Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: dodatkowe autobusy na cmentarze i prawie 100 laptopów dla szkół

Białystok: dodatkowe autobusy na cmentarze i prawie 100 laptopów dla szkół

autor: Grzegorz Pilat

22.10.2020, 16:10, akt. 18:00

Był m.in. apel o rozłożenie w czasie wyjazdów na cmentarze i dostosowanie się do sanitarnych wytycznych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i jego zastępcy na konferencji prasowej podsumowali działania miasta w czasie pandemii koronawirusa.

Dzień Wszystkich Świętych, fot. Joanna Szubzda
Dzień Wszystkich Świętych, fot. Joanna Szubzda

Dodatkowe połączenia przed świętami 

Prezydent Truskolaski zauważa, że jest coraz więcej zachorowań, dlatego apeluje do mieszkańców, by podzielili wizyty na cmentarzach podczas zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych na kilka dni.


W tym roku wyjątkowo od 29.10 do 03.11 będzie można skorzystać z dodatkowych linii autobusowych dojeżdżających na cmentarze. Jednak apelujemy do mieszkańców, aby w święta listopadowe zostać w domach. Żeby wizyty, które planujemy na grobach bliskich, rozłożyć w czasie, na kilka dni. Żeby była możliwość utrzymania dystansu społecznego - tłumaczy prezydent Tadeusz Truskolaski.


Jak mówią urzędnicy, w związku z ograniczeniami, do dyspozycji białostoczan jest ok. 9,5 tysięcy z blisko 32 tys. miejsc w białostockich autobusach.


26 szkół na zdalnym nauczaniu 

26 białostockich szkół prowadzi naukę w trybie zdalnym – poinformowały w czwartek na konferencji prasowej władze miasta.


Koronawirusa w Białymstoku potwierdzono u 36 z ponad 48 tys. uczniów i u 86 z 6,3 tys. nauczycieli. Na kwarantannie przebywa 1603 uczniów i 159 nauczycieli. Od 17 października w trybie zdalnym pracuje 26 jednostek oświatowych, w których uczy się niemal 18,5 tys. uczniów - wylicza zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.


Rafał Rudnicki poinformował też, że miasto wystosowało pismo do dyrektorów szkół i placówek oświatowych przypominające o procedurach bezpieczeństwa, czyli m.in. o obowiązku zachowania dystansu między uczniami, ale też między nauczycielami. Pedagodzy też mają też zakrywać nos i usta w pokoju nauczycielskim i na korytarzu. Dodał, że w piśmie znalazł się również zapis o zakazie wyjść grupowych i wycieczek szkolnych na czas włączenia Białegostoku do strefy czerwonej.


Kolejne laptopy dla szkół

Zastępca prezydenta mówił także o podjętych przez miasto działaniach związanych z edukacją. Wymienił m.in. zakup 98 laptopów w ramach rządowego programu "Zdalna szkoła".

"Ten sprzęt jest wypożyczany uczniom i nauczycielom" – dodał. Poinformował też, że miasto zamierza kupić kolejnych ponad 2 tys. laptopów.


Szczepienia dla nauczycieli 

Przypomniał, że we wrześniu miasto przekazało miejskim szkołom ponad 100 tys. zł na przeprowadzenie wśród nauczycieli szczepień przeciw grypie.

"Pieniądze otrzymało 125 szkół i placówek. Trafią one na szczepienia dla 1988 pracowników" – poinformował wiceprezydent. Dodał, że z informacji, które otrzymuje, to do tej pory tylko pojedynczym osobom udało się zaszczepić.

Rafał Rudnicki poinformował też, że przedszkola i szkoły wydały ponad 600 tys. zł na zakup środków dezynfekcyjnych i ochrony osobistej. Wymienił, że z tych pieniędzy kupiono m.in. maseczki, przyłbice, rękawice, środki do dezynfekcji, termometry, dozowniki na mydło, ozonatory czy chusteczki antybakteryjne.


Od początku pandemii w Białymstoku potwierdzono blisko 1900 zachorowań na koronawirusa. W tym czasie zmarło 19 osób, a blisko 2700 osób trafiło na kwarantannę. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ścięte bez zezwolenia drzewa i uszkodzone nagrobki na prawosławnym cmentarzu w Dubiczach Cerkiewnych

22.10.2020, 08:25

Ścięte stare sosny i uszkodzone nagrobki – to efekt wycinki drzew na prawosławnym cmentarzu w Dubiczach Cerkiewnych.


Białostoczanie już sprzątają groby bliskich

17.10.2020, 13:25

Jedni obawiają się, że będą ograniczenia dotyczące wstępu na cmentarze, inni - tłoku. Dlatego już teraz - nieco ponad dwa tygodnie przed Dniem Wszystkich Świętych - sprzątają groby bliskich. Tak jest m.in. na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku. 


Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z pandemią

18.10.2020, 07:17

Obowiązkowe maseczki wiernych i służby liturgicznej podczas nabożeństw, dyspensa od niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej, czy możliwość wyboru formy przyjmowania komunii. Jest nowe zarządzenie Metropolity Białostockiego w związku z pandemią i wejściem parafii Archidiecezji Białostockiej do czerwonej strefy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok