Radio Białystok | Reportaż | "Blizny" - reportaż Joanny Sikory

"Blizny" - reportaż Joanny Sikory

12 lutego 2023, godz. 18:05

Głód, strach, śmierć - to doświadczenia, których nie da się wymazać z pamięci. Towarzyszyły na co dzień Panu Tadeuszowi Chwiedziowi na syberyjskiej zsyłce.

Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, fot. Joanna Żemojda
Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź, XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
"Blizny" - reportaż Joanny Sikory | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Pawłodarze, jako dziecko, spędził ponad sześć lat. Udało mu się wrócić. Jego życiową misją stało się przypominanie o tragicznych losach Sybiraków. Przez wiele lat był prezesem głównego zarządu i białostockiego oddziału Związku Sybiraków. Od wielu lat zabiegał o powstanie Muzeum Pamięci Sybiru, współorganizował Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, pisał książki, wygłaszał odczyty i uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą. Wszystko po to, by pamięć trwała...

Tadeusz Chwiedź zmarł 8 lutego 2023 roku w wieku 87 lat. Audycja powstała jesienią 2020 roku.


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA

"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej

Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale wg dokumentacji geodezyjnej nie istnieje i grunty należą do sąsiednich Nieszek.

31 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Bez lęku" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedy dr Paweł Grabowski w Michałowie zakładał pierwsze wiejskie hospicjum domowe, Podlasie stanowiło białą plamę na mapie opieki paliatywnej, a starsze osoby umierały z błahych powodów, z braku dostępu do lekarza i profesjonalnej opieki medycznej.

30 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Kapitan" - reportaż Joanny Sikory

To precedensowa sprawa i wyrok. Przed sądem o dobre imię funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa walczył współzałożyciel białostockiej "Solidarności". Dzięki Bernardowi Bujwickiemu wdowa po kapitanie SB Jerzym Szematowiczu odzyskała prawo do pełnej renty po zmarłym mężu.

29 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Rude wnuczki" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Białostockie wiewiórki - możemy je kochać lub za nimi nie przepadać - trudno jednak ich nie zauważać. Nie brakuje tych rudych mieszkańców w najpiękniejszych parkach miasta. Spośród sympatyków wiewiórek wyróżnia się grupa osób, która regularnie dokarmia zwierzęta w różnych częściach parku.

28 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Na antypodach" - reportaż Marcina Glińskiego

Bohaterami reportażu są Weronika i Michał, którzy wyjechali do Australii z nadzieją, że uda im się spełnić marzenia o dobrze płatnej pracy, własnym mieszkaniu i przebywaniu w miejscu, gdzie zawsze jest słoneczna pogoda.

27 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ulmowie" - audycja dokumentalna Adama Głaczyńskiego

Reporterska wędrówka po Markowej i opowieść o rodzinie Ulmów, którzy w czasie II wojny światowej przechowywali w swoim domu osiem osób z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grinfeldów.

26 marca 2023, godz. 18:05


"Noc była dniem" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Hana Filkenstein wraz z rodzicami i rodzeństwem po ucieczce z brańskiego getta znaleźli schronienie u swoich sąsiadów. Cała rodzina Klinickich z Brańska pomogła im przetrwać dwa lata niemieckiej okupacji. Kilkadziesiąt lat później - w 1996 roku otrzymali za to tytuł "Sprawiedliwi wśród narodów świata".

24 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Kawa z kogucikiem czyli historia Empiku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Spotykali się tam adwokaci, lekarze, malarze i dziennikarze, ale też zwyczajne panie wracające z rynku; zasiadały przy wyjątkowej kawie z włoskiego ekspresu i długie godziny spędzały w kawiarni. Na czym polegał fenomen kawiarni? Dlaczego dzień bez kawy z „empiku” był dniem straconym?

23 marca 2023, godz.17:15 i 22:15


"Spór o pamięć" – reportaż Anny Petrovskiej

Łączy w sobie elementy chrześcijaństwa i komunizmu. Obok siebie krzyż i radziecka gwiazda – tak wygląda jeden z krzyży - pomników w miejscowości Ciełuszki w gminie Zabłudów. Związany są z walkami o wieś - w 1944 roku stał tu front i wyniku działań wojennych zginął mieszkaniec wsi, a także kilku żołnierzy Armii Radzieckiej.

22 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie. Jedną z jej wielkich pasji jest kolorowanie i haft diamentowy.

21 marca 2023, godz.17:15 i 22:15


"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.

20 marca 2023, godz.17:15 i 22:15


"To jestem ja" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To jest wyjątkowo okrutny świat dla młodych ludzi nieakceptujących swego ciała. Świat filtrów na Instagramie, w których zawsze wygląda się piękniej - zderzony z rzeczywistością bywa trudny do zaakceptowania.

17 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ocalone od zapomnienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

Dotarcie do tego miejsca przez większą część roku jest prawie niemożliwe. Podczas wojny to tam schronienia szukali żydowscy uciekinierzy, ukrywali się partyzanci czy stacjonowali Niemcy. Wszyscy liczyli, że położone wśród biebrzańskich bagien Uroczysko Dębiec będzie bezpiecznym azylem. Jednak każdy, komu udało się tam dotrzeć, jeśli przeżył, przeszedł piekło...

16 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Zakwas w spadku" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Chleb jest życiem - mówili mieszkańcy Ciechanowca, których autorka reportażu spotkała pod piekarnią Mirosława i Krystyny Kobusów. Jak co dzień przyszli po pieczywo do miejsca, gdzie od ponad pół wieku przedłuża się ten sam zakwas.

15 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Próba"- reportaż Jana Smyka

Muzeum Armii Krajowej przy szkole podstawowej w Janówce istnieje od 2000 roku.

14 marca 2023, godz.17:15 i 22:15


"Król śledzik" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Śledź, kiedyś uznawany był za potrawę najbiedniejszych, potem – ten tradycyjny w oleju lub śmietanie – stał się nieodłącznym elementem PRL-owskiego życia towarzyskiego.

13 marca 2023, godz.17:15 i 22:15


"Imperium. Powrót" - reportaż Katarzyny Michalak

Pisarka i reporterka Maja Wolny pod koniec 2022 roku odbyła dwukrotnie podróż po Rosji. Reportaż z podróży po kraju zaangażowanym w wojnę jest opowieścią o sile propagandy i manipulacji i o nikłej nadziei, która istnieje, dopóki na naszej drodze spotykamy dobrych ludzi.

12 marca 2023, godz. 18:05


"Jednym głosem" - reportaż Joanny Sikory

Jest ich pięciu. Są zajęci uprawą ziemi, pracą w transporcie czy naprawą maszyn. Na co dzień śpiewacy z Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej nie mają wolnych chwil na wspólne spotkania. Czas prób to jedyny moment, gdy mogą wyrwać się z codzienności i nacieszyć muzykowaniem.

10 marca 2023. godz. 17:15 i 22:15


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze. Niepełnosprawność to dla Eweliny Cybulskiej wyzwanie, a nie bariera.

9 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Dolce vita" - reportaż Czesławy Borowik

Pasja, niezwykła aktywność życiowa i szacunek do pracy, który wynosi się z domu rodzinnego. Państwo Anna i Jerzy Banasiowie z powodzeniem prowadzili przez prawie 30 lat zakład produkujący buty. Firma niedawno przestała istnieć. Państwo Banasiowie jednak nie są zgorzkniałymi ludźmi, których ogarnęła niemoc...

8 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Sztuka zawracania" - reportaż Dominiki Dębskiej

Co ważniejszego od zdobywania szczytu może wydarzyć się na wyprawie wysokogórskiej? Michał Obrycki to białostocki fotograf, jego drugą pasją jest wspinanie. Zdobywał szczyty w Europie i Azji...

7 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Żałoba" - reportaż Joanny Sikory

Ta tragedia poruszyła całą społeczność - nie tylko Choroszczy. W pożarze domu zginęły cztery osoby. Nie żyje 45-letni mężczyzna i jego troje dzieci w wieku 3, 8 i 10 lat.

6 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Sen o srebrnym ekranie" - audycja dokumentalna Joanny Sikory

Nominacja do Oskara za scenę taneczną, plan filmowy z Marlonem Brando czy piosenka, która stała się przebojem w USA. To tylko niektóre z filmowych osiągnieć twórców, którzy urodzili się przed wojną na Podlasiu. Dotychczas wiedziało o tym niewielu.

5 marca 2023, godz. 18:05


"Dla zabawy" - reportaż Pawła Wądołowskiego

Uderzali widłami małego psa, kopali go po głowie i bardzo dobrze się bawili. W mediach społecznościowych krąży film nagrany przez rodzeństwo mieszkające w małej miejscowości pod Szczuczynem.

3 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pani Nina od historii”- reportaż Doroty Sokołowskiej

Jest prawdziwą historią Michałowa, nie tylko przez swoje długie życie i bycie naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w XX wieku. Pani Nina Gorbacz od lat pielęgnuje pamięć o swoim rodzinnym mieście.

2 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Testament" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Syn nie widział swojego ojca, a ojciec nigdy nie dotknął swojego syna. Jerzy Rybnik urodził się w 1946 roku, kiedy jego ojciec był w więzieniu, miał trzy miesiące, gdy ojca nie było już na tym świecie. Aleksander Rybnik zginął z rąk stalinowskich oprawców w piwnicy białostockiego aresztu...

1 marca 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Brzydkie zabawki" - reportaż Magdy Skawińskiej

Jedna z jej babć była krawcową, po drugiej odziedziczyła maszynę - Łucznika z 1963 roku i to na niej od dziesięciu lat szyje zabawki z używanych tkanin. Dorota Dziak zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie przytulanek. Z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą, wyczarowuje zabawki - koty, lisy, kury i żaby, które zawędrowały już na wszystkie kontynenty.

28 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Artysta z natury" - reportaż Joanny Sikory

Jego świat pachnie drewnem. Tym światem jest mała pracownia, ukryta wśród bujnej zieleni podwórka we wsi Ciełuszki. Tam Jan Szarkiel tworzy okiennice, nadokienniki i wszelkiego rodzaju zdobienia, które potem zachwycają turystów na ścianach podlaskich domów.

27 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Metafizyka nieobecności. Wiesław Szymański" - audycja Doroty Sokołowskiej

Nikt nie może uwierzyć, ze to już dziesięć lat, jak z anteny Polskiego Radia Białystok zniknął Wiesław Szymański. Wciąż dźwięczą nam w uszach jego słowa informujące, że jest „przy mikrofonie”, gotowy by prowadzić program kulturalny, bluesowy, literacki. Zbyt szybka śmierć naszego radiowego kolegi przerwała wiele planów i marzeń.

26 lutego 2023, godz. 18:05


"Inny świat" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Ta wojna miała być krótka, a Ukraina miała stracić niepodległość w kilka dni. Dziś mija ich 365, a Rosja nie zdołała złamać ukraińskiego oporu.

24 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Szczęście ty moje" - reportaż Joanny Sikory

Macierzyństwo to piękny czas - i tak jest pewnie dla większości świeżo upieczonych mam. Jednak część z nich zmaga się z depresją poporodową. Dla niektórych to wstydliwy temat, są też takie, które nie potrafią o tym mówić. Jeszcze inne nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Dlatego najczęściej w samotności borykają się z tym problemem.

23 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Brama do nieba" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nie tylko supraślanie, ale też turyści odwiedzający bogate w historię miasteczko mogą podziwiać owoce pracy konserwatorów zabytków Agnieszki i Macieja Dąbrowskich. Wśród nich są odrestaurowane rzeźby, obrazy, jak też ołtarz główny w XIX-wiecznym kościele św. Trójcy.

22 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Specjały pana Polikarpa" - reportaż Renaty Redy

Od prawie pół wieku związany jest z Augustowem - znany cukiernik Polikarp Augustyniak. Jego jagodzianki słynne są w całej Polsce. Znalazły się na "Liście produktów tradycyjnych" Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ale nie tylko z tego wypieku cukiernik jest dumny. Produkuje różne słodkości oparte o tradycyjne receptury.

21 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Szeryf i inni" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Każde miasto ma swoje osobliwe, niezwykłe postaci. Tak też było w Łomży, gdzie rządzili Szeryf, Hitler czy Babciapomóż. Pozacierały się ślady miejsc i innych ludzi, ale oni pozostali barwni, jak ślad na płótnie wspomnień.

20 lutego 2023, godz.17:15 i 22:15


"Los nieznany" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

W oficjalnym życiorysie pierwszego prezydenta Białegostoku (w latach 1919-1927) Bolesława Szymańskiego przez całe dziesięciolecia nie było daty śmierci. Jego biografia w dostępnych publikacjach kończyła się słowami: "los pozostaje nieznany".

17 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wawelskie smaki" - reportaż Ewy Szkurłat

Wawel to nasze dziedzictwo, również kulinarne. Zasobność stołu świadczyła o wielkości króla, miała zachwycać i przytłaczać bogactwem. Do dziś zachowały się zapiski, relacje i rachunki, z których można wywnioskować, jakie dania i trunki gościły na królewskim stole.

16 lutego 2023, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok