Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed nami trzy spotkania pokazujące działalność Instytutu Studiów Kobiecych, stowarzyszenia na Uniwersytecie w Białymstoku, zajmującego się historią kobiet.
Pierwszy odcinek (10.10) będzie poświęcony dziesięcioletniej działalności i podkreśleniu problematyki, jaką się zajmuje Instytut Studiów Kobiecych: licznym konferencjom, publikacjom oraz spotkaniom. Bogata strona internetowa prezentuje liczne artykuły i zagadnienia współpracujących naukowców z całej Polski.
W kolejnym odcinku (15.10) powiemy o Białostockiej Letniej Szkole Historii Kobiet. To prestiżowe wydarzenie jest jedyne w Polsce. Tematem głównym są oczywiście kobiety.
Spotkanie trzecie (17.10) będzie poświęcone publikacjom w Czasopiśmie Naukowym. Znajdziemy tam artykuły z historii kobiet: jest o prasie kobiecej, o tradycyjnych badaniach kobiet polskich XIX i XX wieku, ich awansach zawodowych i problemach. Liczne artykuły, prowadzone od 2016 roku, dostępne są dla wszystkich na https://studiakobiece.pl.
Szefową prężnie działającego Instytutu jest profesor Małgorzata Dajnowicz – historyk, badaczka dziejów kobiet, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Ośrodek Badań jest finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w związku z realizacją projektu DIALOG.
Zabieram dziś Państwa w przeszłość. Ale tylko na moment. Bo żeby zachęcić do obejrzenia wyjątkowego serialu, będę musiał opowiedzieć o jego pierwowzorze. A jest nim słynny thriller Davida Cronenberga “Nierozłączni”, w którym wystąpił Jeremy Irons, grając podwójną rolę, czyli wcielając się w postać Elliota i jego brata bliźniaka.
Ideą tego festiwalu od samego początku jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalek jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.
Stanisław Żywalewski - mówi się o nim, że to malarz z wyboru, ale też z konieczności.
Dwójka autorów, pyszny temat, intrygujący tytuł - czegoż chcieć więcej do sukcesu? Wojciech Koronkiewicz i Urszula Arter napisali książkę o zakręconym zdrowo Podlasiu i teraz jeżdżą na spotkania autorskie.
Spektakle, koncerty, performance - w Białymstoku dobiegają końca 37. Dni Sztuki Współczesnej.
To mozolna, ale efektowna technika artystyczna, polegająca na ryciu w linoleum. Najciekawsze linoryty studentów z koła naukowego Warsztat Politechniki Białostockiej można już oglądać na wystawie w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku.
To jedna z niewielu cyklicznych imprez kulturalnych w Polsce, która nie miała tzw. przerwy pandemicznej. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA w Łomży odbywał się w poprzednich latach jako przegląd, w formie hybrydowej, z surowymi obostrzeniami sanitarnymi, ale zachował ciągłość.
Tym razem postawiono na humor. VII edycja festiwalu w największej bibliotece regionu - Książnicy Podlaskiej koncentrowała się wokół tego, co bawi - na warsztatach rozbierano więc słowo, żeby sprawdzić jak działa w tekście.
Chóry z Bułgarii i Kazachstanu zdobyły pierwsze nagrody Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2023" w Białymstoku. W części konkursowej wystąpiło dziewięć zagranicznych chórów amatorskich i zawodowych. Nie było wykonawców z Rosji i Białorusi.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz