Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie wsparło firmy 185 mln zł na walkę ze skutkami pandemii

Podlaskie wsparło firmy 185 mln zł na walkę ze skutkami pandemii

5.11.2020, 19:03, akt. 19:16

185 mln zł trafiło dotąd do mikro-, małych i średnich firm w Podlaskiem w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego - podsumował w czwartek (5.11) po południu na sesji sejmiku województwa marszałek Artur Kosicki. Wsparcie dostało 9 tys. firm, uratowano ok. 18 tys. miejsc pracy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

To środki pochodzące w większości z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Artur Kosicki przypomniał, że pierwszy konkurs dla przedsiębiorców na dotacje w łącznej kwocie ok. 72 mln zł, które były wsparciem dla firm na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, był ogłoszony w połowie kwietnia. Wsparcie dostało 9 tys. przedsiębiorców, uratowano dzięki temu ok. 18 tys. miejsc pracy.

Marszałek podsumował także, że dotąd ponad 100 firm zawarło umowy na preferencyjne pożyczki na łączną sumę ok. 40 mln zł. Ponad 600 firm zawarło już także umowy na dotacje na tzw. kapitał obrotowy na łączną sumę 35 mln zł. Kolejne 8 mln zł trafiło lub jeszcze trafia do firm z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.

W czwartek (5.11) urząd marszałkowski w Białymstoku poinformował o udzieleniu dotacji na kapitał obrotowy 79 firmom np. na zakup materiałów potrzebnych do produkcji, spłatę kredytów, zakup środków ochrony osobistej, artykułów sanitarnych.

Do pomocy przedsiębiorcom zostało jeszcze ok. 40-50 mln zł na kolejną falę pandemii - mówił marszałek. Zaznaczył, że trwają analizy, czy nie zmienić zasad na jakich będzie się można starać o tę pomoc.

Pomoc finansową na różne działania, by walczyć z koronawirusem, dostawały i dostają także szpitale w regionie w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego - przypomniał marszałek. Poinformował radnych sejmiku, że głównie ze środków unijnych, ale też budżetu państwa i województwa do szpitali trafiło z tego pakietu ok. 60 mln zł. Za te pieniądze szpitale mogły finansować zakupy sprzętu medycznego do walki z koronawirusem, testów.

Marszałek mówił także, że przedsiębiorców, np. z branży gastronomicznej, wspierają jednostki i placówki kultury prowadzone przez samorząd województwa, zwalniając ich z czynszów.

źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Gowin: uruchomimy fundusze w ramach pomocy firmom

5.11.2020, 14:09

Dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami wz. z pandemią uruchomimy wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną - wskazał w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Trwają prace nad nowymi instrumentami wsparcia - dodał.


Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja - to propozycje dla gastronomii

23.10.2020, 16:38

Zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, mikrodotacja – to propozycje rozwiązań na najbliższy miesiąc dla branży gastronomicznej - poinformowało w piątek (23.10) Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.


Artur Kosicki

25.09.2020, 08:51

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.


Ponad 17,3 tys. uratowanych miejsc pracy dzięki pieniądzom z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

19.07.2020, 11:24

Ponad 17,3 tys. miejsc pracy udało się uratować dzięki wsparciu przedsiębiorstw pieniędzmi z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego z puli na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok