Radio Białystok | Wiadomości | Kończą się zapasy osocza od ozdrowieńców po COVID-19 - stacje krwiodawstwa apelują o donacje

Kończą się zapasy osocza od ozdrowieńców po COVID-19 - stacje krwiodawstwa apelują o donacje

29.03.2021, 08:18, akt. 08:45

W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa i dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały COVID-19. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Wyczerpały się zapasy osocza zgromadzone po drugiej fali pandemii

W grudniu 2020 r. prof. Piotr Radziwon, dyrektor białostockiej stacji krwiodawstwa, krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej informował, że udało się zgromadzić zapasy osocza. Teraz sytuacja się zmieniła.


Zapasy się pojawiły po zakończeniu drugiej fali pandemii. Wówczas zarówno ilość chorych, jak i zużywanego osocza stopniowo malały do bardzo niskich ilości i w ten sposób udało nam się jakiś zapas zgromadzić. Natomiast, jak wiemy ta trzecia fala jest gorsza od drugiej i to się odbija na zużyciu osocza. Zamówienia zaczęły nam znowu gwałtownie rosnąć i ten duży zapas, który mieliśmy został wykorzystany, także w tej chwili pracujemy już można powiedzieć na bieżąco. Dlatego apelujemy do tych osób, które już ozdrowiały i mają dużo przeciwciał o to, żeby zgłosiły się do nas i oddały osocze, bo wkrótce może go zabraknąć - powiedział prof. Piotr Radziwon.


Dodał, że np. stacja w Białymstoku wydaje szpitalom ok. 40-50 jednostek osocza dziennie i mniej więcej tyle samo udaje się pozyskać osocza od osób, które chcą je oddać.


Ale ta sytuacja jest bardzo niestabilna, a zapasu już nie mamy, więc się obawiamy, aby w którymś momencie nam tego osocza nie zabrakło - dodał prof. Radziwon.


Dotychczas w Polsce ozdrowieńcy oddali ponad 48 tys. donacji osocza

W całej Polsce ozdrowieńcy oddali dotąd ponad 48 tys. donacji osocza, z czego 3 250 w Podlaskiem (piąte miejsce pod tym względem w Polsce). Pozwoliło to dotychczas podać pacjentom w całym kraju ponad 62,2 tys. jednostek osocza, z czego w regionie 4 tys. 150 - poinformował dyrektor białostockiego RCKiK. Przypomniał, że w trakcie donacji można pozyskać różną liczbą jednostek osocza - czasem są to trzy jednostki, czasem jedna.

Profesor Radziwon zaznacza, że są "duże skoki" w zużyciu osocza, zapotrzebowanie na nie bardzo szybko rośnie, a zapasy po drugiej fali nie przewidywały, że trzecia fala pandemii będzie miała tak dużą skalę, stąd wyczerpanie tych zapasów. "W dużej części centrów (krwiodawstwa) w Polsce jest podobnie" - dodał Piotr Radziwon.


Osocze jest skuteczne, gdy poda się je we wczesnej fazie choroby

Trwają różne dyskusje na temat skuteczności wykorzystania osocza w leczeniu pacjentów z COVID-19. Prof. Radziwon mówi, że obserwacje pokazują, że osocze może być i jest skuteczne, gdy poda się je we wczesnej fazie choroby, musi też zawierać dużo przeciwciał.


Natomiast podawanie osocza w późniejszych stadiach choroby zdane jest w dużej mierze na niepowodzenie z dwóch powodów. Po pierwsze, że rozwój choroby COVID-19 jest taki, że w późniejszych stadiach problemem nie jest już sam wirus tylko skutki, jakie on wyrządził i podawanie przeciwciał wirusa nie będzie w tym momencie skuteczne - mówi prof. Radziwon.


Dodaje także, że w późnej fazie choroby pacjent ma już także przeciwciała, które sam wytworzył, więc trudno ocenić, w jakim stopniu skuteczne było osocze podane. Przypomina, że eksperci wskazują, że osocze można podać, gdy objawy zakażenia koronawirusem u pacjenta nie trwają dłużej niż tydzień.


"Jeżeli mamy wierzyć w osocze, to ono ma być szybko podane" - podsumował Piotr Radziwon.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żołnierze z białostockiego pułku i podlascy terytorialsi oddają krew w hołdzie Wyklętym

1.03.2021, 11:44

To akcja w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Białostoccy żołnierze z 18. Pułku Rozpoznawczego i podlascy terytorialsi w poniedziałek (1.03) oddają krew w klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.


Magazyny w RCKiK w Białymstoku niemal pełne - kolejki dawców w poniedziałki i czwartki

18.02.2021, 14:17

Magazyny w białostockim centrum krwiodawstwa już dawno nie były tak wypełnione. Dawców mobilizują nowe przywileje - najbardziej dodatkowy dzień wolny od pracy.


Dodatkowe przywileje dla krwiodawców

1.02.2021, 06:59

Od 26 stycznia obowiązują nowe przepisy dające krwiodawcom większe przywileje. Zamiast jednego - dwa dni wolne od pracy za oddanie krwi oraz ulga na przejazdy komunikacją zbiorową za trzy przekazania cennego leku.


Oddałeś osocze po przebyciu COVID-19? Możesz mieć swój portret

17.01.2021, 09:56

Osoby, które pokonały COVID-19 i podzielą się swoim osoczem mogą zupełnie za darmo otrzymać profesjonalne zdjęcie. Portret za osocze - to ogólnopolska oddolna akcja fotografików.


Osocze ozdrowieńców u ciężko chorych na COVID-19 nie daje efektu

12.01.2021, 17:02

Podawanie osocza ozdrowieńców nie daje efektu u osób ciężko chorych na COVID-19, leczonych na oddziale intensywnej terapii – wykazały międzynarodowe badania REMAP-CAP. Kolejne obserwacje mają wykazać zasadność takiego leczenia w mniej ciężkich przypadkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
REGION
15.05.2021, 08:07, akt. 08:12

Promy na Bugu wznawiają kursowanieNoc Muzeów 2021 - Opera i Filharmonia Podlaska, fot. Joanna Szubzda
KULTURA
14.05.2021, 11:12, akt. 16.05.2021, 09:18

Noc Muzeów - atrakcje w Podlaskiem [zdjęcia]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok