Radio Białystok | Reportaż | "Długi siódmy dzień" - reportaż Dominiki Dębskiej

"Długi siódmy dzień" - reportaż Dominiki Dębskiej

27 stycznia 2023, godz. 17:15 i 22:15

Krótkie pochmurne dni, mało słonecznego światła, do tego brak śniegu - pierwsze miesiące w roku to dla wielu z nas czas, kiedy wykorzystujemy ostatnie rezerwy życiowej energii.

fot. Katarzyna Simonienko
fot. Katarzyna Simonienko


0:00
0:00
"Długi siódmy dzień" - reportaż Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wiele osób uskarża się na spadek nastroju, z utęsknieniem wyglądając pierwszych symptomów nadchodzącej wiosny. Jednak zima to w naszym klimacie naturalna pora roku, jak dodają specjaliści - nie tylko przyrodzie, ale i ludziom - bardzo potrzebna.

Jak radzić sobie w tej nieprzyjaznej aurze? Skąd czerpać siłę do działania? Jak w te ciemne i chłodne dni radzą sobie grzyby, rośliny i zwierzęta? Opowiadają przewodnik Biebrzańskiego Parku Narodowego Piotr Dombrowski oraz psychiatra, instruktor leśnych kąpieli dr Katarzyna Simonienko.

| red: mark


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

"Rzecz wiary" - audycja Mirosława Bielawskiego

Dziś w katedrze w Białymstoku pogrzeb arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, metropolity białostockiego w latach 1993-2000. Tu spędził kolejne długie lata późniejszej emerytury. Jako biskup senior aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji. Audycja archiwalna z 1997 roku przygotowana z okazji złotego jubileuszu święceń kapłańskich ówczesnego metropolity białostockiego abp Stanisława Szymeckiego.

2 października 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Historie nieusłane różami" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Począwszy od lat 90-tych przez dwadzieścia lat Halina Londowska tworzyła dźwiękowe opowieści - reportaże w Radiu Białystok. Szczególnie bliskie były jej tematy interwencyjne, w których stawała w obronie skrzywdzonych ludzi, po drugiej stronie mając policję, sądy, lokalnych włodarzy.

29 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Moja wieś na dnie jeziora" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

To jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji w województwie podlaskim. Nad powstałym w końcu lat 70-tych Zalewem Siemianówka co roku odpoczywają tysiące turystów z regionu i Polski. Wielu z nich nie wie, jak tragiczna tajemnica kryje się pod taflą wody.

28 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Ostatni Cichociemny" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

Nieznana historia Dionizego Sosnowskiego z Goniądza, który 70 lat temu został stracony w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Skazany w 1953 roku na śmierć za szpiegostwo, był ofiarą operacji "Cezary" prowadzonej przez polską i radziecką bezpiekę przeciw zachodnim wywiadom.

27 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Kurs tańca" - reportaż Alicji Pietruczuk

Są piękne, silne i odważne. Joanna, Renata, Emilia i Katarzyna postanowiły zorganizować sesję fotograficzną, by zademonstrować swoją urodę i kobiecość. Chcą pokazać, że mimo amputacji potrafią czuć się kompletne, a protezy stały się częścią ich ciała i ich życia, której nie muszą się wstydzić. Wszystkie mają za sobą długą i bolesną drogę, ale teraz już mogą wszystko, nawet tańczyć…

26 września 2023, godz. 17:15


"Ten człowiek" - reportaż Kamili Litman

Pod koniec podstawówki Ola padła ofiarą hejtu w szkole. Osamotniona dziewczyna zaczęła szukać wsparcia w internecie. Na portalu dla anonimowych użytkowników poznała nieznajomego. Mężczyzna dawał jej poczucie akceptacji, ale potem w krótkim czasie zupełnie uzależnił ją od siebie...

25 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Kogut na kołach, czyli Centralne Dożynki w Białymstoku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Białystok lat 70. – czas Kasy Chorych, "Kolorowych jarmarków" Laskowskiego, "Konopielki" Redlińskiego i… dożynek. Do 1973 roku naprędce budowano, malowano, poprawiano, wyokrąglano Białystok, by mógł błysnąć nowym, kolorowym okiem. Rozmach Dożynek Centralnych organizowanych w stolicy województwa białostockiego był imponujący: w korowodzie dożynkowym uczestniczyło ponad 3 tysiące osób: 85 zespołów tanecznych, 4 chóry, 15 kapel ludowych, 6 orkiestr wojskowych i kilkusetosobowa grupa dzieci z białostockich przedszkoli. Co zostało po 50 latach?

24 września 2023, godz. 18:05


"Człowiek twardego życia" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Niepozorny stragan w kącie targu, na nim niewielki ekologiczny asortyment: pomidory, ogórki, szpinak. Obok stoiska właściciel, który zamiast dbać o promocje i sprzedaż rozwiązuje krzyżówki trzymając długopis w lewej ręce. W prawej nie ma palców… Kim jest, jak potoczyły się jego losy i dlaczego tu stoi?

21 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Słodkie dziedzictwo" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Pszczoły jako jedyne owady mają serce. Szanujemy je, bo dają nam miód. Tymczasem powinniśmy o nie dbać, bo dają nam życie.

20 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pączki z historią" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Paweł i Michał: z wykształcenia jeden jest prawnikiem, a drugi historykiem. Obaj jednak zdecydowali, że praktycznym zawodem stanie się dla nich cukiernictwo i mimo wielu pasji i marzeń, jakie mają młodzi ludzie, zdecydowali się prowadzić zakład produkujący pączki i ciastka. Łomżanka to cukiernia, która od ponad osiemdziesięciu lat istnieje na rynku cukierniczym - najpierw łomżyńskim, potem wrocławskim.

19 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Bliscy z przeszłości" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Witold Bogdański nie tylko odkrywa nowe fakty o katastrofie polskiego statku Wigry u wybrzeży Islandii, ale też przywraca pamięć o tym wydarzeniu w Polsce i Islandii. Jego emigranckie życie od ponad dekady wypełniają poszukiwania okoliczności tej dramatycznej historii. Statek Wigry z polskim kapitanem Władysławem Grabowskim i międzynarodową załogą rozbił się o skałę podczas zimowego sztormu w 1942 roku.

18 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Świat rodził się od nowa" - audycja dokumentalna Dariusza Kucia

Audycja dokumentalna z cyklu "Za pierwszego Sowieta" z 1996 roku przedstawia pierwsze dni okupacji sowieckiej na Białostocczyźnie.

17 września 2023, godz. 18:05


"Tylko żyć" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.

15 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pogoda ducha po islandzku" - reportaż Joanny Sikory

Pisała od najmłodszych lat, ale dopiero na Islandii rozwinęła literackie skrzydła. Ewa Marcinek jest jedną z bardziej rozpoznawanych polskich pisarek na wyspie. W Reykjaviku mieszka od 10 lat. Pierwsze dwa lata posłużyły jej za inspirację do napisania książki "Polerowanie Islandii".

14 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta do wiosny wędrują po okolicznych polach, wystawione na widok nie tylko ludzi z puszczańskich miejscowości, ale coraz większych grup fotografów, nawet z odległych zakątków Polski i świata.

13 września 2023, godz.17:15 i 22:15


"Ocalały Bialystoker" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ben Midler - to ostatni Bialystoker, który pamięta zagładę Żydów w Białymstoku. W Stanach Zjednoczonych odnalazła go pisarka Marta Sawicka – Danielak i opisała jego historię w książce. Ben przeżył Majdanek, Bliżyn, Auschwitz-Birkenau, Oranienburg, Sachsenhausen. Po wojnie wrócił do Białegostoku, ale nikogo z bliskich ani znajomych już tu nie spotkał-wszyscy zginęli. Teraz ponownie odwiedził rodzinne miasto, żeby opowiedzieć o historii, którą nosi w sercu przez całe życie.

12 września 2023 17:15 i 22:15


"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.

11 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Białostockie przyspieszenie" - audycja dokumentalna Katarzyny Kozłowskiej

Pół wieku temu były pretekstem do zdobycia pieniędzy na rozwój regionu i zaowocowały "białostockim przyspieszeniem". Mowa o dożynkach centralnych hucznie i z wielką pompą świętowanych w naszym regionie w 1973 roku. Co nam po nich zostało? Jak wyglądała codzienność lat siedemdziesiątych na Białostocczyźnie?

10 września 2023, godz. 18:05


"Retromaniacy" - reportaż Marcina Glińskiego

Sega Saturn, Atari Jaguar, Pegasus... konsole z minionych dekad wciąż dają radość miłośnikom elektronicznej rozrywki. Wielu z nostalgią wraca do starych gier takich jak Pac Man, Contra, Sonic, Mortal Kombat czy Tekken, a młodzi odkrywają świat pikseli i wciągają się w retro gry na długie godziny. Sokólscy retromaniacy opowiadają o swoich młodzieńczych fascynacjach i Muzeum Gier - jedynym takim w województwie podlaskim.

08 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla ówczesnych białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem. Czy przebudowa ulic Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej otworzy nowy etap w życiu okolicznych mieszkańców? Kto napisze nową historię tej dzielnicy - miejscy planiści czy deweloperzy?

07 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy Marie" - reportaż Joanny Sikory

To ostatni w życiu dom. Na początku trzeba go oswoić, przyzwyczaić się do kroków po obcym korytarzu, nieznajomego w dotyku łóżka i spojrzeń innych. Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości nigdy nie jest łatwa.

6 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wysoko jak ptaki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To największe marzenie człowieka, żeby móc unieść się w górę i szybować jak ptak. Zobaczyć świat z dalszej i szerszej perspektywy, poczuć pęd powietrza i zachwycić się światem widzianym z odległości. Coraz więcej osób świadomie lata dronami, żeby efekty pokazywać w Internecie.

5 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej

Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale wg dokumentacji geodezyjnej nie istnieje i grunty należą do sąsiednich Nieszek.

4 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Turnus" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ośrodek Knieja, malowniczo położony nad Jeziorem Rajgrodzkim, jest miejscem, gdzie od pięciu lat odbywają się kolonie terapeutyczne organizowane przez Centrum Diagnozy i Terapii Juvare. Kuratorium już dwukrotnie zamknęło takie turnusy, przedstawiając listę poważnych zaniedbań...

1 września 2023, god.17:15 i 22:15


"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie. Jedną z jej wielkich pasji jest kolorowanie i haft diamentowy. Jak wygląda jej codzienność? Co dzięki niej odkryli w sobie jej bliscy?

30 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Po nitce do kłębka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia. Najpierw połączyła ich miłość do muzyki, studiowanie w stolicy, a potem okazało się, że wspólnie uwielbiają też szukać śladów swoich przodków.

29 siepnia 2023, godz. 22:15


"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.

28 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Brama do nieba" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nie tylko supraślanie, ale też turyści odwiedzający bogate w historię miasteczko mogą podziwiać owoce pracy konserwatorów zabytków Agnieszki i Macieja Dąbrowskich. Wśród nich są odrestaurowane rzeźby, obrazy, jak też ołtarz główny w XIX-wiecznym kościele św. Trójcy.

25 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Tylko jedno miasto" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.

23 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Słoneczniki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Drewniane domy - dla jednych wspomnienie wiejskiego dzieciństwa bez cywilizacyjnych wygód, dla innych luksus ucieczki od miejskiej cywilizacji. Są też tacy, dla których tradycyjna drewniana architektura to ważna część dziedzictwa narodowego.

22 sierpnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

21 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Przedtem było życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nagrobne krzyże i fundamenty domów otoczone starymi krzakami bzu przypominają, że kiedyś żyli tu ludzie. Na zagubionych wśród biebrzańskich bagien naturalnych wydmach swoje gospodarstwa mieli mieszkańcy wsi Grzędy. 16 sierpnia 1943 roku Niemcy zastrzelili 36 osób, pozostałych ponad stu mieszkańców wywieźli na roboty. Wieś została spalona. Po wojnie nikt nie wrócił, nikt nie odbudował domu. Od 80 lat miejscem rządzi przyroda...

18 sierpnia 2023, godz.17:15 i 22:15


"Przygarnięta i odrzucona" - reportaż Renaty Redy

Opowieść o Felicji Nowak, która kochała Polskę i Białystok. W czasie wojny uciekła z białostockiego getta. Przez ponad rok ukrywała ją polska rodzina w podbiałostockiej wsi.

16 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Wielkie marzenie Kazimierza" - reportaż Adama Janczewskiego

To było jego niezrealizowane marzenie od 30 lat. Rolnik z podbiałostockiej wsi Zajezierce Kazimierz Grzegorczyk namówił sąsiadów na zbiórkę pieniędzy, za które wyasfaltowali gminną drogę prowadzącą do ich domów.

14 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Cztery pokolenia Ondruchów" - reportaż Joanny Sikory

Taniec mają we krwi. Jako pierwszy kulturą ludową zainteresował się w latach 50-tych ubiegłego stulecia Józef Ondruch. W jego ślady poszły trzy kolejne pokolenia, wszyscy, podobnie jak on, związali się z Zespołem Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone".

11 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Zwyczajne życie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To wyjątkowa rodzina. Ona, Regina Sokołowska wyszła za mąż za Teodora Sokołowskiego i ustalili, że oboje wywodzą z jednego pnia. Dzięki znalezionym dokumentom w domu pani Reginy z XVII wieku stworzyli rozległe drzewo rodzinne. Pan Teodor lubi historię, chce też zachować pamięć o czasach, w których żyje i na wielkich płótnach maluje historyczny Białystok i współczesnych ludzi. Jest wszechstronnym artystą, ale może to robić dlatego, że ma przy sobie czułą i troskliwą żoną, która jest z nim ponad 54 lata.

9 sierpnia 2023, godz. 17:15 i 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok