Radio Białystok | Reportaż | "Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

26 października 2021, godz. 17:15 i 22:15

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Rozpoczął się remont węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy. Tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej i kosztownej modernizacji nie było nigdy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Zmiany widzą pasażerowie, ale też kolejarze. Po remoncie ich praca będzie wyglądała zupełnie inaczej - obsługę ruchu ułatwią komputery. W Białymstoku zniknie wybudowana w latach 50. ubiegłego wieku nastawnia. Jej funkcję można porównać do tej, którą na lotnisku spełnia wieża kontroli lotów. Jest to jedyna w Polsce tak duża nastawnia wciąż obsługiwana ręcznie.

Jak podkreślają pracujący tam od lat kolejarze, obsługa tzw. aparatu blokowego wymaga nie tylko ogromnego skupienia, ale i siły. To też bardzo duża odpowiedzialność, bo od nich zależy bezpieczeństwo pasażerów. A ci zupełnie nie zdają sobie sprawy, jak wiele osób czuwa nad tym, by pociąg dotarł do celu.

fotokast Joanny Szubzdy


Dzięki modernizacji całkowicie zmieni się stacja w Białymstoku. Już zniknęły tory na pierwszym i drugim peronie. Wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Jak podaje spółka PKP PLK, jest to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych obecnie na polskich torach. To część projektu budowy międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica, która połączy Europę Zachodnią z państwami bałtyckimi i Finlandią.


| red: zmj, wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr

"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

14 stycznia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Męża szukam" - reportaż Alicji Pietruczuk

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały instytucje, służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były okazją do zapoznania "drugiej połówki". Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów...

13 stycznia 2022, godz. 17:15


"Zapach covidu" - reportaż Hanny Wilczyńskiej - Toczko

Historia miłości Uli i Jana, wzajemnej tęsknoty i przeżywania groźnej choroby z dwóch perspektyw - pacjentki na oddziale covidowym i jej męża, modlącego się o cud.

12 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Historia pustego warsztatu. Szewc" - reportaż Joanny Sikory

To miejsce zna wielu białostoczan - mały zakład szewski przy ulicy Waszyngtona. Pan Franciszek Kosakowski prowadzi go od 1973 roku. Mimo szczerych chęci do pracy, w ciągu ostatniego roku zakład opustoszał. 81-letni pan Franciszek mówi, że to pewnie przez pandemię. Wszystko, na lepsze, zmieniło się kilka dni temu...

11 stycznia 2021, godz.17:15 i 22:15


"Między słowem i gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk

Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

10 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Szkice o Polsce, czyli Norwid aktualny dzisiaj" - słuchowisko poetycko-muzyczne

"Szkice o Polsce" - spektakl Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie został poświęcona twórczości Cypriana Kamila Norwida. Radiowa wersja tego przedstawienia, który odbył się w rocznicę śmierci poety nie jest jednak pomnikiem nagrobnym – wręcz przeciwnie, ożywia przesłanie wieszcza, które okazuje się niezmiernie aktualne w dzisiejszej rzeczywistości

9 stycznia 2022, godz.18:05


"Kolędnicy" - reportaż Anny Petrovskiej

Kolorowa i podświetlana gwiazda to nieodłączny atrybut prawosławnych kolędników. Wędrują dziś od domu do domu, śpiewem kolęd niosąc radość z Bożego Narodzenia. Swoją gwiazdę kolędniczą odnawiają każdego roku młodsi i starsi uczestnicy Bractwa Młodzieży Prawosławnej w parafii w Orli.

7 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Zuzia" - reportaż Marka Zabrockiego

Mukowiscydoza to genetyczna choroba niszcząca przede wszystkim płuca i układ pokarmowy. Zuzia Opolska z Boratyńca Ruskiego, córka miejscowego proboszcza, boryka się z tą chorobą 14 lat .

5 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Miasto w kadrze" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pierwsze zdjęcie Białegostoku - z fotografii z 1861 roku patrzą na nas uczniowie klasy VI gimnazjum przy Warszawskiej. Fotografia, kupiona przez pracowników Muzeum Historycznego na jednym z portali, jest podpisana, są na niej też nazwiska uczniów i nauczycieli. Czy takich zdjęć jest więcej? Jaki obraz zachował miasta zachował się na fotografiach sprzed lat? Które z ulic - Sienkiewicza, obecny Rynek Kościuszki czy Warszawska fotografowane było najczęściej? I gdzie szukać zdjęć miasta - może we własnych zbiorach?

4 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ludzie z podobną historią" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej i Alicji Pietruczuk

Ich przodkowie, zmuszeni carską polityką "spalonej ziemi" i wystraszeni antyniemiecką propagandą, całymi rodzinami wyruszyli 100 lat temu w głąb Rosji. Z zachodnich guberni imperium - czyli dzisiejszej Białostocczyzny, Chełmszczyzny czy Wileńszczyzny - wyjechały całe wsie, w większości prawosławne, choć nie tylko...

3 stycznia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Jasne z pianką. Historia białostockiego browaru" - audycja dokumentalna Doroty Sokołowskiej

Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Kiedy uwarzono pierwsze piwo w Białymstoku? Czy Browar Dojlidy naprawdę działał od 1768 roku, kiedy to został wybudowany przez Jana Klemensa Branickiego? Dlaczego majątek dojlidzki znalazł się w rękach hrabiowskiego rodu Rüdigerów? I co jest takiego w piwie, że od 250 lat niezmiennie piją je obywatele? 

2 stycznia 2022, godz. 18:05


"Konie, krowy i powrót batalionów" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Bataliony to jedne z najpiękniejszych ptaków które możemy zobaczyć w Polsce, niestety od 20 lat tylko przelotem podczas migracji. Przestały u nas zakładać gniazda z powodu zbyt intensywnego rolnictwa lub zarastania bagiennych łąk. Jednak dzięki pracy innych zwierząt jest szansa by je uratować...

30 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"A to historia. Supraśl" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

To miasto otoczone Puszczą Knyszyńską, powstałe nad rzeką Supraśl w początkach XVI-tego wieku. Supraśl narodził się z osady przyklasztornej. Monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, choć wysadzony przez Niemców hitlerowskich w czasie II wojny światowej, potem odbudowany, świadczy o ponadczasowym dziedzictwie kulturowym i duchowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

29 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Karty życia" - reportaż Joanny Sikory

Karciarz, kawalarz, gawędziarz i kobieciarz. Bohater reportażu Andrzej Bohdanowicz to wyjątkowo barwna postać PRL-owskiej Warszawy. Urodził się na Wileńszczyźnie, w bogatej rodzinie ziemiańskiej. Najbardziej na świecie cenił wolność i niezależność.

28 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Ballada o Oldze i Aleksym" - reportaż Jana Smyka

Wojszki - nie sposób przejechać szybko samochodem przez tę wieś. Uwagę zwracają barwne okiennice, bogato ozdobione okna i narożniki domów.

27 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pyszna historia" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ta historia to losy pewnej rodziny, którą spaja miłość i pielęgnowanie tradycji cukiernicze... Wiatr historii sprawił, że łomżyńska rodzin cukierników trafiła do powojennego Wrocławia i do dziś prowadzi tam Cukiernię Łomżanka

26 grudnia 2021, godz. 18:05


"Gwiazda na granicy" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Wielu z nich Święta Bożego Narodzenia spędzi na patrolach, setki kilometrów od domu. Mundurowi opowiadają o swojej służbie na granicy polsko-białoruskiej. Jak będą wyglądały ich święta? Czego życzą im mieszkańcy przygranicznych wsi?

24 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Otwarte serca" - reportaż Urszuli Kropiewnickiej

„Cudowne święta” to tytuł utworu, który postanowiła stworzyć nauczycielka muzyki Katarzyna Breczko. Do projektu przyłączyli się uczniowie oraz nauczyciele z dwóch białostockich szkół. Dla niektórych udział w nagraniach to premiera życia, zaś wspólne muzykowanie w czasach pandemii nabiera głębszego sensu.

23 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Misja" - reportaż Dominiki Dębskiej

Jaką postawę powinien przyjąć chrześcijanin wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej? Jak pogodzić kwestie obrony granic państwa i pomocy potrzebującym, którzy nielegalnie znaleźli się na terytorium naszego kraju? "Namioty nadziei" to projekt Caritas Polska i odpowiedź na trudne wydarzenia ostatnich miesięcy.

22 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Pachnąca jak las" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Prawdziwe drzewko w domu to zdecydowanie bardziej świąteczny klimat. Świerk pachnie i przypomina prawdziwy las. Kupując naturalną, ciętą choinkę nie narażamy lasu na zniszczenie, przeciwnie - naturalna choinka jest ekologiczna.

21 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Waleria" - reportaż Joanny Sikory

Ona miała urodziny 18 grudnia, on dzień później. Choć dzieli ich 66 lat, to łączy białoruska Lida i imię Waleria. Opowieściami o kresowym miasteczku Jerzy Bołtuć nasiąkał od dziecka. W dorosłym życiu zaowocowało to potrzebą pomocy Polakom na Białorusi, takim jak mała Waleria.

20 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Filar po prawej" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Miał wielkie serce otwarte dla wszystkich w potrzebie. Założył Stowarzyszenie Droga, żeby pomagać. Głosił kazania, które podpowiadały jak żyć. Dla wielu był przewodnikiem i drogowskazem. Jednak przed śmiercią ojca Edwarda Konkola do zakonu werbistów wpłynęły zarzuty...

17 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Dziewięciu kolegów" - reportaż Eweliny Kosałki - Passi

40 lat temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. 16 grudnia strajkujący górnicy w kopalni Wujek zostali otoczeni przez siły wojskowo-milicyjne. Do likwidacji protestu wyznaczono 1471 funkcjonariuszy formacji milicyjnych oraz 760 żołnierzy, którzy dysponowali 22 czołgami i 44 bojowymi wozami piechoty. Zginęło dziewięciu górników…

16 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Życie zaczyna się po setce" - reportaż Joanny Sikory

"Nie wierzę, że mam tyle lat. Ja się czuję młodo" - tak o sobie mówi 100-letni Tadeusz Grabowski. Lutnik samouk z Wizny przez całe życie podążał za swoją miłością, za muzyką. Teraz próbuje zrealizować swoje jeszcze jedno marzenie.

15 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Niespełniona miłość" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Stanisława Korolkiewicz, białostocka działaczka opozycyjna z lat osiemdziesiątych. Tworzyła w tym mieście „Solidarność” i Konfederację Polski Niepodległej. W konspiracji w stanie wojennym drukowała i kolportowała prasę podziemną, organizowała wiece i demonstracje, akcje ulotkowe i plakatowanie miasta. Przez cały czas była inwigilowana przez SB. Przeżyła dziesiątki rewizji, zatrzymań i przesłuchań. Siedem razy wyrzucano ją z pracy.

14 grudnia 2021, godz. 17:15, 22:15


"Na Widoku" - reportaż Alicji Pietruczuk

Stan wojenny miał tysiące cichych bohaterów. Opór przeciwko komunistycznej władzy nie byłby możliwy bez ludzi kolportujących ulotki, zbierających pieniądze na wsparcie internowanych czy kompletujących w kościołach paczki dla potrzebujących. Byli też tacy, którzy ukrywali osoby poszukiwane przez SB.

13 grudnia 2021, godz. 17:15 i 2215


"Przyszli w nocy" - audycja dokumentalna Gabrieli Walczak

Wspomnienia z nocy 13 grudnia1981 roku kilkunastu białostockich działaczy NSZZ "Solidarność". Opowiadają między innymi: Jan Radziwon, Jerzy Zacharczuk, Jerzy Jamiołkowski, Jerzy Rybnik, Aniela i Bernard Bujwicccy, Krzysztof Burek, Bogdan Dębski

12 grudnia 2021, godz. 18:05


"Świat na nowo" - reportaż Adama Janczewskiego i Marcina Glińskiego

Kiedy niespełna siedemnastoletni Mariusz Lisowski trafił do Jagiellonii, szybko stał się jednym z lepszych zawodników białostockiej drużyny. W zespole występował w latach 80., z krótką przerwą na grę w Legii. Z czasem sportowe życie zaczęło schodzić na drugi plan - pojawiły się duże pieniądze i sporo okazji do imprezowania.

10 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Biznes dla wybranych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Reportaż o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. i jej syna. Jest ona organizatorką piramidy finansowej i określana jako najbardziej poszukiwana Polka na świecie. Zdaniem szwedzkiego syndyka Joanna S. wyłudziła trzykrotnie większej niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok 300 mln zł.

9 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wileńskie iluzjony" - reportaż Joanny Sikory

Występ Eugeniusza Bodo, koncert Nory Ney czy Hanki Ordonówny w Wilnie. Już nieliczni mogą pochwalić się tym, że widzieli te gwiazdy na żywo. Wśród nich jest wilnianka Janina Gieczewska.

8 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Wystarczy wierzyć" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Skromny organista z Sokółki - Krzysztof Zalewski- znalazł drogę do serc młodych ludzi

7 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Święty do wynajęcia" - reportaż Dominiki Dębskiej

To bez wątpienia najbardziej naśladowany święty. Żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry, słynął z dzieł miłosierdzia względem potrzebujących. Choć nie zostało zbyt wiele źródeł na jego temat, dziś wszyscy znają świętego Mikołaja. Jego wizerunek wypiera jednak postać miłego dziadka, wymyślona pod koniec XIX wieku. W którego Mikołaja chcemy dziś wierzyć?

6 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze. Niepełnosprawność to dla Eweliny Cybulskiej wyzwanie, a nie bariera,

3 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Doktor Arsalan" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Doktor Arsalan Azzaddin z pochodzenia jest Kurdem. Pracuje w szpitalu w Bielsku Podlaskim jako koordynator SOR-u i zastępca dyrektora do spraw lecznictwa. Nie tylko leczy i wysłuchuje historii swoich rodaków i innych przybyszów z Bliskiego Wschodu, którzy trafiają do szpitala po przekroczeniu granicy polsko-białoruskiej, ale też stara się ostrzec kolejnych migrantów, którzy chcą przyjechać na Białoruś.

2 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Serce zapisane w fajansie" - reportaż Adriany Andrzejewskiej - Kuras

Kiedyś każdy miał je w swoich domach, po latach trafiały jednak do piwnicy albo na śmietnik. Wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu przeżywają dziś jednak drugą młodość. Coraz więcej osób chce mieć je na swoich półkach. Działa też reaktywowana fabryka we Włocławku. Powoli fajans staje się ponownie symbolem miasta.

1 grudnia 2021, godz. 17:15 i 22:15


"Przesunąć horyzont" - reportaż Marcina Matysiuka

Szybownictwo jest wymagającym sportem. Pilot musi być sprawny fizycznie, chociażby po to, by w razie potrzeby ciągnąć szybowiec po wylądowaniu na grząskim polu lub zapakować go na wózek.

30 listopada 2021, godz. 17:15 i 22:30
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok