Życie codzienne i religijne polskich Tatarów na wystawie w Muzeum Historycznym w Białymstoku

4.04.2019, 06:19, akt. 7.04.2019, 10:03

O życiu codziennym i religijnym polskich Tatarów opowiada wystawa "Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach", którą od czwartku (04.04) będzie można oglądać w Muzeum Historycznym w Białymstoku - poinformowano w środę (03.04) na konferencji prasowej.


Wystawa "Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach" w Muzeum Historycznym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Wystawa "Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach" w Muzeum Historycznym w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Z kuratorką wystawy "Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach" Lucyną Lesisz rozmawia Olga Gordiejew

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Unikatowa kolekcja na skalę polską

Wystawa "Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach" jest zorganizowana z okazji przypadającego w tym roku 70-lecia Muzeum Podlaskiego, którego częścią jest właśnie Muzeum Historyczne. Choć eksponaty były już pokazywane w regionie, w kraju, a dzięki współpracy z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Muzułmańskim Związkiem Religijnym w RP także za granicą, jubileusz to okazja, by pokazać - jak to ujął dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski - to, co ma najlepszego, najbardziej charakterystycznego. - Ta kolekcja - my to nazywamy - tatarianów, jest unikatowa na skalę polską i w ogóle jest jedną z nielicznych takich kolekcji w zbiorach europejskich - dodał.

Kolekcja jest tworzona od ponad 40 lat

Kolekcja jest tworzona od ponad 40 lat, od około 20 lat opiekuje się nią Lucyna Lesisz. - Wystawa jest pewnym podsumowaniem albo zapowiedzią katalogu, który się w tym roku ukaże, a którego autorką jest pani Lucyna Lesisz - poinformował Andrzej Lechowski. Lesisz jest także kuratorem wystawy.

Tutejsze tatariana to ponad 170 obiektów, na wystawie prezentowana jest jedynie część z nich, m.in. księgi religijne - Korany (niektóre pisane ręcznie), kilka chamaiłów, czyli modlitewników (także ręcznie pisanych), muhiry, dywaniki modlitewne. Zdaniem Lucyny Lesisz, rękopisy chamaiłów to jedne z najciekawszych eksponatów, które będzie można zobaczyć na wystawie. Niektóre z nich były pisane przez kilka osób, w różnych alfabetach - jeden z chamaiłów jest np. pisany cyrylicą. - Bo to jest duża praca, tak jak i Korany. Często się zdarzało, że jeden kopista zaczynał, mógł nie zdążyć, kończył inny, z bardzo różnych powodów - powiedziała dziennikarzom Lucyna Lesisz. Muhiry - jak wyjaśniła kurator - "to są tablice z cytatami z Koranu, które są pewnym rodzajem talizmanów. One miały chronić domostwo, ale też były wieszane w meczecie". Dodała też, by zwrócić szczególną uwagę na ten z 1854 r. - jeden z najstarszych przedmiotów w kolekcji muzeum.

Oprócz tych zabytków związanych z islamem, czyli religią, która pozwoliła Tatarom zachować tożsamość do dzisiaj - to jest ponad 600 lat osadnictwa przecież - mamy też dokumenty i pamiątki, ikonografię wokół których możemy tworzyć, opowiadać historię Tatarów

- kontynuowała Lucyna Lesisz. Na wystawie są np. zdjęcia meczetów z różnych okresów, ale także fotografie z uroczystości, pogrzebów muzułmańskich, dokumenty (np. świadectwa potwierdzające nadanie szlachectwa tatarskim rodom, dokumenty repatriacyjne).

Wystawa będzie czynna od czwartku d 26 maja. Organizatorzy tłumaczą, że ze względów związanych z konserwacją zabytków, prezentowane oryginalne eksponaty nie mogą być wystawiane na widok publiczny na długo, poddawane działaniu światła czy zmianie wilgotności. - Te zabytki mają szczególny charakter, wymagają szczególnej ochrony i tutaj stosujemy się do zasad określonych przez konserwatorów - tłumaczyła Lesisz. Kolekcję można również oglądać w formie cyfrowej, gdyż jest zdigitalizowana.

źródło: PAPPrzeczytaj, zanim skomentujesz

Powstał unikatowy album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej"


Po blisko 5 latach prac i przemierzeniu wielu kilometrów powstał niezwykły album "Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej", w którym znalazło się ponad 300 unikatowych zdjęć.Prezentacja powieści Uładzimira Niaklajeva „Gai Ben Hinnom”


To książka o Białorusi i o Białorusinach. W Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbyła się prezentacja powieści „Gai Ben Hinnom” Uładzimira Niaklajeva, jednego z najbardziej znanych białoruskich pisarzy współczesnych.Wystawa "Jestem wielbicielem wszystkiego, co piękne… Kolekcjonerska pasja Alfonsa Karnego"


Zbierał wszystko: monety, medale, grafikę, dzieła sztuki, ceramikę i książki. Rzeźbiarz Alfons Karny, jak sam o sobie mówił, był kolekcjonerem wszystkiego, co piękne.„Wyśniona historia kina na Podlasiu” w Bielskim Domu Kultury


Bielsk Podlaski ma nowy, świetnie wyposażony budynek, w którym jest dom kultury. Jak miło popatrzeć na miejsce, gdzie dzieje się tak dużo!Wystawa "Równolegle" Grażyny Kozłowskiej w Białostockim Teatrze Lalek


Grażyna Kozłowska - aktorka BTL-u - fotografią zajmuje się równolegle, w wolnym czasie, z radością i pasją, stale doskonaląc swój warsztat i umiejętności.Papahema zapowiada "Madagaskar"


Przed nami białostocka premiera „Madagaskaru”, czyli spektaklu Teatru Papahema. To horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków pochodzenie żydowskiego."We love Chopin" - inauguracja zespołu baletowego Opery i Filharmonii Podlaskiej


W pierwszym solowym spektaklu zaprezentował się w piątkowy (3.12) wieczór utworzony pół roku temu zespół baletowy Opery i Filharmonii Podlaskiej.Festiwal Cantu Gaudeamus w Białymstoku


Przez dwa dni w Pałacu Branickich rozbrzmiewała muzyka chóralna. Wszystko dlatego, że po raz piąty odbywał się tam Festiwal Cantu Gaudeamus.Dominik Sołowiej o serialu "Angela Black"


Po obejrzeniu „Angeli Black” nigdy już nie będziemy tacy sami - twierdzi Dominik Sołowiej.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok