Radio Białystok | Reportaż | "Pisankarka" - reportaż Alicji Pietruczuk

"Pisankarka" - reportaż Alicji Pietruczuk

30 marca 2021, godz. 17:15 i 22:15

Jest mistrzynią Polski w zdobieniu wielkanocnych pisanek. Te małe dzieła sztuki zachwycają kolorowymi wzorami i precyzją wykonania.

Pisanki Grażyny Bukowskiej, fot. Joanna Szubzda
Pisanki Grażyny Bukowskiej, fot. Joanna Szubzda

"Pisankarka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pisanki wyglądają na delikatne i kruche, wydrapywanie ich wymaga fizycznej siły, a barwienie – cierpliwości.  Pani Grażyna Bukowska z Pomian koło Augustowa, oprócz talentu, ma i siłę i cierpliwość  - także w życiu.


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
"Za ojca" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Pelagia Florczykowska jako młoda dziewczyna przeszła na UB w Wysokiem Mazowieckiem najcięższe tortury. Była bita, poniżana i szczuta psami przez kilka dni. Chcieli, aby wydała swojego ojca - Hieronima Gołaszewskiego, żołnierza AK i WiN.

27 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. II"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Redaktor Aleksandra Skarbek chce rozwikłać zagadkę XVIII-wiecznego rękopisu, odkrytego w 1956 roku podczas renowacji wieży kościoła w Kentheim. Czy uda się zidentyfikować tożsamość nabywcy, który zgodził się tylko na jednodniową ekspertyzę rękopisu oraz na odpis dwóch utworów – nieznanych z żadnych innych źródeł? Kto może być autorem tych dwóch anonimowych kompozycji?

26 września 2021, godz. 18:05


"Posłańcy nocy" - reportaż Anety Gałaburdy

Sowy i sóweczki polubiły zwłaszcza Puszczę Białowieską, ale także Knyszyńską czy tereny biebrzańskie. Miłośnicy sów za ich śpiewem przemierzają wiele kilometrów po leśnych ostępach.

24 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"To nie musi być smutna historia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zbudować swój świat nie mając oparcia w rodzinie? Jak być szczęśliwą dorastając w domu pełnym nieszczęścia? Bohaterka reportażu wychowywała się w codzienności przepełnionej awanturami, z ojcem alkoholikiem i bezsilną mamą.

23 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Anna Paniszewa" - reportaż Magdy Grydniewskiej

Dyrektorka szkoły polskiej w Brześciu Anna Paniszewa po przygotowaniu lekcji poświęconej Żołnierzom Wyklętym została aresztowana i osadzona w białoruskim więzieniu. Śpiew pomagał jej przetrwać najtrudniejsze chwile.

22 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kamienna pasja" – reportaż Anny Petrovskiej

Romuald Lewicki z Wiązówki koło Dąbrowy Białostockiej interesuje się kamieniami i wie o nich niemal wszystko. Jest z zawodu rolnikiem, ale potrafi nazwać każdy rodzaj kamienia, powiedzieć skąd pochodzi i w jaki sposób powstał. Kamienie to nie tyko jego pasja, to również zawód. Potrafi rozbić nawet największy głaz.

21 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dom" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ewa Anna i Maciej Mojsakowie od szesnastu lat tworzą dom nie tylko dla swoich dzieci, ale też dla tych, którym go zabrakło. Rodzinny dom dziecka prowadzą w ponad stuletniej drewnianej chacie na białostockich Bojarach. To dom pełen ciepła i otwartości na drugiego człowieka, w którym gość po chwili może się poczuć częścią tego miejsca.

20 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tajemnica rękopisu z Teinach - Zavelstein cz. I"- słuchowisko Anny Urszuli Kucharskiej

Redaktor Aleksandra Skarbek prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia cennego manuskryptu z początku XVIII wieku. Tropy prowadzą do uzdrowiskowego miasteczka w Badenii Wirtembergii, gdzie w 1956 roku, podczas prac restauracyjnych wieży kościoła św. Kandyda, odnaleziono cenny artefakt z muzyką J.J. Frobergera i L. Couperina. Wokół zaniedbań w przechowywaniu rękopisu oraz jego drogi na zamkniętą aukcję w Strasburgu powstała dziwna zmowa milczenia.

19 września 2021, godz. 18:05


"Dług pamięci. Epilog" - reportaż Alicji Pietruczuk

Dla Sybiraków to kres długiej podróży, zamknięcie rany, by mogła się zabliźnić, świadectwo prawdy o ich losie. Dla wielu osób powstanie, budowa i otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku to spełnienie marzeń, zrealizowanie planów i ambicji.

17 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Człowiek jednoznaczny. Jan Beszta - Borowski" - reportaż Renaty Redy

Urodził się w 1936 roku w Borowskich Olkach kilka kilometrów od Łap. Gdy miał 12 lat uznano go za wroga ludu za treść wypracowania, w którym napisał, że Polska jest pod drugą okupacją, ale jeszcze będzie wolna. Za działalność opozycyjną był wielokrotnie aresztowany. W 1981 roku stanął na czele Rolniczej Solidarności w województwie białostockim. W 1989 roku został posłem na sejm kontraktowy.

16 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Powrót do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Rozjechali się po świecie, ale pamięć o przodkach ciągle ich wołała. Po osiemdziesięciu latach - Choroszewscy, Kryszpinowie, Kurpiewscy - trzy rodziny z Rozwór niedaleko Łomży postanowili oddać hołd Sybirakom, wywiezionym daleko od domu.

15 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przeminęło z kinem" - reportaż Joanny Sikory

Zna go niemal każdy miłośnik dużego ekranu w Białymstoku. Andrzej Wyspiański to ostatni kinooperator, który większość życia przepracował wyświetlając filmy z taśmy. Po 46 latach pracy odchodzi na emeryturę.

14 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Kolonie mojego życia" cz.II - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Wojenna tułaczka dzieci z Białegostoku, które w 1941 roku wyjechały na kolonie do Druskiennik, a dwa tygodnie później wybuchła wojna sowiecko - niemiecka. Danuta Roszkiewicz /z domu Szumińska/ i pozostałe dzieci trafiły do domu dziecka. Z pobytu w Ufie pochodzą najbardziej dramatyczne wspomnienia. Bohaterka pamięta głód, marne, rzadkie zupy, zimno oraz tęsknotę. Pisała o tym w swoim do dziś zachowanym pamiętniku. Po wielu perypetiach pod koniec 1945 roku Danusia wróciła do rodzinnego domu w Białymstoku.

13 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Będziesz miłował... Kardynał Stefan Wyszyński" - audycja dokumentalna Dominiki Dębskiej

Był ostoją Polaków w najczarniejszych czasach PRL. Uczył, że tylko wolni wewnętrznie ludzie mogą upomnieć się o suwerenność i wolność narodu. Kardynał Stefan Wyszyński swoją niezłomną postawę przypłacił trzyletnim pobytem w więzieniu - jednak nigdy nie znienawidził swoich prześladowców.

12 września 2021, godz. 18:05


"Tam gdzie pachnie macierzanka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Pierwszy Festiwal Obudzonych „Tutaka” okazał się miejscem spotkania z białoruską kulturą i ludźmi, których łączy niespełnione marzenie o wolnej Białorusi.

9 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nietutejsi" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Podlaskie wsie na granicy polsko-białoruskiej stały się w ostatnim czasie miejscem spotkań rdzennych mieszkańców z nietutejszymi. Wśród tych drugich są nie tylko przybysze z odległych zakątków świata, ale też Polacy. Nierzadko okazują się zderzeniem dwóch światów wartości.

7 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Zapiski z miejsca zbrodni" - audycja dokumentalna Adama Klimiuka

Ponary - mała podwileńska wieś letniskowa - stała się miejscem jednej z najokrutniejszych zbrodni ludobójstwa. W czasie II wojny światowej zamordowano tam około 100 tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej, polskich i żydowskich mieszkańców Wilna i okolic. Wykonawcami zbrodniczego planu Niemców byli kolaborujący z nimi Litwini.

5 września 2021, godz. 18:05


"Smak pomidorów" - reportaż Marcina Mazewskiego

Przeszczep szpiku to często jedyna szansa na wyleczenie z wielu chorób, w tym białaczki. Jednak chory na loterii życia musi mieć wiele szczęścia, aby znaleźć swojego genetycznego bliźniaka. Od dawcy komórek krwiotwórczych wymaga to przede wszystkim decyzji o chęci pomocy i poświęcenia maksymalnie kilku dni. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, aby zostać bohaterem.

3 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


„Ciągle płyną” - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

To był schyłek lat 80. Kończył się szary, biedny PRL i nikt już nie wierzył w szczęśliwy socjalizm. Rząd pozwolił na zakładanie pierwszych spółek z kapitałem zagranicznym. Grecki armator Minas Kyriakou pojawił się w Polsce jako pionier inwestycji joint-venture. Kupował tanio wysłużone statki i zatrudniał na nich polskie załogi.

2 września 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Tola" - reportaż Joanny Sikory

W czasie wojny doświadczała zarówno lęku jak i odwagi, lojalności i zdrady, przyjaźni i miłości. To wszystko przeplata się w opowieści o życiu Franciszki Ramotowskiej. Jej losy, od momentu wstąpienia w szeregi Armii Krajowej, wspominają najbliżsi.

1 września 2021, godz.17:15 i 22:15


"To jestem ja" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To jest wyjątkowo okrutny świat dla młodych ludzi nieakceptujących swego ciała. Świat filtrów na Instagramie, w których zawsze wygląda się piękniej - zderzony z rzeczywistością bywa trudny do zaakceptowania.

31 sierpnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Świat za płotem" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Jak wygląda życie w podlaskich wsiach na pograniczu polsko-białoruskim, gdy spotkanie z migrantami z Afryki czy Bliskiego Wschodu staje się codziennością?

30 sierpnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Superbabcie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Internetowe spotkanie o Ameryce Południowej, warsztaty gruzińskiej kuchni, zajęcia z podstaw psychologii – wszystko po to, by zostać superbabcią nadążającą za swoimi wnukami. Nic jednak nie zastąpi babcinych potraw, opowieści o dawnych czasach i ciepła, które tylko babcia umie ofiarować - smaków, zapachów i kolorów dzieciństwa.

27 sierpnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ptaszek" - reportaż Jana Smyka

Franciszek Januszewicz w Mikołówce koło Szypliszek założył mini zoo i prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Trafiają tutaj zwierzęce kaleki i sieroty z całej Polski. Pan Franciszek od dzieciństwa lubił przyrodę i zwierzęta. Kiedy profesja kowala przestała się opłacać, pasja stała się sposobem na życie.

26 sierpnia 2021, godz. 22:15


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli. Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej? I gdzie szukać zdjęć miasta - może we własnych zbiorach?

25 sierpnia 2021 22.15


"Przystanek Sitawka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pamięć o dawnych mieszkańcach wsi wymalowana na starych stodołach. Ta nietuzinkowa inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich w Sitawce łączy różne pokolenia i angażuje mieszkańców wsi we wspólne działanie.

24 sierpnia 2021, godz. 22:15


"Mój druh" reportaż Barbary Bojaryn

Druhna i druh. Przeżyli razem ponad pół wieku. Białostoczanin, harcerz, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i Karolina z Mariampolskich Kaczorowska.

23 kwietnia 2021 godz. 17:15 i 22:15


"Świat na nowo" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Kiedy niespełna siedemnastoletni Mariusz Lisowski trafił do Jagiellonii, szybko stał się jednym z lepszych zawodników białostockiej drużyny. W zespole występował w latach 80., z krótką przerwą na grę w Legii. Z czasem sportowe życie zaczęło schodzić na drugi plan - pojawiły się duże pieniądze i sporo okazji do imprezowania.


"Słodkie życie" - reportaż Joanny Sikory

Po tych wydarzeniach trudno mu dojść do siebie. Kilka tygodni przed setnymi urodzinami na Tadeusza Grabowskiego napadł 15-latek. Ta historia poruszyła mieszkańców Wizny.

19 sierpnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Gdzie strumyk płynie..." - reportaż Jana Smyka

Dawno, choć nie tak dawno temu, pod lasem żyło sobie małżeństwo...
Ta historia zaczyna się jak bajka. Ale bajką nie jest. To opowieść o ludziach, którym przeszkadzały żaby kumkające w pobliskim stawie. Interweniowali u władz miasta, skierowali sprawę do sądu - wszystko na nic. Ostatnią deską ratunku jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

18 sierpnia 2021, 22:15


"Na granicy" - reportaż Adama Janczewskiego

Setki imigrantów - głównie z Bliskiego Wschodu - forsują granicę polsko-białoruską

17 sierpnia 2021 17.15, 22.15


"Reporterka przeszłości " - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Katarzyna Meloch, współzałożycielka Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, w Białymstoku straciła swoich rodziców i tu trafiła do domu dziecka w getcie. Jedna z nielicznych osób, które przeżyły białostockie i warszawskie getto.

16 sierpnia 2021; godz. 22:15


"Cud stulecia" - reportaż Lecha Pilarskiego

To opowieść o kaplicy zbudowanej w cudownym miejscu w okolicach Brzeźnicy koło Brańska. Brzeźnica to nie tylko "święte miejsce", również teren, gdzie toczyły się zmagania zbrojne przed stu laty, ale przede wszystkim bardzo ciekawa społeczność. Przed stu laty aż 26 mieszkańców tej wsi zaciągnęło się do wojska, aby bronić ojczyzny w 1919 i 1920 roku. Teraz zjednoczyli się, aby wybudować wotum wdzięczności...

13 sierpnia 2021 godz. 22:15


"Złota rączka" - reportaż Alicji Pietruczuk

Skrzypiące drzwi, nieszczelne okna, zatkany zlew czy zepsuty prodiż - drobne usterki, które irytują, a starsze osoby nie radzą sobie z ich naprawieniem. Dla nich działa w Białymstoku „Złota rączka” - miejski program pomocy prowadzony przez fundację Spe Salvi.

12 sierpnia 2021, godz. 22:15


"Poza sceną" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Fani muzyki disco polo znają Mirosława Trzcińskiego jako wokalistę zespołu Milano. I choć jego hity mają miliony odsłon w internecie, to on sam pozostał skromnym człowiekiem. W czasie pandemii, gdy nie mógł koncertować, zgłosił się do pracy w Środowiskowym Domu Samopomocy "Pogodni" w Białymstoku. Od trzech miesięcy prowadzi zajęcia wokalne i teatralne dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Dlaczego zdecydował się na tę pracę? Czego nauczył się od swoich podopiecznych?

11 sierpnia 2021, godz. 22:15


"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

10 sierpnia 2021, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok