Żywa lekcja historii – około 200 osób spacerowało po zmroku po Kopnej Górze

autor: Adam Janczewski

25.08.2019, 09:05, akt. 14:33

To nietypowa inscenizacja historyczna - widzowie nie tylko oglądają, ale też w niej uczestniczą.


Noc Kopnej Góry, fot. Sylwia Krassowska
Noc Kopnej Góry, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Żywa lekcja historii – około 200 osób spacerowało w nocy po Kopnej Górze - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Około 200 osób wzięło udział w Nocy Kopnej Góry. Nadleśnictwo Supraśl w tamtejszym arboretum zorganizowało w sobotę (24.08) po zmroku spacer z pochodniami, połączony z rekonstrukcjami wydarzeń z czasów powstań listopadowego i styczniowego, a także II Wojny Światowej.

Nadleśniczy z Nadleśnictwa Supraśl Jarosław Karpiuk wyjaśnia, że to miejsce nieprzypadkowe.


Kopna Góra pamięta wiele bitew z różnych okresów. Od czasów powstania listopadowego, a także powstanie styczniowe. Później w czasie II Wojny Światowej była tutaj partyzantka wylicza Jarosław Karpiuk.


Jak podkreśla Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl - był to spacer przez arboretum, ale też historię tego miejsca.


Widzieliśmy m.in. obóz powstańczy, byliśmy świadkami napadu na niego. Ludzie też w tym uczestniczą. W ten sposób - poprzez pobudzenie emocji, poprzez odczucie na własnej skórze, najłatwiej przekazać wiedzę o historii - wylicza Krzysztof Łaziuk.

Rekonstrukcję przygotowało kilkudziesięciu rekonstruktorów i lenników.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Ukazał się album poświęcony twórczości Jerzego Grygorczuka


To artysta, który pracował w różnych materiałach – metalu, kamieniu, drewnie. "Technikę rzeźbienia w drewnie opanował znakomicie, a rodzaj stosowanej, jemu tylko właściwej polichromii, stanowi o kreatywnej inności”- czytamy w najnowszym albumie poświęconym artyście. Jerzy Grygorczuk to artysta podejmujący ciekawy dialog z odbiorcą, ale i czasem.W Białymstoku będzie można przenieść się do złotej epoki baroku


Chociaż Piknik Bridgertonów z pewnością przyciągnął tłumy i urzekł atmosferą, stroje z epoki i muzyka na żywo w Ogrodach Branickich to stałe atrakcje podczas trzydniowego Festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki, który odbywa się corocznie w czerwcu.

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA


Białystok znów będzie stolicą światowego lalkarstwa za sprawą Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Festiwal inauguruje obchody 50-lecia Akademii Teatralnej w Białymstoku.Maciej Falkowski opowiada o swojej książce o polsko-mazowieckiej "Ślachcie"


Skąd tak mocne przywiązanie do rodziny, ziemi, wiary i patriotyzmu u drobnej szlachty, co dziś zostało z tej warstwy społecznej? O tym z autorem książki o podlasko-mazowieckiej "Ślachcie" Maciejem Falkowskim rozmawiał Andrzej Bajguz.Karolina Garbacik opowiada o XXI edycji Festiwalu Tańca Współczesnego "Kalejdoskop"


Kalejdoskop to różnorodne obrazy, wrażenia, wydarzenia szybko następujące jedne po drugich. To słowo od dwudziestu jeden lat towarzyszy festiwalowi tańca współczesnego, odbywającego się od 2002 roku w Białymstoku.Maria Wiernikowska opowiedziała o swoich doświadczeniach z reportażem na Warsztatach Reportażu Radiowego w Tykocinie


Warsztaty w Tykocinie to święto i praca. W minionym tygodniu razem z kolegami reportażystami z całej Polski od rana do wieczora słuchaliśmy i rozmawialiśmy o reportażach. Była wymiana doświadczeń, twórczy czas, a zaproszeni goście opowiadali o swojej pracy reporterskiej.Zakończył się 37. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka"


Trzynaście konkursowych spektakli w wykonaniu teatrów z dziewięciu krajów i osiem imprez towarzyszących, głównie otwartych przedstawień plenerowych - to najkrótsze podsumowanie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka", który w sobotę (8.06) zakończył się w Łomży.Podczas wystawy w hali Wydziału Architektury PB można poznać możliwości wykorzystania tradycyjnych tkanin


Tkanina dwuosnowowa wraca w wielkim stylu. Można to zauważyć podczas wystawy w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, która jest częścią Podlaskich Splotów.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Dorota SokołowskaREKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok