Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

6.11.2020, 08:02, akt. 10:29

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl
Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl

Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kolejna doba przyniosła rekordowo duży wzrost zakażeń koronawirusem - ponad 27 tysięcy przypadków. Jak blisko już do ogłoszenia narodowej kwarantanny? Co to oznacza? Czy nasza służba zdrowia poradzi sobie z tą sytuacją i czy uda nam się opanować epidemię?

Z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Po raz pierwszy przekroczyliśmy wskaźnik lockdownowy wyznaczony przez premiera - 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Co to oznacza?


Waldemar Kraska: Niestety jesteśmy w dość poważnej sytuacji, jeżeli chodzi o nowe zakażenia. W ciągu ostatnich dni rzeczywiście te liczby były dość duże. To, co zaproponowaliśmy, czyli kolejne restrykcje, to będzie hamowanie, ale niestety - tak jak w przypadku samochodu - nie będzie to hamowanie w miejscu. Będą to restrykcje, które zadziałają za kilkanaście dni.

Niestety, prognozy, które mamy na najbliższe dni, pokazują, że nie widzimy aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej, czyli tym całkowitym lockdownie, kiedy to musimy bardzo zdecydowanie przerwać transmisję wirusa.

Jeszcze ciągle mam nadzieję, że najbliższe dni jednak nie przyniosą nam aż takich dużych zwyżek, jeżeli chodzi o nowe zachorowania. Będziemy obserwować, jaki mamy trend. Myślę, że w przyszłym tygodniu na pewno będzie decyzja, co robimy dalej.


Przez ile dni ten wskaźnik musi być przekroczony, żeby ogłosić kwarantannę narodową?


To może nie chodzi o sam wskaźnik. Na pewno musimy się na czymś opierać, ale ja śledzę troszkę inną sytuację, bo nadzoruję także szpitale tymczasowe czy szpitale covidowe i wskaźnik zajętości łóżek, czyli to, ilu pacjentów z puli nowych osób, które uległy zakażeniu, trafia do szpitala, jest dla mnie bardzo istotny. To pokazuje, jak długo polska służba zdrowia wytrzyma taką liczbę nowych pacjentów, którzy niestety muszą być hospitalizowani.

W tej chwili odbywa się to na takiej zasadzie, że jeszcze liczba nowych łóżek, których przebywa nam codziennie w tym systemie, jest zdecydowanie większa od pacjentów, którzy trafiają do oddziału. Ale wiemy, że w pewnym momencie ta pula się skończy, dlatego też zwiększamy liczbę miejsc, jeżeli chodzi o szpitale tymczasowe, które niedługo powstaną praktycznie w każdym województwie, także w województwie podlaskim. Będzie to dodatkowa pula łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Uruchamiamy też dość dużą pulę, jeżeli chodzi o izolatoria, czyli przekształcamy nieczynne już sanatoria na takie miejsca.

Ale wszystko to są tylko łóżka i respiratory. Najważniejszym elementem tego systemu są jednak lekarze, pielęgniarki, ratownicy. To jest najbardziej istotny element. Musimy, i robimy to, bardzo dbać o każdego lekarza, każdą pielęgniarkę i ratownika, bo w tej chwili naprawdę są to zawody na wagę złota.


Czy uruchomione zostaną szkolenia? Rozmawiałem z jednym z lekarzy mającym już trochę siwych włosów na głowie, który powiedział, że dzień to góra, żeby się przeszkolić i móc obsłużyć respirator, oczywiście bez intubacji.


Rzeczywiście, obsługa respiratora nie jest może wielką sztuką. Prowadzenie na tym respiratorze pacjenta jest na pewno zdecydowanie bardziej trudne. Na pewno te szkolenia w poszczególnych szpitalach będą się odbywać, bo chcemy, żeby także inni, nie tylko anestezjolodzy, brali udział w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Dlatego ważne jest, żeby kadra medyczna była dostępna z różnych specjalizacji i będziemy po nią sięgać.


Najbliższe decyzje to czekanie na kwarantannę narodową?


Chciałbym, żeby do tego nie doszło. Jestem z natury optymistą. Niestety dochodzą do nas w tej chwili informacje, że ta zwiększona liczba nowych zakażeń to także efekt niedawnych demonstracji na polskich ulicach. Mówiliśmy o tym i przewidywaliśmy to. Nie wiedzieliśmy, jaka będzie tego skala.

W tej chwili są różne informacje, ale na pewno jest to także efekt. Może nie dotyczy to tych młodych osób, które demonstrowały w ostatnich dniach, ale są to osoby, do których protestujący wrócili, czyli rodzice, dziadkowie. To bardzo niepokojące, szczególnie że osoby starsze w zdecydowanie cięższy sposób przechodzą zakażenie koronawirusem. Wiem, że na weekend szykują się kolejne demonstracje, więc apeluję do wszystkich ludzi: odłóżmy to na czas po epidemii. Jeżeli już nie zależy nam na własnym życiu, własnym zdrowiu, pomyślmy o swoich najbliższych.


Czyli dystans społeczny, dezynfekcja, maseczki.


Tak. Od lutego już powtarzamy te hasła. Być może zostały zapomniane, ale wiele raportów pokazuje, że przy półtora metra dystansu i założonych maseczkach ryzyko zakażenia spada prawie do 5 proc. Tak niewiele potrzeba, żeby ograniczyć pandemię.


Czy mamy duży zapas respiratorów?


Jeżeli chodzi o łóżka i respiratory, to ja się nie martwię - tego na pewno nam nie zabraknie. Gorzej jest oczywiście z kadrą medyczną, która musi obsłużyć ten sprzęt, bo samo łóżko, sam respirator nie leczy.

W tym tygodniu do polskich szpital trafi dodatkowo chyba ponad 800 respiratorów, razem z kardiomonitorami. Wiem, że są przygotowane następne partie w przyszłym tygodniu - ponad 2000 respiratorów. Ale to są tylko urządzenia. Do nich są potrzebni ludzie, którzy potrafią je obsługiwać, więc kadra medyczna jest w tej chwili naszym największym oczkiem w głowie.


 informacje, że poznańscy naukowcy opracowali test, który daje 99-procentową wykrywalność. Czy jest szansa, żeby pojawił się na rynku błyskawicznie, aby można było go wykorzystać? Bo wyniki testów antygenowych są różnie komentowane.


Rzeczywiście te pierwsze testy antygenowe, które pojawiły się na wiosnę, były to wstępne testy tzw. pierwszej generacji. Ich czułość i swoistość nie była może rewelacyjna, ale wtedy takie testy były na rynku. W tej chwili są już testy drugiej generacji, testy antygenowe, które są zdecydowanie dokładniejsze. Niektórzy mówią, że są już praktycznie porównywalne z testami genetycznymi. Dużą zaletą jest także to, że czas badania i wyniku to około 15-20 minut, czyli bardzo krótko.

Chcemy w tej chwili testy te szeroko wprowadzać do szpitalnych oddziałów ratunkowych, do izb przyjęć, aby jak najwięcej pacjentów mogło z nich skorzystać. Wtedy można wykonać taki test, jak podjeżdża karetka z pacjentem, który jest podejrzany o zakażenie koronawirusem. Karetka poczeka 15 minut na wyniki. Wtedy jest decyzja, czy pacjent musi jechać do szpitala covidowego, czy też nie ma wirusa i może być leczony w tym szpitalu niecovidowym. Myślę, że to zdecydowanie usprawni przepływ pacjentów i nie będzie długich kolejek i oczekiwania na wynik testu PCR, który trwa kilkanaście godzin.


Wracając do pytania o ten poznański test - czu uda się go szybko wdrożyć? Mielibyśmy własne narzędzie pomiarowe.


Myślę, że tak. Stawiamy na to, żeby właściwie być niezależnym od dostawców z zagranicy. Chcemy, żeby wszystkie testy, które są wykonywane w Polsce, były robione na miejscu. Podobnie postawiliśmy na sprzęt ochrony osobistej. Wykorzystywany jest każdy krajowy zasób. Jeżeli ten test rzeczywiście ma taką dobrą czułość i swoistość, na pewno będzie wykorzystywany w polskich szpitalach.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok