Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | "Zmiana ekspozycji" i wystawa poetycka w Galerii Arsenał
Gdyby przeglądać teraz stronę internetową białostockiej Galerii Arsenał, łatwo przegapić jedną z wystaw. Nazywa się ona "Zmiana ekspozycji" - taki właśnie ma zmyłkowy tytuł i pokazuje nam kuchnie, czy może lepiej powiedzieć bebechy galerii w czasie przygotowywania wystaw.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Swego rodzaju grę toczy więc z nami artysta i pracownik techniczny, czy też artysta techniczny Bartek Buczek, który przybliża nam specyfikę funkcjonowania działów technicznych, w tym tego Galerii Arsenał w Białymstoku.
Co konkretnie odsłania Bartek Buczek, a co jest z reguły niewidoczne dla nas - widzów? Rozmawiamy dziś o tym, ale też o drugiej wystawie w Galerii Arsenał.
Jest to pierwsza w Polsce prezentacja czeskiej artystki wizualnej Marie Tučkovej, we współpracy z Igą Świeściak z Katowic. Ekspozycja ma poetycki tytuł "Kiedy wypiły ją całą, ich włosy stały się trawą, palce falami, oczy zwierciadłami słońca, a pot śliną rzeki", poświęcona jest m.in. "słuchaniu, odczuwaniu i pielęgnowaniu relacji z naturą", a towarzyszą jej polifoniczne pieśni.
Obie wystawy możemy oglądać do 21 maja.
Przypomnijmy, że wystawa "Zmiana ekspozycji" dedykowana jest pamięci Jarosława Trojana wieloletniego pracownika Galerii Arsenał, który zmarł kilka tygodni temu. W dniach 7.05-8.05.2023 odbędzie się tam też I Sympozjum Technicznych, z udziałem montażystów i realizatorów wystaw oraz pracowników działów technicznych galerii, muzeów, instytucji kultury, a także galerii prywatnych i niezależnych.
Ponad 100 krótkich metraży w części konkursowej, prezentacje filmów dotyczących wojny czy dorastania, a także filmowe "sety" na plaży czy podczas śniadania - złożą się na tegoroczny 18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka", który w dniach 4-8 grudnia odbędzie się w Białymstoku.
Dymitr Grozdew to bułgarski artysta, który od prawie pół wieku mieszka i tworzy w Białymstoku. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku można oglądać portrety jego autorstwa.
Czy śmieszyłyby nas żarty wygenerowane przez sztuczną inteligencję używającej głosu/stylu Artura Andrusa? Jak poczucie humoru ułatwia okiełznanie szybko zmieniającego się świata technologii, kultury, polityki?
"Muzy-fantomy. Taneczne kompozycje" - pod takim hasłem możemy w niedzielę (1.12) o 16:00 w Kawiarni Lalek w BTL-u zobaczyć i wysłuchać artystycznego stypendium Aleksandry Semeniuk.
Swoje prace wystawiał w galeriach i muzeach na całym świecie. Teraz, przez krótki czas, można oglądać je także w Białymstoku. Wystawa "Duże i małe" słynnego artysty Józefa Wilkonia czeka na odwiedzających w Okręgowej Izbie Lekarskiej.
Swoją nową płytę będzie promował w przyszłym tygodniu w Białymstoku znany pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Barbara Radziwiłłówna stanowi fenomen polskiej kultury. Mimo że żyła krótko, należy do grona najsławniejszych, najbardziej znanych postaci historycznych.
"Kobieta z jeziora" - krytycy nazywają ten serial feministycznym kryminałem noir, w którym równie ważne, co poszukiwanie mordercy, jest skupienie na przemianach, jakim podlegało amerykańskie społeczeństwo w latach 60. ubiegłego wieku.
Które książki czytane po latach zachwycają, a które może wręcz mierżą? Co nowego odkrywamy dziś w dawnych lekturach?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz