Radio Białystok | Reportaż | "Uroki zimy" - reportaż Wojciecha Szubzdy

"Uroki zimy" - reportaż Wojciecha Szubzdy

17 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15

Termometry w tym roku wskazywały tam niższe wartości niż w uznawanych za polski biegun zimna Suwałkach. Różanystok to jedno z najzimniejszych miejsc w czasie tegorocznej zimy w Podlaskiem. Temperatura spadała tam nawet do -26°C.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Uroki zimy" - reportaż Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Przez obfite opady śniegu wiele dróg jest zasypanych i są problemy z przejazdem. Mieszkańcy sami muszą odśnieżać drogi do głównych tras.

Na wsi zamarza też woda dla zwierząt, zapadają się dachy budynków gospodarczych.

Takie uroki zimy są m.in. w Różanymstoku i okolicach. To ostatnio jedno z najzimniejszych miejsc w naszym regionie. Jak mieszkańcy wsi radzą sobie w czasie tegorocznej zimy?

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza

"Takie zasady" - reportaż Alicji Pietruczuk

Życzliwość, las i jezioro. Czy autystyczne dzieci w naszym regionie będą miały miejsce, gdzie teoria i wypoczynek uzupełniają się, a rodzice mają chwilę wytchnienia w godnych warunkach? Ośrodek "Knieja" w Rajgrodzie przygotował projekt takiego miejsca i zdobył pieniądze z Unii Europejskiej. Nie może jednak zacząć budowy, bo brakuje tak zwanego "wkładu własnego".

25 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Otyła przeszłość" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dziś nazywa siebie „kobietą z otyłą przeszłością”. Duża nadwaga była zmorą jej życia mimo, że wielokrotnie próbowała pozbyć się nadmiaru kilogramów. Namawia innych na jedzenie... zup.

24 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Powstaniec w sutannie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To tylko i aż 158 lat od wybuchu Powstania Styczniowego. Wydawałoby się, ze wszystko już wiemy o tym zrywie Polaków, znamy bohaterów roku 1863, przeczytaliśmy pamiętniki i przejrzeliśmy dokumenty. A tymczasem ciągle jeszcze kilka osób z tamtego czasu pozostaje w mrokach niepamięci. Tak jest z postacią księdza Józefa Bąkowskiego, proboszcza białostockiej parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. To na plebanii mieściła się drukarnia, z której wychodziły powstańcze odezwy i nawołania do zbrojnej walki.

23 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nineczka Kropeczka" - reportaż Moniki Malec

Rocznie rodzi się w Polsce około 40 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni. Dla części z nich ratunkiem może być kosztująca fortunę terapia genowa. W Internecie można znaleźć wiele apeli o finansową pomoc na terapię genową dla małych dzieci. Kosztuje ona ponad 9 milionów złotych. Takiego wsparcia potrzebuje teraz chora dziewczynka z Lublina, ale także Kubuś z Hajnówki czy Mikołaj z Białegostoku.

22 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Rozstrzelany zegarek" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Złoty kieszonkowy zegarek zostaje odnaleziony w masowej jamie grobowej przy białostockim Areszcie Śledczym. IPN prowadził tam poszukiwania ofiar terroru komunistycznego. Znalezisko jest zaskoczeniem, ale w prawdziwe zdumienie wprawia grawerunek na kopercie zegarka "Prezesowi Feliksowi Filipowiczowi na pamiątkę pierwszych pięciu lat współpracy urzędnicy Wodociągu Białostockiego 1 XII 1933”. Kto był właścicielem zegarka?

19 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Spotkanie" - reportaż Joanny Sikory

Ta choroba wyniszcza zarówno chorego jak i jego rodzinę. Rozwija się powoli, a pierwsze symptomy choroby Alzhaimera łatwo przeoczyć. Po jakimś czasie, często kilku latach, codzienna, domowa opieka nad bliską osobą staje się udręką. Wtedy trzeba podjąć decyzję co dalej.

18 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Uroki zimy" - reportaż Wojciecha Szubzdy

Różanystok to jedno z najzimniejszych miejsc w czasie tegorocznej zimy w Podlaskiem. Temperatura spadała tam nawet do -26°C.

17 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Jak ta rzeka" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Mija właśnie 16. rocznica śmierci Czesława Niemena. Reportaż ukazuje źródła talentu artysty - najwybitniejszego twórcy muzyki rozrywkowej XX stulecia w Polsce. Autorki odwiedziły rodzinną wieś artysty Wasiliszki na Białorusi w 2004 roku, kilka dni po jego śmierci.vPiosenki Czesława Niemena są popularne do dziś, a jego muzyka łączy różne pokolenia.

16 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przed szachem i matem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Przyjaciele i uczniowie wspominają legendarnych w białostockim środowisku szachowym braci Bieluczyków. Mimo swoich ograniczeń, udawali się w podróże po świecie, szlakiem turniejów szachowych. Jak twórczo żyć, gdy bezwzględny los trzyma człowieka w szachu? W czym tkwi ukryte piękno królewskiej gry?

15 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Siła miłości - Nocne Radio Sowa" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To był absolutny fenomen wśród radiowych audycji - Nocne Radio Sowa, jakie nadawało ze Świerkowej 1, gromadziło przed odbiornikami wielu słuchaczy. Chcieli rozmawiać na najróżniejsze tematy, także trudne jak rozwód, zdrada czy pierwsza miłość. Ten program wymyśliła Barbara Ciruk, która w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była niekwestionowaną gwiazdą Polskiego Radia Białystok.

13 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nad Świsłoczą" - reportaż Anny Bogdanowicz

Dramatyczne losy polskich rodzin na przesuniętej w 1948 roku granicy polsko-radzieckiej.

11 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Rodzinna pamiątka" - reportaż Renaty Redy

Pani Halina Nikonowicz miała trzy latka, kiedy ją i jej rodzinę, dotknęła tragedia. Sowieci przyszli w nocy, aby deportować ich na Syberię.

10 lutego 2021, godz.17:15 i 22:15


"Dialog wiary" - reportaż Joanny Sikory i Adama Janczewskiego

Święcenia kapłańskie przyjął w Piński w 1939 roku. Do śmierci w lipcu 2011 roku pełnił posługę duszpasterską. Nawet po przejściu na emeryturę w 2006 roku, pozostał administratorem apostolskim diecezji pińskiej. Jako chłopiec, a później kapłan, spędził w sumie 15 lat na zesłaniu, w łagrach i gułagach Syberii. Te trudne lata nie tylko nie złamały kardynała, ale też dały mu siłę do walki o polskość i kościół na Białorusi.

9 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Jakość szczęścia" - reportaż Katarzyny Kozłowskiej

Miał wspaniały dom i kochających rodziców, którzy spełniali każdą jego zachciankę. Zawsze jednak mu czegoś brakowało. Chciał więcej, a może inaczej.

8 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Celebryta" - reportaż Anny Bogdanowicz

Mała, podlaska wieś Plutycze, a w niej tradycyjne gospodarstwo, które od lat prowadzi pan Gienek wraz z synem Andrzejem. Kiedyś był tu spokój, ale od stycznia zaczęły się „wycieczki” ciekawskich z całej niemal Polski. Wszystko to za sprawą telewizyjnego serialu dokumentalnego, w którym wystąpili rolnicy. Niezapowiadane codzienne najazdy nie ustały nawet w obliczu zagrożenia koronawirusem, a w internecie aż roi się od głupawych filmików, które ośmieszają szczerych i pracowitych podlaskich rolników...

5 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Parno" - reportaż Joanny Sikory

Romski rzeźbiarz, poeta i prozaik Karol Parno Gierliński.

4 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Jezusa ziomek" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kapelan białostockiego poprawczaka, egzorcysta, nauczyciel i duszpasterz. Dwa lata temu miesięcy usłyszała o nim cała Polska, bo nagrał przeróbkę hip-hopowego utworu grupy Hemp Gru. Teraz nagrał własną płytę.

3 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Otwarci na piękno" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Puste łóżka w gabinetach kosmetycznych, tylko nieznacznie zapisane kalendarze z wizytami klientów, ostatnie oszczędności wydawane na opłaty i utrzymanie zakładów. I coraz częstsze pytanie - warto walczyć czy już trzeba myśleć o przebranżowieniu?

2 lutego 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Braterstwo śniegu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Niektórzy od lat z utęsknieniem wyczekiwali zimy, która na dłużej przykryje krajobraz białym puchem. Gdy przyszła, sprawiła nam wiele radości, ale też nie lada kłopotów.

1 lutego 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Mimo blizn" cz.2 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ich dzieciństwo pochłonęły burzliwe czasy II wojny światowej. Wielu z nich łączy bolesne doświadczenie deportacji na Syberię. Choć dla kolejnych pokoleń Polaków wojenna przeszłość staje się pojęciem coraz bardziej odległym, to z pewnością przybliżają je opowieści Sybiraków. Historie, jak ta pani Aleksandry Kowalskiej-Siry, często pozwalają nam lepiej zrozumieć, co oznacza być człowiekiem i nim pozostać, szczególnie w nieludzkich warunkach życia.

31 stycznia 2021, godz.18:05


"W pułapce reklamy" - reportaż Antoniego Rokickiego

Na co należy uważać, czytając ulubioną gazetę lub przeglądając internet? Sztaby marketingowców spędzają niekiedy wiele miesięcy nad tym, by opracowywane przez nich materiały reklamowe jak najlepiej wpływały na odbiorców. Duża część reklam skierowana jest do osób starszych, które zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi i którym trudniej zorientować się w pułapkach reklam.

29 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Porządkowanie przeczuć" - reportaż Joanny Sikory

To była nietypowa prośba, ale i nietypowy finał sprawy. Do Polskiego Radia Białystok zgłosiła się pani Magda, która poszukiwała swojej siostry Katarzyny. Kobieta, podobnie jak większość rodzeństwa, była adoptowana. Po kilku godzinach od emisji materiału na naszej antenie do pani Magdy zadzwoniła Katarzyna...

28 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Podwójnie chrzczony" - reportaż Jana Smyka

Miejsce i data urodzenia tego człowieka nie jest bez znaczenia. Urodził się w Białymstoku w dniu, w którym ministrowie III Rzeszy Niemieckiej i Związku Radzieckiego w Moskwie podpisywali się pod dokumentem, w historii zwanym jako pakt Ribbentrop - Mołotow. Wydarzenia z 23 sierpnia 1939 roku zdecydowały o losie Edwarda Linde – Lubaszenko.

27 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Taniec z wilkami" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Wieczorami spacerują po ulicach, zaglądają na podwórka, zagryzły kilka psów, podobno jeden podążał za spacerującymi z psem dziećmi. Wilki wprowadziły się do Białowieży. Prawdopodobnie są to dwa samotne osobniki. Wójt chce je odstraszyć, odłowić, a jeśli się nie uda - odstrzelić. Przyrodnicy uważają, że to ludzie mieszkają na terenie należącym do puszczańskich zwierząt.

26 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dwór" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Dwór w Jamiołkach-Godziebach, choć tknięty zębem czasu, próbuje zachować swoją świetność sprzed stuleci. Obok dworu mieszka jego właścicielka i dziedziczka, pani Alina Dąbrowska z domu Jamiołkowska, która ma sporo pamiątek z dawnych czasów. Czy znajdzie się sposób na uratowanie tego dworu?

25 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mimo blizn" cz.1 - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ich dzieciństwo pochłonęły burzliwe czasy II wojny światowej. Wielu z nich łączy bolesne doświadczenie deportacji na Syberię.

24 stycznia 2021, godz. 18:05


"Kolczyki babci" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquemet

Kilka zdjęć, koralowe kolczyki i pielęgniarski czepek to wydaje się być bardzo skromnym spadkiem po babci. A jednak tych kilka przedmiotów to ogromne bogactwo, które ukształtowało całe dorosłe życie pani Małgorzaty Kozieł.

22 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Moja babcia, mój dziadek" - reportaż Edyty Wołosik

Pilnują, gotują, czytają bajki, jak trzeba położą spać. Do tego mają więcej cierpliwości niż rodzice. Babcie i dziadkowie.

21 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"W pogoni za bluesem" - reportaż Joanny Sikory

Ryszard Skiba Skibiński - harmonijkarz, współzałożyciel Kasy Chorych. Był i wciąż jest ikoną nie tylko białostockiego bluesa. To z nim zespół święcił największe triumfy. Artysta zmarł 4 czerwca 1983 roku, gdyby żył kończyłby dziś 70 lat.

20 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Mężczyźni stali z boku" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Kobiety w Olendach zbuntowały się przeciw zakładaniu kołchozu w swojej wsi w 1954 roku. Zapłaciły za to wyrokami sądu i więzieniem.

19 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Popyt na gwiezdny pył" - reportaż Moniki Hemperek

W dobie eksploracji kosmosu ludzie zastanawiają się nad materialnymi korzyściami płynącymi z jego podboju. Jak kupić działkę na innej planecie? Czy warto? Czy to kosztowna inwestycja? Monopolistą w tej dziedzinie jest Denis Hope – Amerykanin, który handluje gruntami pozaziemskimi od wielu lat. Dzięki temu stał się milionerem.

18 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To była zima" - reportaż Anny Bogdanowicz

Zimę stulecia 1979 roku pamiętają dziś ludzie w wieku 50+. Silne mrozy i obfite opady śniegu sparaliżowały wówczas życie w całej Polsce. Nieprzejezdne drogi, zimne kaloryfery i popękane szyny nie ominęły oczywiście naszego regionu. W reportażu walkę z ówczesną zimą wspomina ciepłownik, kolejarz, dostawczyni prasy i ktoś, kto w Nowy Rok między Białymstokiem a Warszawą odkopywał z zasp samochód Haliny Kunickiej...

15 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Sami we dwoje" - reportaż Anny Bogdanowicz

Pandemia mniej lub bardziej, ale dotknęła każdego z nas. To bardzo trudny okres i nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Obostrzenia, izolacja, lęk o siebie i bliskich, obawa o pracę, ale też często przymusowa bezczynność i samotność, nawet we dwoje.

14 stycznia 2020, godz. 17:15 i 22:15


"Gdy się miłość rodzi" - reportaż Joanny Sikory

Lato to popularny czas wesel. Ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu wiele par mówiło sakramentalne "tak" w czasie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy, pełen spokoju, rodzinny czas. To także moment roku, kiedy nabiera innego wymiaru. Wtedy skrzypiący pod nogami śnieg był dodatkową atrakcją, a biel sukni ślubnej współgrała z otoczeniem. Dziś, może ze względu na nieprzewidywalną aurę, pary decydują się na ślub latem.

13 stycznia 2021, godz. 17:15


"Szczęście mieszka w bibliotece" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pieką ciasteczka i dołączają je do książki, pięknie pakują wypożyczone lektury i wkładają do specjalnego książkomatu, ustawionego w wejściu szkoły. Tak bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Białymstoku podtrzymują kontakt z uczniami, pragnąc pokazać, że tęsknią za gwarem w bibliotece. Do tej biblioteki zawsze można zadzwonić i zamówić książkę (także dla dorosłych), by za chwilę, pięknie udekorowaną lekturę znaleźć w książkomacie. Panie bibliotekarki chcą tylko jednego - by dzieci jak najszybciej wróciły w mury szkoły.

12 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kwiaty mojego życia" – reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pan Mateusz, chłopak z białostockiego blokowiska, od najmłodszych lat słuchał rapu. W szkole średniej napisał pierwszą piosenkę, potem zaczął też rapować. W wieku 19 lat pierwszy raz wystąpił na scenie. Dziś ma 25 lat i w życiu zajmuje się czymś innym, jednak wolne chwile wciąż poświęca na pisanie tekstów i ich rapowanie.

11 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok