Radio Białystok | Reportaż | "Muśnięcie świętości" - reportaż Doroty Sokołowskiej

"Muśnięcie świętości" - reportaż Doroty Sokołowskiej

4 czerwca 2021, godz.17:15 i 22:15

Dwa historyczne dni 30 lat temu były w Łomży bardzo wietrzne - wiatr szargał i zrywał dekoracje przygotowane na wizytę najważniejszego gościa w dziejach Łomży, czyli Jana Pawła II.

Józef Babiej, Wawrzyniec Kłosiński i Tadeusz Babiel, fot. Dorota Sokołowska
Józef Babiej, Wawrzyniec Kłosiński i Tadeusz Babiel, fot. Dorota Sokołowska


0:00
0:00
"Muśnięcie świętości" - reportaż Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Papież przyleciał 4 czerwca po południu, odprawił mszę świętą, spotkał się z Litwinami, ukoronował obraz Matki Bożej Pięknej Miłości w katedrze, pobłogosławił kilka miejsc, w tym seminarium i kościół Miłosierdzia Bożego, tuż przy miejscu celebry.

Wyleciał do Białegostoku następnego dnia rano, 5 czerwca. Nigdy wcześniej ani później miasto tak nie przygotowywało się na wizytę - budowano nowe drogi, remontowano budynki, dekorowano ważne miejsca. Wizyta Gościa miała obudzić Łomżę duchowo i fizycznie i tak się stało. Po 30 latach został piękny obraz w łomżyńskiej katedrze, zapis słów papieża oraz -wspomnienia. 

Opowiadają o tym: ksiądz infułat Jan Sołowianiuk, który był celebransem podczas pobytu świętego Jana Pawła II w Łomży, ksiądz proboszcz Parafii Katedralnej w Łomży Marian Mieczkowski, Tadeusz Babiel i Józef Babiel z komitetu organizacyjnego wizyty papieskiej oraz ówczesny dziennikarz Polskiego Radia Białystok Wawrzyniec Kłosiński.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie

"Oferta życia" - reportaż Joanny Sikory

Jak zachęcić kosmitów do lądowania na ziemi? Może zieloną trawą, smacznym jedzeniem albo przyjaźnią? Pomysłu, pod czujnym okiem reżysera Rafała Łysaka, szukały seniorki na warsztatach filmowych.

1 grudnia 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Czym jest cisza" - reportaż Alicja Samolewicz-Jeglickiej

Dla jednych jest uwalniająca i daje uczucie spokoju, inni czują niepokój i lęk. Cisza wzbudza wśród ludzi przeróżne emocje. Czy jest ona nam potrzebna, czy może powinniśmy jej unikać?

30 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:30


"Miłość na przeczekanie" - reportaż Dominiki Dębskiej

Stabilna praca, odchowane córki, dom za miastem - Dorota i Maciej Muczyńscy postanowili wywrócić swoje życie do góry nogami. Stworzyli rodzinę zastępczą, otworzyli drzwi do swoich serc i domu przed trójką małych chłopców.

29 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Wplątani w Karo" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Co zostało po największej fabryce w gminie Gródek, która przez prawie pół wieku zatrudniała mnóstwo osób? Zdjęcia, maszyny, ubrania - a wśród nich kolorowe kalesony i fartuchy, bluzeczki i sportowe kostiumy, w których ćwiczyło się na wuefie.

28 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


„Anna i Święci” – reportaż Katarzyny Michalak i Małgorzaty Tymickiej

Dziś znajduje się tam Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich – miejsce słynące z wielu cudów i wyproszonych przez pielgrzymów łask. Jedną z osób, która ufa w pomoc błogosławionych męczenników, jest pani Anna Sereda z pobliskiej wsi Łęgi.

27 listopada 2022, godz. 18:05


"Z serca do serca" - reportaż Alicji Pietruczuk

„Najlepsza siostra świata” – tak siedem lat temu mówił o Hani jej starszy brat Mateusz. Teraz są już dwie siostry do kochania – prócz Hani jest jeszcze młodsza Anielka. Hania nie mówi, nie chodzi, je ze strzykawki prosto do brzucha. Pełna akceptacja rodzeństwa pomaga rodzicom radzić sobie z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

25 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Tutaj z wyboru" - reportaż Anny Bogdanowicz

Ana Apel jest Brazylijką chociaż ma korzenie portugalskie i niemieckie. Wyszła za Polaka, a ślub był w Londynie. Od wielu lat wraz z mężem i dziećmi mieszka w Pilikach koło Bielska Podlaskiego i nie zamierza wracać do ojczyzny. Owszem tęskni bardzo za liczną rodziną, za rozmowami, tamtejszymi zwyczajami, przysmakami i wspólnym biesiadowaniem.

24 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Złoto Kataru" - reportaż Dominiki Dębskiej

Kiedy jeszcze niewiele osób słyszało o Katarze, Jacek Harasimczuk postanowił założyć tam swój biznes. Przez dziesięć lat prowadził firmy budowlane na Półwyspie Arabskim, przez siedem mieszkał tam z rodziną.

23 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Koty powszednie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Niezależne i tajemnicze - wiejskie koty żyją zgodnie z naturą. Niegdyś były w każdym gospodarstwie i pilnowały, by myszy nie grasowały po domu i obejściu. Dziś na wsiach jest coraz mniej zamieszkałych domów i coraz więcej zdziczałych kotów.

22 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Tola" - reportaż Joanny Sikory

W czasie wojny doświadczała zarówno lęku jak i odwagi, lojalności i zdrady, przyjaźni i miłości. To wszystko przeplata się w opowieści o życiu Franciszki Ramotowskiej. Jej losy, od momentu wstąpienia w szeregi Armii Krajowej, wspominają najbliżsi.

21 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Przewodniczka matek"- reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Cztery studentki położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udają się na wędrówkę po Łodzi śladami bohaterskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej. W czasie II wojny światowej przyjęła ponad trzy tysiące porodów na ceglanym piecu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau,

18 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"W oparach Xylamitu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Miał służyć ludziom, a okazał się dla nich toksyczny. Mowa o Xylamicie, środku do konserwacji płyt pilśniowych pod posadzką na spółdzielczych osiedlach z lat 60-tych i 70-tych. I choć dziś problem Xylamitu ucichł, to nadal zdarzają się w całej Polsce przypadki wydzielania się po nawet 40-tu latach dziwnego, chemicznego zapachu spod podłogi w mieszkaniach w starym budownictwie.

17 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Odnalezieni. Historia żołnierzy Westerplatte" - reportaż Anny Rębas

Po 83 latach, na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, z honorami wojskowymi pochowano dowódcę mjr Henryka Sucharskiego oraz dziewięciu obrońców Westerplatte. Na uroczystość przyjechały rodziny odnalezionych i zidentyfikowanych Westerplatczyków z całej Polski, a nawet z zagranicy.

16 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Po szerokości" - reportaż Joanny Sikory

Zwykle mieszkańcy czekają na ten dzień latami. Aż wreszcie nadchodzi moment, kiedy to dziurawe i wysłużone drogi zastępuje piękny, czarny asfalt. Za każdym razem scenariusz jest podobny. Jest wstęga, są goście i są nożyczki do przecięcia długiej szarfy. Długiej, bo i chętnych do wspólnego świętowania jest dużo.

15 listopada 2022 17:15, 22:15


"Słynne, gładkie Ł" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Pożegnanie z arcypolską głoską... "Ł" przedniojęzykowo-zębowe - głoski, która do początków XX wieku królowała w polszczyźnie, bez której nie jest możliwe zagranie klasycznego repertuaru w teatrze, której wymawianie manifestowało inteligenckie pochodzenie - nie ma już we współczesnym słowniku poprawnej polszczyzny.

14 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Pierwsi samorządni" - audycja dokumentalna Marka Gąsiorowskiego

Pierwsze wolne wybory samorządowe w Polsce w maju 1990 roku miały kluczowy wpływ na późniejszy rozwój miast i gmin nad Wisłą. To wtedy ukształtował się samorząd - jego majątek, zadania i prawa. Kim byli ludzie którzy wówczas rządzili stolicą Podlasia i z jakimi problemami musieli wówczas się zmagać?

13 listopada 2022, godz.18:05


"Dwór nad brzegiem jeziora" - reportaż Joanny Sikory

Szumią tam rozłożyste drzewa, na wietrze falują ostatnie liście. Zaś jezioro Żałosa migocze w promieniach jesiennego światła. Czy ten widok cieszył również oczy marszałka Józefa Piłsudskiego? Z pewnością tak. Dwór w Pikieliszkach na Litwie stał się dla niego azylem. Tam marszałek odkładał na bok obowiązki państwowe i był przede wszystkim mężem i ojcem.

11 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Gwido z granitu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Miał zaledwie dwadzieścia siedem lat, na swoim koncie mnóstwo militarnych sukcesów, na pagonach stopień majora, a w dowodzie imiona Gwido Mieczysław. Jego nazwisko Bursa zapisało się w panteonie wybitnych dowódców militarnej Łomży, zwłaszcza w walkach z bolszewikami z roku 1920.

10 listopada 2022, godz.17:15 i 22:15


"Chłopak z tego osiedla" - reportaż Dominiki Dębskiej

Miejsce, z którego pochodzimy ma ogromny wpływ na to, jak później wygląda nasze życie. Sebastian Stański jako dziecko zamieszkał w bloku przy ulicy Barszczańskiej w Białymstoku. To osiedle mieszkań socjalnych, cieszące się złą sławą w całym mieście. Mimo przeciwności przez cały czas rozwijał pasje, a w młodym wieku osiągnął sukces. Sebastian dzieciństwo spędzone przy Barszczańskiej nazywa szczęśliwym - a lata "w białostockim getcie" - szkołą życia.

9 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Niczyj" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej - Jacquemet

W niewielkim miasteczku z dnia na dzień pojawił się bezdomny człowiek. Jego nietuzinkowe zachowanie natychmiast przyciągnęło uwagę niewielkiej społeczności.

8 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Była z nami Renia" – reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Mimo upływu lat od zakończenie II wojny światowej wciąż przyznawane są kolejne medale "Sprawiedliwych wśród narodów świata". To najważniejsze odznaczenie przyznawane przez Izrael ludziom ratujących Żydów w czasie Zagłady. W 2015 roku tym medalem pośmiertnie uhonorowano Józefę i Franciszka Kosińskich z Tołwina pod Siemiatyczami.

7 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom.

4 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Marysia" - reportaż Joanny Sikory

To jedna z tych historii, które pamięta się przez całe życie. 20 lat temu do Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny z prośbą o pomoc zgłosiła się babcia miesięcznej Marysi z wrodzoną wadą serca. To była polska rodzina z Białorusi i tam lekarze nie potrafili pomóc dziewczynce.

3 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Na przedpolach nieba" - reportaż Anety Gałaburdy

Hospicjum – to słowo w większości z nas budzi lęk. Boimy się bólu, samotności i nieuchronnej śmierci. Jednak hospicjum nie musi być to miejsce ponure i pełne strachu, ale dobre, ciepłe i gościnne dla pacjentów i ich rodzin.

2 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Groby, których nie ma" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Cmentarz w Bielsku Podlaskim to jeden z najstarszych cmentarzy w naszym regionie. Został założony w 1797 roku i od tamtej pory wciąż odbywają się na nim pochówki. Dawne pomniki, stare mogiły to historia miasta i jego mieszkańców. Ale zabytkowe krzyże z żeliwa, piaskowca czy granitu w ostatnich latach znikają...

1 listopada 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Muzyka i ja" - reportaż Joanny Sikory

Ta miłość pojawiła się bardzo wcześnie. Była pierwsza, szczera i wciąż trwa. Pani Krystyna Sowińska po raz pierwszy z pianinem zetknęła się w wieku 6 lat. Przez dalszych 90 lat życia ona i jej instrument byli nierozłączni.

31 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Niewodnickie dwory" - audycja dokumentalna Alicji Pietruczuk i Lecha Pilarskiego

Po renesansowych ogrodach włoskich na Podlasiu pozostały tylko zarysy. Dwory nad rzeką Niewodnicą są już tylko wspomnieniem. Do dziś przetrwały ruiny dwóch z nich – Niewodnicy Lewickich i Niewodnicy Nargilewskiej – niedostępne i zapomniane, skrywające tajemnice przeszłości i świadczące o naszej historii.

30 października 2022, godz. 18:05


"Wzór pamięci" - reportaż Dominiki Dębskiej

Rozświetlone nekropolie, morze kwiatów na cmentarzach i tłumy odwiedzające groby bliskich osób - Polacy nie mają sobie równych we wspominaniu swoich zmarłych w pierwsze dni listopada.

28 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Filcowe korale" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Są jak koraliki w naszyjniku - kolorowe i różne, ale łączy je trudne doświadczenie. Każda z nich walczyła z chorobą onkologiczną, wszystkie były śmiertelnie przerażone tym, co dalej. Dlatego mówią, że są sfilcowane, dotknięte tym, co przyniosło życie. Odkąd zaczęły się spotykać, znalazły dystans do choroby...

27 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Ziemny raj" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Pani Luba ma 100 lat i większość swojego życia spędziła we wsi Pawły w gminie Zabłudów. Tam stoi jej zdobiony rzeźbionymi ptakami dom, dawniej tonący w kwiatach.

26 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kolejarze" - reportaż Marcina Glińskiego i Adama Janczewskiego

Koszykówka na wózkach, choć bardzo emocjonująca, w Polsce nie jest popularną dyscypliną sportu. Potrafi być jednak efektowna i dawać dużo satysfakcji - o czym dobrze wiedzą zawodnicy drużyny Start Białystok.

25 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Zapach ognia, smak metalu" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Kuźnia talentów, kuźnia smaków - z tym najczęściej teraz kojarzy nam się to słowo. Prawdziwe kuźnie znikają z naszego otoczenia i języka. A tymczasem w Augustowie mieszka artysta kowal, który zafascynował się pracą w ramach tej dziedziny sztuki. To Paweł Mikucki, który w swojej kuźni kuje metal na gorąco, gnie i zaciąga, nituje i zgrzewa. Tworząc piękne rzeczy pokazuje, że kowalstwo to prawdziwe rzemiosło.

24 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Modlitwa serca udręczonego" - audycja dokumentalna Andrzeja Guzowskiego

Mija 38 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Błogosławionego wspominają koledzy i koleżanki z rodzinnej Suchowoli. O życiu i męczeńskiej śmierci opowiadają księża, postulator procesu beatyfikacyjnego oraz historycy.

23 października 2022, godz. 18:05


"Miłość od pierwszego skoczenia" - reportaż Marcina Mazewskiego

Minął rok od ostatniego skoku najlepszej skoczkini wzwyż w naszym kraju - Kamili Lićwinko z Białegostoku.

21 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"W głębi serca" - reportaż Joanny Sikory

Kilka lat temu Joanna Prorok rozpoczęła drugie życie. Nowy rozdział otworzył się po transplantacji serca. Najtrudniejszy czas przed i po przeszczepie bohaterka reportażu postanowiła opisać...

20 października 2022, godz. 17:15 i 22:15


"Kustosz drzew" - reportaż Anny Bogdanowicz

Tomasz Niechoda, nauczyciel historii z Lublina, przez 30 lat przemierzał puszczańskie ostępy wzdłuż i wszerz. Zna na pamięć wymiary swoich ukochanych drzew, wie gdzie rosną albo gdzie upadły. Na drzewa patrzy jak na dzieła sztuki.

19 października 2022, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok