Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

25.09.2020, 08:51, akt. 10:35

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


237 firm z Podlasia otrzyma 8,8 mln zł z UE w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, w formie dotacji na kapitał obrotowy - zdecydował w czwartek zarząd województwa podlaskiego. Pieniądze mają wesprzeć firmy w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Pieniądze trafią do mikro-, małych i średnich firm oraz osób samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą do końca 2019 r. M.in. o tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do spraw pieniędzy wrócimy za chwilę, ale najważniejsze jest stan zdrowia. Spotykał się pan w poniedziałek z siatkarzami Ślepska Malow Suwałki, także z prezydentem Suwałk, u którego potwierdzono COVID-19. Jak pana zdrowie?


Artur Kosicki: Panie redaktorze, tak. Ja oczywiście, tak jak zawsze w takiej sytuacji, jestem do dyspozycji odpowiednich służb, jeżeli takie polecenie dostanę ze strony tych służb, to oczywiście zostanę skierowany na odpowiednie badanie. Dziś akurat jestem na pracy zdalnej, też między innymi przez tę sytuację, żeby czekać na decyzję, która powinna zapaść, bądź jeżeli służby uznają, że nie było takiego kontaktu, o którym mówią przepisy, to wtedy nie.


Jeśli test wyjdzie negatywnie, to będzie pan uznany za niezarażonego.


Jeszcze nie zostałem skierowany na badanie, jeżeli będzie taka decyzja odpowiednich służb, zawsze jestem do dyspozycji, ale jeszcze z ostrożności dziś jestem na pracy zdalnej, tak żeby ewentualnie poczekać, jakie zostaną podjęte decyzje, jeśli chodzi o służby sanitarne.


Ale skoro już wiemy, że prezydent Suwałk jest zarażony, to czy już nie powinien pan mieć jednak testów, bo przecież od poniedziałku spotykał się pan ze sporą grupą ludzi.


Ja wielokrotnie już byłem badany i wielokrotnie miałem styczność z ludźmi, którzy byli zakażeni, tylko nie była to taka styczność, która by odpowiadała tym wymogom, o których jest mowa w przepisach. Cały czas jesteśmy w jakiś sposób zabezpieczeni, czy to w formie masek, czy rękawiczek. Wierzę naszym organom sanitarnym i zawsze jestem do ich dyspozycji, jeżeli taka decyzja zapadnie, żeby mnie przebadać, w ciągu chwili jestem w stanie stawić się na takie badanie. A ze swojej strony zawsze dbam o zdrowie i życie, nie tylko  moich najbliższych, ale też współpracowników i tak jak mówię, dzisiaj przeszedłem na pracę zdalną, z ostrożności procesowej jak to mówią prawnicy.


Urząd Marszałkowski ma już COVID-owe doświadczenia.


Oczywiście, ma doświadczenia, przecież przebadaliśmy ponad 400 osób, było źródło zakażenia wirusem, udało nam się z tego wybrnąć dosyć szybko. Tutaj duża rola sekretarza urzędu marszałkowskiego Tomasza Szeweluka, za co mu serdecznie dziękuję. Zorganizował to w sposób profesjonalny i szybki przy pomocy też Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pana Pawła Buczki i widać wspólne doświadczenia, już mamy pewne schematy przetrenowane. Tylko pamiętajmy jedną rzecz - na taką chorobę nie zawsze schemat jakikolwiek zadziała, on może tylko i wyłącznie zminimalizować pewne rzeczy.


Panie marszałku miał się pan dzisiaj spotykać z mieszkańcami i radnymi Tykocina, z oczywistych względów do tego spotkania nie dojdzie.


Wdrożyliśmy taki projekt "Marszałek wszystkich gmin", dosyć ambitny projekt, bo chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, jak dalece to jest możliwe, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego. Byliśmy w Turośni, było dosyć ciekawe spotkanie. Uważam, że to jest moim obowiązkiem jako marszałka, żeby być w każdej gminie województwa podlaskiego, oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, bo to jest dla mnie bardzo istotne, nie tylko jeśli chodzi o moje bezpieczeństwo, ale ludzi, którzy przychodzą na te spotkania, ale za to już odpowiada zawsze organizator.


Muszę powiedzieć, że zwiedziłem ostatnio taką gminę, dosyć istotną w powiecie monieckim, kilka kilometrów od Moniek, niektóre wioski przypominały mi dziewiętnastowieczne sioła - droga gruntowa, albo jeszcze stary bruk z lat 30. kiedy to budowano drogi, zwalczając bezrobocie. Nie dziwię się, że podlaska wieś będzie się szybko wyludniała, skoro ludzie żyją nadal w XXI wieku w takich warunkach.


Z naszej strony jako urzędu marszałkowskiego, całego zarządu i sejmiku my zawsze podejmowaliśmy i podejmujemy działania, które mają na celu poprawę jakości życia, ale też i funkcjonowania mieszkańców. 

Tylko przypomnę - w budżecie zakładaliśmy 42 mln zł na remonty dróg, już wykonanie budżetu jest na poziomie 52 milionów złotych. Kwestia w ogóle nakładów inwestycyjnych na drogi z budżetu państwa - też rekordowe sumy, jakich nigdy w województwie podlaskim nie było. Jeśli chodzi o pomoc przedsiębiorcom, te sumy też są imponujące. Oczywiście wiadomo, że były inne założenia na początku roku, a trzeba to było skorygować ze względu na pandemię, ale ja uważam, że polska wieś u nas na Podlasiu wygląda bardzo dobrze. 

Duży problem jest oczywiście z drogami gruntowymi i też na przykład teraz był taki konkurs, jeśli chodzi o utwardzenie dróg dojazdowych do pól uprawnych - też zwiększyliśmy dwukrotnie alokacje w tym konkursie i w następnym roku budżetowym ona jeszcze zostanie zwiększona. Te kwestie nakładów, czy to z budżetu województwa, czy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego są naprawdę imponujące.


Panie marszałku mamy tych gmin miejsko-wiejskich sporo w naszym województwie i być może po pana w wizytach powstanie taki swoisty raport gminny, żeby było wiadomo, że musimy zmieniać, zmieniać, zmieniać, żeby poprawiać ludziom przede wszystkim kwestie związane z dojazdem.


Nie tylko z dojazdem, bo to są też świetlice, to są miejsca integracji tych ludzi, na przykład jeśli chodzi o gminę Turośl, to jest kwestia cały czas wodociągu. My żyjemy w XXI wieku, a nie wszędzie jest bieżąca woda i kanalizacja. Dużo jeszcze mamy do zrobienia, taki projekt akurat w gminie Turośl też jest realizowany ze środków Unii Europejskiej, dlatego tych problemów czasami nam się zdaje z Białegostoku nie widać, a jak się tam pojedzie, to zobaczymy, że te kwestie są dla nas bardzo istotne.


Panie marszałku jeszcze proszę powiedzieć o pomocy przedsiębiorcom.


W ramach bonu antywirusowego już decyzją zarządu zostało skierowanych 30 mln zł do tego, żeby podpisywać umowy z przedsiębiorcami. Cały pakiet gospodarczy, jeśli chodzi o kwestie wynagrodzeń dla pracowników, to całe 72 mln zł zostały zakontraktowane, z czego się niezmiernie cieszę. 

Z pożyczkami jest troszkę gorzej, ale cały czas te pożyczki są udzielane. Teraz jeszcze w ramach BOF-u została zwiększona alokacja też wsparcia przedsiębiorców, z tych 5,4 mln zł o 2,3 mln zł. Te sumy w ramach całego Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, ale też i innych działań - są naprawdę duże, uważam. I mamy jeszcze następny konkurs, jeśli chodzi o Bon Antywirusowy, tam będzie prawie 50 mln zł, tylko że musimy skończyć ocenę tych wniosków. A tych aplikacji w tym pierwszym etapie, jeśli chodzi o bon antywirusowy, było 13 tysięcy, z czego wniosków zostało ponad 3 tysiące. My to na bieżąco cały czas analizujemy, już około 1000 zostało w jakiś sposób zakontraktowane. 

Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Jacek Bogucki, fot. Joanna Szubzda

Jacek Bogucki

podlaski senator
21.10.2020

Środowe (21.10) protesty rolników w całej Polsce, to nie tylko utrudnienia na drogach zatarasowanych ciągnikami, o czym cały czas informowaliśmy. W naszym województwie delegacje rolników odwiedziły także biura poselskie i senatorskie parlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
21.10.2020

"Prawie 10 tysięcy zakażeń, to już nawet nie jest żółte światło dla nas wszystkich tylko czerwone, ponieważ wydolność polskiej służby zdrowia, tak jak każdego systemu w każdym kraju, jest ograniczona" - mówi wiceminister.

Bohdan Paszkowski, fot. Monika Kalicka

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
20.10.2020

"W pierwszej kolejności myślimy o szpitalu polowym w Białymstoku. Nie chcę zdradzać konkretnej lokalizacji" - mówi wojewoda.


Marcin Kozłowski, fot. Monika Kalicka

Marcin Kozłowski

szef muzyczny Polskiego Radia Białystok
19.10.2020

Polskie Radio Białystok organizuje kolejną edycję konkursu Niebieski Mikrofon. - Chcemy jeszcze bardziej pomóc w promocji muzykom z naszego regionu - podkreśla dziennikarz Marcin Kozłowski.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
19.10.2020

- Będziemy starali się jak najdłużej utrzymać kształcenie stacjonarne w szkołach podstawowych, zwłaszcza w młodszych klasach - zaznacza minister Piontkowski.

nadinspektor Robert Szewc, fot. Marek Krupa/ podlaska.policja.gov.pl

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
17.10.2020

Blisko połowa województwa podlaskiego została objęta tzw. strefą czerwoną w związku z epidemią koronawirusa. To oznacza poważne ograniczenia i zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji.


prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB
16.10.2020

"Jest pewna bezwładność w tych zakażeniach. Myślę, że najbliższe dni nie pokażą nam jakiejś poprawy, ale jeżeli zaczniemy rzeczywiście restrykcyjnie przestrzegać zasad, to co najmniej po tygodniu powinniśmy widzieć, że powinna być czy stabilizacja, czy dużo wolniejszy przyrost nowych przypadków" - mówi prof. Zajkowska.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
15.10.2020

"To policjant będący na miejscu ocenia sytuację i decyduje jaką formę reakcji na wykroczenie podejmie. Może to być pouczenie, zwrócenie uwagi, mandat, a jeśli będzie to rażące złamanie prawa - nawet wniosek skierowany do sądu" - wyjaśnia podinsp. Tomasz Krupa.

Jolanta Wołągiewicz, fot. Joanna Szubzda

Jolanta Wołągiewicz

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski" i Podlaskiej Redakcji Seniora
15.10.2020

- Należałoby zwrócić uwagę na prawidłowe noszenie maseczek, czyli zakrywanie ust i nosa, i dezynfekcję rąk. Przestrzeganie tego, egzekwowanie i uświadamianie ludzi jest chyba ważniejsze od dawania osobom starszym ram czasowych na zrobienie zakupów.


Zdzisław Babicz, foto: Monika Kalicka

Zdzisław Babicz

nauczyciel
14.10.2020

"W szkołach trzeba przeprowadzić badanie przesiewowe i wtedy podejmować decyzje odnośnie zajęć zdalnych" - sugeruje Zdzisław Babicz.

Joanna Torbé, źródło: archiwum prywatne

Joanna Torbé

z Business Center Club
13.10.2020

- Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w dużej niepewności, co przekłada się też na kwestie zatrudnienia. Pracodawcy przyjmują do pracy z ostrożnością lub w ogóle, czasem są limity na tworzenie nowych etatów, a część firm pracowników zwalnia - mówi Joanna Torbé.

Zbigniew Bohdziewicz, foto: Monika Kalicka

Zbigniew Bohdziewicz

dyrektor podlaskiego oddziału PKO BP
13.10.2020

Pandemia koronawirusa, jak twierdzi wielu ekonomistów, wciąż negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, niektóre branże mocno odczuwają skutki Covid-19. Jednak bardzo wiele firm notuje znaczący wzrost obrotów i zysków.


Adrian Chabowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Adrian Chabowski

prorektor do spraw kształcenia UMB
12.10.2020

Jako uczelnia medyczna zakazujemy naszym organizacjom studenckim jakichkolwiek imprez, nie rekomendujemy spotkań towarzyskich, apelujemy o rozsądek. Rozważamy też zmianę harmonogramu zajęć - mówi prof. Adrian Chabowski.

Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
9.10.2020

W pierwszej kolejności Straż Miejska będzie informować o nowych nakazach, m.in. o obowiązku noszenia maseczek na ulicach. - Kolejnym etapem jest egzekwowanie, ale myślę, że najpierw powinniśmy apelować i informować - podkreśla Przemysław Tuchliński.

foto: Monika Kalicka

Ewa Zgiet, Beata Galińska-Skok, Nadzieja Sołowiej

dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii, wojewódzki konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego
9.10.2020

Prawie miliard ludzi na świecie boryka się z różnego rodzaju zaburzeniam psychicznymi, co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo.


Grzegorz Leszczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Leszczyński

prezes Podlaskiej Izby Rolniczej
8.10.2020

"To ustawa szkodliwa dla polskiego rolnictwa, ale kompromis jest możliwy" - mówi Grzegorz Leszczyński.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
7.10.2020

"Sytuacje bardzo lekceważącego podejścia ze strony osób niestosujących się do obostrzeń kończą się nawet tym, że policjanci sporządzają notatkę i wysyłają wniosek o ukaranie do sądu. Ale kiedy mówimy o roztargnieniu, policjant ma do dyspozycji takie środki jak np. pouczenie".

Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz

koordynatorka Breast Cancer Unit w Białostockim Centrum Onkologii
6.10.2020

W województwie podlaskim około 600 kobiet rocznie dowiaduje się, że ma raka piersi. Z każdym rokiem tych przypadków jest więcej o przynajmniej 50. Październik jest miesiącem walki z tą chorobą. Walki, która teraz - przez pandemię - jest jeszcze trudniejsza.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
6.10.2020

"My proponujemy racjonalne podejście, żeby pobyt Białorusinów bez kwarantanny był ograniczony tylko do woj. podlaskiego i lubelskiego" - mówi Adam Abramowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Barbara Sokolińska

Zbigniew Nikitorowicz

zastępca prezydenta Białegostoku
5.10.2020

- To od każdego człowieka zależy, czy przestrzega zasad związanych z koronawirusem. Lepiej dbać teraz, kiedy mamy więcej swobody, nie ma tylu ograniczeń, (...) żeby później nie było płaczu, że mamy wysoki wskaźnik zachorowań.

prof. Elżbieta Smułkowa, fot. PRB

prof. Elżbieta Smułkowa

pierwsza ambasador RP w Mińsku w latach 1992-1995
2.10.2020

Tak wielka skala protestów na Białorusi przeciwko fałszerstwom wyborczym Aleksandra Łukaszenki jeszcze przed wyborami była nie do przewidzenia.


Jan Perkowski, fot. Monika Kalicka

Jan Perkowski

starosta białostocki
2.10.2020

"Musimy się zastosować do tych zasad, do obostrzeń sanitarnych, które są, żeby epidemia bardziej się nie rozszerzała" - apeluje starosta.

fot. Monika Kalicka

Jakub Macewicz

z Centrum Psychoterapii Meandra w Białymstoku
1.10.2020

"W pewnym sensie temat wraca, ale myślę, że my będziemy jako społeczeństwo mniej reaktywni, mniej będziemy lękiem reagować, bo nie da się w wysokim poziomie lęku ciągle funkcjonować" - ocenia socjolog.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
30.09.2020

- Rozmawialiśmy już z ministrem spraw wewnętrznych, że musimy wzmóc egzekucję nakładanych zasad, szczególnie w strefach żółtych i czerwonych, ale nie tylko - mówi wiceminister Kraska.


Wojciech Winnik, fot. Tomasz Kubaszewski

Wojciech Winnik

prezes MKS Ślepsk Malow Suwałki
29.09.2020

- Próbowaliśmy stworzyć siatkę kontaktów i szukaliśmy źródła, gdzie mogło dojść do zakażenia. Na tej liście znalazło się przeszło 300 osób - mówi Wojciech Winnik.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku, ekonomista
29.09.2020

- Poradziliśmy sobie z deficytem budżetowym trochę lepiej niż inne kraje europejskie. Z perspektywy tego, co mieliśmy w ostatnich latach w Polsce, jest gorzej, ale musiało tak być, bo kwestie epidemiczne wpłynęły na wszystkich. Z drugiej strony sytuacja jest na pewno dużo lepsza niż chociażby w południowej Europie czy w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Włodzimierz Czarzasty, fot. Sylwia Krassowska

Włodzimierz Czarzasty

szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej
28.09.2020

Wyborów przedterminowych nie będzie, rządów mniejszościowych również. Zjednoczona Prawica podpisała porozumienie koalicyjne. Co to oznacza dla opozycji?


Paweł Buczko, fot. Joanna Szubzda

Paweł Buczko

p.o. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
28.09.2020

"Maseczki to nie kaganiec, takie są standardy światowe, takie są zalecenia WHO, GIS i ministra zdrowia. Na pewno jest to bardzo dobry element profilaktyki w obecnej sytuacji".

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
25.09.2020

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Maciej Białous, fot. Monika Kalicka

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
24.09.2020

- Musimy przygotować się na kolejne odcinki tego serialu, pt. "Kryzys w obozie władzy" - ocenia socjolog.


Bartosz Grodecki, źródło: www.gov.pl

Bartosz Grodecki

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
23.09.2020

"Każda wiza, która jest w paszporcie obywatela Białorusi, uprawnia do wjazdu teraz w sensie formalnym na terytorium RP" - mówi wiceminister.

Witold Karczewski, fot. Monika Kalicka

Witold Karczewski

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
22.09.2020

"Przedsiębiorcy do polityki się nie mieszają, niemniej polityka zawsze wpływa na gospodarkę, nie możemy nie patrzeć na to, co dzieje się w polityce" - mówi nasz gość.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

przewodniczący podlaskich struktur PiS, minister edukacji
21.09.2020

"Liczę na to, że rozmowy, które będą trwały, doprowadzą do tego, że ta koalicja będzie dalej funkcjonować, to jest najlepsze rozwiązanie dla Polski. Dziś większość Polaków nie jest gotowa na kolejne wybory parlamentarne" - mówi Dariusz Piontkowski.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok