Radio Białystok | Sport | Piłkarze ekstraklasy przejdą testy na koronawirusa

Piłkarze ekstraklasy przejdą testy na koronawirusa

18.04.2020, 12:06, akt. 12:32

Drużyny ekstraklasy 20 kwietnia rozpoczną wdrażanie protokołu medycznego, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie rozgrywek ekstraklasy. Przed pierwszymi meczami piłkarze wszystkich klubów dwukrotnie przejdą testy na obecność koronawirusa.

Akcja Jagiellonii Białystok "Tęsknię za Tobą Kibicu" - fot. jagiellonia.pl
Akcja Jagiellonii Białystok "Tęsknię za Tobą Kibicu" - fot. jagiellonia.pl

Piłkarze muszą poddać się izolacji

Projekt protokołu jest już gotowy. Jego głównym założeniem jest tzw. izolacja sportowa.


- To jest forma narzucenia pewnych zasad postępowania, ograniczenia kontaktów ze środowiskiem zewnętrznym i rozpoczęcia treningu indywidualnego w miejscu zamieszkania. Wkrótce ponownie zostaną otwarte lasy i parki, my liczymy, że pod koniec przyszłego tygodnia uda się także otworzyć klubowe boiska treningowe. Uważamy, że najbezpieczniejszym miejscem treningu indywidualnego będą klubowe obiekty, gdyż nie będą one dostępne dla osób z zewnątrz - powiedział jeden ze współautorów dokumentu Krzysztof Pawlaczyk, członek zespołu medycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej i szef sztabu medycznego Lecha Poznań.


Każdy klub będzie codziennie sporządzać raporty w formie kwestionariusza medycznego. Piłkarze praktycznie nie będą mogli opuszczać mieszkań, chyba że w celach sportowych. Natomiast mają mieć zakaz m.in. chodzenia do sklepów, kluby mają wyręczać ich w robieniu zakupów. Za złamanie zakazów czekają ich poważne kary.


Piłkarze i trenerzy będą mieli robione testy 


Protokół zakłada, że 4 maja zostaną przeprowadzone testy na obecność koronawirusa dla całego zespołu szkoleniowego - piłkarzy, trenerów, masażystów, lekarzy, a także osób, które stykają się na co dzień z przedstawicielami drużyn.

Jak zaznaczył współautor protokołu medycznego ekstraklasy - Krzysztof Pawlaczyk, koszty testów pokryje PZPN.


- To będzie taki sam test dla wszystkich klubów. Wyniki będą znane już po dwóch godzinach. Do ponownego startu ekstraklasy drużyny co najmniej dwukrotnie będą miały przeprowadzone testy - podkreślił Krzysztof Pawlaczyk.


Protokół medyczny będzie obowiązywał również arbitrów, którzy muszą poddać się takim samym rygorom i obostrzeniom. Pawlaczyk zakłada, że "normalne" treningi z udziałem wszystkich zawodników, przeprowadzenie gier wewnętrznych będą możliwe ok. 10-15 maja.


- Na pewno nie będzie możliwości przeprowadzenia sparingów, bo łamie to założenia wspomnianej izolacji sportowej - wyjaśnił.


Projekt został zaakceptowany przez PZPN, który będzie chciał wdrożyć go także w niższych ligach, by te mogły kontynuować rozgrywki.


- Musimy pamiętać, że kluby z pierwszej ligi grają wciąż w Pucharze Polski, więc będzie to wymagało podobnych standardów - zauważył lekarz Lecha.


W dokumencie nie ma wyznaczonej daty wznowienia rozgrywek. Do zakończenia sezonu 2019/20 pozostało 11 kolejek - cztery fazy zasadniczej oraz siedem rundy finałowej. Po rozegraniu 26 spotkań w tabeli prowadzi Legia Warszawa (51 pkt) przed Piastem Gliwice (43) oraz Cracovią, Śląskiem Wrocław i Lechem (po 42 pkt).

Jagiellonia Białystok jest na 8. pozycji.

źródło: PAP | red: wsz

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od poniedziałku stopniowe zdejmowanie obostrzeń [etapy]

16.04.2020, 19:00

Otwarcie lasów i parków, więcej osób w sklepach i kościołach. Od 20 kwietnia rząd łagodzi niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa.


Piłkarskie cięcie - komentarz Jerzego Kułakowskiego

5.04.2020, 20:50

Praktycznie wszystkie ligi w naszym kraju przedwcześnie zakończyły rozgrywki i jedynie władze piłkarskie bronią się przed podjęciem takiej decyzji. Na razie nasz piłkarski światek jest zajęty dyskusją o pieniądzach, a dokładnie o tym komu i ile zabrać, żeby kluby mogły nadal istnieć.


"Tęsknię za Tobą Kibicu" - nowa akcja Jagiellonii Białystok

2.04.2020, 13:53

"Tęsknię za tobą kibicu" - pod taką nazwą Jagiellonia rozpoczęła nową akcję. Przy Stadionie Miejskim w Białymstoku wywieszone zostały transparenty z tym hasłem.


Romanczuk: to nieprawda, że nie zgodziliśmy się na jakąkolwiek redukcję zarobków

30.03.2020, 07:19

Rada nadzorcza Ekstraklasy SA, na wniosek wszystkich klubów, podjęła uchwałę o zasadach ograniczania wynagrodzenia piłkarzy w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w Polsce spowodowanymi przez pandemię koronawirusa.


Jagiellonia przekazała pogotowiu ratunkowemu m.in. ozonator i środki do dezynfekcji

23.03.2020, 15:33

Ozonator, rękawiczki, środki do dezynfekcji: płyny, ręczniki i chusteczki przekazała w poniedziałek (23.03) Jagiellonia Białystok Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. To kolejne ozonatory, które trafiły do tego pogotowia.


Dłużej poczekamy na powrót rozgrywek piłkarskich w Polsce - Ekstraklasa wydała komunikat

20.03.2020, 15:57

Z powodu epidemii koronawirusa polska ekstraklasa piłkarska, a także 1. i 2. liga zawiesiły rozgrywki co najmniej do 26 kwietnia - poinformowano w piątkowych komunikatach. Początkowo mecze były odwołane do końca marca.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Jakov Puljić strzelił hat-tricka przeciwko Wiśle Płock - fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.11.2020, 23:17, akt. 24.11.2020, 03:03

Puljić: jestem szczęśliwy z hat-tricka


Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa, 27.07.2019, fot. Joanna Szubzda [Archiwum]
JAGIELLONIA
30.10.2020, 21:00, akt. 31.10.2020, 08:59

Węglarz: Pogoń zlała nas niemiłosiernie


Bogdan Zając - źródło: screen z konferencji
JAGIELLONIA
30.10.2020, 20:30, akt. 31.10.2020, 09:24

Zając: to był nasz najsłabszy mecz [wideo]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok