Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Ostatnia premiera w tym sezonie - "Casanova" w Białostockim Teatrze Lalek [zdjęcia, wideo]
To przedstawienie to efekt popandemicznej tęsknoty za życiem towarzyskim. Za nami ostatnia w tym sezonie artystycznym premiera w Białostockim Teatrze Lalek - "Casanova".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Historia młodości słynnego uwodziciela ma być dla widza pretekstem do spotkania z własną beztroską, a dla twórców - to próba zmierzenia z mitem Casanovy - mówi współreżyserka spektaklu Maria Wojtyszko.
Chociaż stereotypowo kojarzymy Casanovę jako cynicznego podrywacza, to z jego pamiętników wynika, że był człowiekiem oczytanym, niezwykle bystrym i odważnym. Wszystko, do czego doszedł osiągnął własnym sprytem, zaradnością i urokiem osobistym. Nieraz tracił wszystkie pieniądze i choć uwielbiał wystawne życie, to ostatecznie dobra materialne mniej się dla niego liczyły niż wolność i przygoda.
Teatralna opowieść o Casanowie zanurzona jest w barokowej plastyce. Usłyszymy też muzykę na żywo w wykonaniu Marcina Nagnajewicza. Będą też sceny erotyczne - ale nie dosłowne - przekonuje współreżyser Jakub Krofta. Białostockie przedstawienie powstało na podstawie "Pamiętników" Giacomo Casanovy.
W przedstawieniu Białostockiego Teatru Lalek odkryjemy Casanovę jako pisarza o lekkim piórze i wspaniałym poczuciu humoru. Kobiety, które wspomina, zawsze jawią się jako podmioty wspólnie z nim snujące miłosną narrację, wydaje się, że mimo historycznych uwarunkowań są bardziej wolne i śmiałe intelektualnie niż bohaterki współczesnych komedii romantycznych.
Przedpremierowy pokaz "Casanovy" w BTL-u odbył się w piątek, 25 czerwca o 20:00. Premiera w sobotę (26.06) również o 20:00. Spektakl można będzie zobaczyć również w niedzielę (27.06) o 16:00.
Przenieśmy się za sprawą filmu “Instynkt” do 1960 roku na zamożne amerykańskie przedmieście. Właśnie tam mieszkają ze swoimi mężami i dziećmi dwie atrakcyjne, zamożne kobiety, z których każda ma uroczego nastoletniego syna.
Za nami premiera utworu znanego białostockiego artysty Michała "Ciry" Ciruka. 2 października o 17:00 teledysk był opublikowany w sieci i prezentowany na dziedzińcu przed Ratuszem w Białymstoku.
Już od 70 lat orkiestra symfoniczna dostarcza wrażeń melomanom w Białymstoku. W piątkowy (4.10) wieczór białostoccy filharmonicy zainaugurowali jubileuszowy sezon artystyczny.
Zdjęcia Evy Rubinstein przedstawiają ulotne okruchy rzeczywistości. Przepełnia je aura spokojnej kontemplacji. Teraz jej fotografie można oglądać także w Białymstoku.
Już w poniedziałek (7.10) uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w białostockiej Akademii Teatralnej. To szczególny czas, bo uczelnia świętuje również jubileusz 50-lecia istnienia - zjazd absolwentów "białostockich lalek" już za tydzień.
literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
Mieli okazję lepiej się poznać, a wielu dopiero w Suwałkach spotkało po raz pierwszy członków swojego rodu. Do rodzinnego miasta słynnego malarza Alfreda Wierusz-Kowalskiego przyjechali potomkowie artysty.
To wydarzenie zamyka 16. Julliet EM Festival w Białymstoku. W południe w Galerii Sleńdzkińskich rozpocznie się promocja płyty z słuchowiskiem "Ucieczka z Grande Ménestrandise". Ta audycja muzyczna pojawi się także w niedzielę (6.10) na naszej antenie.
Trwa Weekend Seniora i to jest dobra okazja, żeby zadać kilka ważnych pytań: czy placówki kultury w regionie podlaskim mają ciekawą ofertę dla srebrnowłosych? Jak przekonać i zachęcać seniorów do tego, by uczestniczyli w bogatej ofercie kulturalnej? I co najbardziej lubią - w oparciu o uczestnictwo w kulturze - robić seniorzy?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz