Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Pierwszy odcinek (10.10) będzie poświęcony dziesięcioletniej działalności i podkreśleniu problematyki, jaką się zajmuje Instytut Studiów Kobiecych: licznym konferencjom, publikacjom oraz spotkaniom. Bogata strona internetowa prezentuje liczne artykuły i zagadnienia współpracujących naukowców z całej Polski.
W kolejnym odcinku (15.10) powiemy o Białostockiej Letniej Szkole Historii Kobiet. To prestiżowe wydarzenie jest jedyne w Polsce. Tematem głównym są oczywiście kobiety.
Spotkanie trzecie (17.10) będzie poświęcone publikacjom w Czasopiśmie Naukowym. Znajdziemy tam artykuły z historii kobiet: jest o prasie kobiecej, o tradycyjnych badaniach kobiet polskich XIX i XX wieku, ich awansach zawodowych i problemach. Liczne artykuły, prowadzone od 2016 roku, dostępne są dla wszystkich na https://studiakobiece.pl.
Szefową prężnie działającego Instytutu jest profesor Małgorzata Dajnowicz – historyk, badaczka dziejów kobiet, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Ośrodek Badań jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w związku z realizacją projektu DIALOG.
Ponad 100 krótkich metraży w części konkursowej, prezentacje filmów dotyczących wojny czy dorastania, a także filmowe "sety" na plaży czy podczas śniadania - złożą się na tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w dniach 4-8 grudnia odbędzie się w Białymstoku.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz