Radio Białystok | Reportaż | "Back to Krynki" - reportaż Andrzeja Bajguza

"Back to Krynki" - reportaż Andrzeja Bajguza

19 sierpnia 2015; godz. 22:30

David Garfield; fot. Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie
David Garfield; fot. Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie

"Back to Krynki" - reportaż Andrzeja Bajguza

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jeden z najlepszych klawiszowców na świecie David Garfield przyjeżdża na Podlasie i szuka korzeni swoich przodków. Ten amerykański artysta grał w swojej karierze z takimi sławami jak: Cher, Isaac Hayes, Eros Ramazzotti, George Benson czy Michael Bolton. Rodzina Davida Garfielda pochodzi z Białegostoku i Krynek. To jego druga wizyta tutaj, tym razem chce odnaleźć dom swoich pradziadków. Jest tu ze swoim przyjacielem, piosenkarzem Jerzym Grunwaldem, razem grają też koncert z młodymi muzykami z Michałowa. Wizyta na Podlasiu to spotkanie różnych światów, religii, języków, teraźniejszości i przeszłości.


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Biznes dla wybranych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. i jej syna. Jest ona organizatorką piramidy finansowej i określana jako najbardziej poszukiwana Polka na świecie. Zdaniem szwedzkiego syndyka Joanna S. wyłudziła trzykrotnie większej niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok 300 mln zł.

9 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wileńskie iluzjony" - reportaż Joanny Sikory

Występ Eugeniusza Bodo, koncert Nory Ney czy Hanki Ordonówny w Wilnie. Już nieliczni mogą pochwalić się tym, że widzieli te gwiazdy na żywo. Wśród nich jest wilnianka Janina Gieczewska.

8 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wystarczy wierzyć" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skromny organista z Sokółki - Krzysztof Zalewski- znalazł drogę do serc młodych ludzi

7 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Święty do wynajęcia" - reportaż Dominiki Dębskiej

To bez wątpienia najbardziej naśladowany święty. Żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry, słynął z dzieł miłosierdzia względem potrzebujących. Choć nie zostało zbyt wiele źródeł na jego temat, dziś wszyscy znają świętego Mikołaja. Jego wizerunek wypiera jednak postać miłego dziadka, wymyślona pod koniec XIX wieku. W którego Mikołaja chcemy dziś wierzyć?

6 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze. Niepełnosprawność to dla Eweliny Cybulskiej wyzwanie, a nie bariera,

3 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Doktor Arsalan" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Doktor Arsalan Azzaddin z pochodzenia jest Kurdem. Pracuje w szpitalu w Bielsku Podlaskim jako koordynator SOR-u i zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. Nie tylko leczy i wysłuchuje historii swoich rodaków i innych przybyszów z Bliskiego Wschodu, którzy trafiają do szpitala po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej, ale też stara się ostrzec kolejnych migrantów, którzy chcą przyjechać na Białoruś.

2 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Serce zapisane w fajansie" - reportaż Adriany Andrzejewskiej - Kuras

Kiedyś każdy miał je w swoich domach, po latach trafiały jednak do piwnicy albo na śmietnik. Wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu przeżywają dziś jednak drugą młodość. Coraz więcej osób chce mieć je na swoich półkach. Działa też reaktywowana fabryka we Włocławku. Powoli fajans staje się ponownie symbolem miasta.

1 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przesunąć horyzont" - reportaż Marcina Matysiuka

Szybownictwo jest wymagającym sportem. Pilot musi być sprawny fizycznie, chociażby po to, by w razie potrzeby ciągnąć szybowiec po wylądowaniu na grząskim polu lub zapakować go na wózek.

30 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:30


"Ostatni felczer" - reportaż Anny Bogdanowicz

Stefan Torczyński Państwowe Liceum Felczerskie w Łodzi ukończył 62 lata temu. Holonki w gminie Brańsk – jak sam mówi - stały się jego miejscem na ziemi. Dziś już ponad 80-letni doktor Stefan nadal pracuje i nie zamierza przestać. Najpewniej jest już ostatnim żyjącym i czynnym zawodowo felczerem w Polsce.

29 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mistrz Jan" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Scalał świat literatów i ludzi sztuki, nadawał ton wydarzeniom, często także był pierwszą osobą, która uwierzyła w talent debiutujących. W literaturze zawsze był wierny temu, co najbliższe: rodzicom i rodzinie, małemu skrawkowi ziemi w Łubnikach, historii. I słowu. Słowem pięknie opisywał świat i to pozwala teraz Jana Leończuka zaliczać do największych poetów Podlasia.

26 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Może jutro..." - reportaż Joanny Sikory

Jest tylko "przed" i "po" więzieniu. Maria Tiszkowska już inaczej nie potrafi mówić o swoim życiu. W białoruskim areszcie prezes witebskiego oddziału Związku Polaków spędziła dwa miesiące. Tamtejsza prokuratura oskarżyły ją o propagowanie nienawiści na tle narodowym i nazizmu, za co na Białorusi grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności.

25 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tańcem przez życie" - reportaż Anny Bogdanowicz

Maria Żukowska urodziła się i wychowała na dalekiej Syberii, w Irkucku i tam zdobywała najwyższe laury w tańcu towarzyskim. Teraz mieszka w Pilikach na Podlasiu i to właśnie dzięki swojej pasji jako młoda dziewczyna trafiła do Polski, ojczyzny pradziadów.

24 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"Oferta życia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zachęcić kosmitów do lądowania na ziemi? Może zieloną trawą, smacznym jedzeniem albo przyjaźnią? Pomysłu, pod czujnym okiem reżysera Rafała Łysaka, szukały seniorki na warsztatach filmowych.

23 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To jestem ja" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To jest wyjątkowo okrutny świat dla młodych ludzi nieakceptujących swego ciała. Świat filtrów na Instagramie, w których zawsze wygląda się piękniej - zderzony z rzeczywistością bywa trudny do zaakceptowania.

22 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Zygmunt czyli sub una campana" - audycja dokumentalna Anny Łoś i Ewy Szkurłat

Dzwon Zygmunt jest paramentem liturgicznym, zegarem naszej historii, niemym świadkiem triumfu i klęski, inspiratorem malarzy i poetów, instrumentem muzycznym wzbudzającym pozytywne wibracje. Jednym słowem: to dzwon królów i każdego z nas. Bez względu na poglądy polityczne, łączy nas Jego głos. Żyjemy "sub una campana" - pod jednym dzwonem.

21 listopada 2021, godz. 18:05


"Superbabcie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Internetowe spotkanie o Ameryce Południowej, warsztaty gruzińskiej kuchni, zajęcia z podstaw psychologii – wszystko po to, by zostać superbabcią nadążającą za swoimi wnukami. Nic jednak nie zastąpi babcinych potraw, opowieści o dawnych czasach i ciepła, które tylko babcia umie ofiarować - smaków, zapachów i kolorów dzieciństwa.

19 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tu jest mój dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Światy lokalnych społeczności zadrżały w swoich fundamentach, gdy po stronie białoruskiej, na wysokości Kuźnicy, władze reżimu Aleksandra Łukaszenki zgromadziły kilka tysięcy nielegalnych migrantów, którzy tym razem na dotąd niespotykaną, masową skalę forsują polską granicę Unii Europejskiej.

18 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ułan z internetu" - reportaż Jana Smyka

Wszystko zaczęło się od fotografii, którą podarował Andrzejowi dziadek Władek. Zdjęcie było zrobione w Poznaniu i uwieczniało kilku ułanów w pełnej gali. Władek Siegieńczuk służył w szwadronie karabinów maszynowych białostockiego 10 Pułku Ułanów Litewskich, miał konia Noster i był dobrym sportowcem. Wnuk ułana nie ma szlifów ułańskich, ale ma ułańską pasję.

17 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"Moje anioły" - reportaż Joanny Sikory

Ta znajomość zrodziła się zupełnie przypadkowo. Pani Melania była samotna i potrzebowała pomocy, a pani Magda chciała komuś tę pomoc ofiarować. Tak rozpoczęła się ich kilkuletnia przyjaźń.

16 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Odnaleziony po latach"- reportaż Doroty Sokołowskiej i Adama Dąbrowskiego

Przypadek sprawił, że odkryto prawdziwy grób zasłużonego kapitana Władysława Dąbrowskiego. Synowie obrońcy Zambrowa z czasów II wojny światowej mieli dokumenty świadczące o tym, że ich ojciec jest pochowany w zbiorowej mogile, tymczasem okazało się, że prawdziwy grób jest w miejscowości Dmochy-Wochy. Odnaleziony po latach bohater to ważna postać w historii Zambrowa.

15 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To ostatnie takie trio" - reportaż Mariusz Kamińskiego

Piękna radiowa opowieść o życiu prawdziwym i o człowieku, który pokonał niemożliwe. Konne oranie przydomowych ogródków to praca, która jest swego rodzaju terapią. Kilkanaście lat temu pana Józefa spotkała wielka tragedia, kiedy zaginęła jego ukochana żona.

14 listopada 2021, godz. 18:05


"Długa droga do Polski" - reportaż Tadeusza Haładyja

Józef Żakiewicz z Narwi w 1915 roku wraz z rodziną został wywieziony w głąb Rosji, tam przeżył rewolucję bolszewicką, doświadczył wsparcia miejscowej ludności i Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. W 1917 roku trafił do Humania na Ukrainie. Jego nauczycielką w polskim gimnazjum była Maria Rodziewiczówna, w marcu 1918 roku nastoletni Józef był świadkiem wkroczenia do miasta wojsk polskich pod dowództwem gen. Hallera.

12 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Śladami Marszałka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Józef Piłsudski jest pierwszym honorowym obywatelem Białegostoku, tu również stoi jego pomnik.

11 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wyważeni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Czy można trwale schudnąć kilkadziesiąt kilogramów? Pani Aneta straciła kilkadziesiąt kilogramów dzięki samozaparciu i chirurgicznemu zabiegowi. Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest specjalna poradnia - wystarczy pójść tam ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, by otrzymać pomoc. Działa tam też grupa, niosąca pomoc i wsparcie wszystkim chorych na otyłość olbrzymią.

10 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"Kiedy patrzę w twoje oczy" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

Każda matka najbardziej na świecie pragnie, by jej dziecko przyszło na świat zdrowe i by rozwijało się prawidłowo. Tak też było w przypadku Moniki. Ale pierwsze lata wczesnego dzieciństwa jej syna, a potem córki, upływały bardzo boleśnie. Ciągły krzyk, płacz, autoagresja, bezsilność i brak odpowiedzi na pytanie - dlaczego moje dziecko tak się zachowuje? W końcu diagnoza, która nie pozostawia złudzeń - autyzm.

9 listopada 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Śmietnik mojego życia" - reportaż Marcina Mazewskiego

W niewielkiej wsi Słochy Annopolskie w pobliżu Siemiatycz mieści się prywatna galeria sztuki. Znajdują się w niej prace Romana Ogrodnika. Obrazy z różnych okresów twórczości i w najrozmaitszych stylach zdobią także wszystkie ściany domu artysty. Wiele z nich ukrywa fragmenty wspomnień, historii, czasem są odzwierciedleniem fantazji - wyrażanej również w rzeźbach.

8 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Towarzyszka w żałobie" - reportaż Joanny Sikory

Rodzimy się i umieramy za szpitalnym parawanem. Najważniejsze momenty naszego życia toczą się najczęściej obok nieznanych osób, specjalistów. Zwłaszcza śmierć stała się zupełnie obca. Oswoić ją pomaga towarzyszka w żałobie Anja Franczak.

5 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:30


"Receptura na życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

„ZAZ Wytwórnia” - ta niewielka manufaktura jest ich światem - miejscem, w którym każdego dnia pokonują swoje słabości i uczą się samodzielności i odpowiedzialności. Ponad 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi pracuje tu przy produkcji świeżych makaronów oraz pierogów, które trafiają do sklepów, restauracji i indywidualnych odbiorców.

4 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Stara Łuka" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Do połowy lat 80. Łuka, wieś położona w gminie Narewka była tętniącym życiem miejscem. Z uwagi na liczbę ludności i gęstość zaludnienia przez miejscowych była nazywana "Chinami".


"Drewniana jesionka z życiem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Czy śmierć jest zanegowaniem życia? A może na odwrót: to życie stanowi zaprzeczenie śmierci?

2 listopada 2021, godz.17:15 i 22:15


"W przestrzeni pamięci" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz w Siemiatyczach powstał w 1806 roku jako wielowyznaniowy - byli na nim chowani katolicy, ewangelicy i unici. Podczas powstania styczniowego w 1863 bezpośrednio na cmentarzu odbyła się trzydniowa bitwa zakończona klęską wojsk powstańczych. Od lat ostatnie zachowane tam zabytkowe nagrobki stara się ratować od zniszczenia Towarzystwo Przyjaciół Siemiatycz.

1 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Już idę do grobu..." - audycja dokumentalna Joanny Sikory

Ze wszystkich zjawisk życia to śmierć od wieków najbardziej porusza ludzką wyobraźnię. Podobnie jak przed tysiącami lat do dziś pozostaje zagadką. Budzi strach i szacunek, a ludzie na różne sposoby próbują oswoić jej nieuchronność. Modlą się za dusze zmarłych, prosząc o ich życie wieczne. Wierzą, że wyśpiewane słowa modlitwy mają większą moc. Jednak dziś na pogrzebach coraz rzadziej można usłyszeć chóralny śpiew żałobników.

31 października 2021, godz. 18:05


"Na brzegu mapy" - reportaż Alicji Pietruczuk, Joanny Sikory i Doroty Sokołowskiej

Granica polsko-białoruska to od miesięcy najgorętsze miejsce na mapie Polski. Aleksander Łukaszenka stworzył potężne zagrożenie, manipulując strumieniem migrantów. Wywiera presję na Unię, a przy okazji zarabia.

29 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Strajk klasy" - reportaż Anny Bogdanowicz

Od tygodnia uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku nie chodzą na lekcje. W ten sposób ich rodzice postanowili zaprotestować wobec wieloletniej agresji ze strony dwóch uczniów tejże klasy i bezczynności szkoły.

28 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Krecik" - reportaż Alicji Pietruczuk i Jana Smyka

Talpa europaea, czyli kret europejski dzięki animowanej bajce stał się ulubieńcem dzieci, choć nieodmiennie jest zmorą ogrodników, którzy szukają coraz to nowych i coraz bardziej wymyślnych sposobów, by pozbyć się go ze swoich działek.

27 października 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Za sprawą remontu węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej modernizacji nie było nigdy.

26 października 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok