Płyta indukcyjna – kto podłącza? Czy można to zrobić samemu?

[Artykuł sponsorowany]

16.11.2022, 10:22, akt. 11:42


Płyta indukcyjna Samsung NZ84J9770EK
Płyta indukcyjna Samsung NZ84J9770EK

Indukcyjna płyta grzewcza jest coraz częściej wybierana do nowoczesnych kuchni. Jej montaż oraz instalacja jest jednak bardziej skomplikowana niż w przypadku kuchenki wolnostojącej. Jak podłączyć indukcję – samemu czy wezwać elektryka?

Płyta indukcyjna – kto podłącza?

Zakup płyty indukcyjnej to dopiero pierwszy krok, by móc cieszyć się szybkim, komfortowym i energooszczędnym gotowaniem. Płytę trzeba najpierw zamontować, a następnie podłączyć, aby móc z niej bezpiecznie korzystać. Okazuje się, że montaż indukcji to sporo wyzwanie. Jeśli zatem nie mamy odpowiedniej wiedzy technicznej, warto zlecić to zadanie fachowcowi.

Kto może podłączyć płytę indukcyjną? W zasadzie każdy elektryk, który zna się na swojej pracy i ma odpowiednie uprawnienia. Fachowiec będzie w stanie określić rodzaj instalacji, dokonać odpowiednich pomiarów i zamontować płytę.


Płyta indukcyjna Bosch Serie 6 PIE631FB1E

Czy można samemu podłączyć płytę indukcyjną?

Jeśli mamy odpowiednią wiedzę techniczną z elektryki, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy samodzielnie podłączyli płytę indukcyjną. Musimy się jednak liczyć z możliwymi konsekwencjami. Jakimi? Przede wszystkim istnieje ryzyko, że źle podłączymy urządzenie, narażając w ten sposób siebie i wszystkich mieszkańców na niebezpieczeństwo. Jeśli dojdzie do przeciążenia instalacji i zwarcia, może dojść do pożaru. Co więcej, już w trakcie podłączania indukcji możemy zostać porażeni prądem. Jeśli podczas montażu pomylimy kabelki, możemy trwale uszkodzić naszą płytę indukcyjną.

Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej wiąże się również z utratą gwarancji producenta – niezależnie od tego, czy wybierzemy płytę Bosch, Samsung, Amica czy Beko. W większości instrukcji obsługi znajdziemy informację, że płyta indukcyjna musi być podłączona przez elektryka z uprawnieniami (kategoria E). W razie awarii urządzenia należy dostarczyć do serwisu oficjalny protokół podłączenia płyty. Jeśli nie mamy takiego dokumentu, to tracimy gwarancję i w rezultacie narażamy się na dodatkowe koszty finansowe. Natomiast w przypadku, gdyby doszło do pożaru, to protokół będzie podstawą do wypłacenia odszkodowania.

Biorąc te wszystkie kwestie pod uwagę, odpowiedź na pytanie „płyta indukcyjna – kto podłącza?”, powinna być jedna: doświadczony elektryk z uprawnieniami kategorii E.

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej?

Podłączenie indukcji to wydatek od 120 do 250 zł, w zależności od regionu Polski i wielkości miasta, w którym zamawiamy usługę. Nie są to zatem duże koszty, a uchronią nas przed niewłaściwie podłączonym urządzeniem, jego ewentualną naprawą, a nawet przed niebezpieczeństwem.

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Jeśli zamierzamy podłączyć płytę indukcyjną, najpierw musimy spełnić pewne warunki techniczne. Najważniejsza jest odpowiednia instalacja elektryczna w kuchni. Powinniśmy sprawdzić, czy jest to instalacja 230 V, czy może 400 V (czyli tzw. siła). Oprócz tego musimy dobrać odpowiednie przewody montażowe, gdyż raczej nie znajdziemy ich w zestawie. Warto mieć na uwadze, że eksperci zalecają podłączenie płyty do osobnego obwodu z oddzielnym zabezpieczeniem. Takie rozwiązanie zwiększa poziom bezpieczeństwa, ponieważ minimalizuje ryzyko przeciążenia instalacji.

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej, to w sieci znajdziemy wartościowe porady, jak wykonać to poprawnie. Niezbędna będzie tu również instrukcja obsługi dołączona przez producenta, ponieważ to w niej znajdziemy informację o tym, jakie przewody i zabezpieczenia będą potrzebne do modelu naszej płyty.


Płyta indukcyjna Gorenje IT643SYW7

Płyta indukcyjna 230 V – instrukcja podłączenia

Wiele płyt indukcyjnych ma już zamontowaną wtyczkę, więc wystarczy jedynie wpiąć ją do gniazdka, aby urządzenie zaczęło działać. Jeśli jednak płyta nie ma wtyczki, to będziemy musieli zamontować przewód o odpowiednim przekroju.

Jeżeli nasza płyta może być podłączona tylko do jednej fazy, to obejdziemy się nawet bez dołączonego przez producenta schematu. Z takiej płyty powinny wychodzić trzy przewody w różnych kolorach: niebieski (neutralny), żółto-zielony (ochronny) oraz czarny lub brązowy (fazowy). Wystarczy zatem odpowiednio połączyć kable z instalacją płyty.

Jeżeli producent przewidział możliwość podłączenia płyty również pod instalację 400 V. W takim przypadku z płyty będą wystawać nie 3 kabelki, a 5. Może się również zdarzyć, że zamiast kabelków na spodzie płyty będą po prostu zaciski. Aby podłączyć prawidłowo płytę, należy ściśle przestrzegać schematu, dołączonego przez producenta, ponieważ każdy model płyty może być podłączany w inny sposób.

Płyta indukcyjna 400 V – instrukcja podłączenia

Podłączenie płyty indukcyjnej na siłę, czyli do instalacji trójfazowej jest nieco bardziej skomplikowane. Do podłączenia służy 5 przewodów – dwa z nich to przewody fazowe, jeden neutralne i uziemienie. Należy je połączyć zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo ważne jest jednak upewnienie się, czy przewody w naszej instalacji elektrycznej mają właściwy przekrój. Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej będzie wezwać elektryka.






















 
 

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok