Wielki Jarmark Kaziukowy przed Teatrem Dramatycznym. Po raz pierwszy impreza potrwa 2 dni [zdjęcia]

29 lutego 2020

Wielki Jarmark Kaziukowy w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Wielki Jarmark Kaziukowy w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Wielki Jarmark Kaziukowy przez Teatrem Dramatycznym - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Palmy wileńskie, ale też z kilku regionów Polski pisanki, koszyczki czy specjały lokalnej kuchni, można znaleźć na Wielkim Jarmarku Kaziukowym, który w sobotę (29.02) rozpoczął się w Białymstoku. Impreza po raz pierwszy potrwa dwa dni; zakończy się w niedzielę po południu

Wielki Jarmark Kaziukowy odbywa się w ramach 21. Dni Kresowych w Białymstoku organizowanych przez miejscowy oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.


Jarmark przed Teatrem Dramatycznym


Jarmark nawiązuje do tradycyjnego wileńskiego jarmarku związanego z imieninami patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, które wypadają 4 marca. Białostocka impreza tradycyjnie odbywa się przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, gdzie swoje wyroby prezentuje ok. 150 wytwórców z Polski, Litwy i Białorusi. Po raz pierwszy odbywa się dwa dni; wcześniej była to tylko niedziela.

Jak powiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna Rafał Cierniak, zdecydowano się na dwa dni, bo takie były oczekiwania wystawców i odwiedzających, każdy mógł przyjść i poczuć klimat kaziukowego jarmarku.

Jarmark rozpoczął się w sobotę rano. Już wtedy można było spotkać pierwszych odwiedzających. Jedni szukali już palm i wielkanocnych ozdób, inni przyszli, by kupić regionalne przysmaki, bo - jak mówili - to jedna z niewielu okazji by je nabyć. Spacerującym przygrywają ludowe zespoły.


W Białymstoku można kupić palmy z Wilna


Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z palmami. Ze swoimi palmami od lat przyjeżdża z Wilna Leokadia Szałkowska. Jej wielkanocne palmy typu wileńskiego - jak mówiła - charakteryzują się tym, iż są wykonane z suszonych traw i kwiatów, które są barwione naturalnie. Na jej stoisku można było kupić palmy właśnie z zasuszonymi kwiatami, ale też z traw plecionych w różne wzory.

Po raz kolejny na jarmark z palmami przyjechała Krystyna Skrzypiec z Lubelszczyzny. Na jej stoisku można wybierać wśród palm różnej wielkości wykonanych także z suchych traw, kwiatów i zbóż. Mówiła, że to tradycyjne palmy z tego regionu, a wykonuje je od 30 lat. Dodała, że takie naturalne palmy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nie zabrakło też pisanek lipskich, na których wzory malowane są tzw. batikiem, czyli szpileczką, na którą nabierany jest gorący wosk. Pani Alina Molska przywiozła ze sobą pisanki zrobione nie tylko na jajach kurzych, ale też gęsich i strusich. 


- Pisania na wydmuszkach nauczyła mnie babka, której jako dziecko pomagałam. Piszę aż do dziś, w tym roku przygotowałam aż 400 pisanek - powiedziała pani Alina pokazując pudełka z pisankami.


Teraz uczy malować pisanki swoją wnuczkę, ale ta robi tzw. drapane, gdzie wzór na pomalowanej wydmuszce drapie się szpileczką.

Na innych stoiskach sprzedawane są m.in. wiklinowe koszyczki, koronkowe serwetki, ale też regionalne sery, miody, wędliny, przysmaki tatarskie, a także chleby z Polski i Litwy.

Wielki Jarmark Kaziukowy potrwa do niedzielnego popołudnia. A wieczorem tego dnia o 19:00 koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej "Kresowe serce, kresowa dusza", podczas którego wystąpi zespół pieśni i tańca "Wileńszczyzna" (Wilno) i chór "Głos Duszy" (Mińsk).

W ramach tegorocznych Dni Kultury Kresowej, które potrwają tradycyjnie do imienin marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli do 19 marca, zaplanowano też m.in. spotkania, warsztaty, wystawy i dyskusje.

źródło: PAP
"Tak teraz postępują uczciwi ludzie" - książka o Polakach na Wileńszczyźnie, którzy ratowali Żydów

Wiele z tych historii pozostaje owianych tajemnicą. Wiele nigdy nie ujrzy światła dziennego, ale dzięki determinacji dziennikarki Ilony Lewandowskiej mamy szansę poznać kilka wzruszających opowieści o pomocy, empatii i solidarności w wojennych czasach.Rajd samochodowy do miejsc pamięci - tak wileńscy Polacy czczą narodowe święto

Zamiast tradycyjnej parady ulicami Wilna zorganizowali rajd samochodowy. Na taki nietypowy pomysł upamiętnienia Święta Konstytucji 3 maja i Dnia Polonii i Polaków za Granicą wpadli Polacy z Wileńszczyzny.Epidemia koronawirusa na Litwie i Białorusi

Kolejne tygodnie walki z epidemią przynoszą zmiany i lekkie rozluźnienie ograniczeń. W Polsce od poniedziałku (20.04), na Litwie od ubiegłego tygodnia. Z kolei na Białorusi dzieci po wiosennej przerwie wróciły do publicznych szkół.Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna"

Na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna do Białegostoku przyjechał zespół Wileńszczyzna. Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca z Wilna od lat pielęgnuje tamtejszy folklor.Czym pachniała kresowa kuchnia?

Była to smakowita opowieść o dziczyźnie, rakach, cepelinach, cymesie czy mamałydze i innych kresowych przysmakach.Symbol Wilna i Wileńszczyzny - palmy wileńskie

Zgodnie z tradycją powstają przez cały rok. Przy okazji Niedzieli Palmowej warto wspomnieć o palmach wileńskich.Suwalski Kaziuk nawiązywał do drugiej połowy XV wieku

Własnoręcznie wykonane palmy wielkanocne, wiklinowe koszyki, wypieki i przysmaki kuchni regionalnej, ale też litewskiej można było kupić w niedzielę (08.03) podczas XXI Jarmarku Kaziukowego w Suwałkach.Po raz pierwszy od wielu lat dzieci z Litwy nie przyjadą do Polski na święta

W tym roku do naszego kraju nie przyjadą na Wielkanoc polskie dzieci z litewskich domów dziecka. Od wielu lat akcję organizowało białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom".


 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok