"Zmiana ekspozycji" i wystawa poetycka w Galerii Arsenał

2.04.2023, 12:15, akt. 10:19

Gdyby przeglądać teraz stronę internetową białostockiej Galerii Arsenał, łatwo przegapić jedną z wystaw. Nazywa się ona "Zmiana ekspozycji" - taki właśnie ma zmyłkowy tytuł i pokazuje nam kuchnie, czy może lepiej powiedzieć bebechy galerii w czasie przygotowywania wystaw.


Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Maciej Zaniewski
Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Maciej Zaniewski


0:00
0:00
"Zmiana ekspozycji" i wystawa poetycka w Galerii Arsenał - recenzja Sebastiana Kochańca | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Zmiana ekspozycji" i wystawa poetycka w Galerii Arsenał - relacja Andrzeja Bajguza | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Swego rodzaju grę toczy więc z nami artysta i pracownik techniczny, czy też artysta techniczny Bartek Buczek, który przybliża nam specyfikę funkcjonowania działów technicznych, w tym tego Galerii Arsenał w Białymstoku. 

Co konkretnie odsłania Bartek Buczek, a co jest z reguły niewidoczne dla nas - widzów? Rozmawiamy dziś o tym, ale też o drugiej wystawie w Galerii Arsenał.

Jest to pierwsza w Polsce prezentacja czeskiej artystki wizualnej Marie Tučkovej, we współpracy z Igą Świeściak z Katowic. Ekspozycja ma poetycki tytuł "Kiedy wypiły ją całą, ich włosy stały się trawą, palce falami, oczy zwierciadłami słońca, a pot śliną rzeki", poświęcona jest m.in. "słuchaniu, odczuwaniu i pielęgnowaniu relacji z naturą", a towarzyszą jej polifoniczne pieśni.

Obie wystawy możemy oglądać do 21 maja.  

Przypomnijmy, że wystawa "Zmiana ekspozycji" dedykowana jest pamięci Jarosława Trojana wieloletniego pracownika Galerii Arsenał, który zmarł kilka tygodni temu. W dniach 7.05-8.05.2023 odbędzie się tam też I Sympozjum Technicznych, z udziałem montażystów i realizatorów wystaw oraz pracowników działów technicznych galerii, muzeów, instytucji kultury, a także galerii prywatnych i niezależnych.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Reniferek" to serial, który wciska w fotel - recenzuje Dominik Sołowiej


Moja koleżanka stwierdziła, że ten serial - cytuję - "mocno ryje beret", czyli, w tłumaczeniu na literacką polszczyznę, intensywnie wpływa na stan naszego umysłu. Jego tematem są bowiem problemy natury psychicznej, z którymi zmagają się ludzie pod każdą szerokością geograficzną, bez względu na wykształcenie, pochodzenie i zamożność.



"Małe zbrodnie małżeńskie" w Teatrze Dramatycznym


Błyskotliwe dialogi bohaterów i nieoczekiwane zmiany akcji, czyli opowieść o dwojgu ludziach, których łączy miłość i… nienawiść już za kilka dni w Teatrze Dramatycznym.



Moda jako ważny aspekt współczesnego życia na wystawie "ONA, SHE, ELLE"


Czy moda to niedoceniana dziedzina sztuki? W Białymstoku, mieście o bogatej tradycji włókienniczej, na pewno tak. Szkoda, że nie przyjęły się na dobre pomysły sprowadzania do miasta gwiazd - projektantów i organizowania fashion weeku. Ale na szczęście raz na jakiś czas możemy podziwiać wzory białostockich artystek w dziedzinie projektowania mody.



"Obiekty wybrane" Jerzego Sadowskiego w Centrum im. Zamenhofa


To pierwsza wystawa tego artysty w jego rodzinnym Białymstoku. A od lat prezentuje on swoje prace w całej Polsce i Europie. W Centrum im. Zamenhofa możemy oglądać "Obiekty wybrane" Jerzego Sadowskiego.



"Pajace" i "Rycerskość wieśniacza" to ostatnie w tym sezonie artystycznym premiery w OiFP


Dwa emblematyczne dzieła weryzmu - "Pajace" i "Cavaleria Rusticana" - przygotowuje zespół Opery i Filharmonii Podlaskiej.



Dominik Czapigo o książce "Polacy na Wschodzie. Historie mówione"


W tej książce przeczytamy historie Polaków, którzy mieszkają za wschodnią granicą Polski. Są w niej fragmenty relacji nagrywanych w latach 2006-11 podczas wyjazdów do Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy.



Nowe formy prezentowania poezji


W Krasnogrudzie powstała "Ścieżka poetów" z wykutymi na tablicach wierszami. Z kolei w Supraślu przybyli na festiwal "Między wierszami" goście mogli wziąć udział w happeningu, który polegał na publicznym czytaniu poezji.



"Nowa konstelacja" i "Sygnał" - Dominik Sołowiej recenzuje seriale fantastycznonaukowe


Jeśli lubicie Państwo seriale fantastycznonaukowe, ta recenzja jest dla Was, bo dziś opowiem o dwóch bardzo podobnych do siebie propozycjach, do znalezienia na tej samej platformie streamingowej. Jeden serial zdecydowanie odradzam, natomiast drugi - z mniej renomowaną obsadą - to tytuł, któremu można poświęcić swój cenny czas.



Zbliża się 43. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka


Pod koniec maja rozpocznie się kolejna, 43. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2024. Wymyślił go i przez lata realizuje Mikołaj Buszko, który przez cztery dziesięciolecia ściągnął do Hajnówki najlepsze zespoły wykonujące muzykę cerkiewną z całego świata czy zgromadził wybitne osobowości, takie jak Krzysztof Penderecki czy prof. Romuald...




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Marcin Kozłowski
Wojciech Kujałowicz
Miłka Malzahn
Grzegorz Pilat
Dorota Sokołowska



REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok