Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Pierwszy odcinek (10.10) będzie poświęcony dziesięcioletniej działalności i podkreśleniu problematyki, jaką się zajmuje Instytut Studiów Kobiecych: licznym konferencjom, publikacjom oraz spotkaniom. Bogata strona internetowa prezentuje liczne artykuły i zagadnienia współpracujących naukowców z całej Polski.
W kolejnym odcinku (15.10) powiemy o Białostockiej Letniej Szkole Historii Kobiet. To prestiżowe wydarzenie jest jedyne w Polsce. Tematem głównym są oczywiście kobiety.
Spotkanie trzecie (17.10) będzie poświęcone publikacjom w Czasopiśmie Naukowym. Znajdziemy tam artykuły z historii kobiet: jest o prasie kobiecej, o tradycyjnych badaniach kobiet polskich XIX i XX wieku, ich awansach zawodowych i problemach. Liczne artykuły, prowadzone od 2016 roku, dostępne są dla wszystkich na https://studiakobiece.pl.
Szefową prężnie działającego Instytutu jest profesor Małgorzata Dajnowicz – historyk, badaczka dziejów kobiet, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Ośrodek Badań jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w związku z realizacją projektu DIALOG.
Bohaterami serialu są członkowie zamożnej rodziny. Ich codzienność do pewnego momentu nie różni się od naszej. Do chwili, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika żona i matka dwojga dzieci, a jej mąż odbiera telefon, w którym ktoś wyjaśnia, że kobieta została porwana.
„Muzyka grała, a strojni trefnisie fikali kozły ku radości rozbawionych biesiadników.” Ten cytat z "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego jest mottem wystawy Przemysława PRAKTISa Sieńki w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.
Wsparcie edukacji artystycznej nie tylko odbiorców, ale i samych twórców czy pomysł biennale sztuk plastycznych - to tylko część z postulatów, które pojawiły się podczas 1. edycji "Białostockiej Kawiarenki Artystycznej ".
Przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych w Białymstoku, okazja do spotkań ludzi sztuki nie tylko z Polski.
W swoim życiu robiła wiele - pisała wiersze, fotografowała, była aktywną dziennikarką i krytykiem zdarzeń kulturalnych.
„Koncerty na głos i obraz” to cykl muzycznych spotkań przygotowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i białostocką Filię Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
„Parking” z setek furmanek, stara studzienka i rzeczka przez którą przepychają ludzie samochód. Te i inne zdjęcia ukazujące klimat i atmosferę dawnej Grabarki możemy zobaczyć na wyjątkowej wystawie Jana Słodowskiego „Święta Góra Grabarka”.
Premierę widowiska muzycznego na podstawie oratorium "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska. Premiera w najbliższy piątek (27.05).
Od poniedziałku do czwartku w Operze i Filharmonii Podlaskiej publiczność mogła śledzić rywalizację najlepszych w kraju adeptów sztuki dyrygowania.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz