Radio Białystok | Sport | Tadeusz Michalik wygrał walkę o brązowy medal

Tadeusz Michalik wygrał walkę o brązowy medal

3.08.2021, 13:20, akt. 14:16

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal olimpijski w kategorii 97 kg w zapasach w stylu klasycznym. W pojedynku o ten krążek pokonał przed czasem (10:0) Węgra Alexa Gergo Szoke.

Walka trwała tylko niespełna dwie minuty. Węgier za pasywność został ukarany parterem, a Michalik wykorzystał szansę, założył mu uchwyt i wykonał wózki. Przez moment sędziowie analizowali jeszcze tę akcję, ale ostatecznie nie było wątpliwości i ogłosili zwycięstwo Polaka.

Michalik znalazł się w objęciach trenera kadry, mistrza olimpijskiego z Atlanty Włodzimierza Zawadzkiego, który z radości przerzucił przez siebie swojego podopiecznego, wykonując klasyczny suples.

30-letni zawodnik klubu Sobieski Poznań powtórzył osiągnięcie swojej starszej siostry Moniki Michalik, która wywalczyła brąz olimpijski na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku.

- Zawsze wierzyłam w brata, ale nie spodziewałam się, że załatwi sprawę już w pierwszej rundzie - skomentowała Monika Michalik w studiu TVP.  Zdradziła też, że Tadeusz wraca do kraju już następnego dnia, żeby 16  sierpnia wziąć ślub, więc ten miesiąc będzie wyjątkowy w jego życiu.

Michalik rozpoczął rywalizację w poniedziałek. W 1/8 finału wygrał z Tunezyjczykiem Haikelem Achourim (10:0), a w ćwierćfinale - po wyrównanym pojedynku - z Amerykaninem Tracym Hancockiem 4:3.

W półfinale Polak nie miał jednak wiele do powiedzenia z faworytem tej konkurencji reprezentantem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Musą Jewłojewem, przegrywając 1:7. Jewłojew  potwierdził klasę i zdobył złoty medal. W finale pokonał Artura Aleksanjana z Armenii.

Dotychczas największym sukcesem Michalika był brąz mistrzostw Europy w Rydze w 2016 roku.

Monika i Tadeusz Michalikowie to drugie rodzeństwo z medalami olimpijskimi w historii polskich zapasów. Na podium igrzysk stanęli też Kazimierz Lipień (brąz w Monachium 1972 i złoto w Montrealu 1976) oraz jego brat Józef (srebro w Moskwie w 1980).

Medal Michalika jest czwartym zdobytym przez reprezentantów Polski w Tokio.

źródło: PAP | red: zmj

Damian Czykier z Podlasia Białystok z awansem do półfinału na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

"To był najlepszy bieg w historii igrzysk". Norweg dokonał niemożliwego

3.08.2021, 10:20

Norweg Karsten Warholm został mistrzem olimpijskim w biegu na 400 metrów przez płotki i poprawił własny rekord świata na 45,94 s.

Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska wicemistrzyniami olimpijskimi

3.08.2021, 05:49

Kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebro w konkurencji K2 na 500 metrów.

Wojciech Nowicki - jak wszystko się ułoży, to jest szansa na "życiówkę" w Tokio

2.08.2021, 07:04

Wojciech Nowicki, który już w pierwszej próbie w kwalifikacjach rzutu młotem awansował do finału igrzysk w Tokio, przyznał, że koło na Stadionie Olimpijskim sprzyja dobrym wynikom. "Jak wszystko się ułoży jak dziś, to mogę pokusić się o rekord życiowy" - ocenił.

Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

31.07.2021, 13:13

Polska sztafeta mieszana 4x400 m wywalczyła złoto w Tokio. Ostatni medal w konkurencji biegowej na igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w 1980 r. w Moskwie.

Wioślarska czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal - pierwszy dla Polski w Tokio!

28.07.2021, 03:58

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio.