Jak długo ważna jest e-recepta? Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

[Artykuł sponsorowany]

25.04.2023, 10:55, akt. 10:56


Jak długo ważna jest e-recepta?
Jak długo ważna jest e-recepta?

Jak długo ważna jest e-recepta? To kwestia, którą rozważają osoby potrzebujące nagle wykupić lek dostępny wyłącznie na zlecenie lekarza. Ze względu na utrudniony dostęp do stacjonarnych wizyt lekarskich,

  1. Jakie leki są dostępne wyłącznie na receptę?
  2. Jak długo ważna może być klasyczna recepta?
  3. Kto ma prawo wystawić receptę?
  4. Czy e-recepta jest tak samo ważna jak klasyczna?
  5. Od czego zależy ważność recepty?
  6. Dlaczego warto skorzystać z portalu e-recepta.net?

Jak długo ważna jest e-recepta? Recepta niezależnie od formy ma określony czas ważności. Do tego terminu pacjent może z łatwością wykupić zapisane leki, zarówno w aptece stacjonarnej, jak i internetowej.

Jakie leki są dostępne wyłącznie na receptę?

Preparaty immunologiczne, antykoncepcja hormonalna, środki generujące zwiększone ryzyko wystąpienia szeregu skutków ubocznych. Obecnie leki na receptę to bardzo szeroki zbiór środków na wiele schorzeń. Ważną kwestią w przypadku takich preparatów jest także kwestia refundacji. Wiele z leków ratujących życie oraz poprawiających jego jakość w przypadku schorzeń przewlekłych jest częściowo lub całościowo refundowanych.

Jak długo ważna może być klasyczna recepta?

Jak długo ważna jest e-recepta, a jak długo klasyczna? Obecnie zarówno recepty wystawiane w formie papierowej, jak i elektronicznej są równoważne. Zarówno pod względem mocy prawnej, jak i terminu realizacji.

Warto mieć także na uwadze, że wszystkie recepty wystawiane w formie papierowej także muszą zostać wprowadzone do systemu elektronicznego, tak aby przybrały formę e-recepty.

Kto ma prawo wystawić receptę?

Daty wystawienia e recepty, leki dostępne na receptę oraz sposoby ich zorganizowania mogą być różnorodne. Obecnie najbardziej popularną formą zdobywania recept na wszelkiego typu leki jest korzystanie z tradycyjnych wizyt u lekarzy specjalistów, zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej.

Niemniej jednak w sytuacjach awaryjnych pacjenci mają więcej możliwości. Bardzo sprawnym, szybkim oraz niedrogim sposobem jest skorzystanie z portali oferujących e-recepty na leki przyjmowane stale.

Czy e-recepta jest tak samo ważna jak klasyczna?

Każda e recepta ważna jest dokładnie 30 dni. W zależności od zaznaczonej przez lekarza daty realizacji termin ten może upływać od dnia wystawienia recepty lub później. W przypadku gdy lekarz np. wystawił kilka recept na jeden środek zażywany stale, może okazać się, że każda z recept, mimo 30-dniowego terminu realizacji, będzie mogła zostać wykupiona w innym terminie.

Od czego zależy ważność recepty?

Recepty wystawiane przez lekarzy mogą mieć różny termin realizacji. Standardowo jest to 30 dni, ale w przypadkach chorób przewlekłych, autoimmunologicznych, nieuleczalnych oraz takich sytuacji, jak np. antykoncepcja hormonalna lekarz ma możliwość jednorazowo wystawić recepty pokrywające zapotrzebowanie pacjenta na lek na okres 12 miesięcy.

Dlaczego warto skorzystać z portalu e-recepta.net?

Zapytaliśmy redakcję serwisu https://e-recepta.net/ o zalety erecepty:

Korzystanie z e recept uwalnia pacjenta od stresu związanego z próbą skontaktowania się z rejestracją w placówce medycznej. Każdy, kto korzysta z pomocy lekarskiej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wie że dodzwonienie się do takiej placówki graniczy z cudem lub wymaga dzwonienia o godzinie 7.00. Sporo pacjentów traci cierpliwość i stara się dotrzeć do przychodni osobiście. Na miejscu można usłyszeć, że limit pacjentów na dany dzień został już wyczerpany, przez co pacjent wraca do domu bez recepty. E recepta online sprawia, że każdy może skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub lekarza o wybranej specjalizacji. Czekanie na e receptę to zazwyczaj kilka — kilkanaście minut. Od razu można wykupić lek. Dzięki e recepcie nikt nie jest narażony na przerwanie leczenia.


 
 

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok