Radio Białystok | Wiadomości | Nie będzie w tym roku obchodów 100-lecia Jagiellonii Białystok

Nie będzie w tym roku obchodów 100-lecia Jagiellonii Białystok

autor: Wojciech Szubzda

19.05.2020, 07:45, akt. 13:49

Nie będzie m.in. wielkiego koncertu na Rynku Kościuszki, pochodu przez miasto czy innych wydarzeń. Z powodu pandemii koronawirusa kibice Jagiellonii Białystok odwołali wszystkie zaplanowane na ten rok obchody 100-lecia powstania klubu.

Kibice Jagiellonii Białystok zorganizowali Święto ULTRY, fot. Sylwia Krassowska
Kibice Jagiellonii Białystok zorganizowali Święto ULTRY, fot. Sylwia Krassowska

Kibice odwołali obchody 100-lecia Jagiellonii Białystok - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Odwołane prawie wszystkie wydarzenia


Kibice o swojej decyzji poinformowali na facebookowym profilu stowarzyszenia kibiców "Dzieci Białegostoku". Wiadomo, że część wydarzeń ma się odbyć w przyszłym roku.

Jubileusz fani Jagi chcieli uczcić m.in. w pierwszej kolejce przyszłego sezonu piłkarskiej ekstraklasy. W połowie lipca miał się odbyć ligowy mecz z wyjątkową oprawą. Miała być wielka feta na stadionie, z darmowym dowozem kibiców komunikacją miejską, ogromnym stołem biesiadnym przed samym meczem Jagiellonii i niespotykaną stadionową oprawą z udziałem wszystkich kibiców.

Po samym meczu planowany był przemarsz na Rynek Kościuszki w centrum miasta kibiców niosących najdłuższą w historii klubu flagą. Tam miał odbyć się koncert.

Z powodu ograniczeń w organizacji imprez masowych tych wydarzeń nie będzie. Podobnie jak międzynarodowego kibicowskiego turnieju w piłkę nożną czy odsłonięcia pomnika żołnierzy 42. Pułku Piechoty przed stadionem przy ul. Słonecznej, którego imię obiekt będzie nosił.

W programie hucznych obchodów kibiców były też np. bieg na 1920 metrów (rok powstania klubu), czy stugodzinny mecz piłkarski. Również wszystkie te plany są przekładane na 2021 rok. 


- My się nie poddamy! Mamy więcej czasu, aby jeszcze lepiej przygotować się do czegoś, co przeżyjemy tylko raz w życiu - deklarują kibice w mediach społecznościowych.


 

Jak deklarują kibice Jagi - wszystkie zaplanowane wydarzenia mają się odbyć w przyszłym roku.


Imprezy na 100-lecie miały trwać cały rok


Obchody stulecia organizowane przez klub trwają cały rok. Do tej pory m.in. odbyło się referendum w sprawie wyglądu herbu Jagiellonii, a na stadionie miejskim otwarta została tzw. galeria sław klubu, w internecie trwa wybór kibicowskiej "jedenastki" stulecia.

Radni miejscy włączyli się w te obchody nadając nowemu rondu - zlokalizowanemu na wjeździe do Białegostoku od strony Warszawy - imię klubu.


Setki rac na 100-lecie klubu


Swoje plany, również przy wsparciu klubu i miasta, miały też środowiska kibicowskie Jagiellonii. Do tej pory najbardziej spektakularnym wydarzeniem zorganizowanym przez kibiców, związanym ze stuleciem Jagiellonii, była akcja z 13 stycznia pod hasłem "setki rac na stulecie", gdy rozświetliło się nimi centrum miasta. 
Główne wydarzenia planowane były na połowę lipca, czyli początek nowego sezonu piłkarskiej ekstraklasy. Wiadomo już, że ich nie będzie. O decyzji kibiców wie Jagiellonia Białystok. 


- Wszystkie wydarzenia +outdoorowe+, które miały być robione dla kibiców, trzeba przenieść na późniejszy termin, a my możemy skupić się jedynie na tym, co jest np. robione online. Wyjścia nie mamy, bo sytuacja jest od nas niezależna, więc takie kroki będziemy musieli podjąć i czekać na dalszy rozwój sytuacji - przyznał rzecznik klubu Kamil Świrydowicz.


Miasto wie o odwołanych wydarzeniach

- Kibice, którzy są w kontakcie z miastem, również z nami to konsultowali. Uznali, że z racji obecnej sytuacji te obchody należy przełożyć - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dodał, że również wydarzenia we współpracy z miastem, takie jak nadanie imienia stadionowi czy odsłonięcie pomnika (zbiórkę pieniędzy na ten cel prowadzą kibice) odbędą się wtedy, kiedy będą zapewnione "względy bezpieczeństwa".


Początek Jagiellonii sięga 1920 roku


Jagiellonia Białystok to najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce. Za datę powstania klubu przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe - sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.

Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.

Piłkarze żółto-czerwonych przygotowują się teraz do wznowienia przerwanych rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy. Pierwszy mecz mają zagrać 31 maja na wyjeździe z Cracovią.

źródło: PAP | red: sk, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trener Jagiellonii Białystok: skupiamy się na pierwszym meczu [zdjęcia, wideo]

15.05.2020, 12:56

Bułgarski trener Jagiellonii Iwajło Petew jest zadowolony z pierwszych dwóch tygodni treningów zespołu po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. "To nie są przygotowania przedsezonowe, skupiamy się konkretnie na meczu z Cracovią" - podkreślił szkoleniowiec.


Wkrótce Jagiellonia zagra z Cracovią - znamy terminarz

8.05.2020, 12:01

Piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych klubów PKO BP Ekstraklasy przeszli pomyślnie testy na obecność koronawirusa - potwierdziła w piątek (8.05) spółka prowadząca rozgrywki. Ogłoszono też terminarz pierwszych po wznowieniu kolejek.


Jagiellonia wróciła do treningów - w drużynie nie ma zakażeń koronawirusem [zdjęcia, wideo]

6.05.2020, 13:28

Jagiellonia znalazła się w grupie zespołów, które - po ocenie wyników testów na obecność koronawirusa - dostały w środę (6.05) zgodę na rozpoczęcie treningów w grupach. Po południu takie zajęcia odbyły się w ośrodku szkoleniowym przy ul. Elewatorskiej w Białymstoku.


Kibice wybrali finałową grupę do "11" stulecia Jagiellonii

29.04.2020, 15:06

44 piłkarzy i czterech trenerów znalazło się w finałowej części wyboru przez kibiców jedenastki stulecia piłkarskiej drużyny Jagiellonii Białystok. Plebiscyt ma związek z jubileuszem powstania klubu. Pod koniec roku swoją "11" wybierze też specjalna kapituła.


Jagiellonia na stulecie klubu stworzyła na stadionie miejskim klubową galerię sław [zdjęcia]

16.02.2020, 19:20

W ten sposób klub upamiętnił najważniejsze postaci związane z drużyną.


Kibice Jagiellonii Białystok odpalili setki rac na stulecie klubu [zdjęcia, wideo]

14.01.2020, 10:29

To jeden z pierwszych elementów obchodów jubileuszu Jagiellonii Białystok. Setki rac na stulecie klubu odpalili kibice Jagi.


Prezydent Białegostoku przekazał symboliczne klucze do miasta przedstawicielom Jagiellonii

1.01.2020, 07:30

W roku szczególnym, wszyscy życzyli przede wszystkim zdobycia mistrzostwa Polski. Stulecie powstania w tym roku świętuje Jagiellonia Białystok. W noc sylwestrową, tuż przed północą prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał symboliczne klucze do miasta przedstawicielom klubu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok