Zakochać się w prowincji: Gródek

14.02.2021, 10:54, akt. 17.02.2021, 08:53

Postanowiliśmy odwiedzić kilka maleńkich punktów na naszej podlaskiej mapie by zapytać o to, czy w prowincji można się zakochać. Zaczynamy od Gródka.


Dorota Sulżyk, źródło: archiwum prywatne
Dorota Sulżyk, źródło: archiwum prywatne


0:00
0:00
Z Marią Mieleszko i Dorotą Sulżyk rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Podział świata na centrum i prowincję, żeby nie sięgać za daleko w przeszłość, znajdujemy już w starożytności. W czasach starożytnych podział wyrażało istnienie limes, granicy, która rozcinała świat na obszar cywilizacji i obszar barbarzyństwa.

Za granicą rozciągał się świat barbarzyński. Z perspektywy centrum był to świat postrzegany jako niższy, zagrażający i niezrozumiały, posługujący się bełkotliwym, ciemnym językiem.

Te trzy elementy: niższość, zagrożenie, niezrozumiałość już na zawsze miały charakteryzować obraz, jaki dostrzega centrum, patrząc na prowincję. Centrum było i jest obszarem rozwiniętym, przejrzystym i czytelnym. Jest miejscem spokoju." - tak pisał przed dwudziestu laty Ryszard Kapuściński.

Kiedy dziś patrzymy na prowincję, zwłaszcza w tej lokalnej perspektywie duże miasta - wieś - obraz opisany przez reportera wydaje się przewrócony. To właśnie na prowincji szukamy spokoju i przejrzystości, a z wielkich centrów uciekamy, czując zagrożenie.

Z Marią Mieleszko, artystką z Gminnego Centrum Kultury w Gródku i redaktorką naczelną "Wiadomości Gródeckich" oraz z pasjonatką filcowania Dorotą Sulżyk rozmawia Olga Gordiejew.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Serial "Stamtąd" - recenzja Dominika Sołowieja


Czy są wśród nas słuchacze, którzy pamiętają genialny serial Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks" albo film "Miasteczko Salem"? Jeśli tak, moja dzisiejsza propozycja na pewno przypadnie Wam do gustu, chociaż daleko jej do opowieści o agencie Dale’u Cooperze.



Wystawa "Biblia ilustrowana - klasyka i śmiałość przedstawień"


Jak wyobrażali sobie sceny biblijne najwybitniejsi twórcy sprzed kilku wieków, a jak - na swój sposób - odczytali je nam współcześni? Od kilku dni możemy sprawdzić to i porównać w Łomży.



Uczniowie VII LO w Białymstoku mówią, czego szukają w teatrze


Czy w dobie Tik-toków, Instagramów i Facebooków, w dobie szybkiego przewijania kolejnych stron w komórce młodzież ma jeszcze czas na chodzenie do teatru? Czy teatr może ich zaciekawić? A może teatry powinny grać więcej przedstawień skierowanych do nastolatków?



Jak codzienność inspiruje do pisania wierszy? Rozmowa z Jerzym Jarniewiczem


Czy codzienność jest dobrym tworzywem i inspiracją poetycką? Jak cielesność może wyrażać się w wierszu? Czym jest dziś męskość? Te tematy podejmuje w swojej twórczości poeta, krytyk literacki i tłumacz Jerzy Jarniewicz.



Wspominamy reżysera teatralnego i radiowego Zdzisława Dąbrowskiego


Rodzina i przyjaciele pożegnali w minionym tygodniu polonistę, reżysera teatralnego i radiowego, wykładowcę Zdzisława Dąbrowskiego. Zmarł 17 marca w wieku 94 lat.



W odnowionej kamienicy Tyzenhauza w Sokółce powstało studio muzyczne Qultura


W Sokółce - w odnowionej kamienicy Antoniego Tyzenhauza - powstało studio muzyczne Qultura. Mimo krótkiej działalności zdążyło już wypuścić w eter muzyczne pocztówki, piosenki śpiewane przez dzieci i dorosłych, ale też słuchowiska.



Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej "Jawor"


Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Instytutem Kultury zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej "Jawor - u źródeł kultury".



Marcin Tomkiel - najbardziej obiecujący aktor - lalkarz młodego pokolenia


Z okazji Dnia Lalkarstwa Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA przyznaje m.in. nagrodę dla najbardziej obiecującego aktora - lalkarza młodego pokolenia. W tym roku jury doceniło Marcina Tomkiela - współtwórcę Grupy Wolność.



Wystawa "Czarne zwierciadło" w Galerii Biuro Wystaw Kulturoznawczych [relacja z otwarcia i recenzja]


Galeria Biuro Wystaw Kulturoznawczych działająca przy Instytucie Studiów Kulturowych UwB zaprasza na wystawę Jakuba Jaroszewicza, absolwenta kulturoznawstwa.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok