Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego

25.09.2020, 08:51, akt. 10:35

"Chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego" - mówi marszałek.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Z Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


237 firm z Podlasia otrzyma 8,8 mln zł z UE w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, w formie dotacji na kapitał obrotowy - zdecydował w czwartek zarząd województwa podlaskiego. Pieniądze mają wesprzeć firmy w walce ze skutkami gospodarczymi koronawirusa. Pieniądze trafią do mikro-, małych i średnich firm oraz osób samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą do końca 2019 r. M.in. o tym z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Do spraw pieniędzy wrócimy za chwilę, ale najważniejsze jest stan zdrowia. Spotykał się pan w poniedziałek z siatkarzami Ślepska Malow Suwałki, także z prezydentem Suwałk, u którego potwierdzono COVID-19. Jak pana zdrowie?


Artur Kosicki: Panie redaktorze, tak. Ja oczywiście, tak jak zawsze w takiej sytuacji, jestem do dyspozycji odpowiednich służb, jeżeli takie polecenie dostanę ze strony tych służb, to oczywiście zostanę skierowany na odpowiednie badanie. Dziś akurat jestem na pracy zdalnej, też między innymi przez tę sytuację, żeby czekać na decyzję, która powinna zapaść, bądź jeżeli służby uznają, że nie było takiego kontaktu, o którym mówią przepisy, to wtedy nie.


Jeśli test wyjdzie negatywnie, to będzie pan uznany za niezarażonego.


Jeszcze nie zostałem skierowany na badanie, jeżeli będzie taka decyzja odpowiednich służb, zawsze jestem do dyspozycji, ale jeszcze z ostrożności dziś jestem na pracy zdalnej, tak żeby ewentualnie poczekać, jakie zostaną podjęte decyzje, jeśli chodzi o służby sanitarne.


Ale skoro już wiemy, że prezydent Suwałk jest zarażony, to czy już nie powinien pan mieć jednak testów, bo przecież od poniedziałku spotykał się pan ze sporą grupą ludzi.


Ja wielokrotnie już byłem badany i wielokrotnie miałem styczność z ludźmi, którzy byli zakażeni, tylko nie była to taka styczność, która by odpowiadała tym wymogom, o których jest mowa w przepisach. Cały czas jesteśmy w jakiś sposób zabezpieczeni, czy to w formie masek, czy rękawiczek. Wierzę naszym organom sanitarnym i zawsze jestem do ich dyspozycji, jeżeli taka decyzja zapadnie, żeby mnie przebadać, w ciągu chwili jestem w stanie stawić się na takie badanie. A ze swojej strony zawsze dbam o zdrowie i życie, nie tylko  moich najbliższych, ale też współpracowników i tak jak mówię, dzisiaj przeszedłem na pracę zdalną, z ostrożności procesowej jak to mówią prawnicy.


Urząd Marszałkowski ma już COVID-owe doświadczenia.


Oczywiście, ma doświadczenia, przecież przebadaliśmy ponad 400 osób, było źródło zakażenia wirusem, udało nam się z tego wybrnąć dosyć szybko. Tutaj duża rola sekretarza urzędu marszałkowskiego Tomasza Szeweluka, za co mu serdecznie dziękuję. Zorganizował to w sposób profesjonalny i szybki przy pomocy też Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pana Pawła Buczki i widać wspólne doświadczenia, już mamy pewne schematy przetrenowane. Tylko pamiętajmy jedną rzecz - na taką chorobę nie zawsze schemat jakikolwiek zadziała, on może tylko i wyłącznie zminimalizować pewne rzeczy.


Panie marszałku miał się pan dzisiaj spotykać z mieszkańcami i radnymi Tykocina, z oczywistych względów do tego spotkania nie dojdzie.


Wdrożyliśmy taki projekt "Marszałek wszystkich gmin", dosyć ambitny projekt, bo chciałbym odwiedzić, bądź wysłuchać trosk, problemów wszystkich mieszkańców, jak dalece to jest możliwe, radnych, wójtów z całego województwa podlaskiego. Byliśmy w Turośni, było dosyć ciekawe spotkanie. Uważam, że to jest moim obowiązkiem jako marszałka, żeby być w każdej gminie województwa podlaskiego, oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, bo to jest dla mnie bardzo istotne, nie tylko jeśli chodzi o moje bezpieczeństwo, ale ludzi, którzy przychodzą na te spotkania, ale za to już odpowiada zawsze organizator.


Muszę powiedzieć, że zwiedziłem ostatnio taką gminę, dosyć istotną w powiecie monieckim, kilka kilometrów od Moniek, niektóre wioski przypominały mi dziewiętnastowieczne sioła - droga gruntowa, albo jeszcze stary bruk z lat 30. kiedy to budowano drogi, zwalczając bezrobocie. Nie dziwię się, że podlaska wieś będzie się szybko wyludniała, skoro ludzie żyją nadal w XXI wieku w takich warunkach.


Z naszej strony jako urzędu marszałkowskiego, całego zarządu i sejmiku my zawsze podejmowaliśmy i podejmujemy działania, które mają na celu poprawę jakości życia, ale też i funkcjonowania mieszkańców. 

Tylko przypomnę - w budżecie zakładaliśmy 42 mln zł na remonty dróg, już wykonanie budżetu jest na poziomie 52 milionów złotych. Kwestia w ogóle nakładów inwestycyjnych na drogi z budżetu państwa - też rekordowe sumy, jakich nigdy w województwie podlaskim nie było. Jeśli chodzi o pomoc przedsiębiorcom, te sumy też są imponujące. Oczywiście wiadomo, że były inne założenia na początku roku, a trzeba to było skorygować ze względu na pandemię, ale ja uważam, że polska wieś u nas na Podlasiu wygląda bardzo dobrze. 

Duży problem jest oczywiście z drogami gruntowymi i też na przykład teraz był taki konkurs, jeśli chodzi o utwardzenie dróg dojazdowych do pól uprawnych - też zwiększyliśmy dwukrotnie alokacje w tym konkursie i w następnym roku budżetowym ona jeszcze zostanie zwiększona. Te kwestie nakładów, czy to z budżetu województwa, czy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego są naprawdę imponujące.


Panie marszałku mamy tych gmin miejsko-wiejskich sporo w naszym województwie i być może po pana w wizytach powstanie taki swoisty raport gminny, żeby było wiadomo, że musimy zmieniać, zmieniać, zmieniać, żeby poprawiać ludziom przede wszystkim kwestie związane z dojazdem.


Nie tylko z dojazdem, bo to są też świetlice, to są miejsca integracji tych ludzi, na przykład jeśli chodzi o gminę Turośl, to jest kwestia cały czas wodociągu. My żyjemy w XXI wieku, a nie wszędzie jest bieżąca woda i kanalizacja. Dużo jeszcze mamy do zrobienia, taki projekt akurat w gminie Turośl też jest realizowany ze środków Unii Europejskiej, dlatego tych problemów czasami nam się zdaje z Białegostoku nie widać, a jak się tam pojedzie, to zobaczymy, że te kwestie są dla nas bardzo istotne.


Panie marszałku jeszcze proszę powiedzieć o pomocy przedsiębiorcom.


W ramach bonu antywirusowego już decyzją zarządu zostało skierowanych 30 mln zł do tego, żeby podpisywać umowy z przedsiębiorcami. Cały pakiet gospodarczy, jeśli chodzi o kwestie wynagrodzeń dla pracowników, to całe 72 mln zł zostały zakontraktowane, z czego się niezmiernie cieszę. 

Z pożyczkami jest troszkę gorzej, ale cały czas te pożyczki są udzielane. Teraz jeszcze w ramach BOF-u została zwiększona alokacja też wsparcia przedsiębiorców, z tych 5,4 mln zł o 2,3 mln zł. Te sumy w ramach całego Podlaskiego Pakietu Gospodarczego, ale też i innych działań - są naprawdę duże, uważam. I mamy jeszcze następny konkurs, jeśli chodzi o Bon Antywirusowy, tam będzie prawie 50 mln zł, tylko że musimy skończyć ocenę tych wniosków. A tych aplikacji w tym pierwszym etapie, jeśli chodzi o bon antywirusowy, było 13 tysięcy, z czego wniosków zostało ponad 3 tysiące. My to na bieżąco cały czas analizujemy, już około 1000 zostało w jakiś sposób zakontraktowane. 

Dziękuję za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak, fot. Renata Reda

prof. Jacek Semaniak

prezes Głównego Urzędu Miar
21.01.2021

Zwiększenie zatrudnienia w Okręgowym Urzędzie Miar w Białymstoku przewiduje prezes Głównego Urzędu Miar profesor Jacek Semaniak. W stolicy województwa podlaskiego wręczył on dziś nominację na dyrektora białostockiej placówki Mirosławowi Wnorowskiemu.

Profesor Zbigniew Lewicki, źródło: rozmowa na Skype

prof. Zbigniew Lewicki

amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
21.01.2021

"Jak kogoś tego typu teksty przemowy wzruszają w wykonaniu polityków, to dobrze, mnie to nie wzruszyło. Wezwania do tego, że powinno być lepiej, powinno być dobrze, należy się pogodzić, a nie kłócić - to wszystko prawda, ale ja nie wiem, czy to wystarczy" - mówi o inauguracji prezydentury Joe Bidena prof. Zbigniew Lewicki.

Aleksandra Czarniecka i Franciszek Jackowski, fot. M. Jackowska

Aleksandra Czarniecka i Franciszek Jackowski

zespół Deep Doze, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon
21.01.2021

"Zgłoszenie do plebiscytu Niebieski Mikrofon wysłaliśmy w ostatniej chwili, pół godziny przed północą" - mówią muzycy z Deep Doze.


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

podlaski europoseł PiS
20.01.2021

Czy polscy rolnicy mają szansę na wyrównanie dopłat bezpośrednich, małe miejscowości - na finansowe wsparcie z unijnego programu, a polscy konsumenci - kupowanie żywności takiej samej jakości, jak ta, która trafia na niemiecki czy francuski rynek?

prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z UwB
20.01.2021

"Są branże, które są w ciągłym lockdownie już 11. miesiąc. Ich sytuacja jest szczególnie trudna i oferta rządu, miejmy nadzieję, że pomoże im przetrwać ten trudny czas" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Bogusław Dębski, fot. Monika Kalicka

Bogusław Dębski

dyrektor szpitala w Zambrowie
19.01.2021

"Centralizacja szpitali to zły pomysł. Gdyby nie szpitale samorządowe to sytuacja pandemiczna w służbie zdrowia byłaby zdecydowanie gorsza" - mówi Bogusław Dębski.


fot. Monika Kalicka

Barbara Górska

nauczycielka
18.01.2021

"Z jednej strony musimy dać dzieciom czas na zaadaptowanie się do tej sytuacji, ale z drugiej strony mamy materiał do zrealizowania, mamy podstawę programową" - mówi Barbara Górska.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
15.01.2021

"Jest wspólne ustalenie, aby w każdej gminie uruchomiona była możliwość dowozu seniorów, osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonych komunikacyjnie do punktów szczepień" - mówi wojewoda.

dr Joanna Zabielska-Cieciuch, fot. Sylwia Krassowska

dr Joanna Zabielska-Cieciuch [wideo]

lekarz rodzinny
15.01.2021

"Słuszna była decyzja, żeby ten pierwszy tydzień poświęcić tylko na umawianie tych najstarszych" - mówi lekarka.


Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
14.01.2021

"Projekt WOLSKA łączy wszystko to, co mi w duszy gra. Jest we mnie dużo agresywnych rzeczy, etnicznych, ale i delikatności, melodyjności" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

Sebastian Sadowski Romanov, źródło: Łukasz Roszkowski

Sebastian Sadowski-Romanov

doradca eksportowy z firmy doradczej ITRO
14.01.2021

Jeśli uda się pokonać pandemię, to 2021 rok może być czasem dużego wzrostu gospodarczego - prognozują eksperci. Zdaniem doradcy eksportowego Sebastiana Sadowskiego-Romanova niektóre firmy, również podlaskie, poradziły sobie także w czasie pandemii.

Beata Leszczyńska, fot. Barbara Sokolińska

Beata Leszczyńska

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
14.01.2021

"Na szczepienie będzie można zapisać się na 3 sposoby: za pośrednictwem infolinii 989, online przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w punkcie szczepień" - mówi Beata Leszczyńska.


foto: Monika Kalicka

dr Katarzyna Winiecka

socjolog
13.01.2021

"Brexit przyczynił się do tego, że osoby, które były niezdecydowane, ewentualnie osoby, które były nieprzystosowane, wykorzystały dyskusję na temat Brexitu, by podjąć decyzję i wrócić" - mówi dr Katarzyna Winiecka.

Aleksandra Beręsewicz

Aleksandra Beręsewicz

Feral Atom - finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

"Teraz wszystko można zmieścić w laptopie, oprócz gitary i mnie. Gitarę podpinam po prostu do programu i cała reszta, ta magia dzieje się w programie" - mówi Aleksandra Beręsewicz.

Julita Maleszewska, fot. Barbara Sokolińska

Julita Maleszewska

psycholog, psychoterapeutka z białostockiego Centrum Pomocy Dzieciom
12.01.2021

Ferie w pandemii nie muszą być nudne - przekonują specjaliści. I apelują do rodziców o zaangażowanie.


Dora, fot. Joanna Szubzda

Dora

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
12.01.2021

- Staram się, robiąc cokolwiek, robić to najlepiej jak potrafię, jak to jest możliwe w granicach moich możliwości i wiedzy. Staram się, żeby to było absolutnie profesjonalne.

Agnieszka Rzeszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Rzeszewska

przewodnicząca oświatowej Solidarności w Podlaskiem
12.01.2021

Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Myślę, że dzieci są bardzo zadowolone, a ich rodzice szczególnie, bo ten długi czas wyłączenia z pewnością nie był dla nich przyjazny. My nauczyciele jesteśmy gotowi, nie mamy wyboru, choć wiadomo, że jest to zawsze ryzykowne".

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

duet Funkasanki - finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
11.01.2021

"Poprzedni rok był bardzo dobry dla nas, ten rok planujemy jeszcze lepszy, planujemy dużo koncertów" - mówi Przemek Starachowski.


fot. Monika Kalicka

Joanna Dąbrowska-Pastwa

dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w Białymstoku
11.01.2021

"Nauczyciele widzą, że uczniowie się zamykają, że nie ma z nimi kontaktu. Obserwujemy więcej zaburzeń depresyjnych, młodzież jest przytłoczona sytuacją" - mówi Joanna Dąbrowska-Pastwa.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski

dokumentalista, autor portalu bagnowka.pl
10.01.2021

O Białymstoku pisało wielu - czasem kontrowersyjnie, często sentymentalnie.

Maciej Snitkowski, fot. Marcin Mazewski

Maciej Snitkowski

z zespołu KREHA - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
9.01.2021

"Nie można się ograniczać i myślę, że połączenie naszych wspólnych muzycznych horyzontów przyniosło to, co w tej chwili gramy (..) w tekstach - głównie - słychać bunt, niezgodę na różne rzeczy, wyśmianie niektórych zjawisk."


Michał Ciruk "Cira", fot. Sylwia Krassowska

Michał Ciruk "Cira"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
8.01.2021

"Niebieski Mikrofon to faktycznie jest coś, co sprawia, że chce się walczyć, chce się otworzyć nowe rzeczy tak, jak to było w starych czasach" - mówi białostocki raper "Cira".

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ
8.01.2021

"Żaden mieszkaniec województwa podlaskiego nie zostanie pozbawiony możliwości zaszczepienia się w dogodny dla siebie sposób i w miejscu nieoddalonym zbyt mocno od miejsca zamieszkania" - mówi Maciej Olesiński.

Dorota Semeniuk, fot. Marcin Mazewski

"Dora"

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon 2020
7.01.2021

"Słuchanie swoich piosenek w radiu jest to bardzo przyjemne. Zastanawiam się jak to jest słuchać tego innym osobom" - mówi Dora.


Izabela Kraśnicka, foto: Monika Kalicka

dr hab. Izabela Kraśnicka

z Uniwersytetu w Białymstoku
7.01.2021

"W kontekście ogólnym jest to chyba jedna z cech naszych czasów - nieprzewidywalna, okrutna, niepotrzebna, smutna, rozczarowująca i pogłębiająca podziały."

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA, foto prywatne

Kasia Garłukiewicz-Szubzda / WOLSKA

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
7.01.2021

"To cudowne, że jako artyści białostoccy, podlascy możemy dzielić się naszą twórczością. Kiedy zobaczyłam, wśród jakich ludzi się znalazłam w plebiscycie, zrobiło mi się bardzo miło. Niesamowite, że spotkamy się na jednej scenie" - mówi Kasia Garłukiewicz-Szubzda.

dr Karol Łapiński, fot. Barbara Sokolińska

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
7.01.2021

- Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 zł brutto, co "na rękę" daje około 2061 zł, stawka godzinowa wzrosła z 17 zł do 18,30 zł - mówi dr Karol Łapiński.


Eryk Mroczko, fot. Mikołaj Rajkowski

Eryk Mroczko

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon 2020"
6.01.2021

"Chciałbym, żeby moja płyta brzmiała w domach, w głośnikach, nawet za kilkadziesiąt lat. Moim marzeniem jest, żeby ta muzyka przetrwała próbę czasu" - mówi Eryk Mroczko.

Faustyna Maciejczuk, fot. Sylwia Krassowska

Faustyna Maciejczuk

finalistka Niebieskiego Mikrofonu 2020
6.01.2021

"Ukulele to przesłodki instrument, nadaje wyjątkowego klimatu. Chciałam spróbować z taką radosną twórczością" - mówi wokalistka.

Julianna Urszula Olańska (YUOS), fot. Sylwia Krassowska

Julianna Urszula Olańska / YUOS

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon
6.01.2021

"Pracuję intensywnie nad nowym materiałem, bardzo chciałabym wydać album po polsku" - mówi wokalistka.


Jacek Bartnicki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bartnicki

z grupy "Godzina 12" - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
5.01.2021

"Przez długie okresy zespół był nieaktywny, bo szukaliśmy odpowiedniego głosu. Spotkanie Sylwii było przełomowe" - mówi Jacek Bartnicki.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

pedagog, terapeuta
5.01.2021

"Warto jest poznać techniki, jak zabezpieczyć internet przed niebezpieczeństwem, bo to nie jest tak, że ja mam zabezpieczyć go dlatego, żeby dziecku uprzykrzyć życie, tylko po to, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo" - mówi Robert Ćwikowski.

Krzysztof Murawski

Krzysztof Murawski

z zespołu Complane - finalisty Niebieskiego Mikrofonu
4.01.2021

"Poświęciliśmy się komponowaniu i być może wkrótce uda się zaprezentować coś z tego, jeśli nie będzie to pełna płyta, to przynajmniej częściowo kilka nowych nagrań" - mówi Krzysztof Murawski.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji
4.01.2021

"Mamy nadzieję, że cała młodzież, wszyscy uczniowie późną wiosną będą mogli wrócić już do stacjonarnej nauki" - mówi minister Piontkowski.

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn, fot. Barbara Sokolińska

Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn

dziennikarze Polskiego Radia Białystok
31.12.2020

"Jesteśmy bardzo dumni, szczęśliwi. Ta nagroda jest nie tylko dla nas, a dla wszystkich dziennikarzy, którzy pracowali na Białorusi, narażając swoje życie, zdrowie, swoją wolność" - mówi Alicja Pietruczuk.

Tomasz Krupa, fot. Laura Maksimowicz

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.12.2020

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od czwartku (31.12) od godz. 19:00 do piątku (1.01) do godz. 6:00 obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Czy jeśli będziemy wracali ze spotkania ze znajomymi do domu, możemy spodziewać się np. mandatu?
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok