Opowieść "Wojtuś" Mariusza Góry zwyciężyła w konkursie literackim Podlaskiego Instytutu Kultury

22.01.2023, 12:57, akt. 13:33


źródło: facebook.com/pikpodlaskie
źródło: facebook.com/pikpodlaskie


0:00
0:00
Z Katarzyną Kościewicz, Magdaleną Toczydłowską i Emilią Świętochowską rozmawia Dorota Sokołowska | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Baśniowa opowieść "Wojtuś" Mariusza Góry zwyciężyła w konkursie literackim Podlaskiego Instytutu Kultury "Tutaj jestem". To historia utrzymana w konwencji baśni, która głęboko zapada w pamięć czytelnika. Opowiada o wojnie i stracie w sposób mądry i przejmujący, a przy tym piękny.

Tak pisze o książce redaktor prowadząca Katarzyna Kościewicz:

Razem z Wojtusiem wyruszamy przez mroczny las pełen złowrogich cieni, wody jeziora uważanego przez ludzi za przeklęte, w stronę ukrytego między drzewami domku z niepomalowanych desek lub w kierunku falującego morza, gdzie wiatr cierpliwie przesypuje piach z miejsca na miejsce. Nie wiemy, co nas tam spotka. Najważniejsze jednak, że zdążyliśmy na czas, by udać się w metafizyczną podróż pełną rozważań nad znaczeniem słów, o których często strach mówić, a po których zostaje tylko "martwa cisza", "snu złego smak" czy "gryzący i duszny lęk".

To kolejna. edycja konkursu literackiego "Tutaj jestem", organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. Konkurs skierowany jest do autorów przed debiutem, którzy nie mają w swoim dorobku autorskiego wydawnictwa. Nagrodą jest opracowanie redakcyjne i graficzne publikacji oraz jej druk. Autor nagrodzonej pracy otrzymuje 250 egzemplarzy swojej książki.



"Rytuał Wody” nad rzeką w Wasilkowie


"Rytuał Wody” to multisensoryczne doświadczenie artystyczne, które łączy teatr ruchu, światło, dźwięk i symbolikę wody. W centrum spektaklu znajdują się motywy pamięci, oczyszczenia i dialogu między kulturami.



Prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży


Jeden z najbardziej znanych historyków w północno-wschodniej Polsce, autor książek z historii XIX i XX w. prof. Adam Czesław Dobroński został wyróżniony Nagrodą Srebrnej Róży przyznawaną przez Książnicę Podlaską w Białymstoku.



Nowe światy, stare emocje – filmowe opowieści o bliskości


Pora oswoić świat technologii, prawda? Po dekadach wizji apokaliptycznych, po Robocopach, Terminatorach i innych metalowych apostołach zagłady, kino coraz częściej schodzi z wysokiego C na kameralne tony. Dziś – zamiast walczyć z maszynami o przetrwanie ludzkości – oglądamy historie o czułości, samotności i potrzebie bliskości. I bardzo dobrze, bo chyba wszyscy tego potrzebujemy.





Wystawa Tomasza Bielskiego "Na fali" w galerii PIK


Ta wystawa może wyzwolić w nas tęsknotę za wakacjami nad morzem czy jeziorem. Tomasz Bielski związany m.in. z białostocką grupą twórczą Bochemia prezentuje swoje malarstwo w galerii PIK przy ul. Kilińskiego.



Dominik Sołowiej poleca film "Dwóch papieży"


Bohaterów tego filmu nie ma już z nami, ale wciąż wracamy do nich pamięcią, wspominając wpływ, jaki wywarli na kształt Kościoła katolickiego na świecie. A był to wpływ szczególny, bowiem miał miejsce w cieniu pontyfikatu Jana Pawła II, przypadającego na szczególny czas, w którym wschodnia Europa poddawana była istotnym politycznym zmianom.



Premiera „Królowej Śniegu” Teatru Dramatycznego


Każdy zna tę opowieść - mała Gerda wyrusza w długą podróż pełną przeszkód, aby uratować najbliższego przyjaciela Kaja, który dał się uwieść i porwać przez Królową Śniegu. Kraina Królowej to samolubny świat, w którym można myśleć tylko o sobie, zapominając o przyjaciołach i tych, których kochamy.



Zbliża się 44. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej


Cerkiewna muzyka w wykonaniu chórów z kraju i zagranicy rozbrzmiewać będzie przez najbliższy tydzień w Hajnówce. W Soborze św. Trójcy rozpocznie się w poniedziałek (12.05) 44. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.



Bohater tysięcy zdjęć - Biały Miś


Zanim pojawiły się Facebooki, Instagramy i filtry „vintage”, był on – Biały Miś. Król letniskowych deptaków, bohater tysięcy zdjęć, które wypełniają rodzinne albumy między fotką z chrztu i ślubu.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok