Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Choroszcz - urokliwe miasto z wielowiekową tradycją [zdjęcia]
W tym roku postanowiliśmy zabierać Państwa w niedalekie podróże, żeby zachęcić do zwiedzania podlaskich miejscowości naszym śladem. Zaczynamy od Choroszczy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Stare i piękne miasto Choroszcz kojarzy się wielu osobom tylko ze szpitalem psychiatrycznym, ale niesłusznie. Choroszcz otrzymała prawa miejskie od Zygmunta Starego 515 lat temu, byli tam dominikanie, a w czasach hetmana Jana Klemensa Branickiego przyjeżdżał tam cały europejski świat, opisany zresztą przez Kraszewskiego. To tu była jedna z największych fabryk sukna i koców w XIX wieku.
Choroszcz to urokliwy zakątek z XV wieku z wielowiekową tradycją – także Branickich. Znaleźliśmy ich prawdziwe ślady na plebanii. Miasto ma wspaniałe Muzeum Wnętrz Pałacowych, park, a także stare budynki, do których wchodzi się przez stare drzwi.
Pamięć o Powstaniu Styczniowym i wydarzeniach sprzed 159 lat w Choroszczy jest wciąż żywa. Przy okazji wizyty, warto przejść się ścieżkami edukacyjnymi, które prowadzą przez nietuzinkowe miejsca. Pierwsza to szlak tolerancji i zrozumienia - upamiętnia mniejszości narodowe kiedyś zamieszkujące Choroszcz, druga Powstania Styczniowego - ma 9 kilometrów i prowadzi przez miejsca związane z wydarzeniami z 1863 roku.
Kolejnym punktem, który warto odwiedzić jest "Babia Góra" - miejsce dawnego kultu pogańskiego, a zarazem mogiła żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku.
Bohaterami serialu są członkowie zamożnej rodziny. Ich codzienność do pewnego momentu nie różni się od naszej. Do chwili, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika żona i matka dwojga dzieci, a jej mąż odbiera telefon, w którym ktoś wyjaśnia, że kobieta została porwana.
„Muzyka grała, a strojni trefnisie fikali kozły ku radości rozbawionych biesiadników.” Ten cytat z "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego jest mottem wystawy Przemysława PRAKTISa Sieńki w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.
Wsparcie edukacji artystycznej nie tylko odbiorców, ale i samych twórców czy pomysł biennale sztuk plastycznych - to tylko część z postulatów, które pojawiły się podczas 1. edycji "Białostockiej Kawiarenki Artystycznej ".
Przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych w Białymstoku, okazja do spotkań ludzi sztuki nie tylko z Polski.
W swoim życiu robiła wiele - pisała wiersze, fotografowała, była aktywną dziennikarką i krytykiem zdarzeń kulturalnych.
„Koncerty na głos i obraz” to cykl muzycznych spotkań przygotowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i białostocką Filię Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
„Parking” z setek furmanek, stara studzienka i rzeczka przez którą przepychają ludzie samochód. Te i inne zdjęcia ukazujące klimat i atmosferę dawnej Grabarki możemy zobaczyć na wyjątkowej wystawie Jana Słodowskiego „Święta Góra Grabarka”.
Premierę widowiska muzycznego na podstawie oratorium "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska. Premiera w najbliższy piątek (27.05).
Od poniedziałku do czwartku w Operze i Filharmonii Podlaskiej publiczność mogła śledzić rywalizację najlepszych w kraju adeptów sztuki dyrygowania.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz