Choroszcz - urokliwe miasto z wielowiekową tradycją [zdjęcia]

autor: Dorota Sokołowska

23.01.2022, 10:31, akt. 12:25

W tym roku postanowiliśmy zabierać Państwa w niedalekie podróże, żeby zachęcić do zwiedzania podlaskich miejscowości naszym śladem. Zaczynamy od Choroszczy.


Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, fot. Olga Gordiejew
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Co zachwyca w Choroszczy - opowiadają mieszkańcy miasta | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kamień upamiętniający Powstanie Styczniowe i słynna Szubienica - opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Józef Waczyński | Pobierz plik.


0:00
0:00
Historia relikwii św. Kandyda i zabytkowego wnętrza kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika - opowiada ks. Leszek Struk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nowe pomysły na funkcjonowanie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy - zdradza dyrektor instytucji Izabela Dąbrowska, cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nowe pomysły na funkcjonowanie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zdradza dyrektor instytucji Izabela Dąbrowska, cz. 1  | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stare i piękne miasto Choroszcz kojarzy się wielu osobom tylko ze szpitalem psychiatrycznym, ale niesłusznie. Choroszcz otrzymała prawa miejskie od Zygmunta Starego 515 lat temu, byli tam dominikanie, a w czasach hetmana Jana Klemensa Branickiego przyjeżdżał tam cały europejski świat, opisany zresztą przez Kraszewskiego. To tu była jedna z największych fabryk sukna i koców w XIX wieku. 

Choroszcz to urokliwy zakątek z XV wieku z wielowiekową tradycją – także Branickich. Znaleźliśmy ich prawdziwe ślady na plebanii. Miasto ma wspaniałe Muzeum Wnętrz Pałacowych, park, a także stare budynki, do których wchodzi się przez stare drzwi.

Pamięć o Powstaniu Styczniowym i wydarzeniach sprzed 159 lat w Choroszczy jest wciąż żywa. Przy okazji wizyty, warto przejść się ścieżkami edukacyjnymi, które prowadzą przez nietuzinkowe miejsca. Pierwsza to szlak tolerancji i zrozumienia - upamiętnia mniejszości narodowe kiedyś zamieszkujące Choroszcz, druga Powstania Styczniowego - ma 9 kilometrów i prowadzi przez miejsca związane z wydarzeniami z 1863 roku.

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić jest "Babia Góra" - miejsce dawnego kultu pogańskiego, a zarazem mogiła żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku.
Przeczytaj, zanim skomentujesz

„42 dni w mroku” - recenzja Dominika Sołowieja


Bohaterami serialu są członkowie zamożnej rodziny. Ich codzienność do pewnego momentu nie różni się od naszej. Do chwili, kiedy w tajemniczych okolicznościach znika żona i matka dwojga dzieci, a jej mąż odbiera telefon, w którym ktoś wyjaśnia, że kobieta została porwana."Trefnisie" - wystawa Przemysława PRAKTISa Sieńki


„Muzyka grała, a strojni trefnisie fikali kozły ku radości rozbawionych biesiadników.” Ten cytat z "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego jest mottem wystawy Przemysława PRAKTISa Sieńki w Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.Pierwsza edycja "Białostockiej Kawiarenki Artystycznej "


Wsparcie edukacji artystycznej nie tylko odbiorców, ale i samych twórców czy pomysł biennale sztuk plastycznych - to tylko część z postulatów, które pojawiły się podczas 1. edycji "Białostockiej Kawiarenki Artystycznej ".Zbliżają się Dni Sztuki Współczesnej


Przed nami jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez kulturalnych w Białymstoku, okazja do spotkań ludzi sztuki nie tylko z Polski.Minęło pół wieku od debiutu Krystyny Koneckiej


W swoim życiu robiła wiele - pisała wiersze, fotografowała, była aktywną dziennikarką i krytykiem zdarzeń kulturalnych.„Koncerty na głos i obraz” - cykl spotkań muzycznych


„Koncerty na głos i obraz” to cykl muzycznych spotkań przygotowany przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku i białostocką Filię Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.„Święta Góra Grabarka” - wystawa Jana Słodowskiego


„Parking” z setek furmanek, stara studzienka i rzeczka przez którą przepychają ludzie samochód. Te i inne zdjęcia ukazujące klimat i atmosferę dawnej Grabarki możemy zobaczyć na wyjątkowej wystawie Jana Słodowskiego „Święta Góra Grabarka”."Quo Vadis" w Operze i Filharmonii Podlaskiej


Premierę widowiska muzycznego na podstawie oratorium "Quo Vadis" Feliksa Nowowiejskiego przygotowuje Opera i Filharmonia Podlaska. Premiera w najbliższy piątek (27.05).Finał VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego


Od poniedziałku do czwartku w Operze i Filharmonii Podlaskiej publiczność mogła śledzić rywalizację najlepszych w kraju adeptów sztuki dyrygowania.
 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

REKLAMA
Nie Teatr

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok