Choroszcz - urokliwe miasto z wielowiekową tradycją [zdjęcia]

autor: Dorota Sokołowska

23.01.2022, 10:31, akt. 12:25

W tym roku postanowiliśmy zabierać Państwa w niedalekie podróże, żeby zachęcić do zwiedzania podlaskich miejscowości naszym śladem. Zaczynamy od Choroszczy.


Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, fot. Olga Gordiejew
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika, fot. Olga Gordiejew


0:00
0:00
Co zachwyca w Choroszczy - opowiadają mieszkańcy miasta | Pobierz plik.


0:00
0:00
Kamień upamiętniający Powstanie Styczniowe i słynna Szubienica - opowiada prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy Józef Waczyński | Pobierz plik.


0:00
0:00
Historia relikwii św. Kandyda i zabytkowego wnętrza kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika - opowiada ks. Leszek Struk | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nowe pomysły na funkcjonowanie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy - zdradza dyrektor instytucji Izabela Dąbrowska, cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nowe pomysły na funkcjonowanie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zdradza dyrektor instytucji Izabela Dąbrowska, cz. 1  | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stare i piękne miasto Choroszcz kojarzy się wielu osobom tylko ze szpitalem psychiatrycznym, ale niesłusznie. Choroszcz otrzymała prawa miejskie od Zygmunta Starego 515 lat temu, byli tam dominikanie, a w czasach hetmana Jana Klemensa Branickiego przyjeżdżał tam cały europejski świat, opisany zresztą przez Kraszewskiego. To tu była jedna z największych fabryk sukna i koców w XIX wieku. 

Choroszcz to urokliwy zakątek z XV wieku z wielowiekową tradycją – także Branickich. Znaleźliśmy ich prawdziwe ślady na plebanii. Miasto ma wspaniałe Muzeum Wnętrz Pałacowych, park, a także stare budynki, do których wchodzi się przez stare drzwi.

Pamięć o Powstaniu Styczniowym i wydarzeniach sprzed 159 lat w Choroszczy jest wciąż żywa. Przy okazji wizyty, warto przejść się ścieżkami edukacyjnymi, które prowadzą przez nietuzinkowe miejsca. Pierwsza to szlak tolerancji i zrozumienia - upamiętnia mniejszości narodowe kiedyś zamieszkujące Choroszcz, druga Powstania Styczniowego - ma 9 kilometrów i prowadzi przez miejsca związane z wydarzeniami z 1863 roku.

Kolejnym punktem, który warto odwiedzić jest "Babia Góra" - miejsce dawnego kultu pogańskiego, a zarazem mogiła żołnierzy poległych w sierpniu 1915 roku.




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki


autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"



Dominik Sołowiej poleca film “Odmiana losu”


Panteon moich ulubionych aktorów od dawna zamieszkuje brytyjski aktor Jeremy Irons - facet, który, mimo że nie urodził się arystokratą, w pełni zasługuje na to miano. Sposób, w jakim mówi, patrzy, porusza się i gestykuluje - to kwintesencja stylu, powagi, pewności siebie, połączonej z subtelnością i delikatnością (chociaż w trzeciej części “Szklanej pułapki” Irons...



W każdym drzemie jakaś pasja - o swojej opowiada Katarzyna Dziedzik


Czy wiosna to jest dobra pora do tego, żeby ujawnić się ze swoimi artystycznymi talentami?



W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło"


Nie są profesjonalistami, ale ich dzieła trafiły do galerii. W Domu Kultury Śródmieście w Białymstoku można oglądać wystawę "Światło".



Festiwal "Wiosna twórców" w Supraślu


Malowanie kawą, ręcznie tkane obrazy i rzeźby czerwonych koni. Artyści prezentują swoje różnorodne talenty na festiwalu "Wiosna twórców" w Supraślu.



W białostockim Ratuszu rozgościły się prace Leona Wyczółkowskiego


Kobiety, architektura, białowieskie drzewa, i słynna wiosna w otwartym oknie - malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego rozgościły się w białostockim Ratuszu.



Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej


To jest pierwszy prawdziwy występ na zawodowej scenie - trzeba wybrać dobry, nośny tekst, i tak go wyrecytować, żeby zatrzymać uwagę publiczności. Recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej z całej Polski przyjechali do Białegostoku na I Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Doroty Radomskiej.



Po 35 latach w Radiu Białystok spotkali się twórcy Białostockiego Studia Muzyki Eksperymentalnej


Kto z naszych słuchaczy pamięta, że w Radiu Białystok w latach 1977-1989 działało Białostockie Studio Muzyki Eksperymentalnej? W tamtych czasach - jak mówią jego twórcy - istniało w Polsce jeszcze tylko jedno takie miejsce - Studio Eksperymentalne Polskiego Radia w Warszawie (1957-2004).



W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakl "Hulajgęba"


Za nami Światowy Dzień Lalkarstwa, przed nami Międzynarodowy Dzień Teatru, który możemy świętować w Białostockim Teatrze Lalek.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW UMFC FILII W BIAŁYMSTOKU

REKLAMA
NIETEATR ŻYCIORYS - Wojciech Wysocki | monodram poetycki

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok