Radio Białystok | Reportaż | "Kulinarki" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

"Kulinarki" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej

27 czrwca 2012; 22:30

“Kulinarki” w komplecie. Fot. A.Czarkowska
“Kulinarki” w komplecie. Fot. A.Czarkowska


0:00
0:00
"Kulinarki" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść... Przysłowia, jako mądrość narodów, na szczęście nie zawsze się sprawdzają. Może dlatego że jest ich pięć – Magda, Sylwia, Edyta, Ewa i Hania. Poznały się dzięki internetowi i swoim kulinarnym blogom, jednak to im nie wystarczało. Postanowiły działać. Założyły Nieformalną Grupę Blogerek Kulinarnych. Organizują w Białymstoku imprezy na temat zdrowego jedzenia, namawiają do myślenia o tym, co i dlaczego jemy .


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

"Kogut na kołach, czyli Centralne Dożynki w Białymstoku" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Białystok lat 70. – czas Kasy Chorych, "Kolorowych jarmarków" Laskowskiego, "Konopielki" Redlińskiego i… dożynek. Do 1973 roku naprędce budowano, malowano, poprawiano, wyokrąglano Białystok, by mógł błysnąć nowym, kolorowym okiem. Rozmach Dożynek Centralnych organizowanych w stolicy województwa białostockiego był imponujący: w korowodzie dożynkowym uczestniczyło ponad 3 tysiące osób: 85 zespołów tanecznych, 4 chóry, 15 kapel ludowych, 6 orkiestr wojskowych i kilkusetosobowa grupa dzieci z białostockich przedszkoli. Co zostało po 50 latach?

24 września 2023, godz. 18:05


"Człowiek twardego życia" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet

Niepozorny stragan w kącie targu, na nim niewielki ekologiczny asortyment: pomidory, ogórki, szpinak. Obok stoiska właściciel, który zamiast dbać o promocje i sprzedaż rozwiązuje krzyżówki trzymając długopis w lewej ręce. W prawej nie ma palców… Kim jest, jak potoczyły się jego losy i dlaczego tu stoi?

21 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Słodkie dziedzictwo" - reportaż Anety Gałaburdy i Alicji Pietruczuk

Pszczoły jako jedyne owady mają serce. Szanujemy je, bo dają nam miód. Tymczasem powinniśmy o nie dbać, bo dają nam życie.

20 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pączki z historią" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Paweł i Michał: z wykształcenia jeden jest prawnikiem, a drugi historykiem. Obaj jednak zdecydowali, że praktycznym zawodem stanie się dla nich cukiernictwo i mimo wielu pasji i marzeń, jakie mają młodzi ludzie, zdecydowali się prowadzić zakład produkujący pączki i ciastka. Łomżanka to cukiernia, która od ponad osiemdziesięciu lat istnieje na rynku cukierniczym - najpierw łomżyńskim, potem wrocławskim.

19 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Bliscy z przeszłości" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Witold Bogdański nie tylko odkrywa nowe fakty o katastrofie polskiego statku Wigry u wybrzeży Islandii, ale też przywraca pamięć o tym wydarzeniu w Polsce i Islandii. Jego emigranckie życie od ponad dekady wypełniają poszukiwania okoliczności tej dramatycznej historii. Statek Wigry z polskim kapitanem Władysławem Grabowskim i międzynarodową załogą rozbił się o skałę podczas zimowego sztormu w 1942 roku.

18 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Świat rodził się od nowa" - audycja dokumentalna Dariusza Kucia

Audycja dokumentalna z cyklu "Za pierwszego Sowieta" z 1996 roku przedstawia pierwsze dni okupacji sowieckiej na Białostocczyźnie.

17 września 2023, godz. 18:05


"Tylko żyć" - reportaż Dominiki Dębskiej

Czy istnieje sekret długowieczności? Jak dożyć stu lat w dobrej kondycji, zachowując humor i pamięć? Władysława Gieniusz z Podsokołdy to jedna z najstarszych mieszkanek gminy Supraśl.

15 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pogoda ducha po islandzku" - reportaż Joanny Sikory

Pisała od najmłodszych lat, ale dopiero na Islandii rozwinęła literackie skrzydła. Ewa Marcinek jest jedną z bardziej rozpoznawanych polskich pisarek na wyspie. W Reykjaviku mieszka od 10 lat. Pierwsze dwa lata posłużyły jej za inspirację do napisania książki "Polerowanie Islandii".

14 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Stado medialne" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

W internecie krąży wiele amatorskich filmów z podlaskimi żubrami w roli głównej. Wiele z nich przedstawia wolnościowe stado, prawie 300 osobników z terenów Puszczy Knyszyńskiej. Zwierzęta do wiosny wędrują po okolicznych polach, wystawione na widok nie tylko ludzi z puszczańskich miejscowości, ale coraz większych grup fotografów, nawet z odległych zakątków Polski i świata.

13 września 2023, godz.17:15 i 22:15


"Ocalały Bialystoker" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ben Midler - to ostatni Bialystoker, który pamięta zagładę Żydów w Białymstoku. W Stanach Zjednoczonych odnalazła go pisarka Marta Sawicka – Danielak i opisała jego historię w książce. Ben przeżył Majdanek, Bliżyn, Auschwitz-Birkenau, Oranienburg, Sachsenhausen. Po wojnie wrócił do Białegostoku, ale nikogo z bliskich ani znajomych już tu nie spotkał-wszyscy zginęli. Teraz ponownie odwiedził rodzinne miasto, żeby opowiedzieć o historii, którą nosi w sercu przez całe życie.

12 września 2023 17:15 i 22:15


"Cud wspomnień" - reportaż Joanny Sikory

W przypadku takiej miłości wystarczyło jedno spojrzenie, aby wróciły obrazy utkane z dźwięków, smaków i widoków. Pachnące różami ogrody, dziecięce harce na płotach czy wojny na pomidory. Piotr Damulewicz w jednej chwili wrócił do swoich ukochanych Bojar. Białostocki aktor spędził w tej najstarszej dzielnicy miasta dzieciństwo i młodość.

11 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Białostockie przyspieszenie" - audycja dokumentalna Katarzyny Kozłowskiej

Pół wieku temu były pretekstem do zdobycia pieniędzy na rozwój regionu i zaowocowały "białostockim przyspieszeniem". Mowa o dożynkach centralnych hucznie i z wielką pompą świętowanych w naszym regionie w 1973 roku. Co nam po nich zostało? Jak wyglądała codzienność lat siedemdziesiątych na Białostocczyźnie?

10 września 2023, godz. 18:05


"Retromaniacy" - reportaż Marcina Glińskiego

Sega Saturn, Atari Jaguar, Pegasus... konsole z minionych dekad wciąż dają radość miłośnikom elektronicznej rozrywki. Wielu z nostalgią wraca do starych gier takich jak Pac Man, Contra, Sonic, Mortal Kombat czy Tekken, a młodzi odkrywają świat pikseli i wciągają się w retro gry na długie godziny. Sokólscy retromaniacy opowiadają o swoich młodzieńczych fascynacjach i Muzeum Gier - jedynym takim w województwie podlaskim.

08 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wyższy interes" - reportaż Dominiki Dębskiej

To jedna z dzielnic Białegostoku, w której czas się zatrzymał. Drewniane domy od dworca PKS aż do ulicy Kopernika pamiętają jeszcze lata międzywojenne. To dawne przedmieścia, oaza spokoju dla ówczesnych białostoczan uciekających przed śródmiejskim zgiełkiem. Czy przebudowa ulic Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej otworzy nowy etap w życiu okolicznych mieszkańców? Kto napisze nową historię tej dzielnicy - miejscy planiści czy deweloperzy?

07 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Trzy Marie" - reportaż Joanny Sikory

To ostatni w życiu dom. Na początku trzeba go oswoić, przyzwyczaić się do kroków po obcym korytarzu, nieznajomego w dotyku łóżka i spojrzeń innych. Decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości nigdy nie jest łatwa.

6 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wysoko jak ptaki" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To największe marzenie człowieka, żeby móc unieść się w górę i szybować jak ptak. Zobaczyć świat z dalszej i szerszej perspektywy, poczuć pęd powietrza i zachwycić się światem widzianym z odległości. Coraz więcej osób świadomie lata dronami, żeby efekty pokazywać w Internecie.

5 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Wieś... a jakby jej nie było" - reportaż Alicji Pietruczuk i Aleksandry Sadokierskiej

Zaledwie kilka gospodarstw i jeszcze mniej gospodarzy. Nowy Dwór w gminie Bakałarzewo ma nazwę, wielkie tradycje i sołtysa, ale wg dokumentacji geodezyjnej nie istnieje i grunty należą do sąsiednich Nieszek.

4 września 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Turnus" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Ośrodek Knieja, malowniczo położony nad Jeziorem Rajgrodzkim, jest miejscem, gdzie od pięciu lat odbywają się kolonie terapeutyczne organizowane przez Centrum Diagnozy i Terapii Juvare. Kuratorium już dwukrotnie zamknęło takie turnusy, przedstawiając listę poważnych zaniedbań...

1 września 2023, god.17:15 i 22:15


"Ninka" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nina jest osobą z zespołem Downa, która żyje pięknie i kolorowo. Jest 18-latką z mnóstwem pomysłów w głowie. Jedną z jej wielkich pasji jest kolorowanie i haft diamentowy. Jak wygląda jej codzienność? Co dzięki niej odkryli w sobie jej bliscy?

30 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Po nitce do kłębka" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Ich skarbem są nie tylko trzy córeczki, ale też stuletni tasak po prababci, stara mapa Bronowa czy guzik z munduru bliskiego członka rodziny. Martyna i Andrzej Jankowscy znają swoją rodzinę - tę dalszą i bliższą od podszewki - ponieważ ich pasją jest genealogia. Najpierw połączyła ich miłość do muzyki, studiowanie w stolicy, a potem okazało się, że wspólnie uwielbiają też szukać śladów swoich przodków.

29 siepnia 2023, godz. 22:15


"Początek mojego świata" - reportaż Dominiki Dębskiej

Na co dzień tworzy gliniane ptaki, maluje biebrzańskie pejzaże, jako przewodnik w parku narodowym pomaga turystom oswajać bagienne szlaki. Otworzyła Biebrzańską Pracownię sztuki, by z innymi dzielić się swoją artystyczną pasją. Dorota Czerepko we wsi Wyszowate znalazła swoje miejsce na ziemi, gdzie natura przenika się ze sztuką.

28 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Brama do nieba" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Nie tylko supraślanie, ale też turyści odwiedzający bogate w historię miasteczko mogą podziwiać owoce pracy konserwatorów zabytków Agnieszki i Macieja Dąbrowskich. Wśród nich są odrestaurowane rzeźby, obrazy, jak też ołtarz główny w XIX-wiecznym kościele św. Trójcy.

25 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Tylko jedno miasto" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Józef Babiel kocha Łomżę jak mało kto i dba o pamięć. To dzięki niemu odbyła się pierwsza, a potem kolejne kwesty na zabytkowym cmentarzu. Nigdy na dłużej niż miesiąc nie wyjechał z Łomży, bo miasto skradło mu serce już w dzieciństwie.

23 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Słoneczniki" - reportaż Alicji Pietruczuk

Drewniane domy - dla jednych wspomnienie wiejskiego dzieciństwa bez cywilizacyjnych wygód, dla innych luksus ucieczki od miejskiej cywilizacji. Są też tacy, dla których tradycyjna drewniana architektura to ważna część dziedzictwa narodowego.

22 sierpnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Pani wśród kóz" - reportaż Dominiki Dębskiej [zdjęcia]

A co, gdyby wyjechać na wieś i zająć się hodowlą kóz? Wiele osób w chwilach zawodowego zwątpienia ucieka do takich myśli... po czym wraca do zwykłego życia. Inaczej było w przypadku Małgorzaty Wasiuk.

21 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Przedtem było życie" - reportaż Alicji Pietruczuk

Nagrobne krzyże i fundamenty domów otoczone starymi krzakami bzu przypominają, że kiedyś żyli tu ludzie. Na zagubionych wśród biebrzańskich bagien naturalnych wydmach swoje gospodarstwa mieli mieszkańcy wsi Grzędy. 16 sierpnia 1943 roku Niemcy zastrzelili 36 osób, pozostałych ponad stu mieszkańców wywieźli na roboty. Wieś została spalona. Po wojnie nikt nie wrócił, nikt nie odbudował domu. Od 80 lat miejscem rządzi przyroda...

18 sierpnia 2023, godz.17:15 i 22:15


"Przygarnięta i odrzucona" - reportaż Renaty Redy

Opowieść o Felicji Nowak, która kochała Polskę i Białystok. W czasie wojny uciekła z białostockiego getta. Przez ponad rok ukrywała ją polska rodzina w podbiałostockiej wsi.

16 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Wielkie marzenie Kazimierza" - reportaż Adama Janczewskiego

To było jego niezrealizowane marzenie od 30 lat. Rolnik z podbiałostockiej wsi Zajezierce Kazimierz Grzegorczyk namówił sąsiadów na zbiórkę pieniędzy, za które wyasfaltowali gminną drogę prowadzącą do ich domów.

14 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Cztery pokolenia Ondruchów" - reportaż Joanny Sikory

Taniec mają we krwi. Jako pierwszy kulturą ludową zainteresował się w latach 50-tych ubiegłego stulecia Józef Ondruch. W jego ślady poszły trzy kolejne pokolenia, wszyscy, podobnie jak on, związali się z Zespołem Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone".

11 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Zwyczajne życie" - reportaż Doroty Sokołowskiej

To wyjątkowa rodzina. Ona, Regina Sokołowska wyszła za mąż za Teodora Sokołowskiego i ustalili, że oboje wywodzą z jednego pnia. Dzięki znalezionym dokumentom w domu pani Reginy z XVII wieku stworzyli rozległe drzewo rodzinne. Pan Teodor lubi historię, chce też zachować pamięć o czasach, w których żyje i na wielkich płótnach maluje historyczny Białystok i współczesnych ludzi. Jest wszechstronnym artystą, ale może to robić dlatego, że ma przy sobie czułą i troskliwą żoną, która jest z nim ponad 54 lata.

9 sierpnia 2023, godz. 17:15 i 22:15


"Z serca do serca" - reportaż Alicji Pietruczuk

„Najlepsza siostra świata” – tak siedem lat temu mówił o Hani jej starszy brat Mateusz. Teraz są już dwie siostry do kochania – prócz Hani jest jeszcze młodsza Anielka. Hania nie mówi, nie chodzi, je ze strzykawki prosto do brzucha. Pełna akceptacja rodzeństwa pomaga rodzicom radzić sobie z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.

8 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Stoi na stacji lokomotywa" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Toalety, w których śpiewają ptaki? Poczekalnia ze skórzanymi kanapami i ręcznie wypisanym rozkładem jazdy? To możliwe jest w Hajnówce, gdzie w dawnym, odremontowanym budynku kolejowym zatrzymało się Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka.

7 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Życie usłane klockami" - reportaż Marcina Glińskiego

Łukasz Więcek od kilku lat zajmuje się tworzeniem z klocków LEGO. Zaprojektował i wybudował już m.in. podlaską chatę z Krainy Otwartych Okiennic, która ma szansę trafić na sklepowe półki.

4 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Siostry" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej

Siostry Elżbieta i Janina z domu Tatarkiewicz urodziły się w przedwojennej Warszawie. Z tym miastem splotły ich losy najpiękniejsze, jak również najtrudniejsze doświadczenia. Gdy wybucha wojna, Elżbieta ma piętnaście lat a Janina dziewięć. O przedwojennym wychowaniu, życiu w czasie okupacji i Powstaniu Warszawskim z perspektywy sanitariuszki i łączniczki opowiadają Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska oraz Janina Suchorzewska.

1 sierpnia 2023, godz. 22:15


"Po szerokości" - reportaż Joanny Sikory

Zwykle mieszkańcy czekają na ten dzień latami. Aż wreszcie nadchodzi moment, kiedy to dziurawe i wysłużone drogi zastępuje piękny, czarny asfalt. Za każdym razem scenariusz jest podobny. Jest wstęga, są goście i są nożyczki do przecięcia długiej szarfy. Długiej, bo i chętnych do wspólnego świętowania jest dużo.

31 lipca 2023, godz. 22:15


"Po latach..." - reportaż Pawła Wądołowskiego

Tą sprawą żył cały region. Teraz wracamy do niej po ponad 30 latach. Chodzi o niewyjaśnione zabójstwo dwójki dzieci ze wsi Jeńki w gminie Sokoły.

28 lipca 2023, godz. 22:15
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok