Wielki Jarmark Kaziukowy przed Teatrem Dramatycznym. Po raz pierwszy impreza potrwa 2 dni [zdjęcia]

29 lutego 2020

Wielki Jarmark Kaziukowy w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Wielki Jarmark Kaziukowy w Białymstoku, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Wielki Jarmark Kaziukowy przez Teatrem Dramatycznym - relacja Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Palmy wileńskie, ale też z kilku regionów Polski pisanki, koszyczki czy specjały lokalnej kuchni, można znaleźć na Wielkim Jarmarku Kaziukowym, który w sobotę (29.02) rozpoczął się w Białymstoku. Impreza po raz pierwszy potrwa dwa dni; zakończy się w niedzielę po południu

Wielki Jarmark Kaziukowy odbywa się w ramach 21. Dni Kresowych w Białymstoku organizowanych przez miejscowy oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.


Jarmark przed Teatrem Dramatycznym


Jarmark nawiązuje do tradycyjnego wileńskiego jarmarku związanego z imieninami patrona diecezji wileńskiej, św. Kazimierza Jagiellończyka, które wypadają 4 marca. Białostocka impreza tradycyjnie odbywa się przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, gdzie swoje wyroby prezentuje ok. 150 wytwórców z Polski, Litwy i Białorusi. Po raz pierwszy odbywa się dwa dni; wcześniej była to tylko niedziela.

Jak powiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna Rafał Cierniak, zdecydowano się na dwa dni, bo takie były oczekiwania wystawców i odwiedzających, każdy mógł przyjść i poczuć klimat kaziukowego jarmarku.

Jarmark rozpoczął się w sobotę rano. Już wtedy można było spotkać pierwszych odwiedzających. Jedni szukali już palm i wielkanocnych ozdób, inni przyszli, by kupić regionalne przysmaki, bo - jak mówili - to jedna z niewielu okazji by je nabyć. Spacerującym przygrywają ludowe zespoły.


W Białymstoku można kupić palmy z Wilna


Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z palmami. Ze swoimi palmami od lat przyjeżdża z Wilna Leokadia Szałkowska. Jej wielkanocne palmy typu wileńskiego - jak mówiła - charakteryzują się tym, iż są wykonane z suszonych traw i kwiatów, które są barwione naturalnie. Na jej stoisku można było kupić palmy właśnie z zasuszonymi kwiatami, ale też z traw plecionych w różne wzory.

Po raz kolejny na jarmark z palmami przyjechała Krystyna Skrzypiec z Lubelszczyzny. Na jej stoisku można wybierać wśród palm różnej wielkości wykonanych także z suchych traw, kwiatów i zbóż. Mówiła, że to tradycyjne palmy z tego regionu, a wykonuje je od 30 lat. Dodała, że takie naturalne palmy cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nie zabrakło też pisanek lipskich, na których wzory malowane są tzw. batikiem, czyli szpileczką, na którą nabierany jest gorący wosk. Pani Alina Molska przywiozła ze sobą pisanki zrobione nie tylko na jajach kurzych, ale też gęsich i strusich. 


- Pisania na wydmuszkach nauczyła mnie babka, której jako dziecko pomagałam. Piszę aż do dziś, w tym roku przygotowałam aż 400 pisanek - powiedziała pani Alina pokazując pudełka z pisankami.


Teraz uczy malować pisanki swoją wnuczkę, ale ta robi tzw. drapane, gdzie wzór na pomalowanej wydmuszce drapie się szpileczką.

Na innych stoiskach sprzedawane są m.in. wiklinowe koszyczki, koronkowe serwetki, ale też regionalne sery, miody, wędliny, przysmaki tatarskie, a także chleby z Polski i Litwy.

Wielki Jarmark Kaziukowy potrwa do niedzielnego popołudnia. A wieczorem tego dnia o 19:00 koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej "Kresowe serce, kresowa dusza", podczas którego wystąpi zespół pieśni i tańca "Wileńszczyzna" (Wilno) i chór "Głos Duszy" (Mińsk).

W ramach tegorocznych Dni Kultury Kresowej, które potrwają tradycyjnie do imienin marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli do 19 marca, zaplanowano też m.in. spotkania, warsztaty, wystawy i dyskusje.

źródło: PAP



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Litwa poza szlakami turystycznymi - wileńskie targowisko "Pod Halą"


Przed nami majówka i jeśli ktoś planuje się udać w stronę Litwy, to może warto odwiedzić miejsca, które trochę wykraczając poza stałe trasy, właśnie po to, żeby lepiej zrozumieć historię, także mieszkających tam Polaków i Litwinów oraz przedstawicieli innych narodowości. Jednym z takich miejsc jest Hala Targowa i targowisko "Pod Halą".



Rewolucja w kulturze Polaków na Litwie - powieść "Robczik" na scenie


Głośnym echem odbił się spektakl "Robczik" Bożeny Sosnowskiej. Jest on spojrzeniem na współczesne Wilno, bez sentymentów i nostalgii, oczami młodych ludzi.



Codzienność Polaków we Lwowie


24 lutego minie druga rocznica rosyjskiego ataku na Ukrainę. W tej audycji o codzienności Polaków we Lwowie opowie Teresa Pakosz z Radia Lwów. W programie również o zbliżającym się setnym numerze Gońca Kresowego, ale i o pierwszym.



Polskie media na Litwie


Polskie media na Litwie - jakie są oczekiwania względem nich i jakie są potrzeby wśród polskiej mniejszości? Kto z nich korzysta? Jaką role w tworzeniu współczesnego dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego pełnią?



Finał 32. edycji "Kresów"


Uczestnicy "Kresów" opowiadają, jak to jest być Polakiem poza Polską.



Członkowie Związku Polaków na Białorusi pikietowali w Białymstoku w obronie więźniów politycznych


To cykliczne spotkanie jest gestem wsparcia więźniów politycznych na Białorusi. Organizatorzy akcji solidarności w centrum Białegostoku - Związek Polaków na Białorusi - domagają się uwolnienia między innymi więzionego przez reżim dziennikarza Andrzeja Poczobuta.



Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi


Stan oświaty jest papierkiem lakmusowym dojrzałości społeczeństwa. Powiedział podczas konferencji poświęconej polskiej edukacji na Białorusi prof. Nikołaj Iwanow. Konferencja od dwóch lat odbywa się w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, ponieważ nie można jej zorganizować w Grodnie. Jak w obliczu represji reżimu zadbać o naukę polskich dzieci na Białorusi?



W Białymstoku po raz kolejny solidaryzowano się z Andrzejem Poczobutem


Chcieli przekazać słowa wsparcia i przypomnieć o uwięzionym polskim działaczu na Białorusi. W Białymstoku w środę (25.10) odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem.



Młodzi Polacy z Białorusi oraz białostockich szkół wspólnie wzięli udział w "Narodowym czytaniu"


Dla wielu z nich to było duże przeżycie. Młodzi Polacy z Białorusi wspólnie z kolegami z białostockich szkół na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku czytali "Nad Niemnem". Powieść Elizy Orzeszkowej była lekturą na 12-tej odsłonie akcji "Narodowego czytania".




 
 

Prowadzący:

Źmicier Kościn
Joanna Sikora



REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok