Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

21.10.2020, 08:30, akt. 08:59

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl
Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pandemiczna kula toczy się coraz prędzej. Liczba nowych zakażeń, przynajmniej na razie, nieustannie rośnie. Czy zapewnimy opiekę wszystkim chorym na COVID-19? O tym z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: W przyszłym tygodniu ma być nawet 20 000 zakażeń koronawirusem na dobę, to już kres systemu opieki zdrowotnej?

Waldemar Kraska: Mam nadzieję, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi w przyszłym tygodniu. Aczkolwiek prognozy, które mamy z tzw. modeli matematycznych niestety tak pokazują, że może tych zakażeń być zdecydowanie więcej, może nie 20 tysięcy, ale na pewno więcej niż w tej chwili.

Codziennie nowe liczby to są około 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ rzeczywiście wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona. Liczba osób, które mogą być przyjęte do polskich szpitali, jest też tymi warunkami lokalowymi ograniczona, więc jeżeli nie będziemy przestrzegali tego, o co już prosimy od kilku miesięcy, to w pewnym momencie tych miejsc może zabraknąć. 

Przygotowujemy się także na ten czarny scenariusz, takim naszym ostatnim posunięciem będą szpitale tymczasowe, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, że jednak dojdzie do przesilenia i tych nowych zakażeń będzie mniej niż w tej chwili.

Czy na Podlasiu też będzie tworzony szpital polowy, czy raczej takie obiekty jednoimienne, bo w Augustowie i w Bielsku Podlaskim już wojewoda zapowiedział, że będą takiego rodzaju szpitale?

Działamy dwutorowo, chcemy wykorzystać maksymalnie tę bazę szpitalną, która jest w tej chwili. Wiemy, że takie oddziały będą przekształcane także w województwie podlaskim. Na wideokonferencji rozmawiałem o tym z panem wojewodą Paszkowskim, więc na pewno będziemy wykorzystywali te lokalizacje, które w tej chwili są dostępne, bo wiemy, że kluczowym elementem dla pacjenta z koronawirusem jest dostęp do tlenu i do respiratora, więc chcemy tę aparaturę, która jest dostępna, maksymalnie wykorzystać, ale także jest plan utworzenia szpitala tymczasowego z parametrami, jakie posiadają szpitale normalne. 

To są warunki do tego, aby był tam nieograniczony dostęp do tlenu, bo to są pacjenci, którzy wymagają tlenoterapii, ale także intensywnej terapii, także muszą być łóżka tzw. oiomowe z dostępem do respiratora.

Czy nie zabraknie personelu?

Rzeczywiście tutaj oprócz łóżek, oprócz respiratorów, oprócz miejsc, gdzie jest dostęp do tlenu, najważniejszym elementem tego systemu są oczywiście ludzie i to personel bardzo dobrze wykształcony, który ma umiejętności obsługiwania właśnie tego sprzętu, jakim jest respirator, czyli lekarze intensywnej opieki medycznej, anestezjolodzy, ale także pielęgniarki anestezjologiczne. 

My w tej chwili budujemy szpital tymczasowy w Warszawie na Stadionie Narodowym i to bardzo cieszy, że właśnie już w tej chwili zgłosiło się ponad 100 osób, które chętnie będą chciały pracować w tym szpitalu, więc widzimy, że jest taki odzew, ale na pewno każde ręce się takim szpitalu przydadzą. 

Także ta ustawa, która jest procedowana w Sejmie, będzie to ustawa, która daje lepsze warunki dla lekarzy, którzy będą toczyli walkę z koronawirusem, szczególnie to dotyczy lekarzy młodych, niedoświadczonych, ta klauzula dobrego samarytanina, czyli że lekarz nie będzie karany za ewentualne błędy popełnione w czasie leczenia, myślę, że jest taką furtką, żeby te osoby, które nie mają na co dzień dużego doświadczenia w leczeniu chorych w intensywnej terapii, będą mogły tę terapię prowadzić. 

Także dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy, 100%, jeśli będą oddelegowani do walki z COVID-em, myślę, że te zachęty, które będą w tej ustawie, spowodują, że tego personelu nie zabraknie. Mam nadzieję, że wszystkie ręce na pokład i pokonamy tę pandemię.

Zapowiadane są kolejne dodatkowe ograniczenia, co to będzie?

Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy one będą już ogłoszone w najbliższym tygodniu, czy też nie, ponieważ czekamy zawsze na te wyniki, które przychodzą do nas i wtedy będziemy wiedzieli, czy prognozy wskazują na to, że trzeba jeszcze niestety pewne ograniczenia wprowadzić. 

Zawsze do tego podchodzę z wielką uwagą, bo to sprawia, że jesteśmy pozbawieni pewnych swobód, pewnych przywilejów, ale jak historia pokazuje, tylko to jest jedyna droga czasem do tego, by przerwać łańcuch epidemiologiczny. 

Badania, które ostatnio zrobiliśmy na temat przemieszczania się Polaków, mniej więcej osiągnęliśmy tempo przemieszczania się tak jak przed pandemią. Na podstawie logowania się telefonów komórkowych taki wykres powstał. Kiedy był lockdown, to praktycznie to spadło o 100%, w tej chwili wróciliśmy do tego poziomu, czyli nasze kontakty międzyludzkie są tak jak przed pandemią, a to powoduje, że tych zakażeń niestety jest coraz więcej.

Powrócę jeszcze do tego pytania, jaka jest graniczna liczba — czy 30, czy 20 tysięcy, czy uda się nie dojść do tych granicznych liczb i jak to osiągnąć?

Myślę, że akurat to nie jest najważniejsze, ile osób jest zakażonych, czy ile jest dodatnich, bo większość osób jest bez objawów, a są dodatnie. Najważniejszym elementem jest, ile osób trafia dziennie do polskich szpitali, bo to jest wyznacznikiem wydolności polskiego systemu. Więc jeżeli tych osób będzie przybywało więcej, niż możemy codziennie przyjąć, to będzie to niebezpieczeństwo, że tych łóżek w końcu może niestety zabraknąć. 

My to codziennie wielokrotnie monitorujemy, codziennie mamy sztaby kryzysowe, zespoły kryzysowe z panem premierem Morawieckim i codziennie analizujemy na bieżąco sytuację. Posiłkujemy się także wiedzą ekspertów i jeżeli eksperci dojdą do wniosku, że trzeba wprowadzić kolejne restrykcje, to będziemy musieli to zrobić.

Jeszcze kwestia kwarantanny, zachoruje uczeń — cała rodzina i inni uczniowie oraz ich rodziny idą na kwarantannę. Zapowiadał pan swego czasu ewentualne przyjrzenie się sprawie po to, żeby zmienić te restrykcje.


Rzeczywiście, na ostatnim zespole kryzysowym rozmawialiśmy o tym i główny inspektor sanitarny ma temu się przyjrzeć i w ciągu najbliższych dni wydać ewentualne jakieś inne rekomendacje. Rzeczywiście liczba osób, które trafiają do kwarantanny, jest bardzo duża i to, co pan redaktor powiedział — uczeń nawet nie miał kontaktu, ale był w klasie, gdzie ktoś był "dodatni", to cała rodzina tego ucznia także idzie na kwarantannę. Myślę, że to można będzie w jakiś sposób zmienić, żeby jednak te ogromne ilości osób w kwarantannie nie przyrastały tak codziennie, myślę, że w ciągu najbliższych dni będzie decyzja głównego inspektora sanitarnego.

Co z 1 i 2 listopada, dodatkowego dnia wolnego nie będzie, ale czy zostaną wprowadzone obostrzenia, które spowodują, że będziemy mieli trochę kłopotów z odwiedzinami cmentarzy?

Tego dodatkowego dnia nie będzie, bo on by sprowadził się do tego, żebyśmy mieli 3 dni wolne i byśmy gremialnie wyjechali w Polskę, nie chcemy do tego dopuścić. Ja oczywiście też od wielu dni powtarzam, abyśmy rozłożyli te wizyty, tak ważnego święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, na tydzień przed i tydzień po pierwszym listopada, jest to czas, kiedy można także odwiedzić groby najbliższych, a nie musimy się tłoczyć w ten dzień pierwszego listopada na cmentarzu. 

Szczególnie apel mój jest do osób starszych, które na pewno będą chciały te cmentarze odwiedzić — zróbmy to wcześniej. Myślę, że to nie jest żadna różnica dla naszych bliskich, czy będziemy na cmentarzu dzień wcześniej, czy dzień później, a na pewno unikniemy tych dużych zgromadzeń, także tego tłoku, bo czasem trzeba do cmentarza dojechać autobusem, komunikacją miejską, więc apeluję — zróbmy to w innym terminie, nie róbmy tego pierwszego czy drugiego dnia listopada.

Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!
Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
12.05.2021

- Jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które nie ma dostępu do lotniska komunikacyjnego. (...) Zdarzają się sytuacje, że kontrahenci uśmiechają się pod nosem, kiedy słyszą, że 300-tysięczne miasto nie ma lotniska.

Maria Andrejczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Maria Andrejczyk

oszczepniczka, LUKS Hańcza Suwałki
11.05.2021

- Suwałki nigdy się ode mnie nie odwróciły, wiedza o tym, że ludzie z najbliższego otoczenia, z mojego regionu są ze mną i mnie nie opuszczą, to jest coś pięknego i potężny motywator do dalszej pracy - mówi Maria Andrejczyk.

Joanna Węglarz, źródło: archiwum prywatne

Joanna Węglarz

inicjatorka kampanii "Szkoła Od Nowa"
11.05.2021

- Rolą kampanii jest to, by ludzie zrozumieli, jak jest trudno. Bez wsparcia w obszarze społeczno-emocjonalnym może się skończyć bardzo źle - depresją, zaburzeniami psychicznymi albo tym, że uczniowie nie będą chcieli fizycznie wrócić do szkoły.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH
10.05.2021

"Jak na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionki zachowują skuteczność wobec nowych wariantów. Potwierdzono to dla wariantu brytyjskiego i brazylijskiego. Trwają jeszcze badania co do indyjskiego" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska, fot. Wojciech Szubzda

Sebastian Grzegorek i Barbara Sokolińska

trener i zawodniczka KS BAS Kombinat Budowlany Białystok
9.05.2021

"My opieramy się na zawodniczkach z Białegostoku. Po to szkolimy młodzież, po to dziewczyny trenują, żeby miały taką ścieżkę do dalszego uprawiania sportu, do tej wyższej ligi" - mówi Sebastian Grzegorek.

Jan Borysewicz, "Solidarni z Polakami na Białorusi" - koncert w Białymstoku, 2018, fot. Joanna Szubzda

Jan Borysewicz

z zespołu Lady Pank
7.05.2021

"Chyba moim największym sukcesem jest to, że wymarzyłem sobie, żeby mieć własny zespół i to zrealizowałem. To jest coś wspaniałego. Zespół Lady Pank jest dla mnie wolnością" - mówi Jan Borysewicz.


Paweł Knapp, fot. Joanna Szubzda

prof. Paweł Knapp

szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku
7.05.2021

"Najmłodszą pacjentką, którą ostatnio hospitalizowaliśmy, była 19-letnia kobieta. Usunęliśmy jej 24 cm guza, który ważył prawie 8 kg. (...) Zależy nam na tym, żeby Podlasianki chodziły do lekarzy ginekologów" - mówi prof. Paweł Knapp.

Marcin Kolemba, fot. Sylwia Krassowska

dr Marcin Kolemba

psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
6.05.2021

- Pamiętajmy, że matura to nie koniec świata. Zwróciłbym uwagę, żebyśmy w mniejszym stopniu fiksowali się na wynikach testów, rankingach, a w większym koncentrowali na rozwoju kompetencji służących budowaniu relacji czy radzeniu sobie ze stresem.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
5.05.2021

"Chciałbym, aby wsparcie województwa podlaskiego z Krajowego Planu Odbudowy opiewało na kwotę 5 mld zł" - przewiduje Artur Kosicki.


Agnieszka Muzyk, źródło: OKE w Łomży

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
4.05.2021

Na początek język polski, potem matematyka, a w czwartek język obcy. W naszym regionie do matury przystąpi ponad 9 tys. uczniów, którzy - jak ich koledzy sprzed roku - zmagać się będą z nieco zmienioną wersją egzaminu.

Anna Poskrobko, fot. Aneta Gałaburda

Anna Poskrobko

z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
30.04.2021

"Od 1 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku będzie można zanocować w 28 nadleśnictwach" - mówi Anna Poskrobko.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
30.04.2021

- Pierwszych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy realnie pewnie można oczekiwać na przełomie 2021 i 2022 r. Generalnie jest to paliwo na najbliższe siedem lat, które będzie zasilało naszą gospodarkę.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
29.04.2021

"Bardzo się cieszymy, że firmy mają możliwość szczepienia. Pracujemy w systemie globalnym, na całym świecie. W czerwcu nasi przedstawiciele jadą do krajów arabskich i trzeba po prostu mieć odporność, by nie przywieźć tam, ale i z powrotem choroby" - mówi Sebastian Rynkiewicz

dr Agnieszka Wincewicz-Price, fot. ksap.gov.pl

dr Agnieszka Wincewicz-Price

kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w Polskim Instytucie Ekonomicznym
28.04.2021

"Polacy nie są przekonani co do tego, że te szczepienia rzeczywiście będą skuteczne długofalowo. Myślę, że jest to taki naturalny odruch, który stawia pewne granice" - mówi dr Agnieszka Wincewicz-Price.

Jarosław Tałałaj, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Jarosław Tałałaj

ze Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego w Supraślu
27.04.2021

Z rehabilitacji po leczeniu na COVID-19 będzie można skorzystać w ciągu roku od zakończenia leczenia. - Żeby się dostać na turnus, trzeba przede wszystkim otrzymać skierowanie i mieć wykonane określone badania - mówi doktor Tałałaj.


Katarzyna Andryszewska, fot. Barbara Sokolińska

Katarzyna Andryszewska

wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku
26.04.2021

"Młodsze dzieci bardzo potrzebują prawdziwego kontaktu, w realnym świecie, ze swoim wychowawcą, z kolegami, z koleżankami z klasy. Realizacja podstawy programowej pewnie będzie musiała być troszeczkę odłożona na bok, na rzecz integracji zespołu klasowego, czyli ponownego przyzwyczajania dzieci do szkoły" - mówi Katarzyna Andryszewska.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
23.04.2021

- W zasadzie Łukaszenka spalił wszystkie mosty na kierunku zachodnim, więc został mu tylko jeden partner. Dla bezwzględnego utrzymania swojej władzy Łukaszenka sprzedaje swój kraj i podporządkowuje go Federacji Rosyjskiej.

foto: Monika Kalicka

Andrzej Pisalnik

dziennikarz
23.04.2021

W białoruskiej prokuraturze słyszeli, że wyrządzają szkodę interesom państwowym Republiki Białorusi i grozi im za to odpowiedzialność karna. Małżeństwo dziennikarzy Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika, którzy prowadzą portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, wyjechali z Białorusi.


Jędrzej Dondziło, fot. Joanna Szubzda

Jędrzej Dondziło

dyrektor artystyczny Up To Date Festival
22.04.2021

"Ta nagroda złożona na moje ręce, na ręce naszego zespołu, to ogromne wyróżnienie. My jako Up To Date Festival, jako FOMO i inne projekty postawiliśmy sobie za cel, żeby nie zapominać o tym, skąd się wzięliśmy, skąd ta kultura się wzięła i co warto krzewić. Ta nagroda jest za taką autentyczność, nad którą zawsze mocno pracowaliśmy" - mówi Jędrzej Dondziło.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
22.04.2021

"Jeżeli chcemy rzeczywiście powrócić do takiego normalnego życia, we wszystkich praktycznie dziedzinach, musimy jeszcze troszeczkę pocierpieć i przestrzegać tych reguł, które zostały narzucone, aby ograniczyć epidemię" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jarosław Chłopecki

Jarosław Chłopecki

wiceprezes firmy SprintAir
21.04.2021

"My latamy z zatwierdzonych lotnisk - to jest podstawa. Jeżeli lotnisko jest wpisane do rejestru, spełnia wymagania pod dany typ samolotu, to jesteśmy w stanie zorganizować taki lot" - mówi Jarosław Chłopecki.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
21.04.2021

Czy latem mamy szansę na uzyskanie odporności populacyjnej? - Jest jeden warunek - że tempo i gotowość Polaków do szczepień nie osłabnie, że nie będziemy uśpieni tym, że latem zacznie spadać liczba zachorowań.

Magdalena Skup, fot. Marcin Mazewski

Magdalena Skup

dyrektor fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych
20.04.2021

Pierwszy nabór cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W tym może być podobnie, bo tak jak poprzednio, do dyspozycji mieszkańców Białegostoku i powiatów: białostockiego i sokólskiego jest 450 miejsc. Chodzi o bony na szkolenia, czyli dofinansowanie do 9 tysięcy złotych m.in. kursów językowych i komputerowych.

Mateusz Adaszczyk, fot. Sylwia Krassowska

Mateusz Adaszczyk

kierownik Biura Karier i Współpracy z Absolwentami PB
20.04.2021

- Teraz firmy już bardzo odważnie chcą zatrudniać ludzi. Duże firmy produkcyjne, firmy budowlane, nie tylko IT, bo branże budowlane czy produkujące maszyny również się nie zatrzymują. Pod tym kątem nasi absolwenci nie mają o co się martwić.


Artur Wiatr, źródło: Biebrzański Park Narodowy

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
19.04.2021

19 kwietnia 2020 r. wybuchł pożar, który strawił pięć tysięcy dwieście hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Cecylia Dolińska, fot. Renata Reda

Cecylia Dolińska

przewodnicząca ORPiP w Białymstoku
19.04.2021

"My ciągle udowadniamy, że jesteśmy potrzebne, że potrzeba nas aż tyle. Pielęgniarka i położna towarzyszy człowiekowi od narodzin po kres jego życia. Jesteśmy przy pacjencie najbliżej, 24 godziny na dobę" - mówi Cecylia Dolińska.

Krzysztof Matys, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Matys

podróżnik, właściciel biura podróży w Białymstoku, autor książki "Spragnieni podróży"
18.04.2021

Jak radzą sobie lub nie radzą w czasie pandemii podróżnicy, piloci wycieczek, pracownicy biur podróży? Jakie strategie wprowadzają różne państwa i czy lepiej radzą sobie te, które nie uzależniły się od dobrobytu? Czy można znaleźć jakieś plusy obecnej sytuacji?


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku
16.04.2021

- Zdarza się, że objawy infekcji koronawirusowej potrafią rozpoczynać się takimi objawami jak nieżyt nosa czy objawy zapalenia zatok, co może być mylące dla części osób, np. tych, które mają alergię. Warto zachować czujność.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Marek Bartoszewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2021

- Przemęczyliśmy się z pandemią ponad rok. Szkoda by było ten ogromny wysiłek zmarnować na ostatniej prostej. Wytrzymajmy jeszcze kilka tygodni, przestrzegając zasad profilaktyki, a jestem pewien, że te wskaźniki dla naszego województwa również staną się o wiele bardziej optymistyczne.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
15.04.2021

"Dziennie z Krywlan miałyby być trzy połączenia - dwa krajowe i jedno zagraniczne. Jedno do Warszawy, jedno do innego miasta, może to być np. Gdańsk, Wrocław czy Poznań i jedno zagraniczne - Frankfurt albo Monachium" - mówi Tadeusz Truskolaski.


Dominika Łapińska, archiwum prywatne

Dominika Łapińska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Białegostoku
14.04.2021

Przez prawie cały rok szkolny uczniowie szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. O ile ci z młodszych klas mogą jeszcze przed wakacjami wrócić do zajęć stacjonarnych, to nie stanie się to w przypadku maturzystów.

Paweł Kukiz, foto: Lech Pilarski

Paweł Kukiz

lider partii Kukiz'15
14.04.2021

"Dzisiaj spotkam się z całym swoim kołem i będziemy rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy" - mówi Paweł Kukiz.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.


prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.

Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok