Porównanie różnych typów szczoteczek elektrycznych

[Artykuł sponsorowany]

19.09.2022, 15:41, akt. 15:42


Porównanie różnych typów szczoteczek elektrycznych
Porównanie różnych typów szczoteczek elektrycznych

Coraz więcej osób, zamiast korzystać ze szczoteczek tradycyjnych, wybiera urządzenia elektryczne, które charakteryzują się wysoką skutecznością czyszczenia zębów. Obecnie rynek przyrządów do higieny jamy ustnej jest pełen różnych rodzajów szczoteczek elektrycznych. Czym właściwie jest szczoteczka elektryczna i jak działa? Jakie typy urządzeń zasilanych bateryjnie lub akumulatorowo możemy wyróżnić? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł.

Szczoteczki elektryczne mają wbudowany silnik, który wprawia główkę czyszczącą w ruchy pulsacyjne, oscylacyjne oraz rotacyjne. To urządzenie, które czyści zęby dokładniej niż tradycyjne modele manualne. Standardowa szczoteczka elektryczna do zębów składa się ze stacji akumulatorowej i wodoodpornej rączki. Na końcu urządzenia znajduje się wymienna końcówka, którą należy wymienić, gdy jej włókna ulegną zniszczeniu.

Do szczoteczek elektrycznych możemy zaliczyć także szczoteczki soniczne, które pracują
z jeszcze większą prędkością, a ich działanie oparte jest na właściwościach fali dźwiękowej. Niekiedy jednak szczoteczki elektryczne traktowane są jako osobny rodzaj tego typu urządzeń. Nowoczesne modele posiadają udogodnienia, które zapewniają komfort szczotkowania zębów, np. czasomierze, które pilnują właściwego czasu mycia, czujniki kontroli nacisku i zużycia włosia czy możliwość połączenia szczoteczki z aplikacją w smartfonie.

Czy szczoteczki elektryczne są dla każdego? Oczywiście! Każdy ich rodzaj posiada nieco inną charakterystykę, tak więc z pewnością każdy znajdzie wśród nich urządzenia idealne dla siebie. Co więcej – szczoteczki elektryczne rekomendowane są dzieciom już od trzeciego roku życia.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Możemy wymienić następujące rodzaje szczoteczek elektrycznych:

  • obrotowa (rotacyjna) – posiada okrągłą główkę, wykonuje od 7 600 do 8 800 ruchów oscylacyjno-obrotowych na minutę pracy
  • obrotowo-pulsacyjna – posiada okrągłą główkę, wykonuje od 20 000 do 40 000 ruchów na minutę, dodatkowo wyróżnia się ruchem dociskającym do zębów
  • obrotowo-pulsacyjno-oscylacyjna – okrągła główka szczoteczki nie porusza się tylko
    w prawo-lewo, ale także w górę i w dół, wykonując 58 000 obrotów na minutę
  • soniczna – nazywana jest także szczoteczką dźwiękową, posiada podłużną główkę, co ułatwia jej usuwanie płytki nazębnej, wykonuje nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę
  • ultradźwiękowa – produkuje fale ultradźwiękowe o mocy 1.6 MHz, co równa się
    z 96 000 000 pulsacji w trakcie minuty, dzięki czemu bakterie rozrywane są na cząsteczki
  • magnetyczna – liniowy napęd magnetyczny pozwala skierować całą energię czyszczenia bezpośrednio na końce włókien, a okrągła główka wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne, dodatkowo wytwarzając mikrowibracje.

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Którą szczoteczkę wybrać – soniczną czy elektryczną? Oba urządzenia skutecznie oczyszczają zęby z płytki nazębnej oraz resztek pożywienia. Porównanie urządzeń oraz opisy popularnych modeli znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Szczoteczka soniczna posiada podłużną główkę, czyli podobnie jak w przypadku szczoteczek tradycyjnych. Podczas szczotkowania nią zębów wykonujemy ruchy z boku na bok. Jej działanie oparte jest na właściwościach fali dźwiękowej o częstotliwości 260Hz, która sprawia, że cząsteczki pasty, śliny i wody łączą się ze sobą, tworząc mikrobąbelki, które docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. do przestrzeni międzyzębowych. Wbudowany w szczoteczkę soniczną silnik sprawia, że potocznie nazywamy ją szczoteczką elektryczną. Jej wynalezienie datuje się na lata 80. ubiegłego wieku.

Szczoteczka elektryczna posiada okrągłą główkę. Szczotkując nią zęby, nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Wystarczy przyłożyć główkę urządzenia do powierzchni zęba i przytrzymać ją przez kilka sekund. Niektóre modele wykonują do 10 500 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych oraz do 48 000 pulsacji. Pierwsza szczoteczka elektryczna powstała już w 1939 roku, jednak do masowej sprzedaży trafiła dopiero kilka lat później.

Oba rodzaje szczoteczek zapewniają ochronę zębów przed płytką nazębną, resztkami pokarmowymi i bakteriami. Posiadają bardzo podobną budowę, a w tym aspekcie różni je tylko kształt główki czyszczącej. W obu urządzeniach możemy także znaleźć podobne funkcje, np. kilka programów pracy, czasomierze, czujniki kontroli nacisku i zużycia włókien czy możliwość połączenia z aplikacją w smartfonie w celu monitorowania procesu szczotkowania zębów.

Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza?

To oczywiście zależy od stanu Twojej jamy ustnej oraz doświadczenia w szczotkowaniu zębów urządzeniami elektrycznymi. Jeśli do tej pory stosowałeś/aś tylko szczoteczkę manualną, warto sięgnąć po któryś z podstawowych modeli rotacyjnych. Szczoteczki soniczne są za to delikatniejsze dla dziąseł, choć wykonują więcej ruchów na minutę pracy. Rekomendowane są w szczególności osobom, które borykają się z problemem nadwrażliwości, noszą aparaty ortodontyczne lub posiadają protezy, mosty bądź korony. Jeśli chodzi o ceny poszczególnych rodzajów szczoteczek, nie ma tutaj drastycznej różnicy. Za podstawowy model urządzenia elektrycznego zapłacimy od 100 do 200 złotych, natomiast za szczoteczkę soniczną – około 300 złotych. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele w obu przypadkach kosztują nawet powyżej 1000 złotych.


 
 

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok