Radio Białystok | Wiadomości | Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

Niesamowita sztafeta 4x400 - jest złoto! "Jesteśmy potęgą na świecie"

31.07.2021, 13:13, akt. 20:45

Polska sztafeta mieszana 4x400 m wywalczyła złoto w Tokio. Ostatni medal w konkurencji biegowej na igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w 1980 r. w Moskwie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas - 3.09,87 - jest rekordem Starego Kontynentu. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

Świetnie na ostatniej zmianie zaprezentował się Duszyński, który ruszał na ostatnie 400 m na trzeciej pozycji. Cały bieg finałowy miał bardzo wyrównany przebieg. W walce o trzy medale liczyły się cztery reprezentacje. Na finiszu to jednak Duszyński zachował najwięcej zimnej krwi i ograł rywali "jak profesor".

Dominikana zdobyła srebro wynikiem 3.10,21. Amerykanom brąz dał czas 3.10,22. Bez medalu zostali czwarci Holendrzy - 3.10,36.

Biało-czerwoni już w półfinale pokazali, że są niesamowicie mocni. Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Duszyński czasem 3.10,44 poprawili w piątek rekord Europy. Już wówczas mówili, że przetrwa on tylko 24 godziny, a w finale będzie "gruby medal". Jak powiedzieli, tak zrobili.

Polska sztafeta mieszana w finale z rekordem Europy

Przed finałem sztab szkoleniowy reprezentacji Polski zdecydował się na pokerową zagrywkę i zmienił 3 z 4 zawodników w porównaniu do półfinału. Trener Aleksander Matusiński już wiele razy pokazał, że ma niezwykłego nosa, ustalając składy w biegach rozstawnych. Tak było i tym razem.

- O takim rozpoczęciu tych igrzysk nie marzyłam. Mamy wspaniały team. Jak widać - jesteśmy potęgą na świecie - powiedziała najbardziej utytułowana w polskim zespole Święty-Ersetic w wywiadzie dla TVP po finałowym biegu.

Kilka dni temu Święty-Ersetic płakała, bo jej występ w Tokio stał pod znakiem zapytania z powodu kontuzji. W sobotę po jej policzkach spływały już łzy szczęścia.

Zalewski dodał, że pokonanie Amerykanów w sportowej walce smakuje lepiej, niż gdyby miało ich nie być w finale z powodu dyskwalifikacji. - Pokazaliśmy im - mówiła uśmiechnięta Kaczmarek.

Cała siódemka, która miała wkład w zdobycie mistrzostwa olimpijskiego, otrzyma złote medale.

Sztafeta mieszana 4x400 m debiutowała w Tokio w programie igrzysk. Polacy zostali więc pierwszymi mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji. Triumf sztafety mieszanej 4x400 m jest pierwszym medalem olimpijskim wywalczonym przez biało-czerwonych w konkurencji biegowej od 1980 roku.

To drugi medal biało-czerwonych podczas zawodów w stolicy Japonii, ale pierwszy złoty. Po srebro sięgnęła w środę wioślarska czwórka podwójna kobiet: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann.

źródło: PAP | red: zmj

Serb Novak Djokovic przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 4:6, 7:6 (8-6), 3:6 w meczu o brązowy medal olimpijskiego turnieju tenisistów w Tokio.

Dramat Myszki. Falstart w wyścigu finałowym i dyskwalifikacja

31.07.2021, 09:14

Szansę na medal miał w sobotę rywalizujący w żeglarskiej klasie RS:X Piotr Myszka. Niestety został zdyskwalifikowany w ostatnim wyścigu.

Lisek w finale skoku o tyczce, odpadli Wojciechowski i Sobera

31.07.2021, 05:15

Piotr Lisek po skoku na 5,75 w trzeciej próbie awansował do finału skoku o tyczce igrzysk olimpijskich w Tokio. W eliminacjach odpadli dwaj pozostali polscy lekkoatleci w tej konkurencji - Paweł Wojciechowski (5,30) i Robert Sobera (5,65).

Włodarczyk, Nowicki, Fajdek - od niedzieli rzut młotem, czyli polska specjalność

31.07.2021, 12:30

Rzut młotem jest jedyną konkurencją podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, w której Polacy mogą realnie liczyć na trzy medale. Anita Włodarczyk dwa mistrzostwa olimpijskie już ma. Czas na panów. W gronie faworytów są Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok.

Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie wystąpi w finale pchnięcia kulą w Tokio

30.07.2021, 13:06

Kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok nie zdołała awansować do finału pchnięcia kulą na igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Sześcioro lekkoatletów z Podlasia rozpoczyna walkę o medale w Tokio [terminarz]

30.07.2021, 04:41

Rywalizację na igrzyskach w Tokio rozpoczynają lekkoatleci, w tym sześcioro reprezentantów województwa podlaskiego. Jako pierwsza wystąpiła kulomiotka Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, która odpadła w eliminacjach.

Wioślarska czwórka podwójna kobiet zdobyła srebrny medal - pierwszy dla Polski w Tokio!

28.07.2021, 03:58

Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann wywalczyły srebrny medal w olimpijskim finale wioślarskich czwórek podwójnych. Zwyciężyły Chinki, a trzecie miejsce zajęły Australijki. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w Tokio.