Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy

autor: Dorota Sokołowska

22.01.2023, 08:09, akt. 12:16


Wystawa "Przyroda północno-wschodniej Polski" w UCP im. Prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku - fot. Laura Maksimowicz
Wystawa "Przyroda północno-wschodniej Polski" w UCP im. Prof. Andrzeja Myrchy w Białymstoku - fot. Laura Maksimowicz


0:00
0:00
O Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym opowiada dr Anna Matwiejuk - rozmawia Dorota Sokołowska, cz. 2 | Pobierz plik.


0:00
0:00
O Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym opowiada dr Anna Matwiejuk - rozmawia Dorota Sokołowska, cz. 1 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polecamy wizytę w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy nie tylko dlatego, że są tam nowe eksponaty.  To unikalne pod względem edukacyjnym i naukowym miejsce w Polsce północno-wschodniej. Zwiedzający mają możliwość obejrzenia ok. 2000 eksponatów przyrodniczych i geologicznych prezentowanych na dziesięciu wystawach stałych i jednej wystawie czasowej, w salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni 750 m².

To także idealne miejsce na wspólne spędzenie czasu podczas ferii - zapowiada dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Środki na realizację wystaw i zakup nowych eksponatów pozyskane zostały m.in. z wpłat za bilety wstępu do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. O atrakcyjności tego miejsca świadczy bardzo duża frekwencja zwiedzających: co roku wystawy odwiedza ponad 10 000 osób. Najliczniejszą grupę stanowią najmłodsi mieszkańcy Białegostoku i regionu.

W Centrum prowadzone są także zajęcia akademickie dla studentów Wydziału Biologii UwB oraz realizowane są praktyki studenckie. Jest to także miejsce chętnie odwiedzane przez gości Uniwersytetu w Białymstoku z kraju i z zagranicy.

Warto przypomnieć, że Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy to miejsce przyjazne dla osób z niepełnosprawnością.

Informacje o UCP, jego ofercie i zasadach zwiedzania można znaleźć na stronie internetowej tej jednostki.



Przeczytaj, zanim skomentujesz

W Podlaskim Instytucie Kultury można oglądać wystawę "Efekt Motyla" Małgorzaty Miecielskiej-Maksimowicz


Czy poprzez wzory matematyczne da się interpretować przyrodę oraz... sztukę? Z kolei w jaki sposób sztuka może opisywać reguły naukowe? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać w Białymstoku na wystawie malarstwa "Efekt Motyla" białostockiej artystki Małgorzaty Miecielskiej-Maksimowicz.



„Ukraina przed wiekami” - wystawa w Muzeum Podlaskim w Białymstoku


Naczynia z czasów protocywilizacji trypolskiej sprzed pięciu tysięcy lat, przedmioty z epoki neolitu i brązu, antyczna grecka ceramika czy pamiątki pierwszych lat chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej - takie zabytki można obejrzeć na wystawie „Ukraina przed wiekami” w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.



"Plakiat" - wystawa Maksa Bereskiego na rozpoczęcie festiwalu Underground/Independent


Każdy z nich to małe dzieło sztuki. W foyer białostockiego kina Forum można oglądać wystawę plakatów filmowych Maksa Bereskiego.



Wernisaż Violetty Kosińskiej-Piskurewicz - Tkanina


Te prace to przede wszystkim wyraz przemyśleń artystki na temat bliskości, pamięci, nostalgii i upływającego czasu. W białostockiej Galerii im. Sleńdzińskich oglądać możemy wystawę Violetty Kosińskiej-Piskurewicz, w której główną rolę odgrywa tkanina.



"Luther" - recenzja Dominika Sołowieja


Nie ma dziś chyba wielbicieli filmów o Jamesie Bondzie, którzy nie słyszeliby o Idrisie Elbie - czarnoskórym brytyjskim aktorze, namaszczonym przez media na następcę Daniela Craiga.



Julita Charytoniuk i Weronika Grozdew-Kołacińska o książce "Podlasie. Śpiewacy i style wykonawcze"


Podlasie to region, w którym – podobnie jak na Podhalu – zachowana jest ciągłość przekazu pokoleniowego. Tutaj tradycyjne formy muzyki, także w sferze „ponowień” (określenie za Piotrem Dahligiem) i rekonstrukcji, istnieją na równi z formami nowoczesnymi, folklor współistnieje z folkiem, czego przykładem może być choćby działalność zespołów Czeremszyna z Czeremchy...



"Anioły" - wystawa w M-GCKiS w Choroszczy


Dionizy Purta i Katarzyna Krauze-Romejko - rzeźbiarz i malarka. Ich artystyczne drogi spotkały się na wspólnej wystawie pt. „Anioły”.



Koncert zespołu Waterside w Polskim Radiu Białystok [zdjęcia, wideo]


Niedzielny wieczór (19.03) w Polskim Radiu Białystok upłynął pod znakiem rockowych brzmień. Na scenie Studia Rembrandt wystąpił zespół Waterside.



Dawid Podsiadło wystąpił w Operze i Filharmonii Podlaskiej


Ciekawe aranżacje znanych przebojów i występ chóru seniorów z Podlaskiego Instytutu Kultury, a także świetny kontakt z publicznością - to zalety koncertów (bo były dwa) Dawida Podsiadły w Operze i Filharmonii Podlaskiej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP KONCERT DYPLOMANTÓW

REKLAMA
NieTeatr ZALIA

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok