Radio Białystok | Wiadomości | Od poniedziałku stopniowe zdejmowanie obostrzeń [etapy]

Od poniedziałku stopniowe zdejmowanie obostrzeń [etapy]

16.04.2020, 19:00, akt. 19.04.2020, 10:05

Otwarcie lasów i parków, więcej osób w sklepach i kościołach. Od 20 kwietnia rząd łagodzi niektóre restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

fot. Krystian Maj/KPRM, źródło: twitter.com/PremierRP
fot. Krystian Maj/KPRM, źródło: twitter.com/PremierRP

- W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy zaproponować pewne nowe reguły - poinformował premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.


- Wszystkie obowiązujące obostrzenia, ich zaostrzanie czy zmniejszanie, uzależnione jest od krzywej obrazującej liczbę zakażeń Covid-19 - oświadczył. Zastrzegł, że jeśli liczba zachorowań nie będzie się zmniejszać, "będzie trzeba poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia" obostrzeń.


Premier dodał, że łagodzenie obostrzeń będzie wprowadzane tylko w dziedzinach, w których nie występuje prawdopodobieństwo gwałtownego przyrostu zakażonych koronawirusem.Szumowski: nakaz noszenia maseczek do czasu pojawienia się szczepionkiInformacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. - Może co tydzień, ale może co dwa - stwierdził. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.


- Przez najbliższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami epidemii. Ten plan nie ma konkretnych dat. Nasi sąsiedzi podawali różne daty. My ich świadomie nie podajemy, bo jest to zależne od liczby zachorowań - podkreślał minister Szumowski.


Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.


Etap I, od 20.04:

 • otwarcie lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw
 • w sklepach do 100 m2 - cztery osoby na jedną kasę; powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni
 • jedna osoba na 15 m2 powierzchni w kościołach i obiektach kultu
 • możliwość rekreacyjnego przemieszczania się z maseczką i w odpowiednim dystansie
  będzie można wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze, jeśli od tego zależy nasza kondycja psychiczna
 • osoby powyżej 13. roku życia będą mogły przemieszczać się bez dorosłego


Ministerstwo Zdrowia ma przeprowadzać cotygodniową ewaluację zmian. Decyzja o przejściu do kolejnego etapu będzie podjęta na podstawie:

 1. analizy przyrostu zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 2. wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 3. realizacji wytycznych sanitarnych przed podmioty odpowiedzialne.


Etap II:

 • otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych - z ograniczeniami
 • otwarcie niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów i galerii sztuki

Etap III:

 • umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami
 • otwarcie zakładów fryzjerskich i salonów kosmetycznych - w nowym porządku sanitarnym
 • otwarcie sklepów w galeriach handlowych - z ograniczeniami
 • wydarzenia sportowe do 50 osób - w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności
 • organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych I-III - ustalona max. liczba dzieci w sali

Etap IV

 • otwarcie salonów masażu i solariów
 • umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness
 • teatry i kina - w nowym porządku sanitarnymJednocześnie minister zdrowia podkreślił, że etapy zdejmowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. - Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby z całą pewnością powiedzieć, że epidemia wygaśnie za miesiąc, dwa, pięć miesięcy - mówił.

Minister wskazał, że w dalszym ciągu bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk i powierzchni, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie i izolacji w zależności od sytuacji. - Kolejny punktem jest ochrona osób najsłabszych, najbardziej narażonych od powikłania, czyli osób starszych, chorych. Oczywiście maksymalnie, jeżeli to tylko możliwe, ważne jest używanie form zdalnych pracy - wymieniał.

- To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez najbliższy rok, być może półtora roku, jeżeli nie dwa lata - powiedział minister.


Mecze i koncerty, czyli imprezy masowe

Szef resortu zdrowia i premier poinformowali, że wśród ograniczeń, które na pewno będą dłużej obowiązywały, jest zakaz organizacji imprez masowych, w tym meczów i koncertów.


- To ograniczenie  (...) nie nakłada aż tak bardzo dużych restrykcji na gospodarkę jako taką, a jednocześnie niesie ze sobą bardzo duże ryzyko. Dlatego na ten moment jest to zakaz do odwołania i nie planujemy jego zniesienia ani w drugim, ani w trzecim, ani na ten moment w czwartym etapie - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.


Jeżeli chodzi o rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy, to nastąpi to nie wcześniej niż za miesiąc i bez udziału publiczności - zapowiedział premier. Dodał, że czeka na propozycję ze strony PZPN tego, jak mógłby wyglądać powrót ligi.

W środę (15.04) komunikat wydała też Ekstraklasa SA, w którym poinformowała, że nie wyznaczyła jeszcze daty wznowienia piłkarskich rozgrywek. - Zostanie ona ustalona dopiero po uzyskaniu informacji od UEFA dotyczących terminarza międzynarodowego oraz po decyzjach o zakończeniu obowiązywania zakazów wprowadzonych przez rząd - dodano.


Kwestia wesel

Minister Szumowski pytany na konferencji prasowej o to, kiedy nastąpi łagodzenie obostrzeń dotyczących organizacji większych wydarzeń prywatnych - wesel, komunii czy chrzcin - podkreślił, że w wydarzeniach dotyczących kultu religijnego obowiązuje zasada, że w danej  przestrzeni może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Zaznaczył, że ta regulacja dotyczy także pogrzebów.


- Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób - oświadczył Szumowski.


Otwarcie granic

- Nie jest planowane dzisiaj otwarcie granic (...) Będziemy utrzymywali co najmniej ten termin, o którym powiedzieliśmy wcześniej. To jest do 3 maja - powiedział premier pytany podczas konferencji prasowej o otwarcie granic w najbliższym czasie oraz zwolnienie z kwarantanny pracowników transgranicznych, którzy wjeżdżają do Polski.

Przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziła sanitarne kontrole graniczne. - Rzeczywiście doprowadziliśmy do bardzo znaczącego ograniczenia ruchu przez polskie granice i dzisiaj epidemiolodzy i eksperci z całego świata bardzo mocno to chwalą. Uważają, że to była jedna z bardzo ważnych przyczyn tego, że dzisiaj liczba zakażeń w Polsce jest znacząco mniejsza niż w krajach takich jak Włochy, Austria, Hiszpania czy mniejsze kraje jak Belgia, Dania, gdzie te ograniczenia wdrożone zostały później - wskazał szef rządu.

Poinformował, że o ile nie zaistnieją bardzo optymistyczne okoliczności w ciągu najbliższych dwóch tygodni, to sanitarne kontrole graniczne oraz obostrzenia graniczne zostaną utrzymane.


źródło: KPRM, PAP, gov.pl | red: zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szumowski: nakaz noszenia maseczek do czasu pojawienia się szczepionki

16.04.2020, 19:13

- Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki - oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.


25 podlaskich firm dostało prawie 2,9 mln zł na rzecz ochrony miejsc pracy

16.04.2020, 16:55

25 podlaskich firm dostało dotąd prawie 2,9 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę ponad 1,6 tys. miejsc pracy swoich pracowników - poinformował w czwartek (16.04) Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.


Podlaski NFZ: na walkę z COVID-19 wydano dotąd 6 mln zł

16.04.2020, 14:31

6 mln zł zapłacił dotąd podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pięciu szpitalom w regionie za tzw. gotowość i za leczenie pacjentów z COVID-19. Oddział NFZ dostał na te cele do tej pory 11 mln zł z budżetu państwa - poinformowano w czwartek (16.04).


Prezydent Białegostoku: w budżecie miasta może zabraknąć ok. 100 mln zł

16.04.2020, 13:19

Wskutek mniejszych wpływów z podatków i opłat w tegorocznym budżecie Białegostoku zabraknie ok. 100 mln zł - szacuje prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Spadek wpływów z komunikacji miejskiej, związany z mniejszym ruchem pasażerów, oszacował np. na 2 mln zł miesięcznie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRa


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok