polska od soboty (24.10) strefą czerwoną, szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 w trybie zdalnym - poinformował w piątek (23.10) premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM


0:00
0:00
Łomża w czerwonej strefie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Seniorzy, rodzice i uczniowie rozumieją konieczność wprowadzenia nowych obostrzeń - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Cała Polska objęta strefą czerwoną

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że cała Polska od soboty staje się strefą czerwoną. 

Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się ci mieszkańcy, którzy w strefie czerwonej żyją, mieszkają, pracują, uczą się, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej 

- podkreślił Morawiecki.

Lokale gastronomiczne zamknięte, dania mogą serwować tylko na wynos

Decyzją rządu, w ramach obostrzeń sanitarnych w związku z pandemią, lokale gastronomiczne: puby, restauracje, kawiarnie pozostaną zamknięte w najbliższym czasie. Będą mogły realizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz. Na razie to obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia.

Zdaniem specjalistów, (...) w pomieszczeniach gastronomicznych znajduje się bardzo dużo osób na niewielkiej powierzchni. W związku z tym dochodzi do częstych zakażeń, a maseczka nie jest tam używana; te pomieszczenia są słabo wietrzone 

- zaznaczył Morawiecki.

Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 przechodzi na nauczanie zdalne

Jak poinformował premier, zajęcia w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8 będą odbywały się w trybie zdalnym po to, żeby zmniejszyć kontakty społeczne i natężenie ruchu w środkach komunikacji publicznej. W godzinach 8-16.00 dzieci do 16. roku życia mogą wychodzić z domu tylko pod opieką osób dorosłych - dodał Mateusz Morawiecki.

Seniorzy proszeni o niewychodzenie z domu

W ramach kolejnych ograniczeń, prośba do seniorów powyżej 70. roku o niewychodzenie z domów, jeśli to nie jest konieczne, jeśli nie świadczą pracy. Jednocześnie wprowadzony zostaje program "Ochrona Seniorów"- poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Zamknięte zostaną sanatoria.

Szef rządu podkreślił, że na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. 

Dlatego wprowadzam program "Ochrona seniorów". Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu 

- powiedział Morawiecki na konferencji prasowej.

Zapowiedział, że zostanie uruchomiony program solidarnościowy "Korpus Wsparcia seniorów" w celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki ze strony rodziny. 

"Korpus Wsparcia Seniorów" poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach

 - powiedział szef rządu.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 23, 2020 ">

W godzinach od 8 do 16 młodzież może wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej 

W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież nie mogą same przemieszczać się, spotykać w grupach. Mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłego - powiedział w piątek (23.10) premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji prasowej Morawiecki podkreślił, że "odpowiedzialność za efektywność naszych działań spoczywa na wszystkich, także na dzieciach i młodzieży".

Zmiany w wydarzeniach sportowych i kulturalnych

- wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności

- wydarzenia kulturalne będą mogły odbywać się z maks. udziałem 25 proc. publiczności

- zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków

Zakaz spotkań powyżej 5 osób 

Będzie obowiązywał zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych większej liczbie niż pięć osób. Wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe.

Czwartym obostrzeniem jest zakaz wszelkiego rodzaju aktywności osób, powyżej pięciu w jednej grupie, a więc różnego rodzaju zebrań, aktywności, spotkań. Widzimy wyraźnie, że również w ostatnich dniach dochodziło do spotkań dużych grup osób i mamy przekonanie i takie też jest zdanie epidemiologów, że były to źródła i ogniska zakażeń 

- powiedział premier.

Szef rządu wyjaśnił, że obostrzenie to nie będzie dotyczyło osób, które mieszkają razem, czy w przypadków wykonywania celów zawodowych np. na budowie. 

Premier: nasze działania muszą być bardzo zdecydowane

Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane, musimy zahamować przyrosty zakażeń. Liczba zachorowań w Polsce zbliża się do 15 tysięcy dziennie. Liczba zajętych łóżek przekroczyła 10 tysięcy, 18 tysięcy jest dostępnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier stwierdził na konferencji prasowej, że sytuacja epidemiczna nadal jest niedobra i mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zwrócił uwagę, że ostatniej doby wykonano ponad 60 tys. testów, a liczba kolejnych osób, u których wykryto zakażenie zdecydowanie przekroczyła 13 tys.

Nasze działania muszą być bardzo zdecydowane, dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. 23 września poziom zachorowań oscylował wokół tysiąca (..) dzisiaj ta liczba zbliża się do 15 tysięcy dziennie 

- powiedział premier.

Morawiecki przekazał, że obecnie w Polsce liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 przekroczyła 10 tys., a łącznie dostępnych łózek jest 18 tys.

Cały czas jeszcze ten bufor jest, ale nas bardzo niepokoi tempo przyrostu, musimy zahamować przyrosty zakażeń; obostrzenia będą miały swój skutek za 10-14 dni 

- powiedział premier. 

Premier: efekty nowych ograniczeń mogą przyjść po 10-14 dniach 

Efekty nowych ograniczeń mogą przyjść po 10,14 dniach. Musimy w cierpliwy sposób zastosować się do nowych rygorów. Jestem przekonany, że wspólnie wtedy zwyciężymy - powiedział premier Morawiecki.

Szef rządu przyznał, że choć nowe obostrzenia są poważne, to mimo to liczy, że gospodarka będzie pracować na obrotach znacząco szybszych niż wiosną.

To jest cały czas jak najbardziej możliwe. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych, zakładów usługowych, ale apelujemy: wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe, bezwzględne zasady sanitarne. One muszą obowiązywać po to, żeby te zakłady mogły funkcjonować za tydzień, za dwa, w dalszej perspektywie, żeby obostrzenia nie były jeszcze poważniejsze

 - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że rządowi eksperci i naukowcy mówią wyraźnie, że konieczne jest przerwanie transmisji koronawirusa. 

Musimy zostać w domu. Jeżeli nie musimy odbywać spotkania na zewnątrz, nie odbywajmy tego spotkania. Jeżeli możemy ograniczyć liczbę kontaktów społecznych, to zwłaszcza na najbliższych kilka tygodni ograniczmy tę liczbę kontaktów

 - apelował.

Premier podkreślił, że kluczowe są także dezynfekcja, powszechne noszenie maseczek, a także wietrzenie pomieszczeń. Zaapelował też o wgranie aplikacji "Stop Covid".

Morawiecki mówił, że efekty nowych ograniczeń mogą przyjść po 10,14 dniach. 

Musimy w cierpliwy sposób zastosować się do tych rygorów. Jestem przekonany, że wspólnie wtedy zwyciężymy

 - oświadczył.

źródło: PAP/IAR | red: lma, ary, rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Projekt ustawy dot. walki z pandemią koronawirusa przyjęty przez Sejm

22.10.2020, 17:48

Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek – to kilka z rozwiązań zawartych w nowelizacji przyjętej w czwartek przez Sejm.


Laboratorium UMB wykonuje ponad 1000 testów dziennie na obecność koronawirusa

22.10.2020, 17:21

Największe białostockie laboratorium do wykrywania zakażenia koronawirusem od początku października pracuje na maksimum wydolności. 


Białystok: dodatkowe autobusy na cmentarze i prawie 100 laptopów dla szkół

22.10.2020, 16:10

Był m.in. apel o rozłożenie w czasie wyjazdów na cmentarze i dostosowanie się do sanitarnych wytycznych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępcy na konferencji prasowej podsumowali działania miasta w czasie pandemii koronawirusa.


Coraz dłuższe kolejki do punktów pobrań wymazów w Białymstoku

22.10.2020, 12:58

Mieszkańcy Białegostoku mają coraz większe trudności w szybkim zrobieniu testów na obecność koronawirusa, a największe laboratorium wykrywające patogen pracuje na maksimum wydolności.


Premier: wpiszemy kwestię noszenia maseczek do ustawy

21.10.2020, 20:03

Wpiszemy kwestię dotyczącą noszenia maseczek do ustawy i wszelkie niepewności zostaną usunięte. To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych - powiedział w środę (21.10) premier Mateusz Morawiecki.


Niedzielski: z naszych badań wynika, że 20-30 proc. nowych zakażonych trafi do szpitala

21.10.2020, 12:53

Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennych nowych zakażonych trafi do szpitala. Dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów - wskazywał w środę (21.10) w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.


Premier: mamy do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia

21.10.2020, 12:20

Mamy obecnie do czynienia z drugą falą epidemii, ale być może grozi nam też trzecia fala, bo jesteśmy zależni od tego, czy wynalezione zostanie lekarstwo lub szczepionka na koronawirusa - mówił w środę (21.10) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.


Waldemar Kraska

21.10.2020, 08:30

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.


Premier: w magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów

19.10.2020, 15:18

Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego. W leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące - mówił w poniedziałek (19.10) premier Mateusz Morawiecki.


Niedzielski: prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem

19.10.2020, 13:20

Prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z koronawirusem, jest deklaracja współpracy. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały tzw. łóżka covidowe - oświadczył w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok