Ile za OC zapłacą białostoczanie i gdzie znajdą najtańszą polisę?

[Artykuł sponsorowany]

6.12.2021, 09:39, akt. 09:41


Ile za OC zapłacą białostoczanie i gdzie znajdą najtańszą polisę?
Ile za OC zapłacą białostoczanie i gdzie znajdą najtańszą polisę?

Kierowcy mieszkający w Białymstoku wybierają częściej samochody z drugiej ręki, a rzadziej decydują się na auta prosto z salonu. Za ubezpieczenie OC muszą zapłacić średnio 628 zł. Jednak nie znaczy to, że białostoczanie nie mają szans na tańszą polisę. W 2020 roku najtańsze ubezpieczenie samochodu znalazł kierowca Fiata Cinquecento – OC wyniosło go tylko 292 zł. 

Poprzedni rok na polskim rynku ubezpieczeniowym był dość stabilny. W 2020 roku za obowiązkową polisę OC kierowcy płacili średnio poniżej 650 zł. Tendencja ta utrzymuje się także w tym roku. W pierwszej połowie roku 2021 średnia cena polisy OC spadła poniżej 600 zł. Na cenę ubezpieczenia OC duży wpływ ma miejsce zamieszkania. Z reguły to mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tańszą polisę, zwyżki natomiast są zauważalne w dużych metropoliach. Według rankingu z września 2021 roku na najtańsze OC mogą liczyć mieszkańcy Białej Podlaskiej – 427 zł, Świętochłowic – 442 zł i Nowego Sącza – 446 zł. Tanie ubezpieczenie znajdziemy także w innych miastach Polski – ceny wynoszą od 427 do 485 zł. Najdrożej za polisę OC płacą mieszkańcy Szczecina – 903 zł, Gdyni – 828 zł i Warszawy – 820 zł.

Jakie stawki za polisę OC znajdziemy w Białymstoku?

Z danych z 2020 roku wynika, że cena ubezpieczenia OC w Polsce była na stabilnym poziomie. Tendencja ta utrzymywała się również w większych miastach, w tym w Białymstoku. Jednak ceny polis różnią się w zależności od regionu. Najwięcej za OC płacą mieszkańcy aglomeracji o największym natężeniu ruchu i o większym wskaźniku wypadkowości. Jak to wygląda w Białymstoku?

Zobacz raport Punkta.pl o cenach OC/AC w Białymstoku: https://punkta.pl/akademia/najtansze-oc-ranking/bialystok/

Z analiz policyjnych wynika, że wypadkowość na terenie województw podlaskiego, w którym leży Białystok, w 2020 roku kształtowała się na niskim poziomie. To ma duże znaczenie przy ustalaniu składki za ubezpieczenia samochodowe. W tym regionie odnotowano tylko 450 wypadków, w których zginęło 78 osób, a rannych zostało 451. Na terenie województwa podlaskiego wskaźnik liczby wypadków na 100 tys. mieszkańców wyniósł 36,5. W związku z tym można uznać Białystok za bezpieczne miasto z niskim wskaźnikiem wypadkowości, zwłaszcza porównując dane z innych miast. Największą wypadkowość odnotowano w województwie łódzkim, gdzie wskaźnik wyniósł aż 99,5. To przekłada się na cenę polisy OC. Z analizy porównywarki OC Punkta.pl wynika, że łodzianie za polisę OC płacą średnio 740 zł, a mieszkańcy Białegostoku – o 112 zł mniej.

Najtańsze OC dla Białegostoku – jak je znaleźć?

W 2020 roku ubezpieczenie OC w województwie podlaskim było dostępne za niewygórowaną cenę – średni koszt takiej polisy dla białostoczan to 628 zł. Jednak niektórzy mieszkańcy tego miasta trafili na wyjątkowe okazje i zapłacili jeszcze mniej. Rekordzistą był kierowca Cinquecento z 1996 roku, który wykupił polisę tylko za 292 zł. Tanią polisę znalazł także 32-letni posiadacz Forda Focusa C-Max z 2017 roku – koszt jego OC to 342 zł. Na ubezpieczenie w podobnej cenie – 347 zł – trafił także 65-letni właściciel Skody Fabia II z 2010 roku.

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, ale cenę za taką polisę ustalają ubezpieczyciele. Stawki są zatem różne u różnych ubezpieczycieli. Czasami różnica może wynieść nawet kilkaset złotych. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC, warto skorzystać z bezpłatnej porównywarki OC.

– Porównywarka internetowa to narzędzie, które ułatwia znalezienie taniego ubezpieczenia OC. Skorzystanie z takiego narzędzia jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy w formularzu porównywarki OC podać swoje dane, markę oraz wiek samochodu i pojemność silnika – wyjaśnia ekspert porównywarki Punkta.pl. – Po chwili na ekranie pojawi się bardzo wiele ofert polis OC, z których można łatwo wybrać najtańszą. Z porównywarki OC można skorzystać niezależnie od miejsca zamieszkania, ponieważ to narzędzie jest dostępne przez Internet.

Ubezpieczenie OC, a może także AC?

Mieszkańcy Białegostoku mają możliwość skorzystania z atrakcyjnych ofert polis OC. Decydując się także na dodatkowe AC, mogą liczyć na zniżki. OC jest obowiązkowe, natomiast AC jest dobrowolne. Część osób wybiera zatem tylko OC, żeby ograniczyć koszty. Jednak często pomoc oferowana w ramach ubezpieczenia AC okazuje się nieoceniona nie tylko przy drobnych uszkodzeniach auta, ale także w przypadku poważniejszych szkód. Zakres AC można dobrowolnie modyfikować, tak by odpowiadał potrzebom kierowcy. Warto zauważyć, że cena pakietu OC i AC jest dużo korzystniejsza i na ogół niższa o 20-30% niż sama polisa OC i AC kupowana osobno. Cena pakietu OC + AC, w zależności od ubezpieczyciela, wynosi od 570 zł do 836 zł.

Białystok wyróżnia się niskim wskaźnikiem wypadkowości, który pozytywnie wpływa na cenę polisy OC w tym mieście. Warto wiedzieć, że przy wyliczaniu składki polisy samochodu ubezpieczyciel zwraca uwagę także na dane właściciela auta, sposób użytkowania pojazdu oraz jego parametry, takie jak marka, rok produkcji i pojemność silnika. Duże znaczenie przy obliczaniu kosztu za polisę OC ma wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą. Jednak miejsce zamieszkania też ma znaczenie. A w Białymstoku stawki są raczej niskie.


Czy Polacy postawili na sport w Nowy Rok?


Nasze noworoczne postanowienia? Wśród nich są deklaracje regularnych treningów. Niektórzy liczą, że zakłady bukmacherskie 2022 roku poprawią ich budżet.
 
 
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nie Teatr

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok