Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Dyskusje tematyczne, wystawy i występy artystyczne na XVIII Trialogu w Krynkach
Co dzieje się z "Litwą" Adama Mickiewicza dziś? Między innymi o tym dyskutowali uczestnicy tegorocznego Trialogu w Kynkach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dyskusje poświęcone Mickiewiczowi
Literaci, historycy, twórcy z Białorusi i Polski wzięli udział w dyskusjach panelowych poświęconych postaci Adama Mickiewicza i wpływowi jego twórczości na kulturę, historię i politykę narodów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Mimo, że Litwa Mickiewicza już nie istnieje, nadal może inspirować duchem - mówi profesor Andrzej Strumiłło.
- Adam Mickiewicz jest uznawany przez Polaków, Litwinów i Białorusinów za poetę narodowego. Dyskusja w ramach Trialogu pozwala zatrzeć podziały i kłótnie o spuściznę historycznej Litwy między naszymi narodami - uważa organizator spotkania prezes Fundacji Villa Socrates profesor Leon Tarasewicz.
Wystawa "Od René Magritte'a do Nożownika z Krynek" podczas Trialogu
Już w piątek (01.09) XVIII Trialog rozpoczęła cześć artystyczna. W Galerii Krynki o 17:00 otwarto wystawę "Od René Magritte'a do Nożownika z Krynek" Jana Gryka. A o 18:30 w Synagodze Kaukaskiej w Krynkach rozpoczął się spektakl Pawła Passini i Jacka Kopcińskiego "Pudełko. Odczynianie guseł Mirona Białoszewskiego".
W sobotę (02.09) o 18:00 odbył się występ Jacaszka i Hani Malarowskiej z projektem "Kwiaty" oraz Karoliny Cichej i Barta Pałygi.
Trialog w Krynkach w 2017 roku odbywa się po raz 18. Coroczne spotkania intelektualistów z Europy Środkowej i Wschodniej w Krynkach zapoczątkował białoruski pisarz Sokrat Janowicz. Po jego śmierci w 2013 roku organizację przejęła Fundacja Villa Sokrates.
Polskie Radio Białystok objęło patronatem medialnym tegoroczną edycję Trialogu.
Pięćset lat temu Bona Sforza przybyła do Polski, by odmienić kraj i zapisać się na kartach historii jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiet swojej epoki. Teraz jej postać wraca na scenę w wyjątkowym poemacie jazzowym, który łączy historię, poezję i jazz.
Maturzyści zakończyli etap edukacji w swoich szkołach. Jak zawsze możemy oglądać efekt pracy supraskiego liceum w galerii przy Świętojańskiej.
Pojawił się w sieci kolejny sezon serialu, na który bardzo czekałem. I chociaż poprzednia, szósta seria, nie należała do najlepszych, teraz “Black mirror”, czyli “Czarne lustro” wraca do swoich najlepszych tradycji.
historyk
Czy tym razem wygra autorka zbioru opowiadań Natalka Suszczyńska? Czy jednak nagroda trafi do rąk reportażystek, których książki generowały ogromne zainteresowanie przez cały rok, czyli Katarzyny Roman-Rawskiej i Anety Prymaki-Oniszk?
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo skąd w muzeach biorą się te wszystkie eksponaty, które potem możemy tam podziwiać na wystawach stałych i czasowych?
Po wielkich kasowych sukcesach seriali kryminalnych o trudnych tytułach takich jak: "Śleboda”, "Rojst”, "Forst”, czas, by w teatrze na żywo zagubić się w labiryntach kłamstwa, zbrodni i zapomnianych historii z wojny. Tym razem zamiast "Kruka” będzie Drozda.
Na trzy dni Stadion Chorten Arena staje się na wiosnę jak kraina baśni: są tu niekończące się opowieści, kolorowe scenerie, piękne i mroczne fabuły i przede wszystkim opowiadacze i słuchacze takich historii.
Były kwiaty, wspomnienia i wiele ciepłych życzeń. Wszystkie skierowane do ks. Leoncjusza Tofiluka, proboszcza prawosławnej parafii św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim, który świętuje jubileusz 90-lecia urodzin. Z tej okazji Fundacja Oikonomos wspólnie z Akademią Supraską zorganizowały wyjątkową wystawę zatytułowaną "Ojciec Leoncjusz. Ikonograf - Malarz -...
Prowadzący:
Andrzej Bajguz