Radio Białystok | Sport | Piłkarze Jagiellonii Białystok oddali osocze dla chorych na COVID-19

Piłkarze Jagiellonii Białystok oddali osocze dla chorych na COVID-19

autor: Wojciech Szubzda

31.03.2021, 11:21, akt. 14:10

Sami już przeszli zakażenie koronawirusem i chcą pomagać innym - piłkarze Jagiellonii Białystok oddali osocze dla chorych na COVID-19.

źródło zdjęć: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
źródło zdjęć: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok

Na ten gest zdecydowali się: obrońca Błażej Augustyn i kapitan Jagi - Taras Romanczuk, który zachęca do tego inne osoby.

Sami wiemy, w jakich czasach teraz żyjemy i że wirus atakuje wszędzie. Mamy teraz wszystko pozamykane, także ozdrowieńców jak najbardziej zachęcam do oddania osocza. To nie jest nic strasznego. Po oddaniu czuję się dobrze, może to osocze uratuje komuś życie

- mówi Taras Romanczuk.


Błażej Augustyn przyznaje, że nieco obawiał się wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, ale po wszystkim powiedział, że czuje się dobrze.

Czuję się dobrze, ale miałem lekkie obawy, bo jeszcze nigdy wcześniej nie oddawałem ani krwi, ani osocza. Ale wszystko jest dobrze, dostałem dobrą opiekę, dobrze wszystko przebiegło, więc jestem zadowolony. Im będzie więcej ludzi, którzy będą w stanie się przełamać tym lepiej, pomóżmy jeśli możemy 

- zachęca Błażej Augustyn.

W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa i dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza ozdrowieńców. Dlatego dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr  Radziwon ponawia apel o oddawanie osocza.

Generalnie ciągle nie mamy idealnego leku na COVID-19. Osocze jest jednym ze sposobów leczenia, albo przynajmniej zapobiegania ciężkiego przebiegu tej choroby. Dlatego możemy apelować i apelujemy do tych, którzy mieli to szczęście i przeżyli COVID-19, by podzielili się swoim szczęściem z tymi, którzy akurat cierpią i są w stanie zagrożenia życia

- mówi prof. Piotr Radziwon. 

Stacja w Białymstoku wydaje szpitalom ok. 40-50 jednostek osocza dziennie i mniej więcej tyle samo udaje się pozyskać osocza od osób, które chcą je oddać.


| red: mag, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kończą się zapasy osocza od ozdrowieńców po COVID-19 - stacje krwiodawstwa apelują o donacje

29.03.2021, 08:18

W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa i dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza.


Magazyny w RCKiK w Białymstoku niemal pełne - kolejki dawców w poniedziałki i czwartki

18.02.2021, 14:17

Magazyny w białostockim centrum krwiodawstwa już dawno nie były tak wypełnione. Dawców mobilizują nowe przywileje - najbardziej dodatkowy dzień wolny od pracy.


Dodatkowe przywileje dla krwiodawców

1.02.2021, 06:59

Od 26 stycznia obowiązują nowe przepisy dające krwiodawcom większe przywileje. Zamiast jednego - dwa dni wolne od pracy za oddanie krwi oraz ulga na przejazdy komunikacją zbiorową za trzy przekazania cennego leku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!

Warta Poznań - Jagiellonia Białystok, 25.04.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
25.04.2021, 14:46, akt. 26.04.2021, 00:05

Rafał Grzyb: Wygrał zespół zdecydowanie lepszyźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok