Piotr Gliński: dotacja podmiotowa dla Opery i Filharmonii Podlaskiej zwiększona o 1,5 mln zł

11.03.2021, 13:43, akt. 14.03.2021, 09:26

Ministerstwo kultury zwiększyło dotację podmiotową Operze i Filharmonii Podlaskiej o 1,5 mln zł do wysokości 7,7 mln zł - powiedział w czwartek (11.03) w Białymstoku wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Jak dodał, zwiększenie dotacji było możliwe po tym, gdy instytucja zaczęła wprowadzać zmiany organizacyjne.


Artur Kosicki i prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda
Artur Kosicki i prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Wizyta ministra kultury Piotra Glińskiego w Białymstoku i Supraślu - relacja reporterów Polskiego Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podpisano aneks do umowy o współprowadzeniu OiFP

W czwartek w OiFP podpisano aneks do umowy o współprowadzeniu tej instytucji przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak poinformował  wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, dotacja została zwiększona o 1,5 mln zł i wynosi obecnie 7,7 mln zł.


Wicepremier powiedział, że "powód zwiększenia jest dwojaki - przede wszystkim jest to wsparcie z budżetu centralnego dla dobrze funkcjonującej instytucji kultury". Jak podkreślił, "jest obowiązkiem konstytucyjnym państwa polskiego wspierać instytucje kultury, także samorządowe".

"Drugi powód jest taki, że w instytucji następują pozytywne zmiany, przeprowadzana jest reforma zarządcza, o którą od wielu lat, do tej instytucji się zwracaliśmy" - powiedział. Dodał, że tego typu reformy były "odczekiwane od dawna". 

"Nie mieliśmy dotychczas tego typu informacji, żeby takie reformy były przeprowadzone, w tej chwili sytuacja jest inna, sytuację oceniamy pozytywnie, oczekujemy tych zmian, one są realizowane i to bardzo dobrze" - ocenił wicepremier.

"Deklaruję także, że jesteśmy otwarci na dalszą współpracę także w zakresie sytuacji finansowej, bo ona wciąż wymaga napraw, po wielu latach zaniedbań" - powiedział Piotr Gliński zwracając się do marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego. "To była instytucja notorycznie zadłużona, nie starczało pieniędzy na jej funkcjonowanie" - dodał.


Marszałek Artur Kosicki podziękował ministerstwu

Marszałek Artur Kosicki podziękował ministerstwu za wsparcie merytoryczne i finansowe instytucjom kultury z regionu. Poinformował, że aneks dotyczy zwiększenia dotacji na OiFP z 6,2 mln zł do 7,7 mln zł, ale nie są to wszystkie środki z ministerstwa, jakie otrzymuje podlaska filharmonia. 

Pomimo, że to wsparcie stałe, na poziomie 6,2 mln zł do dzisiejszego dnia do nas wpływało, to MKDNiS w 2019 roku wsparło OiFP kwotą 7 mln zł, czyli jest to więcej niż ta kwota podstawowa, a w 2020 jest to kwota 10 mln zł. Wsparcie tej instytucji cały czas rośnie

- dodał Artur Kosicki, sumując ministerialne dotacje podmiotowe i celowe.

"Myślę, że spożytkujemy to na bardzo godne cele, artystyczne cele, może inwestycyjne również, może na artystyczne wydarzenia, jakie będą miały miejsce" - mówiła p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej  prof. Violetta Bielecka dziękując za zwiększenie dotacji. Dodała, że konkrety będą ustalane z prowadzącym instytucję samorządem województwa.

Informacje na temat zmian organizacyjnych w OiFP mają zostać podane na oddzielnej konferencji prasowej - zapowiedział marszałek Artur Kosicki.

Odpowiadając na pytanie dotyczące sytuacji finansowej opery powiedział, że jest "stabilna, dobra". Mówił, że tegoroczny budżet opery to 17 mln zł (nie uwzględnia on zwiększenia o 1,5 mln zł ministerialnej dotacji). Dodał, że m.in. budżet z 2019 roku był większy i wynosił 24 mln zł, ale - jak dodał - wtedy opera była zadłużona na 7 mln zł i było trzeba ten dług pokryć.

Artur Kosicki mówił, że wielokrotnie wcześniejsze audyty w Operze i Filharmonii Podlaskiej wskazywały "na złą organizację pracy, a przez to marnowanie publicznych pieniędzy".

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku otwarto 28 września 2012 roku. Jej budowa, której koszt wyniósł 220 mln zł, została współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Opera jest placówką samorządu województwa, finansowaną przede wszystkim z budżetu województwa  podlaskiego oraz ministerstwa kultury.

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Wojciech Jagielski o "prawej stronie mapy"


Dlaczego "prawa strona mapy" jest tak pociągająca dla podróżników? Co tam szukamy, a czego nie znajdujemy na Zachodzie?Spacer po ul. Lipowej w Białymstoku z Andrzejem Lechowskim


Czy ulica Lipowa jest atrakcyjna dla turystów? Kiedyś to była słynna arteria miasta."Przepływy" - wystawa Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego w Galerii im. Sleńdzińskich


Bardzo ciekawa jest najnowsza wystawa w Galerii przy Wiktorii w Białymstoku. Prezentuje się tam laureatka tegorocznej nagrody literackiej im. Wisławy Szymborskiej - Małgorzata Lebda, która na co dzień jest ultramaratonką.Wystawa Marcina Pawlukiewicza "Jak w rodzinie. O działkowcach i działkach" w Centrum im. Zamenhofa


Na zdjęciach zobaczymy mieszkańców Sejn pracujących i odpoczywających w swoich ogródkach działkowych, a także altany, szklarnie, drzewa owocowe i kwietne rabaty. O działkowcach i działkach opowiada wystawa Marcina Pawlukiewicza w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku."Dzieci z białostockiego getta" - plenerowa wystawa Galerii im. Sleńdzinskich


Zbliża się 79. rocznica powstania w getcie białostockim. Z tej okazji Galeria im. Sleńdzinskich w Białymstoku otwiera plenerową wystawę "Dzieci z białostockiego getta".Festiwal "Patrząc na Wschód" w Budzie Ruskiej


Rozmowy o podróżach, przyrodzie, ale też wojnie w Ukrainie, spotkania z pisarzami, reportażystami, czy warsztaty i audycje radiowe. W gospodarstwie państwa Malczewskich w Budzie Ruskiej trwa festiwal "Patrząc na Wschód".Solniki 44 - twórcze centrum świata Grupy Coincidentia


Maleńkie siedlisko pod Zabłudowem w środku lasu staje się sceną dla artystów, przygodą dla widzów i miejscem spotkań ludzi zarażonych kulturalnym "bakcylem".Tropem urody polskich miasteczek podążają Beata i Paweł Pomykalscy


85 urokliwych miast i miasteczek, a w nich: niesamowite historie z magnatami, czarownicami, a nawet słonicą i diabłami w rolach głównych.W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej otwarto wystawę "Polska tkanina dwuosnowowa"


To okazja by zobaczyć jak zmieniały się tkaniny dwuosnowowe na przestrzeni kilku wieków, jakie wzory i kolory cieszyły się uznaniem naszych przodków. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej otwarto wystawę "Polska tkanina dwuosnowowa". Zobaczymy na niej około 60 dywanów.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok