Radio Białystok | Sport | Na stadionie w Tel Awiwie zamontowano zraszacze z mgiełką dezynfekującą

Na stadionie w Tel Awiwie zamontowano zraszacze z mgiełką dezynfekującą

4.06.2020, 12:32, akt. 13:01

Na stadionie piłkarskim Bloomfield w Tel Awiwie zamontowano specjalny tunel, w którym chętni spryskiwani są specjalną mgiełką dezynfekującą. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Liga izraelska, obok m.in. polskiej czy niemieckiej, jest jedną z pierwszych, które wznowiły rywalizację po przerwie wywołanej pandemią koronawirusa. Rozgrywkom towarzyszą jednak nadzwyczajne środki ostrożności, by zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne piłkarzom. Kibice na razie praktycznie nie są wpuszczani na trybuny.

Na stadionie Bloomfield w Tel Awiwie zamontowano szklany tunel, który wyposażono w spryskiwacze. Gdy czujniki wykryją, że w ich obrębie ktoś się pojawia, automatycznie - na 15 sekund - uruchamiają się dysze rozpylające, z których wydobywa się w postaci mgiełki mający właściwości dezynfekujące elektrolizowany roztwór wody i soli. To środek od dawna stosowany m.in. do czyszczenia wody w basenie.


- To nie jest lekarstwo na koronawirusa. To rozwiązanie, które pozwala ograniczyć jego rozprzestrzenianie się - podkreślił Eran Druker, wiceprezes ds. rozwoju biznesu firmy RD Pack, która zamontowała technologię zraszającą.


Od momentu rozpoczęcia pilotażowego programu na Bloomfield Stadium, z którego korzystają m.in. Hapoel czy Maccabi, rozegrano już kilka meczów. Zawodnicy, członkowie sztabów, personel obiektu czy przedstawiciele mediów nie są zobowiązani do przejścia przez specjalny tunel, ale według szacunków przed każdym spotkaniem korzysta z niego ponad sto osób.


- Większość osób na stadionie przechodzi pod zraszaczami. Mówią, że czują się bezpieczniej - wskazał Druker i dodał, że ma nadzieję, iż jego firma w ciągu trzech miesięcy otrzyma licencję na produkcję tego urządzenia.


Naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilana twierdzą, że udało im się opracować technologię, która pozwala wydłużyć okres trwałości elektrolizowanej wody, a środek został w laboratorium przetestowany nie tylko na koronawirusie, ale także na wirusie opryszczki i innych bakteriach. Według uczonych można go stosować również na powierzchniach w szpitalach, biurach, na lotniskach, w hotelach, autobusach i szkołach, zastępując toksyczne środki dezynfekujące.


źródło: PAP | red: zmj

ZOBACZ TEŻ:


Mystkowski: długo czekałem na tę bramkę

31.05.2020, 18:51

Jagiellonia pokonała Cracovię w 27. kolejce Ekstraklasy 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył wychowanek żółto-czerwonych Przemysław Mystkowski.


Sportowcy, działacze i kibice świętują 100-lecie Jagiellonii Białystok - jubileusz z pandemią w tle [zdjęcia, wideo]

30.05.2020, 07:16

Wyjątkowy jubileusz obchodzi Jagiellonia Białystok. Przyjmuje się, że dokładnie 100 lat temu, 30 maja 1920 roku pierwszy mecz zagrała drużyna, która dała początek białostockiemu klubowi.


Nie będzie w tym roku obchodów 100-lecia Jagiellonii Białystok

19.05.2020, 07:45

Nie będzie m.in. wielkiego koncertu na Rynku Kościuszki, pochodu przez miasto czy innych wydarzeń. Z powodu pandemii koronawirusa kibice Jagiellonii Białystok odwołali wszystkie zaplanowane na ten rok obchody 100-lecia powstania klubu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok, 03.3019, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.06.2020, 22:32, akt. 15.06.2020, 00:58

Romanczuk: Piast wykorzystał nasze błędy


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok