Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Premiera spektaklu dyplomowego studentów Akademii Teatralnej "Darwin albo dzieci ewolucji" [zdjęcia]
To opowieść o znaczeniu wiedzy i nauki w życiu, ale też o pasji i wierności własnym przekonaniom. Na szkolnej scenie Akademii Teatralnej w Białymstoku w sobotę (13.03) miała miejsce premiera spektaklu dyplomowego studentów "Darwin albo dzieci ewolucji".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Spektakl to historia inspirowana życiem młodego geologa Karola Darwina, który odkrył, że świat, w który dotąd wierzyli ludzie, nie jest takim, jakim chcieliby go widzieć. Ale nie jest to klasyczna biografia - zapewnia autor dramat Łukasz Zaleski.
Studenci IV roku białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie wyruszają w swoją własną podróż. Na drodze spotkają gadające małpy, kultową piosenkarkę i pracownicę nieistniejącego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej i Mniej Naturalnej im. Karola Darwina w Białymstoku.
Będą śpiewać, tańczyć, z najgłębszych magazynów wyciągną zapomniane lalki. Ale przede wszystkim sięgając po teorię ewolucji Darwina młodzi ludzie chcą opowiadać o tym, co jest dla nich ważne współcześnie - podkreśla reżyserka spektaklu Magdalena Miklasz. Będą pytać: jak pogodzić rzeczy, których pogodzić się nie da, jak uwierzyć w to, co przekracza granicę ich wyobraźni oraz przede wszystkim - jaki jest sens tej podróży.
Premiera spektaklu "Darwin abo dzieci ewolucji" w sobotę i niedzielę (13, 14.03) o godz. 18:00.
Przedstawienie będzie można oglądać również od wtorku do przyszłej niedzieli (16-21.03), codziennie o 18:00. Bilety rezerwujemy wcześniej telefonicznie. Informacje dla widzów można znaleźć na stronie internetowej.
Teatr Wierszalin w Supraślu zaprasza nas do korzystania z atrakcji przygotowanych na drugą edycję festiwalu "Między Wierszami".
Po raz kolejny, międzynarodowe grono pisarzy i artystów spotkało się na trzy dni w Sejnach i Krasnogrudzie by rozmawiać o Miłoszu, Ukrainie i Mickiewiczu. Wokół tych właśnie haseł powstała tegoroczna edycja Wielkiego Xięstwa Poezji.
Cały ogród Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przy ul. Świętojańskiej w Białymstoku jest zastawiony rzeźbami. Zasługa to artysty, który mówi o sobie Stan Wys - od Stanisław Wysocki.
Tę opowieść można zacząć tak: był sobie w miasteczku-bajeczka pewien festiwal, nazywał się Tykocińska Akademia Kresów. Przyjechało mnóstwo gości i turystów, żeby oglądać wystawy, filmy, spektakle i spotkania z wielkimi gwiazdami. Trwał dziewięć dni i miał się powtórzyć w tym roku, ale...w ciągu roku zdarzyło się wiele wydarzeń.
Małgorzata Trojanowska - nasza radiowa koleżanka i wybitna sopranistka - zagrała w sobotę (2.07) główną rolę Karusi w prapremierowej operze Zygmunta Krauzego "Noc Kruków". Spektakl rozpoczął Festiwal "Muzyka Polska" Polskiej Opery Królewskiej.
Ta impreza od lat przyciąga fanów ciężkiego brzmienia. W Goniądzu przez dwa pierwsze dni lipca odbywał się festiwal "Rock na bagnie".
Miała kształcić przyszłych artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej, być szkołą, jakiej w Białymstoku jeszcze nie było. Tymczasem Policealne Studium Aktorsko-Wokalne od trzech lat nie prowadzi naboru. A ostatni rocznik właśnie zakończył tam edukację.
To jeden z festiwali z cięższą muzyką w Polsce, który otwiera wakacje. W następny weekend (1-2 lipca) w Goniądzu "Rock na bagnie". Wystąpią takie gwiazdy jak brytyjski U.K. Subs, Dezerter, Hunter czy Closterkeller, a także wiele młodych, także podlaskich kapel.
Fotograficzny zapiśnik miejskich krajobrazów oglądać możemy na wystawie fotografii Grażyny Rogali "Notatki z Białegostoku".
Prowadzący:
Andrzej Bajguz