Radio Białystok | Reportaż | "Soce jak Soce" - reportaż Anny Bogdanowicz

"Soce jak Soce" - reportaż Anny Bogdanowicz

20 listopada 2014; godz. 11:15 i 22:30

Soce, fot. Anna Bogdanowicz
Soce, fot. Anna Bogdanowicz


0:00
0:00
"Soce jak Soce" - reportaż Anny Bogdanowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie chcemy być zabytkiem – mówią mieszkańcy Soc. Twierdzą, że takich wsi jest wiele na Podlasiu i nie rozumieją, dlaczego Wojewódzki Konserwator Zabytków upatrzył sobie akurat ich miejscowość. Obawiają się sporych trudności z tym związanych i chcą walczyć z "urzędnikami". W grudniu ma odbyć się kolejna rozprawa w Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Dwuulicówka, układ ruralistyczny to cechy zabytkowych Soc, a dla ludzi to Soce jak Soce – piękne ale zwyczajne.


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

"Duch ogrodu mojej mamy" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pół hektara różnorodnych, czasem egzotycznych roślin rozpościera się przy jednym z domów w Drozdowie. To miejsce jest pełne różnych roślin z niesamowitą paletą barw. Kwitną, mimo że od roku nie zajmuje się nimi ich właścicielka - Krystyna Zacharzewska.

25 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pogoda ducha po islandzku" - reportaż Joanny Sikory

Pisała od najmłodszych lat, ale dopiero na Islandii rozwinęła literackie skrzydła. Ewa Marcinek jest jedną z bardziej rozpoznawanych polskich pisarek na wyspie. W Reykjaviku mieszka od 10 lat. Pierwsze dwa lata posłużyły jej za inspirację do napisania książki "Polerowanie Islandii".

24 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo" - słuchowisko Doroty Sokołowskiej [zdjęcia]

Alusia budzi się pewnego dnia w pustym domu dziadków, do których zazwyczaj przyjeżdżała z tatą. Zaniepokojona zauważa, że oprócz nieobecności domowników zniknął również jej cień, a nad głową także kawałek nieba. Wyrusza na poszukiwania, a towarzyszy jej idealna chmurka, którą Ktoś Bardzo Ważny chce dać znać, że nasi bliscy zawsze są obok...

23 czerwca 2024, godz. 18:05


"Być jak Szymon Marciniak" - reportaż Marka Gąsiorowskiego i Roberta Rzeźnickiego

Po mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze wielką popularność zdobył sędzia Szymon Marciniak. Jako pierwszy w historii Polak poprowadził finał największej piłkarskiej imprezy na ziemi. W jednej chwili stał się najlepszym arbitrem na świecie i zyskał wielu naśladowców. Także prowadzące piłkarskie mecze kobiety widzą w Marciniaku wzór do naśladowania.

21 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Dwie nogi, cztery łapy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Choć wcześniejsza ścieżka zawodowa Nicole nie miała nic wspólnego ze zwierzętami, to postanowiła poświęcić swoją pracę właśnie im. Przez kilka lat pracowała jako opiekun w białostockim Akcencie ZOO. Nicole nie tylko włożyła serce w opiekę nad swoimi podopiecznymi, ale też czerpała od nich wiele radości i mądrości życiowych.

20 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Udarowane życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Macierzyństwo to najsilniejsza motywacja, by walczyć o siebie. Dla Zuzanny Butkiewicz najważniejszym powodem, by się nie poddawać, była trójka jej dzieci...

19 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Twardy orzech do zgryzienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

O Puszczy Białowieskiej - jej ochronie i zarządzaniu - burzliwe dyskusje toczą się od lat, ale ostatnie pomysły rozgrzały strony sporu do czerwoności. Czy sprzeczne poglądy ekologów, polityków, samorządowców, mieszkańców pogodzi ogłoszona niedawno Tarcza Wschód i wprowadzona na tym terenie strefa buforowa?

18 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Historia w torebkach" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Torebka to nieodzowny atrybut kobiecości od przeszło 200 lat. Odzwierciedla indywidualny gust i jest częścią kobiecej stylizacji. Jest oczywiście praktyczna, bo można tam schować wszystkie niezbędne przedmioty. Ich imponującą kolekcję posiada Elżbieta Smoleńska. Wszystko zaczęło się od próby rekonstrukcji pewnej starej fotografii – poszukiwania kopertówki w stylu art deco przypominającej torebkę noszoną przez babcię pani Elżbiety.

17 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni lot" - audycja dokumentalna Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

W tym roku mija 80 rocznica Desantu na Normandię, w którym brało udział wielu polskich lotników, między innymi Aleksander Chudek, zapomniany as polskiego lotnictwa bojowego. Przez 60 lat był uznany za zaginionego. W Anglii pozostała żona i dzieci, w Polsce rodzice i rodzeństwo. Pewnego dnia mieszkańcy jednej z francuskich wiosek odnaleźli zagrzebane w ziemi szczątki wraku samolotu, który został zestrzelony w trakcie desantu na Normandię. Historia pełna tajemnic i niedomówień staje się ponownie aktualna i zmienia ludzkie życie.

16 czerwca 2024, godz. 18:05


"Melodia zmian" - reportaż Miłki Malzahn i Joanny Sikory

Ania przekraczała granicę ukraińsko-polską z pierwszą falą uchodźców, w największym chaosie. Sama. Miała wtedy niespełna 16 lat. Już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosła osoba – podjęła się wielkiej niewiadomej. Postanowiła znaleźć swoje miejsce na tej niespokojnej ziemi.

14 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Na pograniczu wytrzymałości" - reportaż Dominiki Dębskiej

Śmierć żołnierza Wojska Polskiego, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy, na nowo otworzyła dyskusję o bezpieczeństwie. Choć kryzys trwa już trzeci rok, jego końca wciąż nie widać. Ze skutkami kryzysu mierzą się także mieszkańcy, część przygranicznych terenów ponownie obejmie strefa buforowa z zakazem przebywania. Czy decyzja zwiększy bezpieczeństwo i zatrzyma nową falę nielegalnej migracji?

13 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Czas za czasem” - reportaż Doroty Sokołowskiej

To nie jest zwyczajny dom, ma w sobie zapisaną historię. Pozostały też oryginalne drobiazgi z dawnego czasu, jak mosiężny kocioł do obróbki mięsa czy szwedzka lampa do opalania tuczników. Choć wszystko się zmieniło na ulicy Mickiewicza, dom z adresem 71A ciągle stoi.

12 czerwca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Ocalone od zapomnienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Dotarcie do tego miejsca przez większą część roku jest prawie niemożliwe. Podczas wojny to tam schronienia szukali żydowscy uciekinierzy, ukrywali się partyzanci czy stacjonowali Niemcy. Wszyscy liczyli, że położone wśród biebrzańskich bagien Uroczysko Dębiec będzie bezpiecznym azylem. Jednak każdy, komu udało się tam dotrzeć, jeśli przeżył, przeszedł piekło...

11 czerwca 2024, godz.17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Joanny Sikory

Dom żyje dopóki żyje w nim człowiek. Z tym też tak było. Po śmierci jego właścicielki zamarł. Skrzypią tylko drewniane schody, z roku na rok coraz głośniej.

10 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zamknięte w skrzynce" - reportaż Michała Zaręby

Tu nie jest potrzebna scena z aktorami. Robert Poryziński sam tworzy teatr. Jak sam mówi - to „Teatr Miejsca”. Wszystko mieści się w skrzynce, którą przewozi na przyczepce przy swoim trójkołowym rowerze. Obecnie mieszka w Toruniu, ale zanim tam dotarł, nie raz wypadał z drogi własnego życia...

7 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sekretnik słonecznego czasu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Tajemniczy zegar stoi na skraju suwalskiego parku od ponad półtora wieku. Jest nieoznakowany, wiedzą o nim tylko mieszkańcy, a w obszernej monografii miasta próżno szukać śladów tego niezwykłego zabytku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odczytywano na nim czas, dziś niewielu wie ani jak z niego korzystać, ani jaki to zabytek czy ślad minionej epoki.

6 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek z węgla" - reportaż Artura Gawła

Czy każdy z nas czasami myśli - "a może rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady"? Pan Józek zrobił to wiele lat temu. Przyjechał na kraniec Polski gdzieś z centralnej części kraju po to, by wypalać węgiel drzewny. Pojawił się tu jako nastolatek i tak już został. Wie jedno - do życia w mieście się już nie nadaje, pokochał wolność, do samotności się przyzwyczaił.

5 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Jan jest" - reportaż Agnieszki Loch

Patryk Galewski, młodociany przestępca, w wieku 23 lat został skazany na prace społeczne w puckim hospicjum, które prowadził ksiądz Jan Kaczkowski. To odmieniło jego życie. Zbuntowany mężczyzna nawiązał z kapłanem wyjątkową więź. Dziś Patryk jest właścicielem restauracji, prowadzi również fundację imienia księdza Jana Kaczkowskiego, która pomaga młodym ludziom w wychodzeniu z nałogów i trudnych sytuacji życiowych.

4 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Rozmowa z maszyną" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza? AI tworzy już proste artykuły prasowe. Ale pojawia się pytanie: czy będzie w stanie napisać kiedyś reporterską książkę albo przygotować radiowy reportaż? Jak AI ułatwia życie i czy powinniśmy bać się inteligencji będącej wytworem komputera?

3 czerwca 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zaczynamy panie kierowniku" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Teatr Naturalny Andrzeja Bartosza i Wiesława Janickiego rozsławił Polskie Radio Białystok na całą Polskę. Był to fenomen lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Obaj dziennikarze są autorami ponad stu reportaży satyrycznych, w których główne role grali naturszczycy - najczęściej mieszkańcy Goniądza. Zachowane w archiwum reportaże Teatru Naturalnego śmieszą do dziś - ale też zadziwiają błyskotliwością w wymyślaniu tematów i niesamowitą umiejętnością aktorów, wczuwających się w swoje role.

2 czerwca 2024, godz. 18:05


"Morze marzeń" - reportaż Joanny Sikory [zdjęcia]

Jak do tej pory nikomu się to nie udało. Dwóch miłośników żeglugi postanowiło popłynąć z Białegostoku do morza. Swoją podróż niewielkim jachtem Bartosz Gustak i Andrzej Talipski podzielili na dwa etapy. Trwa ten pierwszy - do Węgorzewa.

31 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Sukienka dla Matki Bożej. Różanystok" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Matka Boża Różanostocka to jedna z najpiękniejszych postaci w podlaskiej ikonografii. Jest delikatna i piękna. Ma ciepłe i czułe spojrzenie, a gest, jakim przytula do siebie Syna – jest najczulszym gestem matki.

30 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta do wiosny wędrują po okolicznych polach, wystawione na widok nie tylko ludzi z puszczańskich miejscowości, ale coraz większych grup fotografów, nawet z odległych zakątków Polski i świata.

29 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Zakwitły wtedy białe bzy" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

27 maja 1944 roku Niemcy aresztowali w byłym powiecie wysokomazowieckim 1500 osób. Rankiem wypędzili z domów dorosłych mieszkańców Tykocina, Łap, Sokół, Jeżewa, Wysokiego Mazowieckiego. Większość tych ludzi wywieziono do obozów koncentracyjnych.

28 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Po mistrzowsku" - reportaż Dominiki Dębskiej i Joanny Sikory

Jagiellonia Białystok pierwszy raz od początku swojego istnienia zdobyła tytuł mistrza Polski w piłce nożnej. Najwytrwalsi miłośnicy Jagi spędzili wiele godzin, pokonując setki kilometrów, by dopingować swojej drużynie w drodze po mistrzostwo. Dumni po zwycięstwach, wierni po porażkach - tworzą żółto-czerwoną rodzinę i kibicują po mistrzowsku. Autorki reportażu towarzyszyły tym najwierniejszym kibicom przez ostatnie trzy kolejki Ekstraklasy.

27 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Żółto-czerwone stulecie" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Dziś to sportowa wizytówka Białegostoku.Przed laty rozsławiali ją bokserzy, judocy, lekkoatleci szachiści i szermierze. Po nich dziś w Jagiellonii nie ma śladu. Jaga - dawniej była to skromna drużyna po cichutku pukająca bram piłkarskiej elity. I choć piłka przez lata nie stanowiła o sile klubu, to ona teraz daje klubowi sławę.

26 maja 2024, godz. 18:05


"Tam, gdzie świat jest młody..." - reportaż Alicji Pietruczuk

Plusk wody uderzającej o kamienie w rwącym nurcie Czarnej Hańczy, śpiew ptaków, panoramiczne widoki na jeziora i przejrzysta toń najgłębszego z nich – jeziora Hańcza.

24 maja 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pasteryzowana tradycja" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Tak jak górale mają oscypek, tak Podlasianie ser koryciński swojski. Ten podpuszczkowy ser produkuje się w naszym regionie od 300 lat na mleku surowym, ale od lutego 2024 roku można go robić też z mleka pasteryzowanego. Zarówno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak też Komisja Europejska przychyliły się do wniosku kilku producentów sera. W środowisku serowarów z Zrzeszenia Producentów Sera Korycińskiego zawrzało, jednak ich spóźnione protesty nie miały już wpływu na podjętą decyzję.

23 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wysoko jak ptaki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To największe marzenie człowieka, żeby móc unieść się w górę i szybować jak ptak. Zobaczyć świat z dalszej i szerszej perspektywy, poczuć pęd powietrza i zachwycić się światem widzianym z odległości. Coraz więcej osób świadomie lata dronami, żeby efekty pokazywać w Internecie.

22 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej

Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale wg dokumentacji geodezyjnej nie istnieje i grunty należą do sąsiednich Nieszek.

21 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory

Jego świat pachnie drewnem. Tym światem jest mała pracownia, ukryta wśród bujnej zieleni podwórka we wsi Ciełuszki. Tam Jan Szarkiel tworzy okiennice, nadokienniki i wszelkiego rodzaju zdobienia, które potem zachwycają turystów na ścianach podlaskich domów.

20 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Pamięć w kamieniu wykuta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Na cmentarzu w Berżnikach na Suwalszczyźnie stoi Pomnik – Symbol. To żona i syn zadbali o to, żeby pamięć o Piotrze Szyryńskim i jego współtowarzyszach, patriotach i bojownikach o wolną Polskę nie odeszła w zapomnienie. Ich nazwiska zostały wykute w olbrzymim głazie, który ówczesne władze Polski Ludowej nakazały zniszczyć.

17 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Nietypowe majowe" - reportaż Dominiki Dębskiej

Tradycja majowych modlitw do Matki Bożej przy przydrożnych kapliczkach przetrwała w niektórych podlaskich wsiach. Tak jest między innymi w Rzepnikach, gdzie nieprzerwanie od 50 lat nabożeństwo prowadzi pan Mieczysław. Inny pomysł na majowe mają księża z jednej z białostockich parafii - organizują nabożeństwo na rowerach, hulajnogach i rolkach.

16 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Gwiazdozbiór" - reportaż Joanny Sikory

Pani Ewa Cywińska ma dar tworzenia. Tworzyła przestrzenie, ale także idee. Jako pierwsza pokierowała Muzeum w Tykocinie, była wśród założycieli Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna, miała swój udział w powstawaniu polskich szkół i placówek kultury na Wschodzie oraz założyła Muzeum Kresowego Domu. Podobnie jak pomysłów, pragnień było wiele. Życie pokazało, że nie wszystkie udaje się zrealizować, a niektóre z nich są zaskakujące.

15 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15


"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie. Jedną z jej wielkich pasji jest kolorowanie i haft diamentowy. Jak wygląda jej codzienność? Co dzięki niej odkryli w sobie jej bliscy?

14 maja 2024, godz.17:15 i 22:15


"W ptasim świecie" - reportaż Joanny Sikory

W Goniądzu miłośnicy ptaków spotykają się na Zlotach Klubu Ptaków Polskich. Do samego serca biebrzańskich bagien przyjeżdżają z całego kraju m.in. Czajkowscy, Dudkiewiczowie, Wierzbiccy i wszyscy zakochani w przyrodzie. Miłość do przyrody łączy też bohaterów audycji. Wspólnym elementem, który łączy rozmówców, jest też członkostwo w Klubie Ptaków Polskich, ale jest coś jeszcze...

13 maja 2024, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok