Rodzina, przyjaciele, bliscy i znajomi pożegnali Jana Leończuka [zdjęcia]

autor: Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew

26.11.2021, 08:46, akt. 28.11.2021, 08:57

Rodzina, przyjaciele, bliscy i znajomi pożegnali w piątek (26.11) Jana Leończuka - poetę, prozaika, tłumacza, wieloletniego dyrektora Książnicy Podlaskiej. Jan Leończuk zmarł we wtorek (23.11) rano w swoim domu w Łubnikach. Miał 71 lat.


fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Jan Leończuk to postać wielowymiarowa - felieton Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
O poezji Jana Leończuka opowiada profesor Krzysztof Korotkich | Pobierz plik.


0:00
0:00
Jana Leończuka wspominają Eligiusz Buczyński i Krzysztof Kurianiuk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Pożegnanie Jana Leończuka - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To był przede wszystkim dobry człowiek, o pięknym wnętrzu i sercu, którego ślad pozostawił w swojej twórczości. Tak mówili przyjaciele Jana Leończuka, którzy towarzyszyli mu w jego ostatniej drodze. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli duchowni różnych wyznań, literaci, pisarze, samorządowcy, koledzy ze świata kultury i sztuki.



"Mistrz Jan" - reportaż Doroty Sokołowskiej



Jan Leończuk debiutował w Kontrastach w 1970 roku. Potem jego wiersze tłumaczono na wiele języków. Jest autorem kilkunastu tomików poetyckich i zapiśników. Przez ćwierć wieku swoje felietony czytał też na antenie Polskiego Radia Białystok, tworzył je na bieżąco, a znajdowały się w nich poetyckie zapisy codziennych trudów i radości z podlaskiej wsi, refleksje literackie i wspomnienia ze spotkań, które jako dyrektor Książnicy Podlaskiej ubierał w metaforę i literaturę.

Książnicy Podlaskiej szefował przez ponad 18 lat i tuż przed odejściem na emeryturę jeszcze przeprowadzał do nowej siedziby. Był pomysłodawcą pisma Książnicy "Epea", funkcjonujących do dziś Śród Literackich.

Jan Leończuk był trzykrotnym laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta im. Wiesława Kazaneckiego za lata: 1991,1996 i 2010. W czerwcu 2006 roku został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest niewątpliwie najwybitniejszym poetą naszego regionu, a w pamięci zapisał się jako wyjątkowo życzliwy, dobry i mądry przyjaciel.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Zabłudowie.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Festiwal "Poezja w Puszczy"


Od ostatniej "Poezji w Puszczy” upłynęły 4 lata, ale ten kameralny festiwal, który ma miejsce w Świnorojach w Dworku Rousso cały czas się rozwija. Jego kameralna formuła jest niezmienna - czytanie na żywo poezji w puszczy, a także spotkania autorskie - to podstawa kontaktu poezji z odbiorcą.



Historia programów kulturalnych Radia Białystok. Wspominamy Jacka Grüna i Andrzeja Koziarę


W tym roku przypominamy historię programów kulturalnych Polskiego Radia Białystok. Już wiemy, że wszystko zaczęło się 1975 roku (najprawdopodobniej), czyli przed nami półwiecze istnienia tematyki kulturalnej na naszej antenie.



Iwona Zinkiewicz o swojej fascynacji historią regionu i książce "Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat"


"Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat" - to tytuł książki opisującej historię dwóch mieszczańskich wsi Bielska autorstwa Iwony Zinkiewicz.



Prace dyplomowe uczniów liceum plastycznego w Supraślu na wystawie w Muzeum Karnego


Abiturienci odebrali pod koniec tygodnia świadectwa i czekają na maturę, a szkoły artystyczne zaprezentowały prace dyplomowe uczniów. Są wyjątkowe: świeże, energetyczne, pracochłonne i bardzo oryginalne.



"Dźwięki ciszy" w Galerii Marchand


Czy można zobaczyć dźwięk? Jak opisać dźwięk ciszy? I co ma to wspólnego z artyzmem? Na te pytania odpowiadają twórcy najnowszej wystawy w Galerii Marszand.



Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek"


Publiczność ma okazje poznać polski musical sprzed wielu lat, a studenci szansę na sceniczne szlify. Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku przygotował premierę musicalu "Błękitny zamek".



"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej


Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.



"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym


Błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji, czyli opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść już za kilka dni w Teatrze Dramatycznym.



Moda jako ważny aspekt współczesnego życia na wystawie "ONA, SHE, ELLE"


Czy moda to niedoceniana dziedzina sztuki? W Białymstoku, mieście o bogatej tradycji włókienniczej, na pewno tak. Szkoda, że nie przyjęły się na dobre pomysły sprowadzania do miasta gwiazd - projektantów i organizowania fashion weeku. Ale na szczęście raz na jakiś czas możemy podziwiać wzory białostockich artystek w dziedzinie projektowania mody.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
Nowy tytul

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok