Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Pierwszy odcinek (10.10) będzie poświęcony dziesięcioletniej działalności i podkreśleniu problematyki, jaką się zajmuje Instytut Studiów Kobiecych: licznym konferencjom, publikacjom oraz spotkaniom. Bogata strona internetowa prezentuje liczne artykuły i zagadnienia współpracujących naukowców z całej Polski.
W kolejnym odcinku (15.10) powiemy o Białostockiej Letniej Szkole Historii Kobiet. To prestiżowe wydarzenie jest jedyne w Polsce. Tematem głównym są oczywiście kobiety.
Spotkanie trzecie (17.10) będzie poświęcone publikacjom w Czasopiśmie Naukowym. Znajdziemy tam artykuły z historii kobiet: jest o prasie kobiecej, o tradycyjnych badaniach kobiet polskich XIX i XX wieku, ich awansach zawodowych i problemach. Liczne artykuły, prowadzone od 2016 roku, dostępne są dla wszystkich na https://studiakobiece.pl.
Szefową prężnie działającego Instytutu jest profesor Małgorzata Dajnowicz – historyk, badaczka dziejów kobiet, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Ośrodek Badań jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w związku z realizacją projektu DIALOG.
Jaką polszczyzną mówią Polacy, którzy mieszkają na Wileńszczyźnie? Jak zmienia się ona pod wpływem agresji rosyjskiej na Ukrainę? Czym charakteryzuje się odmiana kresowa języka polskiego?
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku wzbogaciła się o nową wystawę stałą. Od kilku dni oglądać można najcenniejsze obiekty, przypadkowo odkryte na strychu bożnicy Cytronów.
Grafika, kolaż, malarstwo, instalacja, performance, zawekowane słoiki. To przykładowe środki ukazujące bogactwo projektów eksponowanych w ramach niezależnej wystawy "Pod żadnym pozorem".
Święta to gorączkowy czas poszukiwania prezentów, w natłoku obowiązków szukamy ostatecznie byle czego, a przecież każdy prezent jest symbolem naszej pamięci, wyrazem miłości, że ktoś jest blisko obok nas.
Niektórzy mistrzowie kina doskonale radzą sobie z presją, jaką platformy streamingowe wywierają na współczesną kulturę (bo te przyzwyczajają nas do tasiemcowych, przydługich, przegadanych i mocno oderwanych od rzeczywistości produkcji). Tacy reżyserzy, jeśli już wrzucają coś do streamingu, to pozostają sobą, tak jak Spike Lee czy Martin Scorsese.
Karol Smaczny - aktor Teatru Wierszalin, TrzyRzecze oraz teatrów instytucjonalnych - w tym Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek, arteterapeuta, absolwent, a obecnie wykładowca Akademii Teatralnej w Białymstoku otwiera w Białymstoku nowy teatr.
Przeszklony dziedziniec z nowym wejściem, nowe sale ekspozycyjne, muzealna kawiarnia i wykorzystany strych i podpiwniczenia - tak może za kilka lat wyglądać białostocki ratusz.
To opowieść o grupie młodych ludzi, którzy szukają swojej tożsamości. Odkrywają kim są, co czują i w jakich są ze sobą relacjach. W Białostockim Teatrze Lalek w niedzielę (3.12) premiera "Jamais Vu / Never Seen".
Wystawa "Chasydzi" w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku opowiada o pielgrzymkach chasydów z całego świata do miejsc w Polsce, gdzie są pochowani ich przodkowie.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz