Radio Białystok | Gość | Waldemar Kraska - wiceminister zdrowia

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia

6.11.2020, 08:02, akt. 10:29

- Niestety prognozy, które mamy na najbliższe dni, nie pokazują aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej - mówi wiceminister.

Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl
Waldemar Kraska, źródło: www.gov.pl


0:00
0:00
Z Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kolejna doba przyniosła rekordowo duży wzrost zakażeń koronawirusem - ponad 27 tysięcy przypadków. Jak blisko już do ogłoszenia narodowej kwarantanny? Co to oznacza? Czy nasza służba zdrowia poradzi sobie z tą sytuacją i czy uda nam się opanować epidemię?

Z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Po raz pierwszy przekroczyliśmy wskaźnik lockdownowy wyznaczony przez premiera - 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Co to oznacza?


Waldemar Kraska: Niestety jesteśmy w dość poważnej sytuacji, jeżeli chodzi o nowe zakażenia. W ciągu ostatnich dni rzeczywiście te liczby były dość duże. To, co zaproponowaliśmy, czyli kolejne restrykcje, to będzie hamowanie, ale niestety - tak jak w przypadku samochodu - nie będzie to hamowanie w miejscu. Będą to restrykcje, które zadziałają za kilkanaście dni.

Niestety, prognozy, które mamy na najbliższe dni, pokazują, że nie widzimy aż tak dużego trendu, jeżeli chodzi o zmniejszenie liczby dziennych zachorowań, więc jesteśmy dość blisko przed decyzją o tzw. kwarantannie narodowej, czyli tym całkowitym lockdownie, kiedy to musimy bardzo zdecydowanie przerwać transmisję wirusa.

Jeszcze ciągle mam nadzieję, że najbliższe dni jednak nie przyniosą nam aż takich dużych zwyżek, jeżeli chodzi o nowe zachorowania. Będziemy obserwować, jaki mamy trend. Myślę, że w przyszłym tygodniu na pewno będzie decyzja, co robimy dalej.


Przez ile dni ten wskaźnik musi być przekroczony, żeby ogłosić kwarantannę narodową?


To może nie chodzi o sam wskaźnik. Na pewno musimy się na czymś opierać, ale ja śledzę troszkę inną sytuację, bo nadzoruję także szpitale tymczasowe czy szpitale covidowe i wskaźnik zajętości łóżek, czyli to, ilu pacjentów z puli nowych osób, które uległy zakażeniu, trafia do szpitala, jest dla mnie bardzo istotny. To pokazuje, jak długo polska służba zdrowia wytrzyma taką liczbę nowych pacjentów, którzy niestety muszą być hospitalizowani.

W tej chwili odbywa się to na takiej zasadzie, że jeszcze liczba nowych łóżek, których przebywa nam codziennie w tym systemie, jest zdecydowanie większa od pacjentów, którzy trafiają do oddziału. Ale wiemy, że w pewnym momencie ta pula się skończy, dlatego też zwiększamy liczbę miejsc, jeżeli chodzi o szpitale tymczasowe, które niedługo powstaną praktycznie w każdym województwie, także w województwie podlaskim. Będzie to dodatkowa pula łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Uruchamiamy też dość dużą pulę, jeżeli chodzi o izolatoria, czyli przekształcamy nieczynne już sanatoria na takie miejsca.

Ale wszystko to są tylko łóżka i respiratory. Najważniejszym elementem tego systemu są jednak lekarze, pielęgniarki, ratownicy. To jest najbardziej istotny element. Musimy, i robimy to, bardzo dbać o każdego lekarza, każdą pielęgniarkę i ratownika, bo w tej chwili naprawdę są to zawody na wagę złota.


Czy uruchomione zostaną szkolenia? Rozmawiałem z jednym z lekarzy mającym już trochę siwych włosów na głowie, który powiedział, że dzień to góra, żeby się przeszkolić i móc obsłużyć respirator, oczywiście bez intubacji.


Rzeczywiście, obsługa respiratora nie jest może wielką sztuką. Prowadzenie na tym respiratorze pacjenta jest na pewno zdecydowanie bardziej trudne. Na pewno te szkolenia w poszczególnych szpitalach będą się odbywać, bo chcemy, żeby także inni, nie tylko anestezjolodzy, brali udział w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Dlatego ważne jest, żeby kadra medyczna była dostępna z różnych specjalizacji i będziemy po nią sięgać.


Najbliższe decyzje to czekanie na kwarantannę narodową?


Chciałbym, żeby do tego nie doszło. Jestem z natury optymistą. Niestety dochodzą do nas w tej chwili informacje, że ta zwiększona liczba nowych zakażeń to także efekt niedawnych demonstracji na polskich ulicach. Mówiliśmy o tym i przewidywaliśmy to. Nie wiedzieliśmy, jaka będzie tego skala.

W tej chwili są różne informacje, ale na pewno jest to także efekt. Może nie dotyczy to tych młodych osób, które demonstrowały w ostatnich dniach, ale są to osoby, do których protestujący wrócili, czyli rodzice, dziadkowie. To bardzo niepokojące, szczególnie że osoby starsze w zdecydowanie cięższy sposób przechodzą zakażenie koronawirusem. Wiem, że na weekend szykują się kolejne demonstracje, więc apeluję do wszystkich ludzi: odłóżmy to na czas po epidemii. Jeżeli już nie zależy nam na własnym życiu, własnym zdrowiu, pomyślmy o swoich najbliższych.


Czyli dystans społeczny, dezynfekcja, maseczki.


Tak. Od lutego już powtarzamy te hasła. Być może zostały zapomniane, ale wiele raportów pokazuje, że przy półtora metra dystansu i założonych maseczkach ryzyko zakażenia spada prawie do 5 proc. Tak niewiele potrzeba, żeby ograniczyć pandemię.


Czy mamy duży zapas respiratorów?


Jeżeli chodzi o łóżka i respiratory, to ja się nie martwię - tego na pewno nam nie zabraknie. Gorzej jest oczywiście z kadrą medyczną, która musi obsłużyć ten sprzęt, bo samo łóżko, sam respirator nie leczy.

W tym tygodniu do polskich szpital trafi dodatkowo chyba ponad 800 respiratorów, razem z kardiomonitorami. Wiem, że są przygotowane następne partie w przyszłym tygodniu - ponad 2000 respiratorów. Ale to są tylko urządzenia. Do nich są potrzebni ludzie, którzy potrafią je obsługiwać, więc kadra medyczna jest w tej chwili naszym największym oczkiem w głowie.


 informacje, że poznańscy naukowcy opracowali test, który daje 99-procentową wykrywalność. Czy jest szansa, żeby pojawił się na rynku błyskawicznie, aby można było go wykorzystać? Bo wyniki testów antygenowych są różnie komentowane.


Rzeczywiście te pierwsze testy antygenowe, które pojawiły się na wiosnę, były to wstępne testy tzw. pierwszej generacji. Ich czułość i swoistość nie była może rewelacyjna, ale wtedy takie testy były na rynku. W tej chwili są już testy drugiej generacji, testy antygenowe, które są zdecydowanie dokładniejsze. Niektórzy mówią, że są już praktycznie porównywalne z testami genetycznymi. Dużą zaletą jest także to, że czas badania i wyniku to około 15-20 minut, czyli bardzo krótko.

Chcemy w tej chwili testy te szeroko wprowadzać do szpitalnych oddziałów ratunkowych, do izb przyjęć, aby jak najwięcej pacjentów mogło z nich skorzystać. Wtedy można wykonać taki test, jak podjeżdża karetka z pacjentem, który jest podejrzany o zakażenie koronawirusem. Karetka poczeka 15 minut na wyniki. Wtedy jest decyzja, czy pacjent musi jechać do szpitala covidowego, czy też nie ma wirusa i może być leczony w tym szpitalu niecovidowym. Myślę, że to zdecydowanie usprawni przepływ pacjentów i nie będzie długich kolejek i oczekiwania na wynik testu PCR, który trwa kilkanaście godzin.


Wracając do pytania o ten poznański test - czu uda się go szybko wdrożyć? Mielibyśmy własne narzędzie pomiarowe.


Myślę, że tak. Stawiamy na to, żeby właściwie być niezależnym od dostawców z zagranicy. Chcemy, żeby wszystkie testy, które są wykonywane w Polsce, były robione na miejscu. Podobnie postawiliśmy na sprzęt ochrony osobistej. Wykorzystywany jest każdy krajowy zasób. Jeżeli ten test rzeczywiście ma taką dobrą czułość i swoistość, na pewno będzie wykorzystywany w polskich szpitalach.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.


Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
20.03.2024

- Takie generalizowanie, że protestujemy tutaj przeciwko obywatelom jest nie w porządku postawieniem sprawy - tym bardziej, że my protestujemy także w imieniu konsumentów, w sprawie dobrej, zdrowej żywności - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Jacek Słoma.

Jacek Brzozowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
19.03.2024

- Suwerenność kraju, stabilność na arenie międzynarodowej nie ma barw politycznych, tu powinna być zgoda ponad podziałami. W związku z tym wierzę w to, że ustawa o obronie cywilnej zostanie w sposób przemyślany przyjęta i wprowadzona w życie - mówi wojewoda.

fot. Sylwia Krassowska

prof. Marcin Moniuszko

rektor elekt UMB
18.03.2024

"Mamy nadzieję, że fakt wysokiej jakości kształcenia, którą możemy zaprezentować, będzie magnesem, który sprawi, że ci młodzi ludzie będą do nas przychodzili na studia" - mówi prof. Marcin Moniuszko.


Przemysław Tuchliński, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Tuchliński

zastępca prezydenta Białegostoku
15.03.2024

- Mam nadzieję, że tę inwestycję będziemy mogli oddać do użytkowania przez mieszkańców 30 czerwca 2025 roku. Myślę, że nie będzie żadnych poślizgów - tak o nowej ulicy, która ma połączyć białostockie osiedle Bagnówka z Wygodą mówi Przemysław Tuchliński.

Leszek Mironiuk, fot. Joanna Szubzda

Leszek Mironiuk [wideo]

z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15.03.2024

- Jako konsumenci jesteśmy elementem rynku i nasze działania też go kształtują, więc im więcej osób korzysta z praw konsumenckich, tym bardziej wzrasta świadomość i sprzedawcy muszą bardziej stosować się do przepisów obowiązującego prawa - mówi Leszek Mironiuk.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski [wideo]

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych UwB
14.03.2024

- Staliśmy się zwornikiem bezpieczeństwa całego NATO, bo wszelkie działania na wschodniej flance opierają się na Polsce. Znaleźliśmy się więc w nieciekawym miejscu w ciekawym czasie i to na pewno zaważyło na tym, że znaleźliśmy się w Stanach Zjednoczonych.


fot. Marcin Gliński

Krzysztof Bosak [wideo]

wicemarszałek Sejmu
13.03.2024

"Obronność nie polega na tym, że walczy się procentami PKB. Obronność polega na tym, że walczą konkretne jednostki sił zbrojnych, które mają konkretne zdolności obronne - wyposażenie, poziom wytrenowania i dowodzenia" - mówił w Polskim Radiu Białystok wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
12.03.2024

- To gest, który ma pokazywać, że sprawy bezpieczeństwa z punktu widzenia i Warszawy, i Waszyngtonu są ponad podziałami politycznymi i mają takie zostać - mówi o wspólnej wizycie prezydenta i premiera w Białym Domu prof. Adam Bartnicki.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda [wideo]

ekspert rynku nieruchomości
11.03.2024

"Cały czas jesteśmy w trendzie wzrostowym, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Nie wiem, czy w najbliższych latach, czy miesiącach dobijemy aż do 15 tys. zł za m², ale myślę, że dążymy w tym kierunku" - mówi Marek Szubzda.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski [wideo]

ekspert portalu Energetyka24
8.03.2024

Już za trzy lata ma być nałożony podatek na piece gazowe, ich używanie będzie znacznie droższe. Komisja Europejska opublikowała właśnie najnowszą wersję polskiego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 r. Dodatkowo od lipca więcej będziemy płacić za prąd. Jakie wydatki nas czekają?

Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa
7.03.2024

- To jest forma protestu, która ma zwrócić uwagę na problem. Natomiast nie możemy dopuścić do tego, że w ruch idzie kostka brukowa, idą narzędzia, które nie powinny wystąpić. Na pewno trzeba to bezwzględnie potępić. Oczywiście jest też analizowane zachowanie policjantów - mówi wiceminister.

prof. Maciej Perkowski, fot. Barbara Sokolińska

prof. Maciej Perkowski

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
6.03.2024

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić rolnikom pakiet propozycji zmniejszający obciążenia. To reakcja na trwające od tygodni protesty.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok