Radio Białystok | Koronawirus | Premier: zakładamy umorzenie części subwencji dla sektorów objętych restrykcjami

Premier: zakładamy umorzenie części subwencji dla sektorów objętych restrykcjami

6.11.2020, 13:17, akt. 19:26

Rząd wprowadzi pakiet instrumentów wsparcia dla firm z powodu pandemii - ogłosił w piątek (6.11) premier Mateusz Morawiecki. To m.in. przedłużenie istniejących rozwiązań oraz np. umorzenie części wcześniejszych subwencji.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Adam Guz/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło: Adam Guz/KPRM


0:00
0:00
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na szczegóły dotyczące wsparcia - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Działania antykryzysowe dla firm

  1.  subwencje z tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych, pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r.
  2. umorzenie części subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw w sektorach objętych restrykcjami sanitarnymi, pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc.
  3. wydłużenie programu tarczy finansowej dla dużych firm co najmniej do wiosny 2021 r.
  4. kontynuowane mają być program gwarancji: de minimis dla małych i średnich, oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm.
  5. kontynuowane mają być dopłaty do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego, przedłużone zwolnienia ze składek ZUS.
  6. dofinansowane mają być zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes dla tych, którzy chcą zmienić branżę.

Ostanie punkty, wymienione przez Morawieckiego, to polityka drugiej szansy i dofinansowanie leasingu.

Jest to nowa strategia, wzbogacona o wiele instrumentów - oświadczył Morawiecki, dodając, że "będziemy działać szybko i z determinacją".
Premier: całkowity minimalny koszt pomocy będzie oscylował wokół 9-10 mld zł

Całkowity minimalny koszt pomocy dla przedsiębiorców będzie oscylował wokół 9-10 mld zł - mówił w piątek (6.11) podczas konferencji dot. działań antykryzysowych dla firm premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w przypadku narodowej kwarantanny, głębszego zamknięcia gospodarki, koszt będzie większy co najmniej o 5-10 mld zł.

Szef rządu był pytany podczas konferencji o koszt przedstawionych instrumentów pomocowych dla firm. 

Całkowity minimalny koszt będzie oscylował wokół 9-10 mld zł, już dzisiaj to wiemy - odpowiedział.

Zastrzegł, że jeżeli jednak będzie potrzebna "narodowa kwarantanna, jeszcze głębsze zamknięcie gospodarki za tydzień - dwa tygodnie, to ten koszt będzie na pewno większy co najmniej o 5-10 mld zł" - powiedział premier.

Wskazał, że te szacunki są różne, "jednak nasza emisja obligacji, zabezpieczenie potrzeb pożyczkowych rządu w tym roku jest już w całości zapewnione".

Już dzisiaj refinansujemy i finansujemy potrzeby rządu na przyszły rok 

- poinformował Morawiecki. 

Dodał, że jednocześnie poziom rentowności polskich obligacji odzwierciedla wiarygodność polskiej polityki gospodarczej.

Dodatkowe środki dla FUS z budżetu państwa, aby zrekompensować ubytek dochodów

Przewidujemy dodatkowe środki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z budżetu państwa po to, żeby zrekompensować ten ubytek dochodów w FUS - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier pytany był w piątek na konferencji prasowej, czy zwolnienie ze składek ZUS i tzw. postojowe będą obowiązywały tylko za listopad, czy jest szansa na przedłużenie tej pomocy oraz o to, czy jest szansa na wypłacenie podobnego świadczenia jak to, które było latem, w postaci świadczenia solidarnościowego teraz, gdy ludzie mogą masowo tracić pracę.

Jeśli chodzi o zwolnienie ze składek ZUS, to tak, one mogą być przedłużone również poza listopad 

- odpowiedział szef rządu.

Jak dodał, zależy to od tego, jak głęboki będzie "ten hamulec bezpieczeństwa, jak mocno będzie on wciśnięty, czy narodowa kwarantanna".

Premier poinformował też, że są przewidziane dodatkowe środki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z budżetu państwa, "po to, żeby zrekompensować ten ubytek dochodów w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".MKiDN: ludzie kultury będą objęci postojowym i zwolnieniem z ZUS

Objęcie świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freenlancerów, w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zapowiedział podczas spotkania Zespołu Antykryzysowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński.

W spotkaniu, które odbyło się w piątek, 6 listopada, z inicjatywy ministra kultury, wzięli udział przedstawiciele największych organizacji zrzeszających twórców, artystów i ludzi kultury. Spotkanie odbyło się w związku z wprowadzanymi od 7 listopada ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury. 

Jak podano, "w listopadzie także instytucje kultury otrzymają środki z Funduszu Wsparcia Kultury, programu w ramach którego 400 mln zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 może zostać przeznaczone m.in. na rekompensaty finansowe poniesionej straty, dla twórców - wykonawców, podwykonawców zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych".

Obok postojowego oraz zwolnienia z ZUS, szereg innych postulatów środowisk twórczych, jak zmiana zakresu obowiązywania tzw. art. 15 l odnoszącego się do poboru tantiem przez organizacje zbiorowego zarządu, implementacji unijnej dyrektywy o prawie autorskim na rynku cyfrowym, czy pakiet postulatów dotyczących opracowywanego w MKiDN projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, jest w zaawansowanej fazie realizacji

 - czytamy w komunikacie.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Waldemar Kraska

6.11.2020, 08:02

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.


Podlaskie wsparło firmy 185 mln zł na walkę ze skutkami pandemii

5.11.2020, 19:03

185 mln zł trafiło dotąd do mikro-, małych i średnich firm w Podlaskiem w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego - podsumował w czwartek (5.11) po południu na sesji sejmiku województwa marszałek Artur Kosicki. Wsparcie dostało 9 tys. firm, uratowano ok. 18 tys. miejsc pracy.


Gowin: uruchomimy fundusze w ramach pomocy firmom

5.11.2020, 14:09

Dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami wz. z pandemią uruchomimy wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną - wskazał w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia - dodał.


Czy będzie całkowity lockdown?

5.11.2020, 12:42

Czy będzie narodowa kwarantanna? Rośnie liczba zajętych łózek covidowych. To już prawie 20 tysięcy. Czy uda nam się opanować epidemię, czy dojdzie do całkowitego przeciążenia służby zdrowia?


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada

5.11.2020, 09:13

W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego; będzie on przysługiwał przez 21 dni – od 9 do 29 listopada - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Premier: szczepionka na COVID-19 może być dostępna już w styczniu

4.11.2020, 21:27

Szczepionka na Covid-19 może być dostępna już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku. Podkreślił, że nie będzie ona obowiązkowa.


Prof. Horban: znaczny wzrost zachorowań przekroczy możliwości systemu zdrowia

4.11.2020, 15:27

Gdy dojdzie do znacznego zwiększenia liczby zachorowań, liczba chorych przekroczy możliwości systemu ochrony zdrowia, a śmiertelność może dojść do 10 proc. – mówił w środę (4.11) członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban. Zaapelował o zachowywanie się tak jak wiosną.


Niedzielski: system jest na granicy wydolności, czas włączyć hamulec awaryjny

4.11.2020, 15:15

System ochrony zdrowia jest na granicy wydolności, trzeba ograniczyć liczbę zakażeń, czas włączyć hamulec awaryjny – powiedział w środę (4.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Premier Morawiecki: wprowadzamy kolejne restrykcje. Może czekać nas narodowy lockdown

4.11.2020, 14:32

Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana, dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne. Chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę (4.11) premier Mateusz Morawiecki.


Samorządowcy z całej Polski apelują do premiera o wspólne konsultacje dotyczące walki z pandemią

3.11.2020, 17:52

Prezydent Białegostoku wraz z samorządowcami z całej Polski apeluje do premiera o wspólne konsultacje dotyczące walki z pandemią.


Niedzielski: wprowadzamy nową strategię walki z pandemią

3.11.2020, 16:06

Dopuszczenie testu antygenowego do stwierdzenia przypadku COVID-19 oraz automatyczna kwarantanna dla domowników osób z pozytywnymi wynikami testu, to jak zaznaczył we wtorek (3.11) minister zdrowia Adam Niedzielski - dodatkowe rozwiązania w walce z pandemią wprowadzane w ramach strategii 3.0.


"Gastroprotest" w związku z zamknięciem lokali przez koronawirusa [zdjęcia, wideo]

31.10.2020, 07:29

Kilkaset osób związanych z branżą gastronomiczną - właściciele lokali, kelnerzy i kucharze - przeszli w sobotę ulicami Białegostoku, by wyrazić swój sprzeciw w związku z restrykcjami, jakie wprowadził rząd z powodu pandemii koronawirusa. Ich główny apel brzmiał: "dajcie nam pracować".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022


Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 majaźródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietniaźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok